1%
  • 10/10

موشکافی دو قسمت اول سریال X-Men 97

بازگشت جهش‌یافته‌های محبوب مارول!!

موشکافی دو قسمت اول سریال X-Men 97 ۱۶ ۰۴ فروردین ۱۴۰۳ مارول کپی لینک

بعد از مدت‌ها انتظار سرانجام دو قسمت اول سریال X-Men 97 از دیزنی پلاس پخش شد و جهش‌یافته‌های محبوب مارول را وارد ماجراجویی هیجان انگیز و نفس‌گیر جدیدی کرد.

همانطور که قبلا به کررات تایید شده بود، این مجموعه تلویزیونی مورد انتظار روایت‌گر ادامه داستان سریال X-Men: The Animated Series است و تلاش گروه برای زنده نگه داشتن رویای پروفسور ایکس، یعنی زندگی مسالمت آمیز انسان‌ها و جهش‌یافته‌ها را به تصویر می‌کشد. از بازگشت چهره‌های آشنا گرفته تا اشاره به وقایع پنج فصل پیشین، دو قسمت اول سریال X-Men 97 مملو از ایستراگ و نکات پنهانی است که قراره در این مطلب مورد بررسی قرار بگیرند.

نگاهی به ایستراگ و نکات دو قسمت اول سریال X-Men 97

اشاره به سایر سریال‌‌های دهه نود در موتناژ لوگوی مارول انیمیشن

قسمت اول سریال X-Men 97 با یک مونتاژ کوتاه از لوگوی استودیو تازه تاسیس مارول انیمیشن آغاز می‌شود که اشاره به سایر سریال‌های دهه نود مارول مانند Spider-Man: The Animated Series و Fantastic Four دارد. یکی از نکات جالب این مونتاژ، حضور کوتاه .H.E.R.B.I.E، ربات وفادار گروه چهار شگفت انگیز است که قراره با ریبوت به‌شدت مورد انتظار The Fantastic Four برای اولین به دنیای لایو اکشن راه پیدا کند. برای کسانی که نمی‌دانند، هربی ابتدا در انیمیشن سریالی چهار شگفت انگیز دهه ۱۹۷۰ معرفی شد و حضور کمرنگی داشت، اما به‌دنبال استقبال طرفداران رفته رفته به یکی از اعضای اصلی گروه تبدیل شد.

آیا لوگوی استودیو مارول انیمیشن شایعه احیا شدن سایر سریال‌های دهه نود مانند Spider-Man: The Animated Series را تایید کرده است؟ شاید این موضوع فعلا در حد شایعه باشد، اما خیلی غیرمنطقی و دور از ذهن هم نیست، زیرا اگر به‌خاطر داشته باشید در اولین تریلر X-Men 97، یک کپی از روزنامه دیلی بیوگل به چشم می‌خورد که در یکی از تیترهای آن به اسپایدرمن و ادی براک اشاره شده است. از آنجایی که این سریال هیچگونه ارتباطی با دنیای سینمایی مارول ندارد و داستانش در دنیایی مستقل روایت می‌شود، دست مارول برای احیا کردن سایر سریال‌های قدیمی باز است.

اشاره به شرکت صنایع استارک و ویستا کورپ در سکانس آغازین

در سکانس آغازین قسمت اول، نمای کوتاهی از میدان تایمز شهر نیویورک را می‌بینیم که شامل چندین رفرنس بزرگ به دنیای سینمایی مارول از جمله لوگوی شرکت صنایع استارک و ویستا کورپ است که نامشان قبلا به کررات شنیده شده است. صنایع استارک نیازی به معرفی ندارد، اما برای کسانی که نمی‌دانند یا فراموش کردند، شرکت ویستا کورپ همان شرکتی است که سرورهایش توسط اسکات لنگ (مرد مورچه‌ای) هک شده بود.

معرفی روبرتو داکوستا، جهش‌یافته‌‌ای قدرتمند ملقب به سان اسپات

روبرتو داکوستا اولین بار با کمیک The New Mutants #1 به دنیای مارول معرفی شد. او وقتی در طول بازی فوتبال قربانی یک خشونت نژادپرستانه می‌شود، قدرت‌هاش به‌صورت ارادی غیر فعال شده و زیر رادار چارلز اگزاویر قرار می‌گیرد. بدن این جهش‌یافته قدرتمند توانایی جذب تشعشات خورشیدی را داراست و علاوه‌‌بر قدرت فیزیکی، سرعت، استقامت، واكنش و چابكی بالایی دارد. به‌واسطه ترموکنسیس و فوتوکینسیس، سان اسپات می‌تواند حجم بسیار زیادی از نور و گرما را جذب و به اشکال گوناگون استفاده کند. البته توانایی‌های داکوستا تنها به قدرت‌های غیرقابل تصورش ختم نمی‌شود، چراکه او ولیعهد خانواده‌ای سلطنتی است و مثل تونی استارک صاحب ثروتی بی‌نهایت است.

روزنامه دیلی بیوگل و اشاره به اسپایدرمن

پس از پیروزی مردان ایکس در مخفیگاه دوستان بشریت (Friends of Humanity)، روزنامه‌ای از دیلی بیوگل دیده می‌شود که اشاره مستقیم به اسپایدرمن، ادی براک و مراسم سالانه Hellfire Gala (مراسمی که جهش‌یافته‌ها، افراد مشهور و دیگر ابرقهرمانان را گرد هم می‌آورد تا در انتخابات و معرفی اولین تیم جدید مردان ایکس شرکت کنند) دارد. با اینکه هنوز چیزی به‌صورت رسمی تایید نشده، اما همین ایستراگ به‌تنهایی احتمال کراس اور شخصیت اسپایدرمن و احیا شدن سریال به‌شدت محبوب Spider-Man: The Animated Series را بالا می‌برد.

گلدبالز یک جهش‌یافته واقعی است

وقتی جیوبیلی سعی دارد سر از قدرت‌های ماورایی سان اسپات دربیاورد، به شلیک توپ‌های طلایی اشاره می‌کند که ایستراگی است از جهش‌یافته‌ای کمتر شناخته‌شده به نام گلدبالز (Goldballs). این شخصیت عجیب در سال ۲۰۱۳ خلق شد و در اصل بیشتر یک حکم یک حضور افتخاری کوتاه را داشت، اما برخلاف تصور نویسنده‌ها، به یکی از محبوب‌ترین جهش‌یافته‌های مارول تبدیل شد و حتی توانست به گروه مردان ایکس ملحق شود.

اشاره دوباره مارول به مادریپور

در جریان بحث سایکلاپس و جین گری درباره بولیوار تراسک و سنتینال‌ها (ربات‌های فوق‌پیشرفته‌ای که توسط دولت برای مقابله با جهش‌یافته‌ها طراحی شدند)، اشاره‌ای ریز به مادریپور شد. در دنیای مارول این جزیره خیالی در جنوب شرقی آسیا قرار دارد و بیشتر به‌خاطر معاملات جنایتکارانه و بازار سیاهش شهرت دارد. همچنین شایان ذکر است که مادریپور همواره ارتباط تنگاتنگی با شخصیت ولورین داشته و به‌همین خاطر یکی از لوکیشن‌های اصلی بازی به شدت مورد انتظار Marvel’s Wolverine نیز هست.

استورم یک جهش‌یافته امگا لول است

در سکانسی که مردان ایکس مشغول ردیابی تراسک و نگهبان‌های باقی‌مانده‌اش بودند، سنتینال‌ها استورم را به‌عنوان «جهش‌یافته امگا لول» شناسایی کردند که اشاره به قدرت غیرقابل توصیف او دارد. در واقع در کمیک‌ها، دو نوع جهش‌یافته وجود دارد؛ معمولی و امگا لول. حالا فرق این دو دسته چیست؟ قدرت‌ جهش‌یافته‌های معمولی محدودیت‌های خاص خودشان را دارند و می‌توانند در مقابل یک سری تهدیدها مفید واقع بشوند اما قدرت‌ جهش‌یافته‌های امگا لول مثل جین گری و استورم هیچ حد و مرز مشخصی ندارند و برای مقابله با هرگونه تهدیدی از جمله سلستیال‌ها مناسب هستند.

برده شدن نام جزیره جنوشا

یکی از بزرگ‌ترین ایستراگ‌های قسمت دوم، جزیره جنوشا (Genosha) است که لوکیشن کلاسیک مردان ایکس در کمیک‌ها محسوب می‌شود و حتی در بازی ویدیویی ددپول نیز نقش پررنگی داشته است.

بازگشت چهره‌های آشنا به‌لطف قدرت‌ تغییر چهره مورف

به‌لطف قدرت تغییر چهره مورف، قسمت دوم به‌تنهایی مملو از ایستراگ و حضور افتخاری چهره‌های آشنایی بود که بزرگترین آنها کلاسوس (Colossus)، سیبرتوث (Sabretooth)، سایلاک (Psylocke)، لیدی دث استرایک (Lady Deathstrike)، آرک انجل (Archangel) و بلاب (Blob) بود. جالب اینجاست که قدرت ماورایی مورف تنها به تغییر چهره بسنده نمی‌شود، چراکه او می‌تواند علاوه‌بر چهره، به قدرت‌های جهش‌یافته‌ها نیز دسترسی داشته باشد. بنابراین می‌توان با اطمینان گفت که مورف یکی از قدرتمندترین جهش‌یافته‌های دنیای مارول است.

دو قسمت اول سریال X-Men 97 هم اکنون از دیزنی پلاس قابل تماشا است.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

16 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments