آیا فیلم جدید مرد عنکبوتی 4 به کارگردانی سم ریمی بالاخره ساخته می‌شود؟

نظر ریمی درباره فیلم جدید مثبت است

آیا فیلم جدید مرد عنکبوتی 4 به کارگردانی سم ریمی بالاخره ساخته می‌شود؟ امیرحسین ناصری ۱ ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ سینمای جهان
فیلم جدید مرد عنکبوتی 4 - Spider-Man 4

ساخت فیلم جدید مرد عنکبوتی 4 – Spider-Man 4 توسط سم ریمی (Sam Raimi) شایعه‌ای است که به تازگی پس از مصاحبه‌هایی که با این کارگردان مطرح سینما انجام شده، منتشر شده و ظاهرا طرفداران را به شدت هیجان‌زده کرده است! با این حال، آیا بالاخره فیلمی تحت عنوان Spider-Man 4 با بازی توبی مگوایر (Tobey Maguire) ساخته خواهد شد؟

در سال ۲۰۰۲ فیلم Spider-Man با بازی توبی مگوایر برای اولین بار اکران شد و چنان که به نظر می‌رسید، انگار جنس آن با سایر آثاری که تا به آن زمان در سبک ابرقهرمانی ساخته و اکران شده بودند فرق داشت. این فیلم کاملا به دنیای کمیک بوکی و داستان‌های آن پایبند بود، اما باز هم پیتر پارکر (Peter Parker) خود را به حدی واقع‌گرایانه و خوب نشان می‌داد که امروزه رسما از آن به عنوان یک اسطوره یاد می‌شود. داستان فیلم ضمن اقتباسی بودن فوق‌العاده جذاب است، اما جلوه‌‌های ویژه و شخصیت‌پردازی درجه ۱ در آن باعث می‌شود تا هر طرفداری از دنیای ابرقهرمانی مارول سریعا عاشق آن شود. با این وجود، جالب است که راه جهان عنکبوتی ریمی خیلی زود به ته خط رسید.

در واقع سم ریمی فیلم Spider-Man 2 را در سال ۲۰۰۴ کارگردانی و با کمک استودیو سونی اکران کرد، اما ساخت دنباله این اثر رسما تا سال ۲۰۰۷ دنبال شد. دو فیلم اول Spider-Man در حقیقت با استقبال فوق‌العاده خوبی توسط منتقدان و طرفداران همراه بودند، اما هنگام انتشار نسخه سوم، بالاخره ریمی در داستان فیلم خود کمی با مشکل مواجه شد و در نهایت، نتوانست که نقدها و نمرات آن را در همان حد و رتبه دو عنوان اول نگه دارد. با این وجود، فیلم Spider-Man 3 بیشترین فروش را در این سری تجربه کرد و جالب‌تر اینکه طرفداران از آن راضی بودند. به همین دلیل نیز ریمی به دنبال ساخت فیلم Spider-Man 4 رفت و اعلام کرد که دوست دارد این اثر سینمایی را به مهم‌ترین و پرفروش‌ترین فیلم مرد عنکبوتی در سری Spider-Man خود تبدیل کند؛ کاری که برنامه‌های بسیاری برای قسمت پنجم آن هم وجود داشت.

با این وجود، درست هنگامی که ریمی روی داستان این اثر کار می‌کرد، سونی با ساخت آن مخالفت کرد و اعلام شد که استودیو سونی پیکچرز (Sony Pictures) قصد دارد تا روی ریبوت کردن سری فیلم‌های سری مرد عنکبوتی تمرکز کند. این در حالی بود که درخواست کاربران و همچنین سم ریمی باعث شد تا مجوز ساخت قسمت چهارم Spider-Man با بازی توبی مگوایر صادر شود. با این وجود، طولی نکشید تا خود سم ریمی رسما اعلام کرد قصد ساخت دنباله مورد نظر را نداشته و نمی‌خواهد که خاطره خوب طرفداران با یک اثر ضعیف خراب شود.

بدین ترتیب، امی پاسکال (Amy Pascal) به نظر او احترام گذاشت و اظهار کرد از اینکه سم ریمی منابع و نیروهای استودیو سونی را بابت اثری که از آن مطمئن نبوده تلف نکرده، نهایت تشکر را دارد. سپس دیدیم که چند سال بعد، فیلم The Amazing Spider-Man ساخته شد و آمار فروش آن درست مثل داستانی که داشت چندان هم باب میل اکثر طرفداران واقع نشد.

فیلم جدید مرد عنکبوتی 4 کنسل شد، اما آیا شانسی برای شروع دوباره روند ساخت آن وجود دارد؟

سم ریمی تا چند سال پیش هیچ پروژه‌ای را در دنیای سینمایی مارول نداشت، اما فیلم Doctor Strange 2 باعث شد تا نظر او کاملا درباره دنیای مارول عوض شود؛ جایی که او می‌تواند از تمامی پتانسیل‌ها، شخصیت‌ها و داستان‌های کمیک بوکی استفاده کند و نگران گرفتن مجوز از استودیوهای مختلف یا محدود بودن به چیزی نباشد!

ماجراجویی جدید ریمی با کارگردانی فیلم Doctor Strange 2 عملا باعث شد تا او با بُعدهای تازه‌ای از جهان مارول آشنا شود و همین موضوع نیز باعث شده تا طی آخرین مصاحبه‌هایی که با ریمی انجام شده، اظهار کند که هم‌اکنون کاملا آماده بازگشت برای ساختن فیلم جدید مرد عنکبوتی 4 است.

در حال حاضر فیلم Spider-Man: No Way Home باعث شده تا همانطور که دیدیم، راه برای حضور هر شخصیتی از جهان موازی امکان‌پذیر باشد؛ درست مثل بازگشت توبی مگوایر در نقش مرد عنکبوتی و همچنین اندرو گارفیلد از جهان اسپایدرمن شگفت‌انگیز! با این وجود، برخی از بازیگران مانند خود مگوایر و همچنین کریستن دانست (Kristen Dunst) هیچ نظر منفی نسبت به حضور در Spider-Man 4 ندارند و حتی اعلام کرده‌اند که حضور در جهان MCU برای آن‌ها هیجان‌انگیز است. دانست که در سه‌گانه سم ریمی نقش مری جین واتسون (Mary Jane Watson) را بازی کرده بود، در نظرات اخیرش در فضای مجازی رسما اعلام کرده که حضور در دنیای سینمایی مارول از خواسته‌های او بوده و دوست دارد تا باز هم نقش معشوقه پیتر پارکر را بازی کند؛ گرچه مگوایر هنوز اعلامیه خاصی را منتشر نکرده، اما در مصاحبه‌های بعد از No Way Home اظهار کرده بود که داستان به همان شکلی که دوست داشت پیش رفته است.

اگر فیلم Spider-Man 4 ساخته شود داستان آن چیست؟

در واقع سال ۲۰۰۷ مصاحبه‌ها و شایعه‌ها درباره این بودند که داستان به سمت شخصیت دکتر کانرز (Dr. Connors) برود؛ کسی که در The Amazing Spider-Man به لیزارد (The Lizard) تبدیل شد. همچنین گفته شده بود که بلک کت (Black Cat)، میستریو (Mysterio) و حتی وولچر (Vulture) هم از گزینه‌های روی میز برای معرفی در دو فیلم جدید مرد عنکبوتی 4 و 5 سم ریمی هستند. با این حال، نکته قابل توجه اینجاست که No Way Home این مسیر را به حد زیادی تغییر می‌دهد.

در واقع فیلم Spider-Man: No Way Home نشان می‌دهد که پیتر پارکر دیگر به میان‌سالی رسیده و مثل نسخه تام هالند یک جوان ناپخته نیست. به همین دلیل از ۱۵ سال پیش تاکنون، قطعا اتفاقاتی برای پیتر پارکر جهان ریمی افتاده است که قطعا او نمی‌تواند از آن‌ها راحت بگذرد. با این حساب، اگر قرار باشد تا ساخت فیلم جدید مرد عنکبوتی 4 دوباره از سر گرفته شود، حتما سازندگان به این جزئیات دقت کنند؛ در حالی که طبق اعلام خود سم ریمی، فعلا او هیچ برنامه‌ای برای داستان این اثر ندارد.

به هر حال پس از No Way Home می‌دانیم که تقریبا ظاهرا همه اسپایدرمن‌های موجود در جهان موازی تقدیر نسبتا یکسانی دارند که در نهایت به تنها کنار آمدن با مشکلات منجر می‌شود. اما از نظر ابرشرورهای فیلم، باید در نظر داشت که شخصیت‌های منفی که تاکنون در فیلم‌های مختلف مرد عنکبوتی استفاده شده‌اند دیگر برای آمدن دوباره به فیلم Spider-Man 4 حاضر نیستند. به همین دلیل هم سازندگان باید داستانی را طراحی کنند که بتواند شخصیت‌های تازه‌ای را معرفی کند، ضمن اینکه با پیتر پارکر ۴۰ ساله هم کنار بیاید که حال دغدغه‌های متفاوتی دارد.

در حال حاضر حتی با وجود گذشت چند ماه پس از اکران فیلم Spider-Man: No Way Home، به نظر می‌رسد که طرفداران همچنان خواستار ساخته شدن فیلم The Amazing Spider-Man 3 هستند؛ اثری که بیشترین درخواست را داشته و منطقی‌ترین راه سونی برای ادامه داستان ناتمام مرد عنکبوتی اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا