#مهسا_امینی

چرا انتقام‌جویان در جهان مرد عنکبوتی توبی مگوایر و اندرو گارفیلد وجود نداشتند؟

جهان‌ها خیلی فرق می‌کنند

انتقام‌جویان در جهان مرد عنکبوتی - No Way Home

در فیلم Spider-Man: No Way Home دیدیم که ظاهرا انتقام‌جویان یا همان گروه اونجرز (Avengers) در جهان مرد عنکبوتی توبی مگوایر (Tobey Maguire) و اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) وجود ندارند؛ اما دلیل اصلی آن چیست؟

هنگامی که کوین فایگی (Kevin Feige) در استودیو مارول تصمیم گرفت تا دنیای سینمایی مارول را ساخته و فرنچایز بزرگ آن را شروع کند، اولین قدم معرفی انتقام‌جویان بود. به نحوی که در پایان هر فیلم از سری‌های مختلف که درباره شخصیت‌های انتقام‌جویان بود، شاهد یک صحنه اضافه بودیم که در آن، نیک فیوری (Nick Fury) نامه‌ای را به ابرقهرمان مورد نظر ارسال کرده یا خود پیش فرد می‌رفت تا او را درباره پروژه اونجرز آگاه کند. فاز اول دنیای سینمایی مارول دقیقا همین بود و تا انتهای فاز سوم و جنگ ابدیت نیز ادامه داشت. انتقام‌جویان بخش نسبتا جدای‌ناپذیری از دنیای MCU هستند و این مورد را می‌توان در سه فاز مختلف و باقی‌مانده آن در فاز چهارم دید.

اما وقتی که چپتر چهارم از داستان‌های دنیای سینمایی مارول شروع شد، پروژه کوین فایگی به دیگر استودیو معروفی که فیلم‌های مارول می‌سازد نیز سرایت کرد؛ یعنی سونی پیکچرز. در واقع از سال ۲۰۱۵ سونی با استودیو مارول برای دادن حق استفاده از شخصیت اسپایدرمن (Spider-Man) همکاری کرده و قرارداد بسته بود تا تام هالند (Tom Holland) پیتر پارکر جدید باشد. او در فیلم Captain America: Civil War معرفی شد، دو فیلم جداگانه کاملا موفق را دریافت کرد و پس از مرگ مرد آهنی (Iron Man)، به نحوی جایگزین او (حداقل از دید طرفداران) شد. اما ماجرا در فیلم سوم، کاملا فرق می‌کند.

در اینجا استودیو مارول فقط روی جهان خودش متمرکز نیست، زیرا مولتی‌ورسی که در قسمت آخر سریال Loki آزاد شد، این اجازه را به سازندگان می‌دهد تا حتی مردان ایکس (X-Men) و ددپول (Deadpool) را به هر طریقی وارد داستان‌های جهان اصلی خود کنند! چه برسد به دو مرد عنکبوتی قبلی با بازی توبی مگوایر و اندرو گارفیلد، که سونی پیکچرز وظیفه ساخت فیلم‌های آن‌ها را داشته و حال در همکاری با استودیو مارول قرار دارد.

به هر حال در No Way Home پیتر پارکر با بازی تام هالند با جمله‌ای که وسط جادو دکتر استرنج (Dr. Strange) گفت، باعث شد تا پنج ابرشرور از جهان اسپایدرمن توبی مگوایر و اندرو گارفیلد، همراه با خود آن‌ها وارد جهان او شوند. با این وجود، پس از اینکه سه اسپایدرمن به هم رسیدند و شباهت‌های آن‌ها شخصیت‌های داخل فیلم و همچنین بینندگان را هیجان‌زده کرد، بالاخره نوبت به مبارزه نهایی رسید؛ جایی که مردهای عنکبوتی قبلی تا به حال هیچ یار و همراهی نداشتند و تنهایی کار می‌کردند، در نتیجه هنگام همکاری با دیگر پیتر پارکرها شکست خوردند! همین موضوع نیز باعث شد تا اسپایدرمن تام هالند بگوید که او با اونجرز کار می‌کرده و کاملا تیمی بودن را بلد است، در حالی که دو اسپایدرمن دیگر نمی‌دانند او راجع به چه چیزی حرف می‌زند!

دلیل وجود نداشتن انتقام‌جویان در جهان مرد عنکبوتی اندرو گارفیلد و توبی مگوایر چیست؟

در حقیقت جهان مرد عنکبوتی تام هالند خیلی با دو اسپایدرمن دیگر متفاوت است؛ تا حدی که حتی در آن‌ها انتقام‌جویان هیچ معنایی ندارند! در حالی که پیتر در MCU اولین کارهای ابرقهرمانی خود به جز دستگیری سارقان خیابانی را با انتقام‌جویان در Civil War انجام داده بود! در واقع، در جهان مرد عنکبوتی توبی مگوایر کتاب‌های کمیک و ابرقهرمانی را دیده بودیم و حتی در یک صحنه نام دکتر استرنج (Doctor Strange) برده شد، اما نکته اینجاست که هرگز هیچ ابرقهرمانی را در این سه‌گانه ندیدیم.

سه‌گانه Spider-Man به کارگردانی سم ریمی (Sam Raimi) از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ اکران شد و در آن، پیتر پارکر در مقابل ابرشرورهای مختلفی که به ترتیب گرین گابلین (Green Goblin)، دکتر اختاپوس (Doc Oc)، سندمن (Sandman) و همچنین ونوم (Venom) هستند مبارزه کرده بود. در دو فیلم ریبوت The Amazing Spider-Man نیز اینبار اندرو گارفیلد لباس اسپایدرمن را به تن کرد و در مقابل لیزارد (The Lizard)، الکترو (Electro) و همچنین گرین گابلین (Green Goblin) قرار گرفت و آن‌ها را شکست داد. با این حال وجه تفاوت این دو سری با ماجرای اسپایدرمن در دنیای سینمایی مارول، این است که آن‌ها همیشه تنها مبارزه می‌کردند! برخلاف تام هالند که همیشه دیگر ابرقهرمانانی مانند مرد آهنی، کاپیتان آمریکا (Captain America)، دکتر استرنج و … را به همراه خود داشته است.

حال دلیل منطقی اینکه چرا انتقام‌جویان در جهان مرد عنکبوتی توبی مگوایر و اندرو گارفیلد وجود نداشته‌اند این است که در آن زمان، سونی حق استفاده از این شخصیت‌های دیگر مارول را نداشته و از همکاری با دیزنی صرف نظر کرده بود؛ چراکه نیازی هم به آن نمی‌دید. در واقع سال ۱۹۹۹ تقریبا یک دهه قبل از آنکه کوین فایگی به فکر شکل دادن به جهان MCU باشد، سونی تصمیم گرفت تا حق استفاده از شخصیت مرد عنکبوتی و کاراکترهای مربوط به آن را در بازی‌ها و فیلم‌های خود خریداری کنید. این ایده شاید در آن زمان خیلی هم مهم نبود، اما نهایتا باعث شد تا فیلم‌های Spider-Man ساخته شده توسط این کمپانی سود بزرگی را به آن برسانند. این در حالی بود که دنیای سینمایی مارول رفته رفته بزرگ‌تر شد و تعداد قهرمانان بیشتر توانست مرد عنکبوتی تنهای سونی را زمین بزند.

در واقع وقتی که سال ۲۰۱۲ برای اولین بار فیلم The Amazing Spider-Man اکران شد، این اثر در مقایسه با Avengers که در همان سال عرضه شده بود یک شکست کامل خوانده می‌شد! به همین دلیل نیز سونی سعی کرد تا پیشنهاد دیزنی را قبول کرده و مرد عنکبوتی را در پروژه‌های همکاری با استودیو مارول شریک باشد. با این وجود نکته اینجاست که پس از امضای قرارداد، استودیو مارول یک راه تازه و بازیگری دیگر را برای اسپایدرمن جهان MCU انتخاب کرد؛ در غیر این صورت امکان داشت ما اندرو گارفیلد را به جای تام هالند در جهان سینمایی مارول ببینیم!

با این وجود اگر از بحث‌های مربوط به قراردادهای دو شرکت سونی و دیزنی خارج شویم، بد نیست کمی هم در جهان مرد عنکبوتی توبی مگوایر و اندرو گارفیلد به دنبال جزئیات باشیم. ببینید در این دو جهان قطعا شخصیت‌های ابرقهرمان دیگری هم وجود داشته‌اند؛ برای مثال نام دکتر استرنج در سه‌گانه سم ریمی آورده شده بود و از طرفی در No Way Home وقتی که پیتر پارکر اندرو گارفیلد وارد صحنه می‌شود، می‌گوید «اینجا هم جادو هست؟» که نشان می‌دهد تا با جادوگران هم در ارتباط بوده‌ است. اما اگر دلیل واقعی اینکه چرا اونجرز در این جهان وجود ندارند را بخواهید، باید بدانید که واقعیت هر دنیا ممکن است با جهان دیگر کاملا متفاوت باشد و این مورد در No Way Home تایید می‌شود و پیش‌تر در Loki تایید شده بود.

برای مثال، چند نخ را به حکم جهان‌های مختلف، در رنگ‌های متفاوت تصور کنید که کنار یکدیگر قرار دارند. این نخ‌ها هرکدام جهان‌هایی با واقعیت‌های متفاوت هستند. حال به هر نخ، شاخه‌ای از رنگ خودش را بدهید؛ این جهان‌ها واقعیتی نسبتا مشابه با آنچه که جهان اصلی دارد را دارند. یعنی اگر در جهانی انتقام‌جویان وجود ندارند، در شاخه‌های آن‌ هم به احتمال زیاد اونجرز حضور نخواهند داشت. این مورد را حتی در سریال لوکی هم دیده بودیم، جایی که برخی از نسخه‌های مختلف لوکی ظاهر و واقعیت متفاوتی با او داشتند و برخی دیگر شبیه به خود اصلی او در MCU بودند.

همچنین اگر بیشتر دقت کنید، در No Way Home نورمن آزبورن (Norman Osborn) در یک صحنه اظهار می‌کند که شرکت آزکورپ (Oscorp) در این جهان مرد عنکبوتی وجود ندارد! این یعنی وقتی انتقام‌جویان در دنیای توبی و اندرو نبوده‌اند، از طرفی هم آزکورپ در جهان تام هالند وجود نداشته است.


guest

9 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا