نمرات فیلم بلک آدام - Black Adam

علت ضعف در نمرات فیلم بلک آدام چیست؟

۱۵ سال ساخت و ..

روز گذشته نمرات فیلم بلک آدامBlack Adam به صورت رسمی منتشر شد، اما میانگین آن به حدی پایین بود که تعجب کاربران را به همراه داشت. با این وجود، دلیل این ضعف در پروژه مهم دی سی چیست؟

مدت‌هاست که فیلم‌ها و سریال‌های دنیای دی سی را دنبال می‌کنیم؛ آثاری کاملا شلخته و بهم ریخته که معلوم نیست در کدام جهان قرار دارند و هر لحظه احتمال کنسل شدن فصل‌های مختلف یا فیلمی در آن وجود دارد. این موضوع باعث می‌شود تا به عنوان بیننده و طرفدار کمیک‌ها و آثار ابرقهرمانی، اصلا راضی به دیدن فیلم‌هایی که سازندگان آن کوچک‌ترین اهمیتی به ادامه‌دار بودن کار و طرفداران خود نمی‌دهند، نباشیم. در واقع دنیای سینمایی دی سی قرار بود که پروژه‌ای بسیار متفاوت باشد که در آن فیلم‌های مختلفی با تمرکز روی اعضای تیم لیگ عدالت ساخته می‌شود و سپس اثری تحت عنوان Justice League همه آن‌ها را در یک قاب هیجان‌انگیز قرار دهد.

در واقع زک اسنایدر (Zack Snyder) این مسئولیت را به عنوان کارگردان چند پروژه در DCEU بر عهده گرفته بود و ابتدای کار را هم جدی انجام داد؛ گرچه اثری مثل Batman V Superman واقعا هیچ جایی را برای تشویق و تحسین نمی‌گذارد؛ اثری خسته‌کننده که به نظر می‌رسید سازنده آن فقط می‌خواهد از قدرت چند ابرقهرمان در آن رونمایی کند. با این حال روند ساخت فیلم‌های دی سی ادامه پیدا کرد و حتی شاهد فیلمی فوق طولانی از نسخه زک اسنایدر Justice League بودیم که نظر طرفداران را هم به خود جلب کرده بود. با این وجود، جالب است بدانید که سازندگان قصد داشتند تا پس از کنار گذاشتن زک اسنایدر، ادامه پروژه بزرگ دنیای سینمایی دی سی را با فیلمی از شخصیت فلش (Flash) ترمیم کنند؛ طوری که شاخه‌های زمانی و تایم لاین‌های مختلف در آن با همدیگر ترکیب می‌شوند و همه چیز از نو شروع می‌شود؛ اما پس از آنکه بازیگر این اثر سینمایی، ازرا میلر (Ezra Miller) به دردسر افتاد و بدنامی بزرگی را به بار آورد، داستان فیلم هم دستخوش تغییرات شده و وضعیت اکران آن هم دچار مشکلاتی شده است.

در اکثر این نقدهای کوتاه و بلندی که بینندگان و منتقدان رسانه‌های خارجی انجام داده‌اند، می‌توان یک عنصر اصلی را مشاهده کرد؛ داستان ضعیف!

این در حالی است که بین همه این مشکلات، فیلمی تحت عنوان Black Adam معرفی شد که قرار بود تا به کلی روند دنیای سینمایی دی سی را تغییر دهد؛ اما از همان ابتدای شروع کار هم این فیلم مشکلات بسیاری داشت و اصلا تکلیف سازندگان با آن مشخص نبود. برای مثال، ابتدا اعلام شد که این فیلم در جهانی خارج از دنیای اصلی سینمایی دی سی جریان دارد؛ درست مثل فیلم جدید The Batman که در جهان موازی روایت می‌شود. سپس دیدیم که چنین موردی در کار نیست و بلک آدام با بازی دواین جانسون (Dwayne Johnson) در همان DCEU و جایی که نقش سوپرمن (Superman) را هنری کویل (Henry Cavil) بازی می‌کند، به عنوان یک آنتی هیرو ظاهر می‌شود. این موضوع کمی گیج کننده است و شاید خود دلیلی باشد که منتقدان از تماشای آن لذت نبرده باشند، اما واقعا مشکل نمرات پایین فیلم بلک آدام چیست؟

روز گذشته بود که خبری تحت عنوان متوسط اعلام شدن نمرات فیلم Black Adam را منتشر کردیم و در آن نقد برخی از رسانه‌هایی که درباره آن اظهار نظر کرده بودند را قرار دادیم. در اکثر این نقدهای کوتاه و بلندی که بینندگان و منتقدان رسانه‌های خارجی انجام داده‌اند، می‌توان یک عنصر اصلی را مشاهده کرد؛ داستان ضعیف! طوری که حتی در نقدهای مثبت این فیلم هم به شدت به این مسئله اشاره شده که داستان‌نویسی فیلم واقعا جای کار دارد و هنوز به کیفیت لازم نرسیده است.

این یعنی هرقدر هم که بازی راک (The Rock) جذاب و عالی بوده، باز هم داستان ضعیف مانند یک وزنه جلوی پیشرفت فیلم Black Adam را گرفته

این یعنی هرقدر هم که بازی راک (The Rock) جذاب و عالی بوده، باز هم داستان ضعیف مانند یک وزنه جلوی پیشرفت فیلم Black Adam را گرفته و در نهایت باعث شده تا میانگین نمرات آن بالای ۵۰ هم نشود! با این حساب، می‌توان انتظار داشت که دی سی باز هم در فیلم جدید خود صرفا چند ابرقهرمان با لباس‌های عجیب و غریب را روی پرده سینما برده که فقط می‌پرند و از چشم خود لیزر می‌زنند. بدین ترتیب، مشکل بعدی که برای این فیلم به وجود آمده، این است که منتقدان اظهار کرده‌اند در این اثر شخصیت‌پردازی بسیار ضعیف اعمال شده است؛ طوری که به جز خود شخصیت بلک آدام، باقی کاراکترها صرفا فقط در فیلم وجود دارند! این یعنی شخصیت‌ها روح ندارند، و به عبارتی پس از تماشای این اثر سینمایی باید فاتحه آن‌ها را خواند و به زباله‌دان فراموشی سپرد. چنین موضوعی شدیدا به یک جهان سینمایی پیوسته، با شخصیت‌هایی که بعدها مجددا قرار است تا در فیلم و سریال‌های آینده آن ببینیم ضربه می‌زند.

آیا واقعا نمرات فیلم بلک آدام نشان دهنده بد بودن آن است؟

اولین بار که خبر از ساخت فیلمی با حضور شخصیت بلک آدام را شنیدیم سال ۲۰۰۷ بود، وقتی که دواین جانسون درباره آن صحبت کرد و سازندگان در کمپانی برادران وارنر (Warner Bros.) اعلام کردند که در حال کار روی دنیای سینمایی خاص دی سی هستند. با این وجود پس از گذشت حدود ۱۵ سال بالاخره راک موفق شد تا روی پرده سینما همان نقشی که دوست داشت را بازی کند و پیش‌تر اظهار کرده بود که این تنها شروع یک سری پروژه طولانی برای این آنتی هیرو محبوب دی سی است؛‌ در حالی که نمرات آن اصلا نزدیک به چیزی که انتظار داشتیم نیستند. با این حساب، آیا حساب کردن این نمره‌ها در کل یعنی فیلم Black Adam دیگر ارزش دیدن ندارد؟!

به هر حال از پروژه‌ای که سال‌های سال است فیلمنامه آن دستخوش تغییرات قرار می‌گیرد و بین فیلم‌های شلخته دی سی خاک می‌خورد، انتظار زیادی هم نمی‌توان داشت

قاعدتا نمی‌توان جواب این سوال را با قطعیت سر اینکه فیلم ارزش دیدن دارد یا ندارد، داشته باشد. کسی که خیلی وقت است منتظر دیدن این اثر بوده آن را می‌بیند، کسی هم که می‌بیند دنیای سینمایی دی سی بیشتر از قبل در حال غرق شدن است آن را نادیده می‌گیرد. با این حال، درباره نمرات فیلم بلک آدام و نقدهایی که به آن وارد شده، باید گفت که هرگز نمی‌توان فیلمی را صرفا از روی حرف چند منتقد برای دیدن یا ندیدن (یا حتی نظر دادن) قضاوت کرد. برای مثال اگر به خاطر داشته باشید، فیلم Mortal Kombat 2021 هم توسط منتقدان مورد لطف قرار گرفت و نمره متا نسبتا پایینی را دریافت کرد. اما همین اثر سینمایی نسبت به فیلم The Suicide Squad بیشتر در شبکه HBO Max دیده شد و طرفداران نیز شدیدا از آن حمایت کردند.

این گفته‌ها به این منظور نیست که فیلم Mortal Kombat 2021 از The Suicide Squad بهتر بوده یا اینکه فیلم Black Adam فاقد نقص است، بلکه منظور مطلب این است که اگر بخواهیم فیلمی را از نظر خود خوب یا بد بدانیم، بهتر است ابتدا آن را ببینیم. این در حالی است که عملکرد ضعیف فیلمی مانند Black Adam و نمرات پایین آن، قطعا در آینده دنیای سینمایی دی سی تاثیر دارند و هیچ بعید نیست که نظر جمع بینندگان هم درباره آن منفی شود. به هر حال از پروژه‌ای که سال‌های سال است فیلمنامه آن دستخوش تغییرات می‌شود و بین آثار سینمایی شلخته دی سی خاک می‌خورد، انتظار زیادی هم نمی‌توان داشت.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا