برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
بلک آدام

بیوگرافی بلک آدام | Black Adam

بلک آدام کیست و چه قدرت‌هایی دارد؟

1%
  • 0/10
بیوگرافی بلک آدام | Black Adam ۱ ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

با توجه به اینکه بلک آدام در میان مخاطبان عام سینمای ابرقهرمانی چندان شناخته شده نیست، تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله به معرفی این شخصیت بپردازیم.

مدت زیادی تا انتهای سال جاری میلادی نمانده و طرفداران آثار دی‌سی خود را برای جدیدترین اثر فرنچایز DC Extended Universe آماده می‌کنند. این اثر حاصل همکاری وارنر، دی‌سی فیلمز و سون باکس پروداکشنز بوده و حول شخصیتی به نام بلک آدام (Black Adam) می‌چرخد. همان‌طور که از نام استودیوهای سازنده‌اش می‌توان حدس زد، دواین جانسون بازیگر، تهیه‌کننده و ورزشکار آمریکایی یکی از دست اندرکاران اصلی پروژه است؛ او نه تنها نقش اصلی را بر عهده دارد، بلکه یکی از تهیه‌کنندگان پروژه به شمار می‌رود.

بلک آدام قرار بود در ابتدا در قسمت اول Shazam معرفی شود اما پس از یک جلسه، مدیران وارنر به این نتیجه رسیدند که معرفی شخصیت مزبور در هفتمین فیلم DCEU یک اشتباه محض است. از همین رو، تصمیم گرفتند او را به صورت کامل از فیلمنامه حذف کرده و داستانی کاملا جدید با محوریتش بنویسند. حالا هم این شخصیت قرار است اولین اقتباس لایو اکشن و سینمایی خود را طی ماه‌های آینده دریافت کند. بلک آدام در میان علاقه‌مندان به کمیک بوک یک چهره کاملا شناخته شده به شمار می‌رود اما در میان علاقه‌مندان به سینمای ابرقهرمانی چندان شهرت ندارد. از همین رو، تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله نگاهی به تاریخچه این شخصیت قدیمی انداخته و بیشتر با آن آشنا شویم.

بلک آدام کیست؟

بلک آدام که با نام تث آدام هم شناخته می‌شود، یک ضد قهرمان است. او حاصل همکاری اتو بایندر و سی. سی. بک بوده و اولین بار در شماره یک کمیک بوک The Marvel Family (دسامبر ۱۹۴۵) به مخاطبان معرفی شد. این شخصیت در همان نخستین ماجراجویی‌اش کشته شد و هیچ برنامه‌ای هم برای بازگشتش وجود نداشت. با این حال، گذر زمان شرایط را تغییر داد و بلک آدام به کمیک بوک‌ها بازگشت تا به یکی از اصلیترین دشمنان شزم (شزم در گذشته با نام کاپیتان مارول شناخته می‌شد) تبدیل شود. بد نیست بدانید جوکر هم چنین سرنوشتی داشت. او در ابتدا قرار بود تنها یکبار مقابل بتمن قرار گرفته و کشته شود اما نویسندگان بعدها راهی برای بازگرداندن او یافتند.

سرگذشت تئو آدام

شزمِ جادوگر در حدود ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد به عنوان کشیش فرعون تات سوم انتخاب شد. با افزایش سن و کاهش توانایی‌ها، او به دنبال یک جایگزین گشت تا نه تنها قدرت‌هایش را بسپارد، بلکه وظیفه محافظت از مصر باستان را روی دوش‌هایش قرار دهد. در روند جستجو با شاهزاده تئو آدام (فرزند رامسس) از کهنداق مواجه شده و تحت تاثیر علم و عدالت‌محوریش قرار گرفته و تصمیم می‌گیرد او را به عنوان جایگزین انتخاب کند. قبل از اینکه انتقال قدرت رخ دهد، دختر شزم با یک ایزد به نام ست معامله‌ای انجام داد. در نتیجه آن معامله، تث آدام به جای اینکه قدرت‌های خود را از منبعی جادویی دریافت کند، از قدرت‌های شش خدای مصری برخوردار شد: شو، هرو، آمون، زهوتی، آتون و مِیهِن.

وظیفه محافظت از مصر باستان به گونه‌ای بود که تث آدام به اجبار مدت‌های زیادی را دور از همسر و فرزند خود می‌گذراند. زمانی که دور از زادگاهش بود، یک کشیش شیطان صفت به نام آهک تون که قدرت خود را از یک شی به نام Orb of Ra می‌گرفت، به کهنداق حمله کرد و نه تنها آن را از بین برد، بلکه خانواده تث آدام را به کام مرگ فرستاد. او که قدرت کافی برای مقابله با قاتل همسر و فرزندش را نداشت، آن‌ها را دفن کرد و سپس به دربار رامسس بازگشت.

نابودی کهنداق و مرگ اعضای خانواده نه تنها خشم زیادی را در وجود تث آدام ایجاد کرد، بلکه باعث شد اعتبار خود را به عنوان قهرمان مصر از دست بدهد. با این حال، خدمتش به دربار رامسس را ادامه داد. او مدتی بعد متحدانی یافت و به کمک آن‌ها به سراغ آهک تون رفت و انتقامش را گرفت. سپس به کهنداق بازگشت، سلطنت را به زور گرفت و خود را به عنوان حاکم جدید معرفی کرد. شزم جادوگر که از اقدامات بلک آدام مطلع شده بود، تصمیم گرفت مقابلش بایستد. او نمی‌‎توانست قدرت‌ها را باز پس بگیرد. در نتیجه، تصمیم گرفت روح و قدرت‌های تث را درون یک اسکراب قدرتمند محبوس کند.

چند قرن بعد، والدین بیلی بتسون قبر رامسس دوم را کشف کرده و در آن به کاوش پرداختند. یکی از اعضای تیم کاوش، فردی به نام تئو آدام بود که از نوادگان تث آدام به شمار می‌رفت. او در جریان بررسی قبر باعث شد طلسم از بین رفته و روح و قدرت تث آدام به جسم تئو انتقال یابد. تئو مانند بیلی بتسون دو حالت دارد: حالت انسانی و حالت ابرقهرمانی.

سرگذشت تث آدام روی پرده نقره‌ای دچار تغییراتی شده است. طبق آنچه در تریلر فیلم Black Adam مشاهده کردیم، او در گذشته یک برده بود. پس از مرگش، فرزند پسر او خود را قربانی می‌کند تا پدر در قالب یک ایزد برگردد. بلک آدام پس از بازگشت به زندگی و مطلع شدن از اتفاقات رخ داده، تصمیم می‌گیرد با حاکمان ظالم کهنداق مبارزه کرده و مردمش را نجات دهد. او بنا به دلایلی موفق نشده و در یک مقبره محبوس می‌شود تا اینکه گروهی به آنجا آمده و باعث شد آزاد شدنش می‌شود. در ضمن، برخلاف آنچه در کمیک بوک‌ها رخ داده آزاد شدن بلک آدام از طلسم ارتباطی با والدین بیلی بتسون ندارد.

قدرت‌های بلک آدام

همان‌طور که پیش از این گفته شد، بلک آدام قدرت‌های خود را از شش خدای مصر باستان می‌گیرد. در ادامه با این قدرت‌ها آشنا می‌شویم.

شو

شو به بلک آدام قدرت و استقامت می‌دهد و او را به طرز باورنکردنی‌ای آسیب ناپذیر می‌کند. به طوری که نیاز به استراحت، خواب، غذا و اکسیژن نداشته و به راحتی می‌تواند حتی در فضا زنده بماند.

هرو

هرو به بلک آدام سرعت فوق العاده‌ای بخشیده و باعث می‌شود حرکات و عکس العمل‌هایش به شدت سریع باشند.

آمون

آمون به او توان بدنی شگفت انگیزی داده و سبب می‌شود بسیار قوی باشد. به بیان دقیقتر، بلک آدام به راحتی می‌تواند فلزات سخت را خم کند، دیوارهای ضخیم را بشکند، با زدن کف دستانش به یکدیگر موجی قدرتمند ایجاد کند و اجسام سنگین را بردارد.

بلک آدام
تمامی خدایان مصر باستان در یک قاب

زهوتی 

زهوتی به بلک آدام خرد و دانش اهدا کرده و او را سرشار از هوش و ذکاوت می‌کند. به بیان دیگر، علمی که زهتون به ثت آدام اعطا می‌کند، او را قادر می‌سازد به چندین زبان مختلف صحبت کرده و در هر زمان، برای مشکلات خود راه حلی بیابد.

آتون 

آتون قدرت‌های مختلفی را به بلک آدام می‌بخشد که مهمترینش کنترل رعد و برق و استفاده از آن برای صدمه زدن به دشمنان است. به این مورد باید قابلیت پرواز را هم اضافه کرد.

میهن

میهن به بلک آدام شجاعت تزلزل ناپذیری می‌دهد. به طوری که در برابر قویترین و ترسناکترین دشمنان هم ذره‌ای ترس و تردید حس نمی‌کند.

بلک آدام قویتر از شزم و گاهی سوپرمن به تصویر کشیده شده است. به خصوص که او قدرت خود را با دیگران به اشتراک نمی‌گذارد، برخلاف کاری که بیلی بتسون انجام داده و بخشی از قدرتش را به برادران و خواهران ناتنی خود می‌دهد. در ضمن، بلک آدام در صورت عصبانیت و خشمگین شدن می‌تواند به تنهایی با تمام قهرمانان دی سی و لیگ عدالت مقابله کند.

بلک آدام در DC Universe

DC Universe یک دنیای داستانی است که اتفاقات اکثر کمیک بوک‌های شرکت DC Comics در آن رخ می‌دهد.

بلک آدام در ابتدا یکی از اعضای انجمن ناعدالتی بود و با اعضای انجمن عدالت آمریکا جنگیده بود. طی اتفاقاتی، جبهه خود را تغییر داد، به انجمن بی عدالتی خیانت کرد و به JSA ملحق شد.

بلک آدام برای اعضای انجمن عدالت آمریکا فاش کرد حالت انسانیش از تومور مغزی رنج می‌بُرد. با ملحق شدنش به تیم عدالت، جانی سارو آن را حذف کرد. بعد از این که متوجه شد سارو نقشه‌های شیطانی‌ای را در ذهن دارد، نقشه‌هایی که نه تنها به خود بلک آدام بلکه به بسیاری از افراد بی گناه دیگر آسیب می‌رساند، تصمیم گرفت با او مبارزه کند.

بلک آدام در طول زمانی که با JSA همکاری می‌کرد، ارتباط ویژه‌ای با اتم اسمشر برقرار کرد. اتم اسمشر در آن برهه زمانی با غم از دست دادن خواهرش در حمله گروه شرور کبری (Kobra) دست و پنجه نرم می‌کرد. 

با گذشت مدتی و در خط داستانی Black Reign، بلک آدام تصمیم گرفت از انجمن عدالت جدا شده و حاکم جدید کهنداق شود. در راستای اجرای این نقشه خود، اتم اسمشر و چندین قهرمان یا ابرشرور دیگر را به عنوان مجریان برنامه‌های خود  استخدام کرد. حین جریان اجرای این نقشه، اتم اسمشر از خط قرمز عبور کرده و حاکم ظالم کهنداق را به قتل رساند.

با رخ دادن این اتفاقات در کهنداق، توجه اعضای انجمن عدالت آمریکا جلب شد. آن‌ها پس از ورود به شهر از افراد دیکتاتور حمایت کرده و کنارشان می‌ایستند اما در ادامه متوجه اشتباه خود شدند. از همین رو، تصمیم گرفتند آنجا را ترک کنند. البته قبل از رفتن به بلک آدام گوشزد کردند نباید قوانین خود را به جاهای دیگری از جهان تحمیل کند و باید فقط در کهنداق بماند.

خانواده بلک آدام

در صورتی که حافظه‌تان یاری کند، پیشتر گفته بودیم تث آدام برخلاف بیلی بتسون قدرت خود را با دیگران تقسیم نمی‌کند. البته این قاعده استثناهایی هم دارد که در ادامه به یکی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

52، یک مجموعه کمیک بوک است که از پنجاه و دو شماره تشکیل شده و طی مه ۲۰۰۶ الی مه ۲۰۰۷ در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت. در این داستان، بلک آدام زنی به نام آدریانا توماز و برادرش آمون را از بردگی برای یک گروه جنایتکاری به نام InterGang آزاد کرد. او به دنبال ایجاد یک خانواده سطلنتی برای خود بود. به همین دلیل، بخشی از قدرتش را به آدریانا و برادرش آمون داد.

تث آدام، آیسیس (نسخه ابرقهرمانی آدریانا) و اوسیریس (نسخه ابرقهرمانی آمون) بدون هیچ مشکلی به کهنداق حکومت کردند تا اینکه آماندا والر بنا به دلایلی تصمیم گرفت جوخه انتحار را به آنجا فرستاده و بلک آدام را به قتل برساند. با ورود اعضای تیم، همه چیز بهم ریخت.

جنگ جهانی سوم

اوسیریس در جریان نبرد با اعضای جوخه انتحار یکی از اعضای این تیم به نام متقاعدگر (Persuader) را کشت؛ اقدامی که باعث شد دچار عذاب وجدان شده و احساس گناه کند. او که نمی‌توانست با احساس گناه کنار بیاید، تصمیم گرفت قدرتی که از بلک آدام گرفته بود را پس بدهد. با بازگشت به حالت انسانی، سوبک نه تنها به او خیانت کرده، بلکه برای آمون فاش کرد او در واقع فمین (یکی از چهارسوار آخرالزمان) بوده و از سوی باقی مانده گروه InterGang استخدام شده تا انتقام آزاد شدن آدریانا را بگیرد.

در ادامه سه سوارکار دیگر از راه رسیده و به نبرد پرداختند. در جریان این نبرد، آدریانا جان خود را از دست داد که این اتفاق باعث شد خشم بار دیگر تمام وجود بلک آدام را فرا بگیرد. با شکست در نبرد، تمام قدرتش از او گرفته شده و به حالت انسانی خود، یعنی تئو آدام درآمد. البته قبل از اینکه برای اقداماتش از جمله نابودی کامل یک کشور به نام بیالیا محاکمه شود، اتم اسمشر نجاتش داد.

بلک آدام، گزینه‌ای عالی برای پیوستن به DCEU

بلک آدام از مدت‌ها قبل تاکنون دستخوش تغییرات مختلفی بوده است. او در مجموعه کمیک بوک‌های New 52 به شرارت مطلق بازگشت. البته شرایط به همین منوال باقی نماند و سیر تحول شخصیتی او در ادامه شیب بیشتری به سمت قهرمان بودن گرفت تا جایی که توسط خود سوپرمن وارد لیگ عدالت شد. هر چند حضورش در تیم چندان به مذاق دیگر اعضا خوش نیامد.

جدا از سرگذشت غم انگیز و پر پیچ و خم، بلک آدام به بسیاری از شخصیت‌ها و گروه‌های حاضر در کمیک بوک‌های دی‌سی از جمله لیگ عدالت، انجمن عدالت آمریکا و جوخه انتحار مرتبط است. از همین رو، پتانسیل بسیار بالایی برای ورود به فرنچایز DC Extended Universe دارد. همین پتانسیل هم یکی از دلایلی بود که باعث شد وارنر اثری مستقل را با محوریتش ساخته و آماده اکران کند.

در انتها، لازم به ذکر است اولین اقتباس سینمایی بلک آدام در تاریخ ۲۱ اکتبر ۲۰۲۲ مصادف با ۲۹ مهر ۱۴۰۱ اکران خواهد شد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments