فیلم Black Adam

هر آنچه باید در رابطه با فیلم بلک آدام بدانید

راک بالاخره به آرزوی خود رسید!

از آنجایی که فاصله چندانی با آغاز اکران جهانی نداریم، تصمیم گرفته‌ایم در قالب یک مقاله تمام اطلاعات مهم پیرامون فیلم بلک آدام را مرور کنیم.

دنیای سینمایی دی سی (DC Extended Universe) با وجود پتانسیل بسیار بالا به هیچ وجه نتوانسته در ارائه آثار جذاب و ثبت رقم‌های بالا در باکس آفیس مانند دنیای سینمایی مارول عمل کند. با این حال، وارنر و دی سی فیلمز به آن متعهد بوده و به واسطه برنامه بلند مدتی که برایش دارند، امیدوار هستند ورق برگردد. یکی از آثاری که امید زیادی به عملکردش وجود دارد، تحت عنوان Black Adam شناخته می‌شود.

فیلم Black Adam در آینده‌ای نزدیک اکران می‌شود و به همین دلیل، تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله به هر آنچه بپردازیم که باید درباره‌اش بدانید.

روند ساخت فیلم بلک آدام چگونه پیش رفت؟

نیو لاین سینما یکی از زیرمجموعه‌‎های وارنر محسوب می‌شود. این استودیو اوایل قرن بیست و یک میلادی کار ساخت یک فیلم سینمایی با محوریت کاپیتان مارول را آغاز کرد. اگر با خواندن جمله پیشین دچار سردرگمی شده‌اید، باید بگوییم کاراکتر شزم با نام کاپیتان مارول هم شناخته می‌شود. پیتر سگال در سال ۲۰۰۶ میلادی به پروژه پیوست تا وظیفه کارگردانی را بر عهده بگیرد. مدتی بعد هم دواین جانسون مذاکراتی را آغاز کرد تا نقش اصلی را ایفا کند. هر چند، این ورزشکار و بازیگر آمریکایی در ادامه به آنتاگونیست فیلم، یعنی بلک آدام علاقه‌مند شد و تصمیم گرفت برای بدست آوردن این نقش تلاش کند؛ اقدامی که با بازخوردهای مثبت طرفداران در آن زمان روبرو شد.آدام

در حالی که به نظر می‌رسد همه چیز برای ساخته شدن اقتباس سینمایی شزم فراهم به نظر می‌رسد، پروژه بنا به دلایلی در سال ۲۰۰۹ میلادی متوقف شد. با گذشت چند سال و در حالی که دنیای سینمایی دی سی شکل گرفته بود، وارنر پروژه را احیا کرد. دواین جانسون هم در پی احیای پروژه گفت همچنان یکی از دست اندرکاران بوده اما پیرامون نقش خود در فیلم مردد است. او نهایتا بلک آدام را به شزم ترجیح داد. این اقدام باعث شد نگرانی‌هایی در بین مدیران وارنر به وجود بیاید. به هر حال، جانسون جدا از محبوبیت در حیطه ورزشی، طی سال‌های گذشته عملکرد بسیار خوبی در سینما داشته و به شهرت زیادی رسیده بود. از همین رو، ترجیح می‌دادند چنین بازیگری را برای نقش اصلی داشته باشند، نه نقش منفی.

نگرانی‌های مدیران وارنر به برگزاری یک جلسه ختم شد. آن‌ها در جریان جلسه تصمیم گرفتند کاراکتر بلک آدام را از Shazam حذف کرده و یک اثر جداگانه با محوریت او بسازند. آن‌ها همچنین یک تغییر بزرگ در بلک آدام به وجود آوردند. این شخصیت قرار بود به عنوان یک آنتاگونیست به مخاطبان معرفی شوند اما حالا قرار است در قامت یک ضد قهرمان جلوی دوربین ظاهر شود. در صورتی که اطلاعاتی در این باره ندارید، ضد قهرمان به شخصیتی گفته می‌‌شود که صفات بازر قهرمانان مانند پایبندی به اخلاق و از خود گذشتگی را نداشته و گاها اقدامات خشونت باری انجام می‌دهد. با این حال، شاهد حضورشان در جبهه خیر هستیم.

Shazam نهایتا در سال ۲۰۱۹ میلادی روی پرده نقره‌ای آمد و در کنار جلب بازخوردهای مثبت، عملکرد خوبی را در زمینه مالی به جا گذاشت. موفقیت‌های این اثر باعث شد ساخت فیلم Black Adam در اولویت نیو لاین سینما قرار بگیرد. در همین راستا، مذاکره با ژاومه کویت سرا را آغاز کردند تا روی صندلی کارگردانی بنشیند. مذاکره نیو لاین سینما و کویت سرا را باید نتیجه پیشنهادی دانست که دواین جانسون داده بود. او در ساخت Jungle Cruise با این کارگردان اسپانیایی همکاری کرده بود و شناخت خوبی از او داشت. به همین دلیل، به دست اندرکاران پروژه پیشنهادش کرد.

ضبط صحنه‌های فیلم Black Adam در آوریل سال ۲۰۲۱ میلادی آغاز شد و نهایتا در آگوست همان سال به انتها رسید. این اقتباس سینمایی، یکی از چندین و چند اثری بود که تحت تاثیر همه گیری ویروس کرونا قرار گرفت و فیلمبرداریش مدت بیشتری به طول انجامید.

داستان فیلم Black Adam از چه قرار است؟ 

کمپین تبلیغاتی بلک آدام از مدت‌ها قبل آغاز شده و در طول این مدت شاهد انتشار اطلاعات زیادی بوده‌ایم. از همین رو، می‌دانیم اتفاقات حول محور چه چیزی می‌چرخد. طبق جزئیات موجود، بلک آدام هزاران سال پیش در شهری باستانی به نام کنداق زندگی می‌کرد که مهد جادو و قدرت به شمار می‌رفت. با این حال، مردمش در رنج و عذاب بودند. بلک آدام در پی بدست آوردن قدرت‌های خارق العاده، سعی می‌کند مقابل صاحبان قدرت ایستاده و ساکنان شهر را نجات دهد اما شکست خورده و به بند اسارت درمی‌آید؛ اسارتی که بیش از ۵ هزار سال به طول می‌انجامد. او طی اتفاقاتی آزادی‌اش را بدست آورده و حالا باید یک تصمیم مهم بگیرد: دنیای مدرن را نابود کند یا ناجی‌اش باشد؟

اگرچه بلک آدام شخصیت شناخته شده‌ای در میان علاقه‌مندان به کمیک به شمار می‌رود، احتمالا آشنایی چندانی با آن نداشته باشید. از همین رو، بد نیست به صورت خلاصه وار با قدرت‌های این ضد قهرمان آشنا شویم. ریشه بلک آدام در صفحات کمیک بوک به مصر باستان برمی‌گردد. از همین رو، قدرت‌هایش از شش ایزد این تمدن گرفته شده‌اند: استقامت شو، سرعت و چابکی حرو، قدرت آمون، دانش و خرد زهوتی، نیروی آتون و شجاعت مهن.

دیگر شخصیت‌های مهم حاضر در فیلم Black Adam

اگرچه یازدهمین فیلم دنیای سینمایی دی سی یک اثر اختصاصی با محوریت بلک آدام محسوب می‌شود، در آن شاهد معرفی چند ابرقهرمان دیگر هم هستیم که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد. این ابرقهرمانان در قالب یک گروه به نام جامعه عدالت آمریکا (Justice Society of America) فعالیت می‌کنند.

هاوکمن: هاوکمن با نام واقعی کارتر هال یک ابرقهرمان است که ریشه‌اش به مصر باستان بازمی‌گردد. او یکی از شاهزادگان مصری به نام خوفو بود که با رقیب خود، یعنی هفثت به مشکلاتی جدی خورد. هفثت طی اتفاقاتی موفق شد خوفو و همسرش را دستگیر کرده و به کام مرگ بفرستد. با گذشت قرن‌ها، خوفو دوباره متولد شده و اینبار در جسم یک باستان شناس آمریکایی به نام کارتر هال به دنیای فانی بازمی‌گردد.

کارتر هال طی اتفاقاتی خنجری که به وسیله آن کشته شد را می‌یابد؛ اتفاقی که به یادآوری تمام خاطرات گذشته از جمله دشمنی با هفثت و قتل همسرش منجر می‌شود. او همچنین به واسطه یافتن خنجر پی می‌برد هفثت در قالب فردی به نام هستور به زندگی بازگشته است. در نتیجه، تصمیم می‌گیرد یک زره بالدار برای خود ساخته و انتقام بگیرد. از قدرت‌های هاوکمن می‌توان به پرواز از طریق بال‌های مصنوعی، قدرت بینایی فراانسانی و بهبود سریع زخم‌های فیزیکی اشاره کرد. بد نیست بدانید کارتر برای از پا درآوردن دشمنان خود از سلاح‌های باستانی استفاده کرده و اعتقادی به ابزار مدرن ندارد.

  • اتم اسمشر:

اتم اسمشر با نام واقعی آلبرت روثشتاین یک ابرقهرمان است که قدرت‌های ابرانسانی خود را از پدربزرگش بدست آورد. پدبزرگ آلبرت، یک دانشمند با نام تری بود که در زمینه اتم تحقیق و پژوهش می‌کرد. او طی اتفاقاتی توسط یک شرور به نام اولترا هیومنایت گروگان گرفته شد. اولترا هیومنایت قصد داشت از علم و تجربه تری در زمینه اتم سوء استفاده کند. تری در جریان یک آزمایش در معرض تششعات قرار گرفت و بدین ترتیب، قدرت‌های فراانسانی دریافت کرد؛ قدرت‌هایی که نهایتا به آلبرت می‌رسند.

اتم اسمشر را می‌توان مرد مورچه‌ای کمیک بوک‌های دی سی نامید. او قادر است قد و اندازه ماهیچه‌هایش را به میزان دلخواه افزایش داده و به انسانی غول پیکر تبدیل شود. البته برخی از شخصیت‌ها از جمله بلک آدام می‌توانند نسخه غول پیکر او را با تنها یک ضربه بیهوش کنند.

  • آیسیس:

آیسیس با نام واقعی آندریا توماس یک ابرقهرمان بوده و قدرت‌هایش برگرفته از یک ابزدبانوی مصری است. او دارای قدرت، سرعت و تحمل فراانسانی بوده و می‌تواند پرواز کند. به این موارد باید قابلیت کنترل اشیا از راه دور و تغییر در جنبه‌های مختلف طبیعت را اضافه کرد.

اینطور که به نظر می‌رسد، آیسیس در فیلم Black Adam به عنوان یکی از اعضای مقاومت معرفی می‌شود که سعی دارند مقابل حاکمان ظالم کنداق بایستد. این شخصیت همچنین در دنیای مدرن به عنوان یک استاد دانشگاه مشغول کار بوده و کسی است که بلک آدام را از اسارت آزاد می‌کند. او همچنین در کمیک بوک‌‎ها کسی است که باعث می‌شود بلک آدام خشم خود را کنترل کرده و از قدرت‌هایش در راستای اهداف خیر استفاده کند. باید دید این شخصیت روی پرده نقره‌ای هم چنین سرنوشتی دارد یا خیر.

  • دکتر فیت:

دکتر فیت با نام واقعی کنت نلسون یک ابرقهرمان است. زمانی که تنها یک پسربچه بود، به همراه پدر خود به یک سفر اکتشافی رفت. کنت پس از ورود به یک مقبره، قبر متعلق به نبو (ایزد خرد و نوشتار در اساطیر آشوری و بابل) را باز کرد. این اتفاق دو نتیجه را در بر داشت: آزاد شدن نبو و انتشار یک گاز سمی که به مرگ پدر منجر شد. نبو بعد از اینکه از قبر بیرون آمد، متوجه اتفاقات شده و دلش برای پسربچه سوخت. به همین دلیل، جادوگری را به او یاد داد. کنت پس از یاد گرفتن جادوگری به آمریکا بازگشت تا به مبارزه با جرم و جنایت بپردازد.

  • سایکلون:

سایکلون با نام واقعی مکسین هانکل نوه یک ابرقهرمان به نام طوفان سرخ است. در حالی که تنها شش سال سن داشت، توسط یک دانشمند دیوانه به نام مارو دزدیده شد؛ فردی که می‌خواست طوفان سرخ 2 را در قالب یک ربات ساخته و تحت کنترل خود در بیاورد. مارو در جریان یک آزمایش، ذرات نانویی را وارد بدن مکسن کرد که ظاهرا بعدها به ایجاد قدرت‌های ابراانسانی در او منجر شد.

سایکلون می‌تواند باد را کنترل کرده و گردباد یا چرخند را احضار کند. به این موارد باید شلیک انفجاری هوا و سوار شدن روی جریان باد و پرواز به کمک آن را اضافه کرد.

چه بازیگرانی نقش‌های اصلی را بر عهده دارند؟

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، دواین جانسون نقش بلک آدام را بر عهده دارد. جانسون بیش از ۲۰ سال است که در هالیوود فعالیت می‌کند اما طی یک دهه گذشته توانسته خود را به یکی محبوبترین چهره‌ها تبدیل کند. بدین ترتیب، استودیوها برای نقش‌آفرینی او در فیلم‌های خود مبالغ بسیار بالایی را پرداخت می‌کنند؛ موضوعی که باعث شده نام سلبریتی آمریکایی در لیست پردرآمدترین بازیگران مرد قرار گیرد.

دیگر نام مشهوری که در فیلم Black Adam حضور دارد، پیرس برازنان است که نقش دکتر فیت را بر عهده دارد. اگر از علاقه‌مندان به آثار سینمایی و جاسوسی باشید، قطعا او را با فیلم‌های جیمز باند می‌شناسید که بین سال‌های ۱۹۹۵ الی ۲۰۰۲ میلادی روی پرده نقره‌ای آمدند. او پس از رها کردن نقش مامور ۰۰۷، در آثار متعددی حضور یافت اما هیچ کدام نتوانستند موفقیت‌های گذشته را برایش تکرار کنند. سومین نام مشهور، سارا شاهی است که به عنوان آندریا توماس جلوی دوربین می‌رود. او در ایالات متحده آمریکا به دنیا آمد اما پدر و مادرش هر دو ایرانی هستند. شاهی اواخر قرن بیستم میلادی فعالیت‌های خود را به عنوان سیاهی لشکر آغاز کرد و با گذشت مدت کوتاهی، توانست به هالیوود راه یابد. از آثار مشهوری که در پرونده هنریش دیده می‌شوند، می‌توان به سریال Person of Interest اشاره کرد.

چهارمین چهره، مروان کنزاری است که با فیلم دانمارکی Wolf محصول سال ۲۰۱۳ میلادی توانست توجه‌ها را به سمت خود جلب کند؛ اثری که برای او جایزه گوساله طلایی را به ارمغان آورد. همین موفقیت هم باعث شد پای کنزاری به هالیوود باز شده و در آثاری همچون Aladdin و The Old Guard ایفای نقش کرد. در ضمن، کنزاری وظیفه ایفای نقش اشماعیل گرگور را به دوش می‌کشد. این شخصیت رهبر یک گروه تبهکاری به نام اینترگنگ است.

به غیر از موارد گفته شده، وایولا دیویس بازمی‌گردد تا نقش آماندا والر را ایفا کند. در صورتی که حافظه‌تان یاری نمی‌کند، والر رهبری جوخه انتحار را بر عهده دارد.

 

جدیدترین تریلر فیلم بلک آدام  را اینجا با زیرنویس فارسی تماشا کنید:

وارنر طی ماه‌های گذشته نمایش‌های متفاوتی را از فیلم بلک آدام منتشر کرده اما کاملترینشان تحت عنوان Black Adam – Official Trailer 1 شناخته می‌شود. این ویدیو بیش از دو دقیقه زمان داشته و اطلاعات مهمی را پیرامون داستان در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. طبق آنچه قابل‌مشاهده است، بلک آدام حین مبارزه برای مردم کنداق کشته می‌شود اما فرزند پسرش خود را قربانی می‌کند تا او در قالب یک ایزد به جهان بازگردد. هر چند، طی اتفاقاتی برای یک مدت طولاتی زندانی می‌شود.

پس از اینکه شخصیت بلک آدام به صورت خلاصه‌وار معرفی می‌شود، شاهد نمایش‌های کوتاهی از ابرقهرمانان مختلف از جمله هاوکمن، اتم اسمشر و دکتر فیت هستیم؛ ابرقهرمانانی که سعی دارند راه و رسم جنگیدن برای جبهه خیر را به بلک آدام یاد دهند. به این موارد باید المان‌های طنز را هم اضافه کرد که ظاهرا تعدادشان به انگشت‌های یک دست هم نمی‌رسد. همچنین اخیرا نیز طی مراسم کامیک کان کمپانی برادران وارنر تریلر جدیدی از این اثر منتشر کردند که انتظارات را از اثر مورد انتظار دی‌سی به شدت بالا برد. 

آیا اقتباس سینمایی بلک آدام دنباله خواهد داشت؟

وارنر تا به این لحظه به صورت رسمی هیچ صحبتی از ساخت دنباله به میان نیاورده است. با این حال، بعید به نظر می‌رسد فیلم Black Adam دنباله‌ای دریافت نکند. جدا از اینکه شخصیت‌های شاخص متعددی در آن حضور دارند، بازیگران محبوبی در آن ایفای نقش می‌کنند که می‌توانند به موفقیت مالی کمک کنند.

جدا از گمانه زنی، دواین جانسون در یکی از مصاحبه‌های خود در سال ۲۰۱۷ میلادی تاکید کرد برنامه‌هایی برای به تصویر کشیدن تقابل بلک آدام و شزم وجود دارد. به هر حال، این دو شخصیت در صفحات کمیک بوک دشمنان اصلی یکدیگر به شمار می‌روند. در ضمن،  هنری کویل هم به ماجرای مشابهی اشاره کرده و نبرد بلک آدام و سوپرمن را اجتناب ناپذیر می‌داند.

فیلم بلک آدام چه زمانی اکران خواهد شد؟

وارنر در حال حاضر قصد دارد فیلم Black Adam را از تاریخ ۲۱ اکتبر سال ۲۰۲۲ میلادی (مصادف با ۲۹ مهر سال ۱۴۰۲) به سینماهای ایالات متحده آمریکا بیاورد. در حال حاضر اطلاعاتی پیرامون انتشار نسخه دیجیتالی در دسترس نیست.

1 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا