برگزیده
📣 پخش زنده زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
محبوبیت انیمه
1%
  • 0/10

محبوبیت گسترده انیمه به چه دلیل است؟

محبوبیت انیمه در تمام نقاط جهان

محبوبیت گسترده انیمه به چه دلیل است؟ ۱ ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

از آنجایی که محبوبیت انیمه به صورت بی سابقه‌ای در سال‌های اخیر، در سراسر جهان، افزایش یافته است، برای بسیاری از مردم این پرسش مطرح شده است که به چه دلیل از صنعت انیمه به این صورت استقبال می‌شود؟

در سال‌های اخیر، محبوبیت انیمه به صورت بی سابقه‌ای، در سراسر جهان، افزایش یافته است. صنعت انیمه موفق به جذب طرفداران بسیار زیادی در جهان شده است و با خطوط داستانی‌ پیچیده، جهان‌های گیرا و جذاب، شخصیت‌های متنوع، انیمیشن و کیفیت جلوه‌های بصری، مردم را ترغیب به دیدن داستان‌های خود کرده است. این داستان‌ها نه تنها در ژانرهای متفاوتی ساخته می‌شوند، بلکه برخی از آن‌ها، با ترکیب ژانرهای متعدد در خطوط داستانی خود، به گونه‌ای نوشته شده‌اند که همه مردم بتوانند در سنین مختلف و با سلیقه‌های متفاوت، از دیدن آن‌ها لذت ببرند. علاوه بر این، در داستان انیمه‌ها، همواره کارکترهایی قرار می‌گیرند که چه از نظر ظاهری و چه از نظر شخصیتی، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بینندگان را مجذوب خود می‌کنند.

همچنین، محبوبیت انیمه‌ ها، باعث شناخته شدن فرهنگ و تاریخ کشور ژاپن نیز شده‌اند، زیرا که در برخی از این داستان‌ها، اطلاعات بسیاری در زمینه‌های مختلف از کشور ژاپن در دسترس بینندگان قرار می‌گیرد. این مسئله حتی باعث شده است که درصد بیشتری از مردم به یادگیری زبان ژاپنی نیز علاقه مند شوند. اما با این وجود، برای بسیاری از مردم این پرسش هنوز مطرح می‌شود که به چه دلیل از صنعت انیمه به این صورت استقبال می‌شود؟ از همین رو، ما نیز در ادامه این مطلب، نگاهی داریم به دلایلی که در محبوبیت انیمه تاثیرگذار بوده‌اند.

کیفیت خطوط داستانی

پیچیدگی خطوط داستانی انیمه‌ها یکی از عوامل اصلی محبوبیت انیمه ها به شمار می‌رود. انیمه‌ها به طور معمول، از طرح داستانی بسیار پیچیده‌ای برخوردار هستند که مشابه آن‌ها را در دیگر رسانه‌های تصویری به سختی می‌توان یافت. در این خطوط داستانی، پیچش‌های داستانی نیز جای گرفته‌اند که همواره بینندگان خود را حیرت زده می‌کنند. همچنین، در بیشتر داستان‌های انیمه‌ای که به صورت گسترده‌ای در سراسر جهان شناخته شده‌اند، مضامین عمیف روانشناسی، فلسفی، سیاسی و … قرار داده شده است که می‌توانند بسیار تفکر برانگیز باشند. شخصیت‌های این داستان‌ها نیز در بیشتر موارد، به گونه‌ای طراحی می‌شوند که بینندگان قادر به تشخیص خوب یا بد بودن آن‌ها نیستند.

به عنوان نمونه، انیمه حمله به تایتان/تایتان مهاجم (Attack on Titan)، به دلیل خط داستانی بسیار هیجان انگیز که در آن به مضامین عمیقی سیاسی پرداخته است، پیچش‌های داستانی، کارکترهای محبوب و دوست داشتنی، جلوه‌های بصری و همچنین موسیقی‌های نمادین متن خود، موفق شد در مدت زمان بسیار کوتاهی نه تنها در ژاپن، بلکه در سراسر جهان، به موفقیت بی سابقه‌ای دست پیدا کند و به یکی از بهترین انیمه های قرن 21 تبدیل شود. داستان انیمه حمله به تایتان، در رابطه با تمدنی است که در آن، بشریت به خاطر ترس از ریشه‌کن شدن توسط موجودات غول پیکری که در داستان با نام تایتان (Titan) شناخته شده‌اند، در داخل دیوارهایی زندگی می‌کنند تا جانشان در امان باشد. اما زمانی فرا می‌رسد که قسمتی از بیرونی ترین دیوار، توسط دو تایتانی که هرگز مشابهشان در داستان دیده نشده بود، به کلی ویران می‌شود. با فرو ریختن این دیوار، تایتان‌های دیگر قادر می‌شوند به داخل دیوار نفوذ کنند. با ورود این موجودات غول پیکر به داخل دیوارها، بسیاری جان خود را از دست می‌دهند پس گروهی تصمیم می‌گیرند تا به قیمت جانشان، با این موجودات به مبارزه بپردازند. داستان این انیمه به طور کلی، به صورتی نوشته شده است که بینندگان را بسیار هیجان زده می‌کند.

تاثیر سرویس‌های استریم

نتفلیکس برای اولین بار، در سال هزار و نهصد و نود و هفت، بنیان گذاشته شد و در ابتدا، تنها به عنوان یک شرکت اجاره DVD شروع به کار کرد؛ اما پس از طی مدت زمان نه چندان طولانی، به بزرگترین سرویس پخش، در سراسر جهان تبدیل شد. تاکنون، این پلتفرم شناخته شده، صدها نمایش تلویزیونی، فیلم و مستند را به بینندگان خود ارائه داده است؛ اما جالب است بدانید که در سال‌های اخیر، کاتالوگ انیمه‌های خود را نیز گسترش داده است و امروزه می‌توان انیمه‌های جذاب و دیدنی بی شماری را از طریق این پلتفرم تماشا کرد. اینگونه، به لطف سرویس‌های استریم مانند Netflix و یا Crunchyroll، انیمه به راحتی در دسترس بینندگان سراسر جهان قرار گرفته است.

همچنین، با در نظر گرفن این مسئله که اکنون این رسانه تصویری در کشورهای مختلف به صورت دوبله شده نیز در دسترس بینندگان قرار می‌گیرد، معروف شدن آن می‌تواند بسیار قابل درک تر هم باشد زیرا که این رسانه با موفقیت توانسته است از موانع زبانی نیز عبور کند. نتفلیکس به تازگی، انیمه‌هایی را در آرشیو خود جای داده است که قبل از آن، از طریق هیچ پلتفرم دیگری پخش نشده بودند که مورد استقبال طرفداران جهان نیز قرار گرفتند؛ اما در کنار همه این‌ها، انیمه‌های دیگری هم در این آرشیو قرار داده شده‌اند که برای بینندگان می‌توانند بسیار نوستالژیک و یادآور دوران گذشته باشند.

جذابیت بصری و کیفیت انیمیشن

بسیاری از مردم، در رابطه با فیلم و سریال‌هایی که برای دیدن انتخاب می‌کنند، بسیار محتطانه عمل می‌کنند. برخی از آنها تنها یک ژانر به خصوص را تماشا می‌کنند، برخی دیگر مدت زمان فیلم برایشان اهمیت خاصی دارد. اما در کنار همه اینها، برای برخی دیگر، کیفیت جلوه‌های بصری فیلمی که می‌خواهند ببینند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این مورد به ویژه در رابطه با انیمه بسیار صدق می‌کند. به طور کلی، با نگاهی به انیمه‌هایی که تا به حال ساخته شداند، پی می‌بریم که تعداد انیمه‌هایی با انیمیشن خوب که در آن‌ها گرافیک و کیفیت جلوه‌های بصری فوق العاده‌ای بکار رفته باشد، به هیچ عنوان کم نیستند. با این حال، تعدادی از این انیمه‌ها، به ویژه به خاطر گرافیکشان در تمام دنیا، حتی در بین کسانی هم که به طور معمول انیمه نگاه نمی‌کنند، معروف و شناخته شدند.

انیمه، رسانه‌ای است که هرگز با مفاهیم شگفت انگیزی که در داستان‌های خود جای داده است، کارکترهای دوست داشتنی و البته طرح‌های گرافیکی خارق العاده خود طرفداران را ناامید نکرده است. کار و استعداد بسیار زیادی برای ساخت تک تک فریم‌های یک انیمه نیاز است تا بتوان آن را به شکلی منحصر به فرد ساخت. طراحان انیمه و استودیوها نیز همواره به دنبال خلق آثاری با بهترین کیفیت ممکن هستند. برخی از این استودیوها تا جایی که ممکن باشد، از بودجه‌شان در گرافیک انیمه‌ها استفاده می‌کنند تا بتوانند تک تک فریم‌ها و شات‌های انیمه را به بهتری نحو ممکن به تصویر بکشند. همین مسئله باعث شده است که استانداردهای انیمه در چند سال اخیر به اوج خود رسیده باشد. اینگونه استودیوها نیز اکنون خود را در رقابتی برای ساخت انیمه های سینمایی با انیمیشن خوب می‌بینند. به این ترتیب، با اکران هر انیمه سینمایی جدیدی، طرفداران، بیشتر و بیشتر شگفت زده می‌شوند.  مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments