قدرت تائو در انیمه Hell's Paradise

همه چیز درباره قدرت تائو در انیمه Hell’s Paradise

این انیمه براساس مفاهیمی است که از ادیان مختلف گرفته شده.

به تازگی انیمه Hell’s Paradise به یک موفقیت بزرگ در دنیای انیمه و مانگا تبدیل شده است. با توجه به این موضوع، طرفداران شروع به پرسیدن سولاتی در مورد انیمه و خط داستانی آن کرده‌اند که یکی از این سوالات الهام‌بخش این مقاله شده است. قدرت تائو (Tao) در انیمه Hell’s Paradise، چیزی است که در بدن افراد جریان دارد اما تسلط و استفاده از آن کار بسیار دشواری است. کسی که موفق به استفاده از آن بشود، می‌تواند قدرتی شگفت‌انگیز به دست آورد. تائو نام نیرویی حیاتی است که در موجودات زنده و غیر زنده وجود دارد. قدرت تائو در انیمه Hell’s Paradise براساس مفاهیم تائوئیستی، که مهمترین آنها مفهوم یین (Yin) و یانگ (Yang) و ویژگی‌های عنصری است، می‌باشد. 

با نگاهی به مبارزه گابیمارو (Gabimaru) با ژو جین (Zhu Jin)، می‌بینیم که او توانست فرم یانگ تنسن (Tensen) را شکست دهد و او را از بازسازی سریع خود باز دارد. در آن لحظه ژوجین به فرم نهایی خود یعنی کیشکای (Kishkai) تبدیل شد که به شکل موجود هیولایی گیاه مانندی بود که در نهایت موفق شد بر گابیمارو غلبه کند. گابیمارو هیچ شانسی در مقابل کیشکای قدرتمند نداشت؛ به خصوص زمانی که هیولا رعد و برق‌های متعددی را به سمت او شلیک می‌کرد. در نهایت گابیمارو خواست خود را آتش بزند تا بتواند ژو جین را نیز با خود بکشد و حاضر بود که خود را قربانی کند. اما در همان لحظه می (Mei) ظاهر شد و او را نجات داد. در واقع می، گابیمارو را از چنگ تنسن رها کرد و سپس یک مانع دایره‌ای شکل خاص به دور او ایجاد کرد تا با استفاده از آن بتواند از دروازه‌ هورای به پایین دره‌ عمیق و باریک رودخانه بلغزد و از آنجا فرار کند تا جان سالم بدر برد. پس از سقوطشان، می هوشیاری خود را از دست داد و مانع نیز در همین لحظه ناپدید شد. بعد از این که به هوش آمد، برای گابیمارو توضیح داد که قدرتی که از آن برای نجات دادنش استفاده کرد، تائو نام دارد. در همین لحظه بود که هوکو (Hoko) نیز مفهوم تائو را برای ساگیری (Saigiri) و بقیه که به دنبال گابیمارو بودند، توضیح داد.

قدرت تائو در انیمه Hell’s Paradise بر اساس عقیده تائوئیستی است که به عنوان دانتیان (Dantian) شناخته شده است. دانتیان اصلاحی برگرفته از تائوئیسم است که مراکز انرژی در بدن را توصیف می‌کند. در واقع دانتیان به مفاهیمی مانند قدرت و انرژی حیاتی، توان و نیرو و روحیه زندگی‌بخش مرتبط است. دانتیان‌های متعددی در بدن یک انسان، به صورت جدا از هم و طبقه‌بندی‌شده وجود دارند. به رسم سنت دیرینه، دانتیان‌های بالایی، وسط و پایینی از اهمیت بیشتری نسبت به بقیه برخوردارند. همچنین دانتیان چهارم، که به اصطلاح به آن دانتیان عقب گفته میشود نیز، علی‌رغم اینکه در گذشته از آن زیاد صحبت نشده است، اما معمولا آن هم به عنوان دانتیانی مهم تلقی می‌شود. دانتیان‌ها در جاهایی از بدن قرار دارند که در هنرهای رزمی هم از اهمیت زیادی برخوردارند.

همانطور که سنتا (Senta) (از اعضای آسائمون) در توضیح‌هایش اشاره کرد، کل انیمه Hell’s Paradise بر اساس مفاهیمی است که از ادیان مختلف گرفته شده و همه اینها در یک سیستم واحد ساخت بشر گردآوری شده‌اند. به همین شکل نیز سیستم تائو آنگونه که در انیمه میبینید شکل گرفته است. مولفه اصلی قدرت تائو در انیمه Hell’s Paradise، مفهوم یین و یانگ است که به بهترین وجه ممکن در تنسن‌ها که قادر هستند  بین دو فرم یین و یانگ جابه‌جا شوند، تجسم یافته است. اما اگر انسانی بخواهد از قدرت تائوی خود استفاده و آن را آشکار کند، باید به اصطلاح راه میانه را پیدا کند. از آنجا که یین و یانگ در واقع نیروهایی متضاد هستند، راه میانه به این معناست که فرد تضادهای خود را بپذیرد و آنها را در خود به تعادل برساند. اینگونه است که یک فرد می‌تواند تائو را در خود فعال کند. درحالی که همه موجودات قدرت استفاده از تائو را دارند، اما خالص‌ترین و بهترین تائو در بدن انسان‌ها وجود دارد و دلیل آن هم این است که انسان‌ها تنها موجودات زنده‌ای هستند که توانایی تجسم تضادها را به طور کامل دارند. مفاهیم ضد و افراطی موجود در انسان‌ها (نقاط قوت و ضعف، خشم و آرامش، سکون و حرکت، زندگی و مرگ و…)، به دلیل دقیق و همچنین افراطی بودنشان، برای سیستم قدرتی تائو، نیاز هستند. به همین دلیل است که تائوی انسان‌ها بسیار خالص و قدرتمند است. تنسن‌ها که توانایی بروز چنین تضادهایی را ندارند، قادر به ایجاد چنین تائوی خالصی هم نیستند. به همین خاطر است که از انسان برای پرورش آن و تولید اکسیر تان (Tan) (اکسیر حیات) استفاده می‌کنند.

مورد بعدی در رابطه با گل تائو است. این گل یک نمونه خاص از تائو است که نشاط، مهارت‌های زندگی‌بخش و در نهایت جاودانگی را به افرادی که از آن استفاده می‌کنند، می‌بخشد. گل تائو برای تنسن‌ها می‌تواند به خوبی عمل کند اما برای انسان ممکن است ضرر داشته باشد زیرا حامل قدرتی غیرعادی است. زمانی که انسان در معرض این گل قرار گیرد، فرایندی که در آن به درخت تبدیل می‌شود را طی می‌کند. اما دلیل اینکه تنسن‌ها به راحتی توانایی استفاده از آن را دارند این است که هسته گیاهی دارند و خودشان نیز موجوداتی گیاهی به شمار می‌روند.

تائو در ادامه به یک عنصر مهم در انیمه تبدیل می‌شود اما این موارد اصول اولیه قدرت تائو در انیمه Hell’s Paradise هستند که برای طرفداران نیاز است تا بدانند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا