توسعه بازی GTA 6

چرا توسعه بازی GTA 6 تا این حد طول کشیده است؟

صبر ما به پایان رسیده، اما به مزد صبر خود می‌رسیم!

انتظارات از بزرگ‌ترین استودیو بازی سازی دنیا یعنی راکستار خیلی بالاست. ما انتظار داریم صبر چندین و چند ساله ما برای بازی GTA 6 ارزشمند باشد. اما چرا روند توسعه بازی GTA 6 این همه سال به طول انجامیده و چرا نباید از این موضوع عصبانی باشیم؟

راکستار طی سال‌ها تلاش، موفق شده با عرضه بازی‌های به شدت با کیفیت، نام خود را در میان بزرگ‌ترین استودیوهای بازی سازی تاریخ جای دهد. این استودیو طی سال‌های مختلف بازی‌هایی در سبک‌های مختلف را برای مخاطبین به انتشار رسانده و همه آن‌ها به قدری با کیفیت بوده که آن‌ها را در میان بهترین بازی‌های تاریخ چه از نظر منتقدین و چه از نظر مخاطبین جای داده است. ما طی سال‌های مختلف شاهد سری ماشین سواری Midnight Club، بازی دوست داشتنی Bully، سری بازی غرب وحشی Red Dead Redemption و از همه مهم‌تر سری بازی Grand Theft Auto بوده‌ایم و همه آن‌ها عناوینی قابل تحسین هستند و خاطراتی را برای کاربران به ارمغان آورده که هرگز فراموش نمی‌شوند.

همانطور که اشاره شد، مهم‌ترین سری بازی این استودیو، سری GTA بوده که نام این استودیو را به خصوص با بازی GTA 3 بر سر زبان‌ها انداخت. این بازی تا به امروز یکی از قوی‌ترین بازی‌های سه بعدی جهان باز بوده که استودیوهای زیادی را به تقلید از خود باز داشت. آخرین نسخه این سری بازی یعنی GTA V دقیقا ده سال پیش به انتشار رسیده و در حالی که روزانه کاربران بی شماری را به خود جذب کرده و یکی از پر بحث‌ترین بازی‌ها در میان بازی سازان و گیمرهاست، برای بسیاری تکراری شده و آن‌ها را در انتظار نسخه جدید نشانده است.

طبق اعلام رسمی راکستار، نسخه بعدی این سری بازی در دست توسعه بوده، اما پرسش ما این است که چرا توسعه این بازی تا این حد به طول انجامیده و چه زمانی ما موفق به تجربه این بازی خواهیم شد؟ بدون شک با فقدان گزارشات رسمی، پاسخ دادن به این پرسش کاری دشوار است، اما می‌توان با بررسی موضوعات مختلف به پاسخی تقریبی رسید!

چرا توسعه بازی GTA 6 تا این حد زمان بر شده است؟

در ابتدا باید اشاره داشت که توسعه بازی‌های ویدیویی کاری به شدت دشوار است! ساخت بازی‌ها به خصوص طی دو دهه اخیر ترکیبی زیبا از هنر و تکنولوژی بوده که نه تنها زمان زیادی برای تکمیل نیاز دارد، بلکه نیازمند خلاقیت، مغز باز و البته کارگردانی درست است. ما طی سال‌ها متوجه شده‌ایم که تنها ایده پردازی برای ساخت یک بازی نیز کاری به شدت زمان بر بوده و ارائه ایده‌ای که بتواند میلیون‌ها مخاطب را به خود جذب کند، نیازمند سال‌ها تجربه و تحقیق است.

از مرحله ایده پردازی که گذر کنیم، توسعه دهندگان یک بازی نیازمند تلاش بسیار زیاد برای پیاده سازی یک ایده به بهترین روش ممکن هستند. حال باید توجه داشته باشید که تنها مرحله ایده پردازی بازی GTA 6 به خودی خود چند سالی زمان برده و بدون شک پیاده سازی درست ایده‌ای با این عظمت، کاری بسیار دشوارتر از ایده پردازی است. در این میان نباید فراموش کرد که طبق اطلاعات انتشار یافته رسمی و غیر رسمی، بازی GTA 6 عنوانی به مراتب بزرگ‌تر از GTA V و حتی بزرگ‌تر از آخرین بازی استودیو راکستار یعنی عنوان بی نظیر Red Dead Redemption 2 است.

در ادامه به موضوع تکنولوژی می‌پردازیم. باید اشاره داشت که دست یابی به تکنولوژی با ثباتی که بتواند از ایده‌ای قدرتمند پشتیبانی کند، یکی دیگر از سختی‌های تیم‌های توسعه دهنده بازی‌ها است! ما انتظار داریم عنوانی که بیش از ده سال برای انتشار زمان برده، عنوانی کاملا نزدیک به واقعیت باشد و توسعه دهندگان بازی Grand Theft Auto 6 نیز علاقمند به عنوانی با چنین ویژگی هستند. از همین رو آن‌ها تلاش زیادی برای دست یافتن به تکنولوژی‌هایی داشته که پیش‌تر در صنعت ویدیو گیم استفاده نشده‌اند. برای مثال، مدتی پیش تیم راکستار پتنتی مخصوص مسیر یابی در فضای بازی به ثبت رسانده که به گمان فعالان در انحصار شخصیت‌های غیر قابل بازی این عنوان یا همان NPCها بوده که می‌تواند حسی به مراتب واقع گرایانه‌تر در بازی به مخاطبین خود ارائه دهد.

بازی GTA 6 عنوانی به مراتب بزرگ‌تر از GTA V و حتی بزرگ‌تر از آخرین بازی استودیو راکستار یعنی عنوان بی نظیر Red Dead Redemption 2 است

با توجه به وجود چنین تکنولوژی در بازی GTA V این احتمال وجود داشته که ما شاهد تکنولوژی‌هایی دیگر نیز در این بازی باشیم که هرگز در دیگر بازی‌ها به کار نرفته‌اند. چنین موضوعی بار دیگر کار توسعه دهندگان را سخت کرده و باعث می‌شود توسعه یک بازی سال‌های سال به طول بی‌انجامد.

موضوعی دیگر که همیشه باید در نظر گرفته شود، هزینه ساخت یک عنوان است. صنعت ویدیو گیم یکی از گران‌ترین صنایع بوده که باعث می‌شود حتی کوچک‌ترین بازی‌ها نیازمند صرف چندین میلیون دلار برای به نتیجه نشستن باشند. حال ما با عنوانی روبرو هستیم که می‌تواند مانند نسخه‌های پیشین یک انقلاب در صنعت بازی سازی ایجاد کند؛ در نتیجه چنین عنوانی نه میلیون‌ها دلار، بلکه میلیاردها دلار برای توسعه دهندگان عنوان هزینه خواهد داشت.

جمع آوری هزینه مورد نیاز برای چنین عنوانی کاری بوده که استودیویی مانند راکستار و شرکت مادر آن یعنی تیک تو اینتراکتیو را به سختی انداخته و می‌تواند سال‌ها وقت توسعه دهندگان را بگیرد. برای مثال، بازی Grand Theft Auto اولین مرتبه برای کنسول‌های نسل هفتمی پلی استیشن ۳ و ایکس باکس ۳۶۰ به انتشار رسید. طبق اطلاعات انتشار یافته، جمع آوری پول برای ساخت این عنوان بیش از سه سال به طول انجامیده است. در نتیجه باید انتظار داشت که جمع آوری هزینه مورد نیاز برای بازی GTA 6 بیش از سه سال طول بکشد.

پس از انتشار این بازی در سال ۲۰۱۳، ما شاهد انتشار بازی Red Dead Redemption 2 در کنسول‌های نسل هشتمی و رایانه شخصی بودیم. طبق گزارشات رسمی، توسعه و انتشار بازی Red Dead Redemption 2 در حدود هشت سال زمان برده است. بازی Red Dead Redemption 2 یکی از بزرگ‌ترین بازی‌ها نه تنها در نسل هشتم، بلکه در تمام تاریخ بازی‌های ویدیویی است.

ایده این بازی یکی از خاص‌ترین ایده‌ها در دنیای ویدیو گیم بوده که به خودی خود یک شاهکار است. در کنار آن ما به تجربه داستانی می‌پردازیم که برای مدتی طولانی ما را درگیر کرده و به طور همزمان حس آرامش و دلشوره را به ما انتقال می‌دهد. این بازی با ورود ما به به نسل نهم کنسول‌ها ارزش خود را از دست نداده و به طور روزانه توسط کاربران زیادی چه در حالت آفلاین و چه در حالت آنلاین تجربه می‌شود.

در ادامه باید افزود که ورود به نسل جدید بازی سازی به معنی انتظار بیشتر کاربران، در نتیجه ایده پردازی قوی‌تر، هزینه بیشتر و البته زمان توسعه بیشتر می‌شود. در کنار آن، ما شاهد تغییر نسل بازی سازی در سال ۲۰۲۰ بودیم که باعث تغییر روند بازی سازی به طور کلی می‌شود. این موضوع نیز بار دیگر مسیر توسعه یک بازی را تغییر داده و سبب به زحمت افتادن هر چه بیشتر توسعه دهندگان می‌شود.

بازی Red Dead Redemption 2

عمده تمرکز بازی GTA 6 مطمئنا بر کنسول‌های نسل نهمی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس/سری اس خواهد بود و در نتیجه باید پذیرفت توسعه این بازی بیش از بازی Red Dead Redemption 2 زمان ببرد. ما می‌دانیم که راکستار همیشه به دنبال ساخت دنیایی بزرگ‌تر و پر جزئیات‌تر نسبت به بازی‌های پیشین خود است و در کنار آن، منتقدین و گیمرها اهمیت بیشتری برای سری بازی Grand Theft Auto نسبت به سری Red Dead Redemption قائل هستند و نباید تعجب کرد که توسعه این بازی بیش از هشت سال زمان ببرد.

یک نکته دیگر را نیز باید در این مطلب بیان کرد که فراموش کردن آن کار اشتباهی است. ما به وضوح متوجه شده‌ایم که تیم راکستار بر خلاف طرفداران، هیچگونه عجله‌ای برای عرضه نسخه بعدی سری بازی Grand Theft Auto ندارد. در حال حاضر بازی GTA Online فروشی بی نظیر داشته و به طور مداوم برای راکستار و تیک تو سود آوری دارد. هر به روزرسانی جدید در بخش آنلاین این بازی سبب جذب بیشتر کاربران شده و طبق تجربه کاربران هرگز از محتوای بی شمار این بازی خسته نمی‌شوند. در حال حاضر سال‌های سال است که رقم کاربران این بازی ثبات داشته و ارقام بی نظیری را نشان می‌دهند. در کنار آن نباید فراموش کرد که کاربران به حدی به این بازی علاقمند بوده که پس از انتشار نسخه نسل نهمی این بازی، با وجود تغییرات نه چندان چشمگیر، به خرید آن پرداختند!

طبق گزارشات رسمی، توسعه و انتشار بازی Red Dead Redemption 2 در حدود هشت سال زمان برده است

در نتیجه این اتفاقات، انتشار بازی GTA 6 در این دوره حتی ممکن است از لحاظ اقتصادی به ضرر تیم راکستار باشد. همانطور که اشاره شد تیم راکستار به طور مداوم از بازی GTA V سود برده و تقسیم کاربران در دو بازی مختلف می‌تواند سود آن‌ها را کاهش دهد و آن‌ها می‌توانند با زحمت به شدت کمتر در امر عرضه محتوا، از تنها یک بازی سود آوری داشته باشند و زمانی به عرضه بازی بعدی بپردازند که سود بازی پیشین کاهش یافته و ادامه دادن مسیر با آن بازی غیر منطقی به نظر برسد. بسیاری از فعالان دنیای بازی سازی باور دارند که دلیل اصلی انتشار نیافتن بازی GTA 6 همین موضوع بوده و به عبارتی علاقه نشان دادن کاربرانی که خود منتظر بازی GTA 6 هستند، سبب تاخیر در انتشار این بازی شده است.

با وجود تمام این حقایق، نمی‌توان انکار کرد که روند توسعه این بازی خیلی طولانی شده و احتمالا در آینده نزدیک نیز به پایان نخواهد رسید. استودیو راکستار در زمان انتشار این مطلب نه تنها بازاریابی برای این عنوان را آغاز نکرده، بلکه ما هیچگونه ایده‌ای درباره نام کامل بازی نیز در دست نداریم. معمولا رویه معرفی اولیه بازی، سپس معرفی کامل بازی و در نهایت انتشار بازی بیش از یک سال به طول می‌انجامد. در نتیجه، اگر راکستار تا پیش از پایان سال ۲۰۲۳ به معرفی اولیه نسخه بعدی سری GTA بپردازد که احتمال این اتفاق بسیار پایین است، ما در بهترین حالت قادر به تجربه این بازی در اواخر سال ۲۰۲۴ خواهیم بود. در کنار آن باید اشاره داشت که طبق گفته استراس زلنیک (Strauss Zelnick) رئیس شرکت تیک تو، شرکت مادر استودیو راکستار، آن‌ها در انتظار افزایش چشمگیر سود دهی راکستار در سال مالی ۲۰۲۵ هستند.

از این رو، اینگونه برداشت شده که توسعه دهندگان این بازی بدون هیچگونه فشار روانی و فیزیکی و در آرامش کامل در حال توسعه این بازی بوده و محدودیتی برای خلاقیت آن‌ها تعریف نشده است. در گذشته، پس از انتشار بازی Red Dead Redemption 2 اخباری انتشار یافت که نشان از فشار فیزیکی و روانی فوق العاده زیاد بر توسعه دهندگان خبر می‌دادند. طبق این اخبار، برخی توسعه دهندگان بیش از صد ساعت در هفته برای افزایش سرعت روند توسعه این بازی تلاش کرده‌اند و این موضوع سبب بروز آسیب‌های جسمی و روحی زیادی بر آن‌ها شده است.

بدون شک استودیویی بزرگ چون راکستار قصد ندارد با اخبار منفی جدید از این دست، از نو به نام بزرگ خود لطمه وارد کند. همچنین باید اشاره داشت که پس از انتشار گزارشات مربوط به میزان تلاش توسعه دهندگان بازی Red Dead Redemption 2، استودیو راکستار فضایی آرام‌تر و راحت‌تر را برای توسعه دهندگان خود فراهم کرده که نه تنها باعث شکایت کمتر توسعه دهندگان نسبت به گذشته شده، بلکه رویه توسعه بازی GTA 6 نیز سرعت بیشتری به خود گرفته است.

با وجود تمام نکاتی که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد، تعداد زیادی از کاربران بر این باور هستند که عنوانی بزرگ چون نسخه جدید سری بازی GTA ارزش صبر کردن داشته و باید بدون عجله داشتن به توسعه دهندگان اجازه داد عنوانی کامل را بدون فشار روانی توسعه داده و به انتشار برسانند تا ما بتوانیم مزد صبر بیش از یک دهه‌ای خود و البته مزد پول صرف شده برای خرید این بازی را بگیریم.

در نهایت باید بار دیگر اشاره داشت که انتظار از استودیو راکستار همیشه بالا بوده و زمانی که صحبت از سری بازی GTA می‌شود، انتظار از آن نسبت به همه بازی‌های دنیا بیشتر است. به عبارت دیگر ما از سری بازی‌هایی چون Call of Duty، Need for Speed، Assassin’s Creed و دیگر سری بازی‌های بزرگ انتظار پیشرفت داریم، اما زمانی که نام سری بازی Grand Theft Auto به میان می‌آید، ما در انتظار یک پیشرفت نیستیم و انتظار ما از هر نسخه جدید این سری بازی، بر پایی انقلاب در صنعت ویدیو گیم و ورود تمام بازی‌ها به دوره‌ای جدید به دلیل قدرت بیش از حد این بازی است. نظر شما چیست؟ شما چه فکری درباره روند توسعه بازی GTA 6 دارید؟ فکر می‌کنید این بازی ارزش صبر بیش از ده ساله را دارد؟ در انتظار نظرات و البته انتظار شما از بازی GTA 6 هستیم.

3.7 3 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا