مرگ تونی استارک - مرد آهنی

چه میشد اگر مرگ تونی استارک در Endgame اتفاق نمی‌افتاد؟

کارهای ناتمام استارک..

بدون شک مرگ تونی استارک (Tony Stark) در فیلم Avengers: Endgame یکی از حماسی‌ترین صحنه‌هایی بود که در فیلم‌ها و آثار سینمایی مارول دیده بودیم. با این حال، چه می‌شد اگر مرد آهنی (Iron Man) جان خود را هنگام زدن بشکن با شش سنگ ابدیت از دست نمی‌داد؟

فیلم Avengers: Infinity War در سال ۲۰۱۸ به ما نشان داد که حتی اگر تمامی انتقام جویان هم در کنار همدیگر جمع شوند، باز هم تهدیدی وجود خواهد داشت که می‌تواند آن‌ها را شکست داده و جهان سینمایی مارول را وارد یک دوره تاریک کند. با این حال، نام این تیم نجات دهندگان نیست، بلکه انتقام جویان است! این یعنی حتی اگر آن‌ها روزی شکست بخورند، بالاخره انتقام خود و هم‌تیمی‌های از دست رفته خود را خواهند گرفت و این کار در ابتدای Avengers: Endgame به خوبی هرچه تمام‌تر با بریدن کله تانوس (Thanos) انجام شد!

با این حال، تیم اونجرز پس از این کار دست از تلاش نکشیدند و تونی استارک با پیدا کردن راهی برای سفر در زمان، موفق شد تا همراه با تیم انتقام جویان شش سنگ ابدیت را از زمان‌های مختلف پیدا کند و به هالک (Hulk) بدهد تا با یک بشکن دیگر، نیمه پاک شده موجودات زنده جهان را دوباره بازگرداند. این در حالی بود که یک نسخه دیگر از تانوس از سال ۲۰۱۴ به آینده آمده بود تا باز هم جلوی انتقام جویان را بگیرد و اینبار آن‌ها را از ریشه نابود کند! کاری که مرگ تونی استارک و فداکاری او مانع انجامش شد تا مردم جهان از خطر تانوس در امان باشند.

به هر حال مرد آهنی توانست با شش سنگ ابدیت درست مثل هالک و تانوس بشکن بزند و تمامی سربازان تایتان عصبانی را پودر کند، اما نکته قابل توجه اینجاست که او یک انسان بود و همین موضوع اجازه نداد تا استارک از بشکن جان سالم به در ببرد. با این وجود، چه می‌شد اگر مرگ تونی استارک در Avengers: Endgame انجام نمی‌شد؟

چطور تونی می‌توانست پس از زدن بشکن زنده بماند؟

در واقع یکی از دلایل اصلی که باعث مرگ تونی استارک شد، تصمیمی بود که دکتر استرنج هنگام فیلم Avengers: Infinity War گرفت؛ چیزی که باعث شد تا استارک زنده بماند تا بعدها در Endgame قربانی شود. این باور استرنج است که برای به دست آوردن هدفی بزرگ‌تر، باید جان افرادی فدا شود و این موضوع را در فیلم Doctor Strange: In The Multiverse of Madness به خوبی مشاهده کردیم؛ طوری که دیدیم چطور حتی استرنج‌هایی از جهان موازی هم همین باور را داشتند، اما استیون در جهان اصلی متوجه این موضوع شد و جلوی تکرار آن را گرفت.

با این حساب، اگر استرنج مسیر دیگری را انتخاب می‌کرد، شاید مرگ تونی استارک هم هرگز اتفاق نمی‌افتاد و مرد آهنی همچنان در فاز چهارم دنیای سینمایی مارول هم حضور داشت. اما چطور ممکن بود که او از بشکن با شش سنگ ابدیت جان سالم به در ببرد؟ جواب ساده است؛ وایبرنیوم!

ما در سریال What If…? دیده بودیم که شخصیت کیلمانگر (Killmonger) از یک زره وایبرنیومی برای جذب قدرت سنگ‌های ابدیت استفاده کند و به همین ترتیب نیز هنگام گرفتن قدرت آن‌ها، آسیبی به او وارد نمی‌شد. حال فکر کنید اگر بلک پنتر این بشکن را می‌زد یا اینکه می‌دیدیم استارک یک زره وایبرنیومی برای خود ساخته، احتمالا مرگ تونی استارک قابل جلوگیری بود.

آیا پس از جلوگیری از مرگ تونی استارک او تیم انتقام جویان را بازسازی می‌کرد؟

اگر مرد آهنی پس از اتفاقات Endgame زنده بود، اتفاقات فوق‌العاده متفاوتی رخ می‌داد. طی سه فاز حماسه ابدیت و دوران طلایی دنیای سینمایی مارول، این تونی استارک بود که تیم انتقام جویان را کنار همدیگر نگه می‌داشت و اجازه خراب شدن خط داستانی را نمی‌داد. حال فکرش را بکنید که او پس از Endgame زنده می‌ماند؛ قطعا و صد البته که تونی تیم انتقام جویان را بازسازی کرده و با اعضای جدید جای خالی افراد را در آن جایگزین می‌کرد.

همچنین ممکن بود که با زنده ماندن او،‌ دیگر کسی مثل میستریو (Mysterio) شروع به گند زدن به زندگی پیتر پارکر (Peter Parker) نمی‌کرد و شاید می‌دیدیم که مرد عنکبوتی رسما به تیم انتقام جویان اضافه شود و حتی مردم او را بشناسند. این کار از مرگ عمه می (May) جلوگیری می‌کرد و شاید در ادامه شاهد جمع شدن یک تیم به نام انتقام جویان جوان بودیم.

به هر حال شخصیتی مثل میستریو قطعا به خاطر تنفری که از استارک داشت، دوباره سر و کله‌اش پیدا می‌شد، اما اینبار به جای اینکه پیتر در دردسر بیوفتد، شاید شاهد انتشار فیلمی تحت عنوان Iron Man 4 بودیم؛ اثری که شاید هنوز هم برای ساخت آن (حتی پس از مرگ تونی استارک) دیر نشده باشد.

آیا روزی فیلم Iron Man 4 ساخته می‌شود؟

شاید اگر مرگ تونی استارک در دنیای سینمایی مارول اتفاق نمی‌افتاد، ما شاهد فیلمی تحت عنوان Iron Man 4 بودیم. اما مسئله این است که داستان این فیلم حتی اگر استارک هم در MCU حضور نداشته باشد، جریان خواهد داشت و ما قرار است تا آن را در سریال Armor Wars ببینیم! جایی که وارماشین (War Machine) و آیرون هارت (Iron Heart) قرار است تا تکنولوژی استارک که در سراسر جهان در حال غارت و سواستفاده است را جمع کرده و جلوی خلافکارانی که قصد دزدیدن آن‌ها را دارند، خواهند گرفت.

با این وجود چنین داستانی در صورت حضور خود مرد آهنی در بهترین حالت ممکن روایت می‌شد؛ طوری که او پس از Endgame قصد بازنشسته شدن را داشته اما شنیدن اخبار متعدد از غارت تکنولوژی صنایع استارک، باعث می‌شود تا او از دوره بازنشستگی بیرون آمده و یکبار دیگر با زره مخصوص خود به جنگ با دشمنانی برود که از تکنولوژی خود او بر ضدش استفاده می‌کنند.

با این حال حتی اگر استارک در جهان سینمایی مارول دیگر زنده نباشد، یک تئوری خاص وجود دارد که طبق آن، ظاهرا قرار است تا شاهد حضور مرد آهنی در قالب یک هوش مصنوعی باشیم! طوری که درست مثل کمیک‌های سری Iron Heart، او باز هم در نقش یک AI در کنار ریری ویلیامز (Riri Williams) ظاهر می‌شود تا هم در نقش استادش ظاهر شود و هم اینکه نشان بدهد هوش مصنوعی تونی دست کم از خود او در قالب یک انسان ندارد!

به هر حال راه‌های بسیاری برای بازگشت تونی استارک وجود دارد و حتی اگر هوش مصنوعی چاره‌ساز نباشد، هنوز هم حضور یک مرد آهنی دیگر از جهان موازی موردی است که کاملا اجتناب‌ناپذیر خواهد بود؛ طوری که ما در پروژه‌های آینده دنیای سنیمایی مارول و در فاز پنجم و ششم، قطعا شاهد حضور یک مرد آهنی دیگر از یک خط زمانی متفاوت خواهیم بود که شاید فیلم Iron Man 4 را به ما ندهد، اما حداقل نشان می‌دهد که تونی‌های بیشتری وجود دارند که می‌توانیم داستان آن‌ها را در مولتی ورس بزرگ مارول دنبال کنیم.

همچنین در نظر داشته باشید که پس از واقعه Secret Wars که احتمالا به نابودی کل مولتی ورس ختم می‌شود، می‌توان انتظار داشت که همه چیز از نو نوشته شود و بدین ترتیب، داستان با یک مرد آهنی جدید شروع خواهد شد؛ درست همانطور که دنیای سنیمایی مارول در سال ۲۰۰۸ اولین بار با فیلم Iron Man کار خود را شروع کرد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا