#مهسا_امینی
داستان فیلم Doctor Strange 2

یک حقیقت تاریک در داستان فیلم Doctor Strange 2 که پتانسیل آن از دست رفت

استیون دروغگو؟

داستان فیلم Doctor Strange 2 شاید یکی از هیجان‌انگیزترین‌ها و در عین حال عجیب‌ترین‌هایی باشد که تا به حال در دنیای سینمایی مارول دیده‌ایم؛ با این وجود سم ریمی (Sam Raimi) در این اثر سینمایی پتانسیلی را از دست داد که می‌توانست کل MCU را تحت تاثیر جدی قرار دهد.

سال‌ها پس از وقایع Avengers: Infinity War، ابرقهرمان‌های زمین جمع شدند تا با پیدا کردن سنگ‌های ابدیت در خط‌های زمانی متفاوت، یکبار دیگر بشکن زده و کار تانوس (Thanos) را بازنویسی کنند؛ طوری که نیمه پاک شده جمعیت جهان مجددا زنده شوند. اما درست هنگامی که انتقام‌جویان در حال جمع کردن اطلاعات و آوردن سنگ‌های ابدیت بودند، حین ماموریت، تانوس از سال ۲۰۱۴ با نقشه آن‌ها آشنا شد و با به دست آوردن تکنولوژی هنک پیم (Hank Pym)، موفق شد تا به آینده سفر کند!

با این کار رسما یکبار دیگر انتقام‌جویان با تانوس جنگیدند و در نهایت، تونی استارک (Tony Stark) فدا شد؛ در حالی که همه این اتفاقات بنا بر تصمیم دکتر استرنج در Infinity War بود و پس از دیدن ۱۴ میلیون آینده، او اظهار کرد که تنها راه پیروزی و غلبه بر تانوس همین است. اما آیا استرنج واقعا راست می‌گفت؟ آیا واقعا راه دیگری به جز اینکه سنگ زمان به تانوس داده شود وجود نداشت؟ به هر حال اگر راه دیگری برای جلوگیری از این اتفاق وجود داشت و پنج سال نیمی از مردم جهان به خاک تبدیل نمی‌شدند، استرنج مقصر اصلی آن خواهد بود! موردی که در فیلم دکتر استرنج 2 ممکن بود که عملی شود، اما سازندگان از پتانسیل کامل آن استفاده نکردند.

پتانسیل هدر رفته در داستان فیلم Doctor Strange 2

در فیلم Avengers: Infinity War، وقتی که استرنج بیش از ۱۴ میلیون خط زمانی را در آینده مشاهده کرد، گفت که فقط یک راه وجود دارد که انتقام‌جویان در آن می‌توانند تانوس را شکست دهند. با این حال، درست هنگامی که همه فکر می‌کردند نقشه تنها راه باقی مانده قرار است که عملی شود، استرنج به ازای نجات جان استارک، سنگ زمان را به تایتان بنفش بخشید. این در حالی است که کاربران در یک نظریه جدید ادعا کرده‌اند که استرنج چندین راه دیگر را هم برای شکست دادن تانوس سراغ داشته، اما از آن‌ها استفاده نکرده تا راه دیگری را دنبال کند!

در واقع در یکی از سکانس‌های فیلم Doctor Strange 2، دکتر وست (West) که چندین سال پیش جراح و همکار استیون استرنج بود، از او سوال می‌کند که آیا دادن سنگ زمان و پنج سال پاک شدن نیمی از مردم جهان تنها راهی بوده که آن‌ها داشتند؟ در حالی که استیون جواب می‌دهد این تنها راه ممکن بود. اما غلط بودن این ادعای استرنج، در خود همین فیلم ثابت می‌شود که درست نیست!

وقتی که دفندر استرنج در ابتدای فیلم با جادوهای متفاوت یا تحریک کردن چاوز به باز کردن پرتال می‌توانست جلوی دشمنی که به دنبال آن‌ها بود را بگیرد، او فقط گفت که این تنها راه است و سعی کرد تا چاوز را به قصد گرفتن قدرت‌هایش بکشد! همچنین درباره جنگ ابدیت، به نظر می‌رسد که استرنج راه‌های زیاد دیگری را هم مشاهده کرده بود که در آن‌ها می‌توانست تانوس را شکست دهد. اما دلیل اینکه او این راه‌ها را انتخاب نکرده، برمی‌گردد به اینکه استرنج ریسک کشته شدن تعداد بسیاری از انتقام‌جویان را نکرده بود، و فقط دید که اگر استارک خودش را فدا کند، بقیه زنده خواهند ماند.

به هر حال امکان دارد که او در صورت انتخاب نکردن این راه و زدن یک پورتال برای بازگشت به زمین، جنگ سنگین‌تری را به گردن تانوس بیندازد و با کنار هم بودن کاپیتان آمریکا (Captain America)، تونی استارک و همچنین ثور (Thor) در اوج قدرت، آن‌ها می‌توانستند تا تایتان دیوانه را با خاک یکسان کنند! این در حالی است که احتمال دارد یک اتفاق که در حین چنین جنگی رخ داده بود، مانع انتخاب استرنج شده و او راه پاک شدن مردم به مدت ۵ سال را به جان خریده باشد.

داستان فیلم Doctor Strange 2 عملا چندین بار به بیننده نشان می‌دهد که این تنها راهی نبوده که استرنج می‌توانست انتخاب کند که آن‌ها را در قالب زندگی سایر استیون استرنج‌ها می‌بینیم؛ طوری که دفندر استرنج می‌توانست از راهی به جز گرفتن قدرت‌های چاوز خودش و او را نجات دهد، یا استرنج زمین ۸۳۸ نیز می‌توانست بدون استفاده از دارک هولد (Darkhold)، به تیم ایلومیناتی در شکست دادن تانوس کمک کند.

در هر صورت به نظر می‌رسد که تمامی استیون استرنج‌ها افراد ریسک‌پذیری نیستند و فقط به دنبال یک راه قطعی برای درمان می‌گردند، در حالی که ممکن است آن راه کاملا غلط باشد و به ضرر میلیون‌ها نفر دربیاید؛ درست مثل وقتی که استرنج زمین ۸۳۸ جان میلیاردها موجود زنده را با نابود کردن یک جهان و خط زمانی خاص گرفت، و در نهایت به او ثابت شد که برای شکست دادن تانوس به دارک هولد نیازی ندارد.

اما نظر شما درباره تصمیم دکتر استرنج در Avengers: Infinity War چیست؟ آیا او فقط همین راه را برای تسلیم کردن سنگ زمان داشت؟


نظرات

guest

15 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا