جدول فروش هفتگی بریتانیا: دومین صدرنشینی FIFA 22

فارکرای ۶ از پس فیفا برنیامد!

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم مهر بازی FIFA 22

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان چندی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم مهر ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش عالی و صدرنشینی بازی پرطرفدار FIFA 22 برای دومین بار متوالی حکایت دارد.

در هفته منتهی به هفدهم مهر ماه، جدیدترین بازی ورزشی شرکت الکترونیک آرتز به نام فیفا ۲۲ تحت تاثیر تغییر و تحول‌ها و همچنین انتشار اثر جدید قرار نگرفت و با تداوم روند رو به رشد فروش خود، برای بار دوم و متوالی در جایگاه اول جدول به چشم می‌خورد. این صدرنشینی در حال رقم خورده که فروش بازی نسبت به هفته‌ی گذشته چیزی در حدود ۵۸ درصد کاهش داشته است.

کاهش فروش یک بازی جدید و صدالبته بزرگ در هفته‌های اولیه انتشار موضوع چندان عجیب و دور از انتظاری نیست، اما باید در نظر داشت که مجموع فروش نسخه‌ی فیزیکی فیفا ۲۲ در طول این دو هفته بیش از ۳۲ درصد کمتر از فروش نسخه‌ی قبلی در بازه زمانی مذکور است. این به معنی عدم استقبال بازیکنان از فیفا نیست، چرا که گزارش‌ها نشان می‌دهد فروش نسخه‌ی دیجیتالی بازی در مقایسه با گذشته افزایش چشم‌گیری داشته است.

به طور کلی، عملکرد تجاری فیفا تا به امروز تحسین‌آمیز بوده است. شرکت الکترونیک آرتز هنوز هیچ آمار و ارقامی از میزان فروش بازی فیفا ۲۲ به اشتراک نگذاشته، اما در تازه‌ترین گزارش رسمی اشاره شده که تا به امروز نزدیک به ۹.۱ میلیون نفر این عنوان را تجربه کرده‌اند و چیزی بیش از ۷.۱ میلیون تیم در بخش آلتیمیت تیم تشکیل شده است. همچنین، تاکنون بالغ بر ۴۶۰ مسابقه در بازی صورت گرفته که تمامی این‌ها از عملکرد بی‌نظیر فیفا جدید حکایت دارند.

جایگاه دوم به بازی جدید هفته یعنی فار کرای ۶ تعلق دارد. این عنوان که چند روز پیش برای پلتفرم‌های هدف روانه بازار شد، تا حدودی توانست بازخوردهای مثبت بازیکنان را کسب کند و اگر از یک سری مشکلات همچون گیم‌پلی تکراری صرف نظر کنیم، در کل می‌توان آن را یک اثر سرگرم‌کننده از سوی شرکت یوبی‌سافت تلقی کرد. بازی جدید سری فار کرای در نخستین هفته‌ی انتشار نتوانست به صدرنشینی فیفا خاتمه دهد و به همین خاطر، کار خود را با قرارگیری در رده‌ی دوم جدول آغاز کرده است.

بر اساس اعلام سازمان بازی‌های ویدیویی انگلستان، فروش نسخه‌ی فیزیکی این عنوان نسبت به فار کرای ۵ بیش از ۷۰ درصد کاهش یافته است. گفته شده نزدیک به ۴۷ درصد از فروش بازی مربوط به نسخه‌ی پلی‌استیشن 5 است و نسخه‎های ایکس‌باکس و پلی‌استیشن 4 به ترتیب ۲۹ و ۲۴ درصد از مجموع فروش بازی را تشکیل می‌دهند.

همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، این آمار و ارقام‌ها مختص فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی است و شامل فروش نسخه‌ی دیجیتالی نمی‌شود. از آنجا که هنوز گزارشی از میزان فروش نسخه‌ی دیجیتالی این عنوان ارائه نشده، نمی‌توان عملکرد تجاری عناوین را با یکدیگر مقایسه کرد. هرچند که افت هفتاد درصدی بسیار شدید به نظر می‌رسد، اما فروش دیجیتالی بازی‌ها طی سال‌های اخیر حسابی بیشتر شده و بدون شک عملکرد تجاری فار کرای جدید بهتر از آنچه که فکر می‌کنیم، است.

بازی جدید شرکت نینتندو به نام Metroid Dread که این روزها هواداران قدیمی کمپانی را ذوق‌زده کرده، مکان سوم جدول را به خود اختصاص داده است. سازمان بازی‌های ویدیویی بریتانیا مدعی است که این عنوان به لطف فروش قابل توجه، رکورد جدیدی در مجموعه‌ی خود به ثبت رسانده و در حال حاضر لقب سریع‌ترین فروش سری متروید را یدک می‌کشد. موفقیت بازی تنها به این یک مورد محدود نمی‌شود و از اثر مزبور می‌توان به عنوان پنجمین عرضه‌ی بزرگ نینتندو در سال جاری میلادی نیز یاد کرد.

ماریو کارت ۸ دیلاکس گل سرسبد نینتندو در سال جاری میلادی است که تا به امروز فروش بسیار خوبی را تجربه کرده است. دارد. این عنوان پیش‌تر در رده‌ی دوم جدول حضور داشت که حال با وجود افزایش فروش ۱۵ درصدی نسبت به هفته‌ی گذشته، به رده‌ی چهارم سقوط کرده است. گفتنی است که بازی در طول هفته‌های اخیر بارها در رده‌ی اول جدول حضور داشته و فروش آن اغلب صعودی بوده است.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم مهر بازی Far Cry 6

ریمستر الن ویک در اولین هفته از انتشار به قرارگیری در رده‌ی پنجم جدول بسنده کرده و از نظر تجاری، تا حدودی انتظارها را برآورده کرده است. این اثر که پیش‌تر به عنوان محصول انحصاری ردموندی‌ها به شمار می‌رفت، برای نخستین بار برای پلتفرم پلی‌استیشن منتشر شده و حال به نظر می‌رسد که این امر به نفع سازندگان تمام شده است. ۶۲ درصد از فروش کلی بازی را نسخه‌ی پلی‌استیشن 5 تشکیل می‌دهد و ۲۱ درصد دیگر به پلی‌استیشن 4 تعلق دارد. این در حالی است که سهم پلتفرم‌های ایکس‌باکس از مجموع فروش ریمستر الن ویک تنها هفده درصد بوده است. استودیوی رمدی اینترتینمنت در بیانیه‌ای اعلام کرده که امیدوار است الن ویک مخاطبین جدیدی را در کنسول‌های سونی پیدا کند و شواهد اولیه به موفقیت بازی روی این پلتفرم اشاره می‌کند.

نسخه‌ی سوییچ بازی ماینکرفت که هفته‌ی گذشته در مکان پنجم حضور داشت، اکنون به خاطر ورود بازی‌های جدید، با یک پله سقوط به رده‌ی ششم نقل مکان کرده است. دارد. در نظر داشته باشید که برخلاف سایر بازی‌ها، میزان فروش این عنوان به تفکیک پلتفرم گزارش می‌شود. از این رو، در صورتی که مجموع فروش آن در تمامی پلتفرم‌ها را لحاظ کنیم، بی‌شک شاهد حضور بازی در رده‌های بهتری خواهیم بود.

دیگر اثر محبوب سوییچ به نام Animal Crossing: New Horizons که هفته‌ی گذشته از رده‌ی سوم به رده‌ی هفتم نقل مکان کرده بود، اکنون با وجود عرضه‌ی بازی‌های جدید و تغییر و تحول‌ها، تن به جابه‌جایی نداده و برای دومین بار پی‌درپی در جایگاه هفتم حضور دارد. رده‌ی سوم به رده‌ی هفتم سقوط کرده است. گفتنی است که فروش این عنوان در طول هفت روز اخیر با افزایش چهار درصدی مواجه شده است.

از دیگر بازی‌های جدید و موفق این هفته می‌توان به Super Monkey Ball: Banana Mania اشاره کرد؛ بازی جدید شرکت سگا چندی پیش به مناسبت بیستمین سالگرد مجموعه در اختیار بازیکنان قرار گرفته و در اولین هفته‌ی انتشار موفق به تصاحب جایگاه هشتم جدول شده است. گفته شده فروش اولیه بازی چیزی بیش از دو برابر اثر پیشین فرنچایز بوده است. به گزارش سازمان سرگرمی‌های تعاملی انگلستان، هفتاد درصد از فروش بازی مربوط به نسخه‌ی نینتندو سوییچ است و کنسول پلی‌استیشن 5 تنها هفده درصد را تشکیل می‌دهد. سهم پلی‌استیشن 4 و کنسول‌های ایکس‌باکس هم به ترتیب برابر با ۶ و ۶ درصد اعلام شده است.

تنها صعود این هفته به بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury تعلق دارد که به دنبال افزایش فروش هفده درصدی، خود را از رده‌ی دهم به رده‌ی نهم جدول رسانده است. بهتر است بدانید که این بازی تحسین‌شده در بهمن ماه سال گذشته و در سی و پنج سالگی مجموعه ماریو برای کنسول نینتندو سوییچ راهی بازار شد و تا به امروز از لحاظ تجاری عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته است.

در آخر، بازی Grand Theft Auto V با یک پله سقوط، جایگاه دهم جدول را در اختیار خود دارد. بد نیست اشاره کنم که نسخه‌ی نسل نهم این عنوان در بیستم آبان ماه سال جاری (مصادف با یازدهم نوامبر سال ۲۰۲۱ میلادی) منتشر خواهد شد. انتظار می‌رود که با انتشار بازی برای ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکسسری اس و پلی‌استیشن 5، فروش عالی آن همچنان ادامه داشته باشد و چه بسا در ماه‌ها و حتی سال‌های آتی نیز شاهد حضور آن در میان پرفروش‌ترین بازی‌های هفته باشیم.

لازم به ذکر است که در طول این هفته شاهد عرضه‌ی مدل جدید کنسول سوییچ به نام سوییچ اولد بودیم که عرضه‌ی این دستگاه باعث افزایش فروش اغلب آثار انحصاری نینتندو شده است. برای مثال، فروش بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild با رشد نوزده درصدی همراه شده و فروش عناوین Luigi’s Mansion 3 و The Legend of Zelda: Skyward Sword و Super Mario Odyssey به ترتیب ۲۱، ۱۶ و ۲۲ درصد افزایش یافته‌اند.

در دیگر نکات مهم گزارش این هفته، باید اشاره کنم که بازی Deathloop از رده‌ی دوازدهم به رده‌ی چهلم جدول نقل مکان کرده است. در ضمن، فروش این عنوان انحصاری سونی در هفته‌ی گذشته بیش از ۵۸ درصد کاهش داشته است. بازی Hot Wheels Unleashed که از عناوین جدید هفته‌ی قبلی محسوب می‌شود، در پی افت فروش پنجاه درصدی به مکان یازدهم جدول سقوط کرده است. علاوه بر این‌ها، عناوین Spider-Man: Miles Morales و F1 2021 از جمع ده بازی پرفروش هفتگی بریتانیا خارج شده‌اند.

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم مهر ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

 • آغاز هفته: یک‌شنبه ۱۱ مهر (۳ سپتامبر)
 • پایان هفته: شنبه ۱۷ مهر (۹ اکتبر)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
11
FIFA 22
الکترونیک آرتز
2
Far Cry 6
یوبی‌سافت
3
Metroid Dread
نینتندو
42
Mario Kart 8: Deluxe
سگا
5
Alan Wake Remastered
اپیک گیمز
65
Minecraft (نسخه سوییچ)
نینتندو
77
Animal Crossing: New Horizons
نینتندو
8
Super Monkey Ball: Banana Mania
سگا
910Super Mario 3D World + Bowser’s Furyنینتندو
109Grand Theft Auto Vراکستار گیمز

بازی‌‎های جدید هفته:

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم مهر بازی Far Cry 6

Far Cry 6

 • تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ماه (هفتم اکتبر)
 • پلتفرم: پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس، گوگل استادیا و رایانه‌ی شخصی
 • استودیوی سازنده: یوبی‌سافت
 • شرکت ناشر: یوبی‌سافت
 • ژانر: اول شخص تیراندازی
 • حالت‌های بازی: تک‌نفره و چندنفره

محبوبیت سری فارکرای برهیچکس پوشیده و پنهان نیست و ششمین بازی اصلی از این فرنچایز چندی پیش توسط شرکت یوبی‌سافت روانه بازار شد. این عنوان با حفظ همان فرمول همیشگی، تجربه‌ی سرگرم‌کننده و مهیجی را برای طرفداران رقم می‌زند که البته تشابه زیاد با آثار قبلی و همچنین عدم وجود نوآوری‌ها مورد انقاد گروهی از منتقدان قرار گرفته و برخی‌ها از آن به عنوان یک عقب‌گرد یاد می‌کنند.

داستان بازی این بار در دنیایی مدرن و در کشور تخیلی یارا جریان دارد. یارا را به واسطه مناظر طبیعی و چشم‌نوازش می‌توان یک بهشت گرمسیری توصیف کرد که بخاطر دیکتایتوری آنتون کاستیو در زمان توقف کرده است! او معتقد است که برای پیشبرد زندگی، نیازی به کمک‌های خارجی نیست و به همین خاطر، چند سالی است که ارتباط این کشور با سراسر جهان قطع شده و مردم همچنان از لوازم قدیمی برای رفع نیازهای خود استفاده می‌کنند. حال شما در نقش یک فرد شورشی قصد دارید که با انجام اقدامات مختلف، مردم را به سمت سرنگونی دیکتاتور فاشیست سوق دهید و انقلاب بزرگی را در تاریخ یارا به ثبت برسانید.

در صورتی که اطلاعات چندان زیادی در خصوص بازی ندارید و یا در خرید آن مردد هستید، پیشنهاد می‌کنم که نقد و بررسی بازی Far Cry 6 در رسانه سرگرمی را مطالعه کنید. خلاصه و جمع‌بندی این بررسی به شرح زیر است:

شما در بازی Far Cry 6 باید با به‌دست گرفتن کنترل دنی روخاس، برای به نتیجه رساندن انقلاب یارا همگام مردم این کشور شوید؛ هر قدر که اهداف این انقلاب قابل احترام است و اتمسفر بازی شما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، اما اصرار یوبی‌سافت به استفاده از فرمول موفقیت نسخه‌های قبلی فارکرای، باعث شده تا این بازی، به شکل چشمگیری طعم و بوی تکرار به خود بگیرد و ایده‌های خلاقانه‌ی آن، چندان به چشم نیاید.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم مهر بازی Alan Wake Remastered

Alan Wake Remastered

 • تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ماه (پنجم اکتبر)
 • پلتفرم: پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس و اس، رایانه‌ی شخصی
 • استودیوی سازنده: رمدی اینترتینمنت
 • شرکت ناشر: اپیک گیمز
 • ژانر: اکشن ماجراجویی
 • حالت‌های بازی: تک‌نفره

الن ویک یکی از آثار انحصاری مایکروسافت در نسل هفتم به شمار می‌رود که به لطف داستان عالی و ایده‌ی تحسین‌آمیز تیم توسعه‌دهنده، در زمان عرضه حسابی مورد تمجدید و تشویق بازیکنان قرار گرفت. حال که نزدیک به یازده سال از انتشار بازی می‌گذرد، رمدی اینترتینمنت باهمکاری شرکت اپیک گیمز نسخه‌ی ریمستر آن را در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته که اگرچه یاد و خاطره آن دوره را به خوبی زنده می‌کند، اما نباید منتظر یک انقلاب بزرگ در کیفیت بصری بازی باشید.

داستان بازی حول یک نویسنده مشهور و موفق به نام آلن ویک می‌چرخد. او به همراه همسر خود به شهری کوچک به نام برایت فالز آمده و قصد دارد تعطیلاتش را آنجا پشت سر بگذارد. روزهای آرام ادامه دارد تا اینکه همسر آلن به طرز مرموزی ناپدید شده و اتفاقاتی عجیب رخ می‌دهند که در جدیدترین رمانش نوشته بود. محصول مشترک رمدی و مایکروسافت به خاطر عوامل مختلفی از جمله اتمسفر و داستانسرایی عالی‌اش بازخوردهای مثبتی را دریافت کرد.

در صورتی که اطلاعات چندان زیادی در خصوص بازی ندارید و یا در خرید آن مردد هستید، توصیه می‌کنم نقد و بررسی بازی Alan Wake Remastered در رسانه سرگرمی را مطالعه کنید. خلاصه و جمع‌بندی این بررسی به شرح زیر است:

ریمستر الن ویک بین بازی‌های تکراری و چند ده ساعته‌ی این روزها، حکم الماسی از
گذشته را دارد که ده ساعت تجربه‌ی تکرار نشدنی را به گیمرها هدیه می‌دهد. ترکیب رمان‌های استیون کینگ، پرندگان هیچکاک و سریال Twin Peaks با قلم جادویی سم لیک و اکشن همیشه جذاب رمدی، با گذشت بیش از یک دهه همچنان
قدرتمند است.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم مهر بازی Metroid Dread

Metroid Dread

 • تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ماه (هشتم اکتبر)
 • پلتفرم: نینتندو سوییچ
 • استودیوی سازنده: نینتندو
 • شرکت ناشر: نینتندو
 • ژانر: اکشن ماجراجویی
 • حالت‌های بازی: تک‌نفره

بعد از گذشت نوزده سال، در نهایت انتظارها به پایان رسید و هواداران پر و پا قرص مجموعه متروید میزبان بازی جدیدی به نام Metroid Dread هستند. اثری که برای اولین بار در جریان رویداد ای‌تیری سال جاری میلادی توسط کمپانی سرشناس نینتندو معرفی شد و در حال حاضر از طریق کنسول هیبریدی سوییچ در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

گروهی از منتقدان این عنوان را یک بازگشت باشکوه به دوران اوج متروید می‌دانند که طراحی مراحل آن بی‌نقص بوده و گیم‌پلی سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیزی را برای بازیکنان رقم می‌زند. بازی جدید فرنچایز در حالی که به ریشه‌های اصلی خود پایبند بوده، دارای مبارزات نفس‌گیری است که دشمنان منحصر به فرد هر محیط حسابی هیجان آن را دو چندان کرده است.

در پایان این گزارش، دیدگاه شما در رابطه با پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم مهر ماه در انگلستان چیست؟ به نظر شما، جدیدترین بازی ورزشی فیفا تا چه مدت می‌تواند در صدر جدول حضور داشته باشد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا