جدول فروش هفتگی بریتانیا: صدرنشینی Mass Effect در هفته نخست انتشار

رزیدنت ایول ویلیج به رده دوم سقوط کرد!

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم اردیبهشت

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان چندی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم اردیبهشت ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش فوق‌العاده و صدرنشینی بازی جدید Mass Effect: Legendary Edition در نخستین هفته‌ی انتشار حکایت دارد.

در هفته منتهی به بیست و پنجم اردیبهشت ماه، جدیدترین بازی شرکت الکترونیک آرتز که در واقع بازسازی سه گانه مس افکت محسوب می‌شود، در اولین هفته‌ی عرضه خود توانسته به صدرنشینی بازی رزیدنت ایول ویلیج خاتمه دهد و کار خود را با صدرنشینی در جدول آغاز کند. فروش بازی چندان قابل توجه و بزرگ نیست و طبق گزارش‌ها، فروش نسخه‌ی فیزیکی آن برابر با نصف فروش رزیدنت ایول در هفته‌ی گذشته بوده، اما در مجموع بازی جایگاه نخست جدول را از آن خود کرده است.

بر اساس گزارش انجمن بازی‌های ویدیویی بریتانیا، بیش از ۶۸ درصد از فروش کلی بازی مربوط به نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 است و این در حالی است که نسخه‌ی ایکس‌باکس تنها ۳۲ از مجموع فروش بازی را به خود اختصاص داده است. در نظر داشته باشید که این آمار و ارقام مختص فروش فیزیکی بازی است و شامل فروش نسخه‌ی دیجیتالی نمی‌شود؛ از این رو، در صورت احتساب فروش دیجیتالی، انتظار می‌رود که عملکرد تجاری بازی قابل توجه‌تر از وضعیت کنونی شود. ذکر این نکته مهم است که بازی به صورت جداگانه برای کنسول‌های نسل نهم عرضه نشده و کاربران این پلتفرم‌ها به لطف پشتیبانی ایکس‌باکس سری ایکس، اس و پلی‌استیشن 5 از بازی‌های نسل پیشین، قادر به تجربه‌ی آن هستند.

جایگاه دوم جدول این هفته به بازی رزیدنت ایول ویلیج تعلق دارد. این عنوان که هفته‌ی گذشته توسط شرکت کپکام راهی بازار شد و به لطف عملکرد عالی نسخه‌ی پلی‌استیشن 5، به عنوان سومین عرضه‌ی بزرگ این کنسول شناخته شد، در هفته‌ی دوم از عرضه‌ی خود به دنبال کاهش فروش ۵۹ درصدی، با یک پله سقوط در مکان دوم جا گرفته است. چنین کاهش فروش در هفته‌ی دوم انتشار به هیچ عنوان دور از انتظار نیست و این روند نزولی برای اغلب بازی‌ها صادق است. به طور کلی، بازی جدید سری رزیدنت ایول از لحاظ تجاری تا به امروز عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته و حتی چند روز پیش بود که فروش آن از مرز سه میلیون نسخه در سراسر جهان عبور کرد.

جدیدترین بازی سری مرد عنکبوتی تحت عنوان Spider-Man: Miles Morales در طول هفت روز اخیر از رده‌ی دوازدهم به رده‌ سوم جدول نقل مکان کرده و بار دیگر به جمع ده بازی پرفروش هفتگی در انگلستان ملحق شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که فروش بازی به نسبت هفته‌ی گذشته نزدیک به ۸۸ درصد رشد داشته که یکی از مهم‌ترین دلایل صدرنشینی بازی و افزایش فروش عالی آن، عرضه‌ی بیشتر کنسول پلی‌استیشن 5 در خرده‌فروشان و فروشگاه‌های بریتانیایی است.

اگر اخبار دنیای بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم به خصوص PS5 در سراسر جهان به خاطر شیوع ویروس کرونا و کمبود قطعات اولیه، با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو است و میزان عرضه و تقاضا در اقصی نقاط دنیا با یکدیگر برابر نیستند. از این رو، موجودی این دستگاه در اغلب فروشگاه‌های کوچک و بزرگ فورا به اتمام می‌رسد که این موضوع در عملکرد تجاری نه چندان خوب عناوین کنسول تاثیرگذار بوده است. با این حال، شرکت ژاپنی سونی به تدریج کنسول بیشتر به بازار عرضه می‌کند تا بخشی از تقاضا را برطرف کند. در همین راستا، چند روزی است که موجودی این کنسول در فروشگاه‌های انگلستان تا حدی افزایش یافته و در پی آن، شماری از عناوین این پلتفرم، به خصوص آثار انحصاری سونی از جمله Spider-Man: Miles Morales، با رشد فروش قابل توجهی مواجه شدند.

بازی ورزشی فیفا 21 که تا به امروز فروش بسیار خوبی را تجربه کرده و هفته‌ی گذشته نیز جایگاه سوم جدول را در اختیار داشت، حال این بار به خاطر تغییر و تحول‌های جدول و ورود بازی جدید مس افکت به رده‌ی نخست، یک پله سقوط را تجربه کرده و رده‌ی چهارم را تصاحب کرده است. این عنوان هفته‌ی گذشته به خاطر تخفیف‌های وسوسه‌انگیز فروشگاه‌ها با رشد فروش ۷۹ درصدی مواجه شده بود که متاسفانه این بار گزارشی از میزان فروش آن در طول هفت روز اخیر منتشر نشده است. بد نیست اشاره کنم که این عنوان پیش‌تر لقب پرفروش‌ترین بازی سال گذشته میلادی را از آن خود کرده و در صدر جدول پرفروش‌ترین بازی فروشگاه پلی‌استیشن در ماه مارس قرار گرفته است.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم اردیبهشت

دیگر بازی جدید این هفته، Subnautica: Below Zero نام دارد که روز گذشته توسط شرکت باندای نامکو اینترتینمنت در دسترس بازیکنان روی تمامی پلتفرم‌های نسل هشتم و نهم قرار گرفت. گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد که فروش این عنوان روی پلی‌استیشن 4 بیشتر از هر پلتفرمی دیگر بوده است؛ به طوری که ۴۶ درصد از فروش کلی بازی به این کنسول تعلق دارد. پلتفرم‌های ایکس‌باکس و پلی‌استیشن 5 هم به ترتیب ۳۶ و ۱۷ درصد از مجموع فروش بازی را تشکیل می‌دهند. به دنبال این عملکرد تجاری، بازی در حال حاضر در جایگاه پنجم جدول به چشم می‌خورد.

بازی انیمال کراسینگ نیو هورایزنز این بار از رده‌ی پنجم به رده‌ی ششم سقوط کرده است. ذکر این نکته مهم است که
اثر مزبور تا به امروز بارها و بارها صدرنشینی در چارت پرفروش‌ترین
بازی‌های هفتگی بریتانیا را تجربه کرده و حتی بعد از فیفا 21، به عنوان
 دومین بازی پرفروش کل سال گذشته میلادی در بریتانیا نامیده و در میان پرفروش‌ترین‌های عناوین کنسول هیبریدی سوییچ نیز در مکان نخست جدول دیده
می‌شود.

نسخه‌ی نینتندو سوییچ بازی ماینکرفت مشابه هفته‌ی گذشته به سقوط یک
 پله‌ای خود ادامه داده و در جایگاه هفتم جدول حضور دارد. متاسفانه گزارشی از میزان فروش این عنوان در هفته‌ی که
سپری شد، ارائه نشده است. در نظر داشته باشید که برخلاف سایر بازی‌ها،
میزان فروش این عنوان به تفکیک پلتفرم اعلام می‌شود. از این رو، در صورتی
که مجموع فروش آن در تمامی پلتفرم‌ها را لحاظ کنیم، بی‌شک شاهد حضور بازی در رده‌های بهتری خواهیم بود. بازی پرطرفدار Mario Kart 8: Deluxe که برای دومین بار متوالی در جایگاه چهارم جا گرفته بود، حال به دنبال تغییر و تحول‌ها و جابه‌جایی‌های صورت گرفته در جدول، با چهار پله سقوط در مکان هشتم قرار دارد.

بازی Super Mario 3D World + Bowser’s Fury که از جدیدترین آثار نینتندو به شمار می‌رود، در طول هفته‌ی اخیر برای سه بار متوالی در رده‌ی سوم جدول قرار داشت و انتشار بازی‌های جدید هفته و تغییر و تحول‌ها در سقوط و یا صعود آن تاثیرگذار نبودند. با این وجود، روند فروش نزولی بازی از هفته‌ی قبل آغاز شده و بعد از سه هفته قرارگیری در جایگاه سوم و سقوط یک باره به رده‌ی هفتم، حال جایگاه نهم جدول را به خود اختصاص داده است. لازم به ذکر است که این عنوان محبوب در اواخر بهمن ماه سال گذشته میلادی و در سی و پنج سالگی مجموعه ماریو برای کنسول نینتندو سوییچ راهی بازار شد و تا به امروز از لحاظ تجاری عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته است. در آخر، بازی New Pokémon Snap با هشت پله سقوط، در مکان دهم جدول دیده می‎‌شود.

از دیگر نکات مهم گزارش این هفته می‌توان به رشد فروش برخی از بازی‌های بزرگ به دنبال افزایش موجودی کنسول پلی‌استیشن در انگلستان اشاره کرد. برای مثال، بازی Assassin’s Creed Valhalla در حال حاضر در جایگاه دوازدهم جدول به چشم می‌خورد که نسخه‌ی پلی‌استیشن  با رشد فروش ۲۲۴ درصدی روبه‌رو شده است. علاوه بر این، بازی کال آو دیوتی بلک اپس که اگرچه هم‌اکنون جایی در میان ده بازی پرفروش هفتگی ندارد، اما فروش نسخه‌ی پلی‌استیشن 5 آن در طول این هفته نزدیک به ۴۹ درصد بیشتر شده است.

در دیگر گزارش‌ها، بازی Grand Theft Auto V از جمع ده بازی پرفروش هفتگی بریتانیا خارج شده و بازی انحصاری Returnal که در دومین هفته‌ی انتشار خود با کاهش فروش ۸۴ درصدی روبه‌رو شده بود، این بار هم به روند نزولی خود ادامه داده و به دنبال افت فروش ۲۷ درصدی در جایگاه بیست و ششم جدول جا گرفته است. در صورتی که اطلاعات چندان زیادی در خصوص بازی ندارید و یا در خرید آن مردد هستید، پیشنهاد می‌کنم بررسی بازی Returnal در رسانه سرگرمی را از دست ندهید.

به طور کلی، کمپانی نینتندو بار دیگر هفته‌ی بسیار خوب و موفقی را در انگلستان پشت سر گذاشته و از میان ده بازی پرفروش، پنج اثر مربوط به کنسول سوییچ است. ناگفته نماند دو هفته‌ی که گذشت، دو هفته‌ی شرکت نینتندو مدل آبی رنگ کنسول سوییچ لایت را به همراه باندل و بازی‌های مختلف در خرده‌فروشان عرضه کرد که این موضوع در افزایش فروش بازی‌های آن‌ها تاثیر به‌سزایی گذاشته است. حضور پنج بازی سوییچ در این جدول در حالی اتفاق افتاده که کمتر از هفت ماه از عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 می‌گذرد و هیچ کدام یک از آثار انحصاری این کنسول‌های جدید جایگاهی در جمع ده بازی پرفروش این هفته ندارند.

بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که هنوز آثار چندان بزرگ و مطرحی برای کنسول‌های سونی و مایکروسافت عرضه نشده و کمپانی نینتندو به خوبی از فرصت کنونی استفاده می‌کند. در طرفی دیگر، محدودیت‌های عرضه‌ی پلتفرم‌های جدید همچنان ادامه دارد و بازیکنان نه تنها در انگلستان، بلکه در سراسر جهان به راحتی و با قیمت اصلی قادر به تهیه‌ی کنسول‌های نسل نهم نیستند. بدیهی است که این امر در کاهش فروش بازی‌های نسل جدید تاثیر منفی بگذارد.

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم اردیبهشت ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

 • آغاز هفته: یک‌شنبه ۱۹ اردیبهشت (۹ می)
 • پایان هفته: شنبه ۲۵ اردیبهشت (۱۵ می)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
1
Mass Effect: Legendary Edition
الکترونیک آرتز
21
Resident Evil: Village
کپکام
312
Spider-Man: Miles Morales
پلی‌استیشن
43
FIFA 21
الکترونیک آرتز
5
Subnautica: Below Zero
باندای نامکو
65
Animal Crossing: New Horizons
نینتندو
76
Minecraft (نسخه سوییچ)
نینتندو
84
Mario Kart 8: Deluxe
نینتندو
97
Super Mario 3D World + Bowser’s Fury
نینتندو
102New Pokémon Snapنینتندو

بازی‌های جدید هفته:

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم اردیبهشت

Mass Effect: Legendary Edition

 • تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ماه (۱۴ می)
 • پلتفرم: پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان و رایانه‌ی شخصی
 • استودیوی سازنده: بایوور
 • شرکت ناشر: الکترونیک آرتز
 • ژانر: اکشن نقش آفرینی
 • حالت‌های بازی: تک‌نفره

سری مس افکت یکی از بهترین عناوین اکشن نقش آفرینی تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌رود که نسخه‌ی اول آن در سال ۲۰۰۷ میلادی توسط شرکت الکترونیک آرتز روانه بازار شد. این عنوان در زمان عرضه به لطف گیم‌پلی مهیج، دنیای جذاب و داستان درگیرکننده و منحصر به فرد، در همان زمان عرضه به سرعت مورد استقبال بازیکنان قرار گرفت و در پی موفقیت بی‌چون و چرای آن، استودیوی بایوور ساخت دنباله‌ی مجموعه را در دستور کار خود قرار داد. از این رو، نسخه‌ی دوم و سوم این سری نیز در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ میلادی منتشر شدند که هر یک موفقیت‌های بزرگ و تحسین‌آمیزی را برای تیم سازنده رقم زدند.

حال که چند سالی از انتشار سه گانه مس افکت می‌گذرد، چند ماه پیش بود که استودیوی بایوور از بازسازی این مجموعه تحت عنوان مس افکت لجندری ادیشن خبر داد. این بازی واقع شامل سه اثر Mass Effect 1 و Mass Effect 2 و
Mass Effect 3 است که در کنار محتوای اصلی، تمامی محتوای اضافه و بسته‌های
الحاقی مجموعه را نیز در خود جا داده و به گفته‌ی اغلب منتقدان، تجربه‌ی بی‌نظیر و سرگرم‌کننده‌ای از مجموعه را برای شما رقم می‌زند.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم اردیبهشت

Subnautica: Below Zero

 • تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ماه (۱۴ می)
 • پلتفرم: پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس | اس، نینتندو سوییچ و رایانه‌ی شخصی
 • استودیوی سازنده: آنون ورلدز اینترتینمنت
 • شرکت ناشر: باندای نامکو اینترتینمنت
 • ژانر: اکشن ماجراجویی و حفظ بقا
 • حالت‌های بازی: تک‌نفره

در پی موفقیت بازی Subnautica، استودیوی آنون ورلدز اینترتینمنت ساخت و توسعه‌ی مجموعه را در دستور کار خود قرار داد. این عنوان که Subnautica: Below Zero نام دارد، وقایع و دنباله‌ی نسخه‌ی پیشین را روایت می‌کند؛ جایی که شما برای یافتن پاسخ سوال‌ها بار دیگر به سیاره‌ی 4546B باز می‌گردید. مهم‌ترین هدف، حفظ جانتان است که برای تحقق آن، باید در این سیاه یخ زده به دنبال منابع و لوازم‌های مورد نیاز خود باشید. یکی از چالش‌ها، مبارزه با موجودات عجیب و غریبی است که هر لحظه جان شما را به خطر می‌اندازند. در طرف مقابل، سرمای بازی هم گاها طاقت فرسا بوده و از همه مهم‌تر، باید به وضعیت تغذیه و خوارک خود هم توجه کنید.

این عنوان پیش‌تر در فاز آزمایشی و دسترسی زودهنگام در دسترس کاربران پلتفرم رایانه‌ی شخصی قرار داشت و در نظر داشته باشید که بازی، یک اثر انحصاری برای سونی نیست. لیکن گفته شده که کنترلر بازی از قابلیت‌های منحصر به دوال سنس پشتیبانی می‌کند و لحظات سرگرم‌کننده و مفرحی را برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا