#مهسا_امینی

جدول فروش هفتگی بریتانیا: Animal Crossing برای دومین بار پیاپی صدرنشین شد

تسلط نینتندو به بازار انگلستان!

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم دی

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان چندی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم دی ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش عالی و صدرنشینی بازی Animal Crossing: New Horizons برای دومین بار متوالی حکایت دارد.

در هفته منتهی به بیستم دی ماه که هفته‌ی به نسبت آرامی را شاهد بودیم، بازی پرفروش کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ به نام انیمال کراسینگ نیو هورایزنز که پس از هفته‌ها غیبت سال ۲۰۲۱ میلادی را با صدرنشینی در جدول آغاز کرده بود، این بار با حفظ همان رده، برای دومین بار قب پرفروش‌ترین بازی هفتگی در انگلستان را از آن خود کرده است. این در حالی است که گزارش‌ها نشان می‎‌دهد که فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی به نسبت هفته‌ی پیشین، چیزی در حدود ۴۷ درصد کاهش یافته است. لازم به ذکر است که افت فروش در اولین هفته‌ی سال یک موضوع کاملا طبیعی است و صرفا به بازی انیمال کراسینگ محدود نمی‌شود.

از طرفی، انیمال کراسینگ تا به امروز موفقیت‌های زیادی را برای سازندگان و نینتندو به همراه آورده؛ به طوری که بازی پس از اثر پرطرفدار فیفا 21، به عنوان پرفروش‌ترین بازی سال گذشته میلادی شناخته می‌شود. البته، باید در نظر داشته باشید که این عنوان به صورت انحصاری برای کنسول هیبریدی سوییچ منتشر شده و این در حالی است که بازی ورزشی فیفا 21 برای چنین پلتفرم مختلف عرضه شده است. از این رو، ممکن است که با احتساب این تفاوت‌ها و به تفکیک پلتفرم‌ها، انیمال کراسینگ با اختلاف لقب پرفروش‌ترین بازی سال را از آن خود کند. جایگاه دوم جدول این هفته به دیگر بازی پرفروش نینتندو سوییچ به نام Mario Kart 8: Deluxe تعلق دارد. به گفته‌ی انجمن سرگرمی‌های تعاملی بازی‌های ویدیویی انگلستان، فروش نسخه‌ی فیزیکی این عنوان در طول هفت روز اخیر نزدیک به ۴۳ درصد افت داشته که با این وجود، شاهد صعود یک پله‌ای و قرارگیری آن در رده‌ی دوم هستیم.

یکی از نکات جالب گزارش این هفته، صعود دو پله‌ای بازی Just Dance 2021 و حضور آن در رده‌ی سوم جدول است. این مجموعه‌ی موفق شرکت فرانسوی یوبی‌سافت که به طور معمول در انتها و ابتدای هر سال میلادی عملکرد تجاری رضایت‌بخشی دارد، در طول این هفته علی‌رغم کاهش فروش ۲۴ درصدی، جایگاه سوم جدول را به خود اختصاص داده است. گفته شده که نزدیک به ۹۰ درصد از فروش کلی این بازی، مربوط به نسخه‌ی نینتندو سوییچ است و سایر پلتفرم‌ها در مجموع ده درصد از فروش آن را تشکیل می‌دهند. بر این اساس، می‌توان ادعا کرد که در این هفته، هر سه رتبه‌ی نخست جدول در اختیار عناوین کنسول سوییچ بوده است. گفتنی است که این آمار و ارقام صرفا مختص فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی است و شامل فروش نسخه‌ی دیجیتالی نمی‌شود. در خلال این گفته‌ها، باید اشاره کنم که جاست دنس ۲۰۲۱ بعد از اساسین کرید والهالا به عنوان موفق‌ترین بازی یوبی‌سافت در سال جاری به شمار می‌رود.

بازی فوتبال FIFA 21 که سال گذشته میلادی را با موفقیت پشت سر گذاشته و لقب موفق‌ترین عرضه سال را از آن خود کرده است، حال در طول هفت روز اخیر دو پله سقوط را تجربه کرده و در جایگاه چهارم جدول به چشم می‌خورد. متاسفانه تاکنون گزارش مبنی بر میزان کاهش فروش این عنوان طی این هفته منتشر نشده است.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم دی

بازی Assassin’s Creed Valhalla این بار جایگاه پنجم جدول را در اختیار دارد. این عنوان که در زمان عرضه به خوبی مورد استقبال بازیکنان قرار گرفته بود و حتی هفته‌ی نخست عرضه با غلبه بر بازی محبوب کال آو دیوتی بلک اپس کلد وار، جایگاه نخست جدول را از آن خود کرده بود، این بار یک پله سقوط را تجربه و از رده‌ی چهارم به رده‌ی پنجم نقل مکان کرده است. بازی تناسب اندام Ring Fit Adventure که در طول سال گذشته میلادی به خاطر فراگیری ویروس کرونا و اعمال قرنطینه در انگلستان حسابی مورد توجه بازیکنان کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ قرار گرفته بود، در طول این هفته با افزایش فروش ۲۶ درصدی مواجه شده و از جایگاه هجدهم به جایگاه ششم صعود کرده است.

نسخه‌ی سوییچ بازی ماینکرفت نیز علی‌رغم تغییر و تحول‌های جزئی در جدول، حاضر به جابه‌جایی نشده و با حفظ همان رده، برای دومین بار متوالی در جایگاه هفتم دیده می‌شود. البته، گفته شده که فروش این عنوان به نسبت هفته‌ی قبلی، چیزی در حدود ۳۵ درصد افت پیدا کرده است. بازی موفق Grand Theft Auto V که این روزها شایعه‌های گوناگونی پیرامون نسخه‌ی بعدی آن و همچنین نسخه‌ی نسل بعدی بازی به گوش می‌رسد، با یک پله صعود خود را مکان هشتم جدول رسانده است.

در پی این صعود یک پله‌ای، بازی New Super Mario Bros U Deluxe، یکی از دیگر آثار محبوب سوییچ، علی‌رغم کاهش فروش ۳۲ درصدی، با یک پله جهش در مکان نهم جدول جا گرفته است. در آخر، بازی معروف Call of Duty: Black Ops Cold War که برخلاف نسخه‌های پیشین مجموعه، امسال از لحاظ فروش نسخه‌ی فیزیکی عملکرد نسبتا ضعیفی داشته، چهار پله سقوط را تجربه و در حال حاضر جایگاه دهم جدول را تصاحب کرده است. فروش نسخه‌ی فیزیکی این عنوان حتی در هفته‌ی اول انتشار چندان قابل توجه نبود. با این حال، شرکت اکتیویژن مدعی است که بازی از لحاظ فروش نسخه‌ی دیجیتالی به خوبی تمامی انتظارها را برآورده کرده و حتی توانسته رکورد جدیدی در مجموعه‌ی کال آو دیوتی ثبت کند. در نظر داشته باشید که فراگیری ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از خرده‌فروشان و فروشگاه‌ها در سال ۲۰۲۰ میلادی منجر به کاهش فروش نسخه‌ی فیزیکی اغلب عناوین و در عوض افزایش تمایل بازیکنان به خرید نسخه‌ی دیجیتالی آن‌ها شده است.

بازی Super Mario 3D All-Stars به خاطر کاهش فروش ۴۲ درصدی به نسبت هفته‌ی گذشته، دیگر از جمع ده بازی پرفروش هفتگی بریتانیا خارج شده و هم‌اکنون در مکان یازدهم قرار دارد. برای آن دسته از بازیکنانی که عملکرد تجاری بازی پرحاشیه و پرسر و صدای Cyberpunk 2077 را دنبال می‌کنند، باید اشاره کنم که این عنوان همچنان به روند رو به افت خود ادامه داده و در طول هفت روز اخیر و در پی کاهش فروش ۵۹ درصدی، به رده‌ی بیستم جدول سقوط کرده است.

هفته اول ژانویه یک هفته کاملا آرامی بود، چرا که به ندرت پیش می‌آید که بازی جدیدی در طول روزهای آغازین سال میلادی روانه بازار شود. با این وجود، به دلیل کشف گونه جدید و جهش یافته‌ی ویروس کرونا در انگلستان و جلوگیری از گسترش آن، بار دیگر محدودیت‌های تردد و تعطیلی تمامی کسب و کارها در این منطقه به اجرا درآمده است. از این رو، در هفت روز اخیر تنها چیزی در حدود ۲۶۰ هزار نسخه از بازی‌ها به صورت فیزیکی فروخته شده است.

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم دی ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

  • آغاز هفته: یک‌شنبه ۱۴ دی (۳ ژانویه)
  • پایان هفته: شنبه ۲۰ دی (۹ ژانویه)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
11
Animal Crossing: New Horizons
نینتندو
23
Mario Kart 8: Deluxe
نینتندو
35
Just Dance 2021
یوبی‌سافت
42
FIFA 21
الکترونیک آرتز
54
Assassin’s Creed Valhalla
یوبی‌سافت
618
Ring Fit Adventure
نینتندو
77
Minecraft (نسخه سوییچ)
نینتندو
89
Grand Theft Auto V
راکستار گیمز
910
New Super Mario Bros U Deluxe
نینتندو
106Call of Duty: Black Ops Cold Warاکتیویژن

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا