#مهسا_امینی

جدول فروش هفتگی بریتانیا: سومین صدرنشینی متوالی Animal Crossing

نینتندو بازار انگلستان را قبضه کرده است!

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم دی

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان چندی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم دی ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش عالی و صدرنشینی بازی Animal Crossing: New Horizons برای سومین بار پی‌درپی حکایت دارد.

در هفته منتهی به بیست و هفتم دی ماه، بار دیگر صنعت بازی‌های ویدیویی بازار آرامی را پشت سر گذاشته و طبق روال همیشه، شاهد انتشار بازی بزرگی در طول هفت روز اخیر نبودیم. به طور معمول در ماه نخست هر سال میلادی، عناوین چندان بزرگ و محبوبی راهی بازار نمی‌شوند و اغلب از ماه فوریه این صنعت با جدیت به کار خود ادامه می‌دهد. با این حال، بازی پرفروش کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ به نام انیمال کراسینگ نیو هورایزنز که در سال گذشته میلادی حسابی مورد استقبال بازیکنان قرار گرفته بود و از لحاظ فروش، رکورد بسیاری از مجموعه‌های نامدار نینتندو از جمله زلدا را شکسته بود، برای سومین بار متوالی در جایگاه اول جدول به چشم می‌خورد.

گفتنی است که از آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی تا به امروز، Animal Crossing: New Horizons صدرنشین بوده و چه بسا سال جدید را نیز با حضور در رده‌ی نخست جدول آغاز کرده بود. سازمان سرگرمی‌های تعاملی انگلستان مدعی است که فروش این عنوان در طول هفت روز اخیر چیزی در حدود ۲۴ درصد کاهش یافته که با این حال، هیچ اثر دیگری قادر به تصاحب رده‌ی اول جدول نبوده است. بر این اساس، انیمال کراسینگ برای سومین بار متوالی لقب پرفروش‌ترین بازی هفتگی بریتانیا را از آن خود کرده است.

جایگاه دوم جدول این هفته به دیگر بازی پرفروش نینتندو سوییچ به نام Mario Kart 8: Deluxe تعلق دارد. با استناد بر گزارش منتشر شده، به نظر می‌رسد که فروش نسخه‌ی فیزیکی این عنوان در طول هفت روز اخیر نزدیک به ۲۳ درصد افت داشته که با این وجود، بازی تن به جابه‌جایی نداده و با حفظ همان رده، برای دومین بار متوالی در جایگاه دوم جدول جا گرفته است. بازی موفق شرکت یوبی‌سافت به نام Just Dance 2021 نیز برای بار دوم رده‌ی سوم جدول را در اختیار دارد. گفته شده که فروش بازی به نسبت هفته‌ی گذشته نزدیک به ۲۹ درصد کاهش پیدا کرده که این روند نزولی تاثیری در جایگاه آن نگذاشته است. البته، موفقیت این عنوان را می‌توان مدیون عملکرد عالی کنسول نینتندو سوییچ دانست، چرا که نزدیک به ۸۷ درصد از فروش کلی این بازی، مربوط به نسخه‌ی نینتندو سوییچ است و سایر پلتفرم‌ها در مجموع ۱۳ درصد از فروش آن را تشکیل می‌دهند. 

گفتنی است که این آمار و ارقام صرفا مختص فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی است و شامل فروش نسخه‌ی دیجیتالی نمی‌شود. در خلال این گفته‌ها، باید اشاره کنم که جاست دنس ۲۰۲۱ بعد از اساسین کرید والهالا به عنوان موفق‌ترین بازی یوبی‌سافت در سال جاری به شمار می‌رود. موفق‌ترین اثر شرکت راکستار گیمز یعنی Grand Theft Auto V که چند هفته‌ای از جمع ده بازی پرفروش هفتگی در انگلستان فاصله گرفته بود، این بار با صعود چهار پله‌ای، خود را به جایگاه چهارم جدول رسانده است. فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی قریب به ۶ درصد رشد داشته و به همین خاطر شاهد صعود و قرارگیری آن در رده‌ی چهارم جدول هستیم. جالب اینجا است که تنها بازی جی‌تی‌ای وی در طول هفت روز اخیر با رشد فروش روبه‌رو شده و مابقی آثار در جمع ده بازی پرفروش هفته به نسبت روند نزولی‌ای را تجربه کرده‌اند.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم دی

نسخه‌ی سوییچ بازی ماینکرفت با وجود اینکه به نسبت هفته‌ی گذشته فروش کمتری داشته، اما با دو پله صعود، از رده‌ی هفتم به رده‌ی پنجم نقل مکان کرده است. در نظر داشته باشید که برخلاف سایر بازی‌ها، میزان فروش این عنوان به تفکیک پلتفرم گزارش می‌شود. از این رو، در صورتی که مجموع فروش آن در تمامی پلتفرم‌ها را لحاظ کنیم، بی‌شک شاهد حضور بازی در رده‌های بهتری خواهیم بود.

بازی ورزشی جدید شرکت الکترونیک آرتز تحت عنوان FIFA 21 که تاکنون از نظر تجاری عملکرد خوبی از خود به نمایش گذاشته و حتی لقب بزرگ‌ترین عرضه‌ی سال گذشته میلادی را به خود اختصاص داده است، این بار در پی سقوط دو پله‌ای، در جایگاه ششم جدول قرار گرفته است. متاسفانه، انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان گزارشی مبنی بر میزان کاهش فروش این عنوان در طول هفت روز اخیر منتشر نکرده است.

جایگاه هفتم این هفته متعلق به بازی Call of Duty: Black Ops Cold War است. اثری که از نظر فروش نسخه‌ی فیزیکی، از همان ابتدا عملکرد چشم‌گیری نداشته، اما از لحاظ فروش دیجیتالی رکورد جدیدی را در مجموعه‌ی کال آو دیوتی به ثبت رسانده است. بلک اپس کلد وار در هفته‌ی نخست انتشار قادر به تصاحب رده‌ی نخست جدول نشد و اثر Assassin’s Creed Valhalla در آن هفته صدرنشینی را از آن خود کرد؛ با این حال، به گفته‌ی شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی، کال آو دیوتی به عنوان پرفروش‌ترین بازی سال ۲۰۲۰ میلادی فروشگاه پلی‌استیشن شناخته می‌شود.

دیگر بازی محبوب نینتندو سوییچ به نام Super Mario 3D All-Stars علی‌رغم کاهش فروش سه درصدی، از رده‌ی یازدهم به رده‌ی هشتم صعود کرده است. از دیگر آثار پرفروش سوییچ می‌توان به بازی New Super Mario Bros U Deluxe اشاره کرد که در طول هفت روز اخیر با افت فروش پانزده درصدی روبه‌رو شده است. با این وجود، اثر مذکور حاضر به جابه‌جایی نشده و با حفظ همان رده، برای دومین بار متوالی شاهد قرارگیری آن در جایگاه نهم جدول هستیم. در آخر، بازی تناسب اندام Ring Fit Adventure که در طول سال گذشته میلادی به خاطر
فراگیری ویروس کرونا و اعمال قرنطینه در انگلستان حسابی مورد توجه بازیکنان
کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ قرار گرفته بود، در طول این هفته با کاهش فروش ۳۷ درصدی مواجه شده و از جایگاه ششم به جایگاه دهم سقوط کرده است.

با تمام جرات می‌توان گفت گه کنسول هیبریدی نینتندو سوییچ تا به امروز ناجی خرده‌فروشان انگلستان بوده است! در حالی که شیوع ویروس کرونا و گسترش آن در سرتاسر جهان، موجب تعطیلی بسیاری از فروشگاه‌ها و کاهش فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی‌ها شده، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که در دو هفته‌ی نخست سال جاری میلادی، فروش فیزیکی بازی‌ها در مقایسه با بازه‌ی مشابه سال قبلی، چیزی در حدود ۲۷.۴ درصد رشد داشته که این روند افزایشی تقریبا به عناوین سوییچ وابسته بوده است. در واقع، فروش بازی‌های سوییچ به نسبت سال گذشته میلادی بیش از ۱۲۰ درصد افزایش یافته و عملکرد عالی آن برای هیچکس پوشیده و پنهان نیست. حتی از جمع بیست بازی پرفروش این هفته، ده اثر این کنسول هیبریدی به چشم می‌خورد. حال اگر فروش بازی‌های دو کنسول پلی‌استیشن 5 و پلی‌استیشن 4 را نیز با یکدیگر ادغام کنیم، می‌توان گفت که فروش بازی‌های PlayStation نیز اندکی افزایش داشته است.

تنها بازی جدید این هفته، Five Nights At Freddy’s: Core Collection نام دارد که چندی پیش توسط شرکت Maximum Games روانه بازار شد. این عنوان کار خود را با حضور در جایگاه سی و دوم جدول آغاز کرده که ۵۵ درصد فروش آن مربوط به نسخه‌ی نینتندو سوییچ، ۲۴ درصد مربوط به نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 و ۲۱ درصد مربوط به نسخه‌ی ایکس‌باکس وان می‌شود.

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم دی ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

  • آغاز هفته: یک‌شنبه ۲۱ دی (۱۰ ژانویه)
  • پایان هفته: شنبه ۲۷ دی (۱۶ ژانویه)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
11
Animal Crossing: New Horizons
نینتندو
22
Mario Kart 8: Deluxe
نینتندو
33
Just Dance 2021
یوبی‌سافت
48
Grand Theft Auto V
راکستار گیمز
57
Minecraft (نسخه سوییچ)
نینتندو
64
FIFA 21
الکترونیک آرتز
710
Call of Duty: Black Ops Cold War
اکتیویژن
811
Super Mario 3D All-Stars
نینتندو
99
New Super Mario Bros U Deluxe
نینتندو
106Ring Fit Adventureنینتندو

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا