#مهسا_امینی

یوبی‌سافت: مردم به خوبی با مزایای NFT آشنا نیستند

این سیستم به نفع بازیکنان خواهد بود!

مزایای NFT یوبی‌سافت کوارتز

علی‌رغم اعتراض‌های شدید بازیکنان، مدیران شرکت یوبی‌سافت با اشاره به مزایای NFT در بازی‌ها، همچنان به دفاع از این سیستم می‌پردازند و آن‌طور که به نظر می‌رسد، از تصمیم‌های خود عقب‌نشینی نمی‌کنند.

پیشرفت صنعت تکنولوژی و بازی‌های ویدیویی یک موضوع غیرقابل انکار است. تا چند سال پیش، به دنبال ساخت سخت‌افزارهای قدرتمند، بازی‌های ویدیویی بیشتر و بیشتر به جهان واقعی نزدیک شدند. با این حال، چند وقتی است که در دنیای فناوری‌ها تب تازه‌ای به نام رمز ارزها و پول دیجیتال به راه افتاده که بر پایه یک تکنولوژی به نام بلاکچین در حال پیشرفت است. جهان متاورس که این روزها در تیتر رسانه‌های فناوری به کرات به چشم می‌خورد، مفهوم جدیدی از عصر ارتباطات را تعریف کرده که یک جهان مجازی سه بعدی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

در وهله‌ی اول، شاید متاورس و ارزهای دیجیتال ارتباطی با دنیای سرگرمی به خصوص بازی‌های ویدیویی نداشتند. لیکن به مرور زمان و با ظهور ارزهای غیرقابل تعویض یا همان NFT، ارتباط مستقیمی میان بازی‌ها و جهان متاورس به وجود آمد. بازی‌های دارای NFT یا به اصطلاح نشانه‌های غیر قابل تعویض، آیتم‌های دیجیتال شما در هر بازی را به یک نوع دارایی تبدیل می‌کنند تا قابل ارسال بوده و به ارزش رمز ارزها باشند.

به بیان ساده‌تر، اگر وقت خود را صرف تجربه‌ی یک بازی کنید، می‌توانید آن را در قالب NFT به فروش برسانید؛ اقدامی که به نوعی یک راه کسب درآمد برایتان به شمار می‌رود. چنین ایده‌ای باعث شده تا بازی‌سازان و شرکت‌های بزرگ و کوچک حوزه ویدیو گیم بیش از پیش به توسعه‌ی عناوین بر پایه تکنولوژی بلاکچین روی بیاورند. البته، این تکنولوژی یک سری معایبی نیز دارد و به همین خاطر، چندان مورد پسند بازیکنان نیست و تا به امروز واکنش‌های منفی زیادی را به دنبال داشته است.

در همین راستا، چند وقتی است که شرکت فرانسوی یوبی‌سافت پا به عرضه‌ی این فناوری گذاشته و بر اساس اعلام مدیران، به طور جدی در این حوزه فعالیت خواهد کرد. با اعلام این خبر و راه‌اندازی یوبی‌سافت کوارتز، طولی نکشید که موج عظیمی از اعتراض‌ها به راه افتاد تا با واکنش‌های منفی، شاید این کمپانی از سیاست‌های خود عقب نشینی کند. با این وجود، تازه‌ترین صحبت‌های معاون بخش نوآوری‌های استراتژیک یوبی‌سافت نشان می‌دهد که این شرکت نه تنها از تصمیم‌های خود صرف نظر نکرده، بلکه کماکان به ساخت بازی‌های NFT ادامه می‌دهد.

نیکولا پوا، معاون بخش نوآوری‌های استراتژیک یوبی‌سافت، ساعاتی پیش در گفت‌وگو با رسانه استرالیایی فاندر به دفاع از وجود توکن‌های غیرقابل تعویض در بازی‌های شرکت پرداخت و در ادامه اشاره کرد که به خاطر مشکلات فعلی، کاملا منطقی است که بازیکنان به خوبی با مفهوم و مزایای این فناوری آشنا نباشند. او معتقد است که پیاده‌سازی این فناوری در نهایت به نفع تک‌تک بازیکنان خواهد بود، چرا که آن‌ها می‌توانند دستاوردهای خود را در قالب توکن غیرقابل تعویض به فروش برسانند.

نیکولا پوا در این خصوص توضیح می‌دهد:

انتظار این را داشتیم که افراد زیادی نسبت به این تکنولوژی واکنش‌ منفی نشان دهند. ما کاملا می‌دانیم که درک کامل چنین سیستمی سخت و دشوار است. کوارتز اولین قدم ما در این فناوری است که در نهایت به یک چیز بزرگ‌تر و گسترده‌تر ختم می‌شود. چیزی که راحت‌تر از حال حاضر برای بازیکنان ملموس و قابل درک باشد. به همین خاطر، ما همچنان به ارائه‌ی خدمات خود در این راستا ادامه خواهیم داد.

در ادامه‌ی این اظهارات، نیکولا پوا ضمن تایید وجود حواشی‌های زیاد پیرامون این فناوری، ادعا کرد که ان‌اف‌تی‌ها آینده‌ی معلومی دارند و خبری از تخریب سیاره نیست. او بر این باور است که یوبی‌سافت تنها به هدف خود از این سیستم متمرکز شده تا بازیکنان بتوانند پس از اتمام یک بازی، پیشرفت‌ها و آیتم‌های درون برنامه‌ای را در قالب ارزهای دیجیتالی به فروش بگذارند. پوا در این زمینه و و مزایای NFT می‌گوید:

فکر می‌کنم که بازیکنان متوجه نیستند یک بازار ثانویه دیجیتالی تا چقدر می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد. با توجه به شرایطی که در حال حاضر برای NFT به وجود آمده، بسیاری از بازیکنان بر این باور هستند که این فناوری در گام نخست سیاره ما را نابود می‌کند و سپس اینکه آینده‌ی مشخصی ندارد. با این حال، ما تنها به هدف خود در زمینه‌ی ان‌اف‌تی‌ها توجه می‌کنیم. ما قصد داریم با استفاده از مزایای NFT به بازیکنان این فرصت را فراهم کنیم که پس از پایان بازی‌ها، آیتم‌ها و دستاوردهای خود را به فروش بگذارند. این امر به معنی واقعی کلمه به نفع هر بازیکنی است. متاسفانه آن‌ها این موضوع را متوجه نمی‌شوند. همچنین، این بخشی از یک تغییر بزرگ در بازی‌ها است. مدیریت انتقال از یک سیستم اقتصادی به سیستم دیگر آسان نیست. شما نیاز دارید که با بسیاری از عادت‌های خود مقابله کنید و باید بسیاری از ذهنیت‌های ریشه دار خود را تغییر دهید. این امر کمی زمان‌بر است. ما این را می‌دانیم.

البته، نیکولا پوا در انتهای صحبت‌های خود اشاره کرد که یوبی‌سافت برنامه‌ای برای ورود ارزهای دیجیتال به تمامی پروژه‌های خود را ندارند. در واقع، این موضوع بستگی به نظر توسعه‌دهندگان دارد. به طور کلی، شرکت یوبی‌سافت تا به امروز اقدام‌های زیادی در راستای تبلیغ درست سیستم کوارتز انجام داده است. این در حالی است که نه تنها بازیکنان، بلکه برخی از اعضای شرکت مزبور نیز با پیاده‌سازی چنین تکنولوژی در بازی‌ها موافق نیستند.

به بیان دقیق‌تر، چند وقت پیش بود که رسانه معروف کوتاکو در گزارشی اعلام کرد که تعدادی از کارمندان یوبی‌سافت در خصوص تصمیم مدیران برای اضافه کردن ان‌اف‌تی‌ها به بازی‌ها ابراز نارضایتی کردند. این منبع آگاه مدعی است که گروهی از بازی‌سازان این شرکت در سیستم MANA، شبکه‌ی اجتماعی مخصوص پرسنل یوبی‌سافت، با اجرای چنین سیاست‌هایی مخالفت کردند. به عنوان مثال، یکی از این افراد در سیستم مذکور گفته است:

آیا معرفی این سیستم ارزش این را داشت که چهره یوبی‌سافت در میان بازیکنان به طور کامل خراب شود؟

در هر صورت، با وجود یک سری مخالفت‌ها، ظاهرا یوبی‌سافت کماکان به پشتیبانی از سیستم NFT جدید خود یا همان Quartz ادامه می‌دهد. البته، یوبی‌سافت تنها شرکتی نیست که در این مسیر پیش قدم شده است. تاکنون شرکت‌های بازی‌سازی بزرگ دیگری از جمله کونامی و آتاری نیز فعالیت خود در این حوزه را آغاز کردند و یک سری آیتم‌های دیجیتالی خود را در قالب ان‌اف‌تی به علاقه‌مندان می‌فروشند. از طرفی، شرکت ژاپنی سگا نیز به این جمع ملحق شده و در اولین گام، نشان تجاری Sega NFT را به ثبت رسانده است. هرچند، در پی اعتراض بازیکنان، مدیران سگا در بیانیه‌ای اعلام کردند که یک بار دیگر این ایده را ارزیابی و در صورت مغایرت با ارزش‌های برند، آن را کاملا متوقف خواهد کرد.

مزایای NFT یوبی‌سافت کوارتز

ماجرا تنها به این موارد خلاصه نشده و جالب اینجا است که تروی بیکر، صداپیشه‌ی مشهور بازی‌های ویدیویی، پیش‌تر اعلام کرد که با همکاری Voiceverse NFT قصد دارد تا صداهای ضبط‌شده هوش مصنوعی را به شکل ان‌اف‌تی به فروش برساند. در هر حال، شماری از بازیکنان با این سیستم موافق نیستند. آن‌ها ضمن محکوم کردن شرکت‌ها، مدعی هستند که ان‌اف‌تی‌ها به خاطر انتشار بیش از حد کربن، در بحران گرمایش زمین تاثیر منفی می‌گذارند. از طرفی، کروهی از مردم می‌گویند که ادعاهای مدیران صرفا جنبه‌ی تبلیغاتی دارد و فروش آیتم‌ها به صورت ان‌اف‌تی به ضرر مصرف‌کننده بوده و در نهایت شرکت‌ها از این فناوری سود خواهند کرد.

شاید خبر خوب برای مخالفان بازی‌های NFT این باشد که بر اساس نتایج تحقیقات GDC، کنفرانس توسعه‌دهندگان بازی، در حال حاضر نزدیک به ۷۰ درصد از بازیکنان تمایلی به استفاده از توکن‌های غیرقابل تعویض در بازی‌های خود ندارند. در این میان، بد نیست اشاره کنم که استودیوی مطرح GSC Game World، سازنده‌ بازی مورد انتظار Stalker 2، که چندی پیش با واکنش‌های منفی هواداران روبه‌رو شده بود، از موضع خود در قبال ان‌اف‌تی‌ها عقب نشینی کرد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با مزایای NFT و اظهارات اخیر مدیران شرکت یوبی‌سافت چیست؟ به نظر شما، آیا گفته‌های نیکولا پوا صرفا جنبه‌ی تبلیغاتی برای افزایش درآمد این کمپانی فرانسوی را به همراه دارد و یا سیستم یوبی‌سافت کوارتز در نهایت به نفع مصرف‌کنندگان خواهد بود؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا