#مهسا_امینی
زولا موبایل

۱۰ نکته کاربردی برای پیشرفت و حرفه‌ای شدن در بازی زولا موبایل

زولا هم موبایلی شد!

بازی زولا موبایل هم بالاخره پس از مدت‌ها انتظار در قالب نسخه بتا برای کاربران اندرویدی از طریق کافه بازار عرضه شده است، اما آیا شما هم قصد تجربه حرفه‌ای این بازی را دارید؟ به هر حال در زولا با پیشرفت خود می‌توانید جوایز گوناگونی را هدیه بگیرید ولی برای این کار باید حرفه‌ای باشید!

بازی Zula مدت‌هاست که با همکاری دو استودیو بازیسازی سورنا گیمز و MadByte Games به صورت رسمی برای پلتفرم رایانه شخصی عرضه شده و از سال ۲۰۱۶ تاکنون موفق شده تا طرفداران بسیاری را هم بین کاربران ایرانی و خارجی به دست آورد. با این وجود یکی از دلایلی که باعث ترجیح داده شدن این عنوان بر دیگر رقیبان می‌شود، اول از همه رایگان بودن و سپس وجود انواع و اقسام نقشه‌ها و اسلحه مختلفی خواهد بود که برای آن طی آپدیت‌های مختلف در دسترس کاربران قرار گرفته است. این کار شاید در ابتدا ساده به نظر برسد، اما در واقع اگر روند پیشرفت بازی‌های محبوب و موفق را نگاه کنید، جزئیات همگی آن‌ها در طول زمان گسترش پیدا کرده و از طرفی زولا نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما محبوبیت برخی بازی‌ها حتی باعث شده تا نسخه موبایلی آن‌ها هم توسط سازندگان طراحی شود؛ کاری که استودیو MadByte به تازگی تحت عنوان زولا موبایل عملی کرده است.

در واقع بازی‌های بزرگی مانند فورتنایت و Call of Duty امروزه نسخه اندرویدی و iOS دارند، اما کاربران ایرانی قاعدتا برای تجربه چنین عناوینی نمی‌توانند در سطح فوق حرفه‌ای به جایی برسند. البته اشتباه نکنید! دلیل این امر کمبود استعداد یا نداشتن گیمرهای جوان و علاقه‌مند نیست، بلکه پینگ بالا از پیشرفت در بازی‌هایی که در ایران سرور ندارند جلوگیری می‌کند. به همین دلیل است که نسخه رایانه شخصی بازی Zula به شدت محبوب بوده و حال نسخه موبایلی آن نیز به همان اندازه مورد استقبال طرفداران بازی‌های چند نفره شوتر اول شخص قرار گرفته است، زیرا این دو عنوان در ایران سرور داشته و شما می‌توانید با کمترین پینگ ممکن با دیگران در سطح داخلی و بین‌المللی رقابت کنید!

با این وجود خوب بودن پینگ شما به دلیل لگ زدن یا تضعیف اینترنت دشمنان شما نیست! این یعنی هرقدر هم که با میزان کمتری از تاخیر موفق شوید که دشمنان خود را ببینید و به آن‌ها تیر بزنید، در این بازی آن‌ها هم با همین سرعت شما را دیده و به سمت شخصیتی که انتخاب کرده‌اید گلوله‌های مرگبار شلیک خواهند کرد. با این حساب، لازم است تا برای حرفه‌ای شدن در بازی موبایلی که سطح رقابت در آن به شدت بالاتر از آنچه که فکرش را می‌کردید خواهد بود، برخی نکات مهم را رعایت کنید تا پس از تکرار و تمرین، به یکی از بهترین بازیکنانی تبدیل شوید که زولا موبایل بازی می‌کند.

۱۰. روزانه تمرین کنید

اولین و مهم‌ترین اصلی که برای پیشرفت نه‌تنها در زولا موبایل بلکه در تمامی بازی‌ها وجود دارد تمرین روزانه است. به هر حال زمانی که شما هر روز با تمام انرژی پای کاری بنشینید و برای آن وقت صرف کنید، قاعدتا پس از مدتی متوجه تغییراتی خواهید شد که آثار مثبتی را روی سطح بازی کردن شما می‌گذارد‌. حال این روند برای حرفه‌ای شدن در یک بازی موبایلی به شدت و به صورت چند برابری دارای اهمیت است؛ چراکه در بازی‌های موبایلی، دیگر خبری از کنترلر و موس یا کیبورد نیست، بلکه شما تنها به داشتن یک صفحه لمسی محدود هستید که زدن دکمه‌های آن نیز احتمالا خطا رفتن را دارد. در نتیجه، وقتی که هر روز با این صفحه تمرین داشته باشید، بالاخره و پس از مدتی موفق خواهید تا تسلط و کنترل خوبی را روی تیراندازی، دویدن یا حتی عوض کردن سلاح داشته باشید که همگی روی بازی تاثیرگذار هستند.

جدای از این موضوع نیز وقتی که شما هر روز به تجربه زولا موبایل بپردازید، قاعدتا سریع‌تر سطح حساب شما بالاتر می‌رود و در جریان جدیدترین مسابقات آن نیز خواهید بود. با این حال اگر فکر می‌کنید که هر روز بازی کردن ممکن است کمی برای شما خسته کننده باشد، تا زمانی که وقت خوبی را طی هربار تجربه بازی صرف تمرین و افزایش دقت خود کرده باشید، قاعدتا مشکلی ندارد که حتی تا چند روز هم از میدان رقابت کناره‌گیری کرده و ذهن خود را آرام کنید!

۹. کنترل‌ها را هرطور که راحت هستید تنظیم کنید

در میان چالش‌هایی که برای تبدیل شدن به یک موبایل گیمر وجود دارد، نیاز به عادت کردن به صفحه لمسی است. در صفحه لمسی شما قاعدتا نمی‌توانید دقیقا مثل کنترلرها یا موس و کیبورد بازی را هدایت کنید و ممکن است در ابتدا کمی این کار برای شما سخت باشد. با این وجود اگر فکر می‌کنید که قرار است این موضوع مانع پیشرفت شما باشد، سخت در اشتباهید! برای مثال اگر دوست دارید افرادی را ببینید که چطور با صفحه لمسی حتی کاربران رایانه شخصی را هم شکست می‌دهند بد نیست گیم پلی یوتوبرهایی مانند Godzly و iFerg را تماشا کنید تا به کلی نظر شما درباره این موضوع عوض شود!

اما وقتی که گیم پلی کاربران و گیمرهای حرفه‌ای موبایل را تماشا می‌کنیم، اولین موردی که به چشم می‌خورد داشتن تنظیمات کنترل عجیب و غریب است. برای مثال آن‌ها معمولا با ۴ یا حتی ۶ انگشت خود بازی را تجربه می‌کنند و همین امر نیز باعث می‌شود تا حتی افرادی که کنترلر دارند نیز به آن‌ها نرسند! ولی حال اگر شما قصد شروع بازی‌های موبایلی را با زولا موبایل دارید، بهتر است در همین ابتدای راه برای خود مشخص کنید که اولا با چند انگشت بازی می‌کنید و سپس اینکه تنظیمات جای‌گیری دکمه‌ها باید به چه شکل باشد.

اگر قصد دارید تا به صورت پیش‌فرض با همان حالت دو انگشتی بازی کنید، هیچ مانعی سد راه شما نیست و بهترین کار این است که به راحت‌ترین شکل ممکن بازی کنید. اما اگر قصد تجربه بازی چند انگشتی را دارید، قاعدتا چینش دکمه‌ها برای شما یک مسئله بسیار مهم خواهد بود. اولین و راحت‌ترین نوع چیدن این دکمه‌ها قرار دادن دکمه هدف گیری در قسمت بالا چپ صفحه و سپس دکمه تیراندازی در بالا راست صفحه (با برعکس) خواهد بود، آن ‌هم در حالتی در تنظیمات بازی نوع تیراندازی را از ADS به Hip Fire تغییر دهید تا زوم خودکار انجام نشود. با این وجود اگر با این تنظیمات راحت نیستید، انواع و اقسام روش و راه‌های مختلف برای چیدن این دکمه‌ها وجود دارد که هرکس به دلخواه و برای راحت‌تر شدن کنترل بازی آن‌ها را می‌چیند.

در نظر داشته باشید که بعد از قصد به تجربه بازی به صورت چند انگشتی، تا چند هفته لازم است تا به صورت مداوم با مکانی که دکمه‌ها را قرار داده‌اید تمرین کنید و صرفا جای آن‌ها را برای عادت کردن دست تغییر ندهید. اما برای اینکه بتوانید راحت‌تر هر دکمه را فشار دهید، می‌توانید سایز آن را در تنظیمات مربوطه بزرگ‌تر کنید.

۸. با HP پایین حمله نکنید

هنگامی که با دشمنی درگیر هستید و از او تیر می‌خورید، یک خط زرد رنگ در حاشیه پایین صفحه وجود دارد که به عقب کشیده می‌شود. این خط در واقع همان میزان سلامتی یا به اصطلاح HP (Hit Point) شماست که نشان می‌دهد کاراکتر شما تا چقدر دیگر توان گلوله خوردن را دارد. حال اگر کمی هوشمندانه از همین خط ساده که اطلاعات مفیدی را هم می‌دهد استفاده کنیم، بهترین کار این است که هنگام درگیری، اگر مشاهده کردید که سلامتی شما خیلی پایین آمده و از نصف کمتر شده، به سرعت فرار کرده و چند ثانیه به فکر گرفتن امتیاز نباشید. به هر حال اگر شما با میزان HP زیر ۵۰ درصد حتی اگر موفق شوید که دشمن مورد نظر را هم بکشید، در نهایت به احتمال بالای ۹۰ درصد توسط سایر دشمنان به راحتی و تنها به ضرب دو تیر به هیچ تبدیل خواهید شد.

با این حساب، باید در نظر داشته باشید که در بازی زولا موبایل و عملا در تمامی مودهای مختلف آن، این نکته بسیاری برای پیروزی تیم مهم است که شما امتیاز کمتری را به تیم حریف تقدیم کنید. همچنین در نظر داشته باشید که هنگام درگیری‌های نزدیک، این احتمال وجود دارد که نتوانید از دست دشمن فرار کنید و بهترین کار همان ادامه درگیری تا کشته شدن یکی از شما دو نفر است! در نتیجه اگر در فاصله متوسط تا دور با حریف درگیر شدید، همیشه گزینه فرار و امتیاز ندادن را بر جلو دویدن ترجیح دهید.

۷. استفاده از نارنجک

وقتی که دشمنی را در یکی از نقشه‌های بازی زولا موبایل می‌بینید، بدون شک الویت شماره یک شما کشیدن سلاح مورد علاقه و سپس تیر زدن ابتدا به در و دیوار و سپس به فرد مورد نظر است که اگر دقت تیر خوبی نداشته باشید آخر سر کشته خواهید شد. اما جالب است بدانید که جدای از سلاح مختلفی که می‌توانید برای خود در بازی بچینید و از آن‌ها لذت ببرید، نارنجک و در کل وسایل پرتاب کردنی خواهد بود که به شدت به شما کمک می‌کنند. مهم‌ترین این ابزار نیز دقیقا همان نارنجک است که در عین سادگی می‌تواند یک یا چند کشته را برای شما ثبت کند تا برای دوستان تعریف کنید. تنها کافیست وقتی که خط تیر دشمنان را مشاهده می‌کنید، یا اینکه مطمئن هستید فردی در خانه‌ای کمپ کرده، یک نارنجک کوچک را کنار پای او قل بدهید تا شاهد پرواز جسد دشمن باشید.

به جز نارنجک نیز شما می‌توانید از فلش بنگ یا بمب دود نیز در درگیری‌ها استفاده کنید؛ به نحوی که با فلش بنگ افراد را کور و سپس به قتل رسانده و از بمب دود برای رد شدن از منطقه‌ای که می‌دانید دشمن در آن خط گرفته است استفاده کنید. با این وجود شاید بهترین ترکیب در بازی زمانی باشد که شما با بمب دود از منطقه‌ای عبور می‌کنید و یار شما با نارنجک مسیر دیگر را برای چند ثانیه مسدود می‌کند تا بتواند تیم حریف را دور بزنید.

۶. ارتقا اسلحه

رتقا دادن اسلحه یکی از مواردی است که به شدت بازی زولا موبایل را با عناوین دیگر از جمله Fortnite و Call of Duty: Mobile متفاوت می‌کند و شما نیز برای قوی‌تر شدن باید حتما به آن توجه ویژه داشته باشید. در واقع شما با ارتقا سلاح خود در بازی Zula (چه موبایل و چه نسخه رایانه شخصی) می‌توانید میزان آسیب‌رسانی، دقت یا هر مشخصاتی از آن را که البته به صورت پیش‌فرض آپدیت می‌شود بالا ببرید، در نتیجه هر بازیکنی که قوی‌ترین نوع سلاح را داشته باشد، قاعدتا در زمین بازی حکومت خواهد کرد!

حال که با اهمیت بالای ارتقا سلاح خود آشنا شده‌اید، بد نیست کمی هم درباره نحوه انجام آن بدانید. در واقع شما باید با بازی کردن در لابی‌های آنلاین و پیروز شدن یا حتی کشتن دشمنان، مقداری امتیاز به دست آورید که به شکل پول‌های سبز در قسمت بالای صفحه در موجودی حساب شما دیده می‌شود. سپس با جمع کردن میزان کافی، باید سعی کنید تا با رفتن به سطح بعدی یا انجام دادن چالش‌های مختلف جعبه‌های مختلفی را بگیرید که معمولا در سطح پایین برنز هستند. حال با باز کردن جعبه، چندین کارت مختلف از اسلحه متفاوت را دریافت خواهید کرد که اگر کارت سلاحی که هم‌اکنون دارید را به صورت تکراری دریافت کنید، قابلیت ارتقا آن وجود خواهد داشت. همچنین با گرفتن مقدار کافی از کارت‌های دیگر سلاح قفل شده، می‌توانید آن‌ها را برای خود باز کنید.

انواع سلاح در بازی زولا موبایل

 • SIG 552
 • HK G3
 • KTRO35
 • ZIGNA
 • SCAR SSR
 • DRAGNOUV
 • AKS-74U
 • FN FAL
 • REMINGTON 870
 • M4A1
 • AK-47
 • COLT 1911
 • P90
 • MP5
 • SCOUT
 • KRISS VECTOR
 • MAC-10
 • G36
 • LUGER P08
 • AWP
 • PP-2000
 • MPT-76
 • BORA 12
 • TRX
 • XCR-L
 • DSR-1
 • CHEYTAC M200
 • GLOCK 18
 • AUG A3

۵. نقشه‌ها را بشناسید

در نسخه رایانه شخصی بازی Zula چندین و چند نقشه مختلف وجود دارد که بخشی از آن‌ها توسط سازندگان در استودیو سورنا گیمز طراحی شده است. اما هنگامی که به زولا موبایل می‌رسیم، این تعداد مقدار قابل توجهی کمتر بوده و به زودی افزایش پیدا می‌کند. در حال حاضر شش نقشه در این بازی وجود دارد که در مودهای مختلف پخش هستند. این نقشه‌ها شامل زیرگذر، شهر باستانی، استخر، بارانداز، باغ چینی و گالیپولی می‌شوند. اما حال قرار نیست که تک به تک این نقشه‌ها را به صورت کاملا خسته‌کننده برای شما نقد کنیم، بلکه تنها لازم است که یک نکته کلی درباره تمامی آن‌ها بدانید که کار شما را خیلی راحت‌تر خواهد کرد. در هرکدام از این شش نقشه عملا اگر سه خط را روی هرکدام رسم کنیم، سه راه به وجود خواهد آمد که شامل دو مسیر چپ، راست و وسط می‌شود.

حال برای اینکه بهتر متوجه شوید، نقشه بارانداز را مثال می‌زنیم؛ در اینجا دو کناره کشتی وجود دارد که اگر از آنجا بروید معمولا نسبت به وسط نقشه دید بسیار بهتری خواهید داشت و حتی ممکن است اگر فقط خط آن را بگیرید، چند کشته را هم به امتیازات خود اضافه کنید. با این حال خطرناک‌ترین مسیر در هر نقشه، عملا راه وسط خواهد بود. اگر با هم‌تیمی‌های خود در ارتباط نیستید، همیشه سعی کنید تا از کناره نقشه حرکت کنید یا حداقل وسط در پایگاه تیم خود بمانید، در غیر این صورت با دویدن به مرکز نقشه فقط و فقط به راحتی خود را به چندین دشمن تشنه به خون نشان خواهید داد که شما را نابود می‌کنند.

در نظر داشته باشید که این سه خط در تمامی نقشه‌ها یکسان نیست و احتمال دارد که دو کناره نقشه با یکدیگر مثل نقشه بارانداز میزان نباشند. اما در هر صورت، اگر برنامه خاصی با تیم ندارید، هرگز از وسط حرکت نکنید!

۴. به موقع کمپ کنید!

احتمالا پس از گرفتن یک کشته با کمپ کردن در گوشه‌ای از نقشه بازی، فردی که به قتل رسانده‌اید خارج از بازی چندین حرف زشت و ناپسند را خواهد زد، اما در هر صورت امتیاز نسیب تیم شما شده و نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت! همچنین کمپ کردن خود نیاز به مهارت خاصی برای تغییر مکان دارد و در مواقع مهمی باید انجام شود؛ برای مثال وقتی که بازی تازه شروع شده و حتی تیم چند امتیاز جلو است، شما نباید به جای کمک کردن به هم‌تیمی‌های خود عقب بایستید و به در نگاه کنید. با این حال هنگامی که در امتیازهای نهایی بازی هستید یا اینکه در مود خرابکاری بمب توسط تیم شما گذاشته شده، قطعا لازم است تا نزدیک به آن کمپ کنید تا پیروزی برای تیم شما کسب شود.

همچنین علاوه بر اینکه لازم است بدانید که چه زمانی برای کمپ کردن مناسب خواهد بود، باید به اینکه کجا کمپ می‌کنید هم اهمیت بدهید! برای مثال وقتی که خط بمب یا در خاصی را گرفته‌اید، باید حتما جایی نشسته باشید که پشت شما خالی نباشد. به علاوه، پس از گرفتن یک کشته بهتر است حتما جای خود را عوض کنید تا دشمنان متوجه جای قبلی شما نشوند. اگر هم که با هم‌تیمی‌های خود کمپ کنید که کار بسیار راحت‌تر خواهد شد، بخصوص در حالت خرابکاری که به شدت نیاز به همکاری و پشتیبانی کردن از هم‌تیمی‌ها را دارد.

۳. مودهای بازی را بشناسید

در زولا موبایل در حال حاضر تنها سه مود اصلی وجود دارد، اما درست به مانند تعداد نقشه‌ها، این حالت‌های بازی هم به زودی افزایش پیدا خواهند کرد. مسابقه مرگ گروهی، خرابکاری و آزاد حالت‌های مختلف در عنوان موبایلی زولا هستند که در هرکدام از آن‌ها شما وظیفه خاصی را دارید. حال برای اینکه حرفه‌ای عمل کنید، لازم است تا سبک بازی خود را با هر مود عوض کنید. برای مثال در حالت مسابقه مرگ گروهی بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که میزان کشته‌های گرفته خود را از تعداد دفعاتی که کشته شدید بیشتر نگه دارید تا وظیفه خود را به بهترین شکل انجام داده باشید. در حالت خرابکاری هم پشتیبانی از هم‌تیمی‌ها، در ارتباط بودن برای گرفتن مناطق مختلف یا گذاشتن بمب و در نهایت، کمپ یا راش به موقع می‌تواند عامل پیروزی شما شود. در آخر نیز در حالت آزاد شما عملا آزاد هستید تا همه را بکشید، اما دیگران هم دقیقا همین دسترسی را خواهند داشت! در نتیجه بهترین کار استفاده از درگیری دیگر بازیکنان رقیب و گرفتن امتیاز در موقعیتی است که درگیری مستقیم با خود شما انجام نشده باشد.

نقشه‌های حاضر برای هر یک از مودهای بازی زولا موبایل

درحال حاضر نقشه‌های متنوعی برای کاربران Zula Mobile در دسترس قرار گرفته برخی از آن‌ها، به حالت‌های به خصوصی محدود می‌شوند؛ این مپ‌ها عبارت هستند از:

مسابقه مرگ گروه

 • بارانداز
 • استخر
 • گالیپولی
 • شهر باستانی

خرابکاری

 • باغ چینی
 • زیرگذر

آزاد

 • استخر
 • زیرگذر

۲. صدای پای دشمنان را گوش کنید

یکی از مهم‌ترین کارهایی که نه‌تنها در زولا موبایل بلکه در تمامی بازی‌های سبک چند نفره رقابتی باید رعایت کنید، این است که بتوانید صدای پای حریف را بشنوید. شما نمی‌توانید دشمنی را از پشت دیوار ببینید، یا اینکه بفهمید فردی طبقه پایین ساختمانی که داخل آن هستید ایستاده است، اما اگر بتوانید صدای پای فرد مقابل را بشنوید، جای او لو رفته و قاعدتا کار به مراتب راحت‌تری برای خلاص کردن دشمن خود خواهید داشت. لازم به ذکر است که بهترین کارایی این ترفند زمانی انجام می‌شود که از یک هندزفری مناسب برای گرفتن صدای پا استفاده کنید. این یعنی هدفون مورد نظر باید مدلی باشد که صدای گوش چپ و راست آن متفاوت بوده و در نتیجه بتواند صدای جهت‌های مختلف را به دقت به گوش شما برساند.

صدای پای افراد روی سطوح مختلف متفاوت است!

در نظر داشته باشید که وقتی دشمن روی سطح خاصی راه می‌رود، به راحتی می‌توانید موقعیت او را بفهمید و با یک حمله کارش را یکسره کنید. برای مثال صدای پای افراد هنگام راه رفتن روی فلز، چوب و یا سطح خاکی کاملا متفاوت است و اگر به تفاوت آن‌ها در مناطق مختلف نقشه دقت کنید، پیروز میدان خواهید بود.

۱. تعویض سلاح از تعویض خشاب سریع‌تر است!

این جمله را به مراتب در سری بازی‌های Call of Duty و بخصوص Modern Warfare 2 در حالت تمرینی اول بخش داستانی شنیده‌ایم که عوض کردن سلاح به تفنگ دوم از عوض کردن خشاب سریع‌تر و کاملا مؤثرتر است. با این وجود برای اینکه تاثیر این جمله را در عمل مشاهده کنید، یکبار وقتی که در یک دیگری خشاب سلاح شما تمام شد تفنگ دوم (که معمولا یک هفت تیر است) را بکشید و به دشمنی که در حال خشاب عوض کردن است شلیک کنید. این روش می‌تواند نقش بسیار کلیدی را در درگیری‌های شما بازی کند، اما نکته قابل توجه اینجاست که برخی افراد آن را اشتباه گرفته و هربار همین حرکت را انجام می‌دهند. در واقع وقتی که دشمن نزدیک به شماست، این کار بهترین عملکرد را دارد، اما وقتی که چندین متر با فرد مورد نظر فاصله دارید و او هم پشت مانعی سنگر گرفته، دیگر کشیدن اسلحه دوم معنی ندارد!

به هر حال این نکات می‌توانند در تجربه بهتر زولا موبایل به شما کمک کنند، اما اگر مورد دیگری هم وجود دارد که فکر می‌کنید با رعایت آن می‌توان عملکرد بهتری داشت، حتما آن را در قسمت نظرها با ما در میان بگذارید. همچنین در نظر داشته باشید که این نسخه از بازی فعلا در فاز بتا قرار دارد و برنامه‌های بسیاری برای پیشرفت آن در نظر گرفته شده است.

هم‌اکنون بازی زولا موبایل را از کافه‌بازار دریافت کنید.


نظرات

guest

9 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا