CD Projekt حالا دومین شرکت بازیسازی بزرگ اروپاست

پشت سر یوبی‌سافت


افزایش قابل‌توجه ارزش CD Projekt در چند وقت اخیر، این استودیوی لهستانی را به دومین بازیساز بزرگ اروپا تبدیل کرده است.

سی‌دی پراجکت ۲۵ سال پیش در شهر ورشو، پایتخت لهستان، تاسیس شد. سال‌های اولیه‌ی فعالیت این شرکت به عرضه‌ی بازی‌های خارجی برای بازار لهستان گذشت و شاخه‌ی بازیسازی آن با عنوان CD Projekt RED در سال ۲۰۰۲ بنا شد. نتیجه‌ی آن، تولید مجموعه‌ی بسیار محبوب ویچر براساس رمان‌های آندری ساپکوفسکی شد که موفقیت و شهرت بسیاری نصیب این شرکت کرد و به ویژه از نسخه‌ی سوم آن به‌عنوان یکی از بهترین بازی‌های تمام تاریخ یاد می‌شود. این شرکت در سال ۲۰۰۸ سرویس توزیع دیجیتال خود را با نام GOG راه‌اندازی کرد. جدیدترین بازی این استودیو، عنوان شدیدا موردانتظار Cyberpunk 2077 در ۲۷ شهریور سال آینده منتشر می‌شود.

حال به تازگی طبق آمارهای رسمی مشخص شده که CD Projekt بیش از ۸ میلیارد دلار ارزش دارد که این مقدار نسبت به یک ماه گذشته، ۱.۲ میلیارد دلار افزایش داشته است. این رقم سی‌دی پراجکت را تبدیل به دومین بازیساز بزرگ اروپا می‌کند؛ تنها شرکت فرانسوی یوبی‌سافت با ارزش ۹.۶ میلیارد دلاری از این شرکت جلوتر است. این آمار از طریق جمع زدن ارزش کل سهام‌ها به دست می‌آید که در شرایط فروش شرکت، باید رقم حاصل توسط خریدار پرداخت شود.

رشد چشمگیر این شرکت لهستانی تا حد زیادی مدیون پخش فصل اول سریال The Witcher از شبکه‌ی نت‌فلیکس است. بازی The Witcher 3: Wild Hunt که در سال ۲۰۱۵ منتشر شده، در جریان پخش سریال ۵۰۰ درصد افزایش فروش را تجربه کرد. تعداد بازیکنان همزمان بازی هم در استیم در روز ۲۰ دسامبر رکورد زد و به ۹۳۸۳۵ نفر رسید. عرضه‌ی این بازی روی کنسول نینتندو سوییچ نیز در رشد فروش آن نقش داشته است.

انتظارات از بازی جدید سی‌دی پراجکت، سایبرپانک 2077، که ۷ سال از معرفی اولیه‌ی آن می‌گذرد، به شدت بالاست و انتظار می‌رود استقبال طرفداران از آن چشمگیر باشد. بدین ترتیب ارزش این شرکت احتمالا از این هم بالاتر خواهد رفت. در راستای تبلیغ هر چه بیشتر بازی، سی‌دی پراجکت انواع و اقسام کالاهای مربوط به سایبرپانک 2077، از لیوان و پوستر گرفته تا لباس و دفتر را در وب‌سایت رسمی خود به فروش می‌رساند. علاوه بر این‌ها، چندی پیش از کارت گرافیک ویژه‌ی Nvidia RTX 2080 Ti با طرح مخصوص این بازی هم رونمایی شد که تنها ۲۰۰ نسخه از آن تولید خواهد شد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا