بهترین شخصیت‌های مکمل در فیلم های استودیو جیبلی

بهترین شخصیت‌های مکمل در فیلم های استودیو جیبلی

شخصیت‌های به‌یادماندنی

فیلم های استودیو جیبلی (Studio Ghibli) علاوه بر شخصیت‌های اصلی، شامل شخصیت‌های مکملی است که علاقه و توجه مخاطبان را به خود جلب کرده‌اند. این قهرمان‌های ناشناس، چاشنی‌هایی هستند که به انیمه‌ها اضافه می‌شوند تا تماشای این آثار را مفرح‌تر کنند.

به طور کلی، می‌توان گفت که شخصیت اصلی مانند سوپراستار نمایش است. او همواره در مرکز توجه قرار دارد و از امتیازات داستانی برخوردار است. اما گاهی در برخی صحنه‌ها، شخصیت‌های مکمل و جانبی نیز به داستان اضافه می‌شوند و در ربودن توجهات مخاطبان، موفق عمل می‌کنند. حتی تعداد زیادی از این شخصیت‌ها مثل بارون (در بازگشت گربه)، اورسولا (در خدمات تحویل کیکی) و بانو ابوشی (در شاهزاده مونونوکه) شهرتی به اندازه شخصیت‌های اصلی دارند. در مقاله پیش رو، شماری از این شخصیت‌ها را به شما معرفی کرده‌ایم.

بانو ابوشی – شاهزاده مونونوکه

زنی که از مردها باهوش‌تر و شجاع‌تر است

بانو ابوشی، آنتاگونیست فیلم شاهزاده مونونوکه (Princess Mononoke) محسوب می‌شود و نمادی از قدرت و عزم تزلزل‌ناپذیر یک فرمانده است. او با حمایت همه‌جانبه خود از زنان و جذامیان، نشان می‌دهد که لیاقت فرمانروایی بر شهر آیرون‌تاون را دارد. انگیزه‌های بانو ابوشی که چندان به مذاق ارواح جنگل خوش نمی‌آید، ناشی از تمایل شدید او به کنترل جنگل و منابع ارزشمند آن است. به طور کلی، بانو ابوشی شخصیت پیچیده‌ای است که نگاه مخطبان را به شخصیت‌های منفی تغییر می‌دهد. او اگرچه فردی شرور است، اما ذات پلیدی ندارد.

دولا – قلعه‌ای در آسمان

شخصیتی بی‌نظیر در فیلم های استودیو جیبلی

کاپیتان دولا، سردسته گروه دزدان، ابتدا به عنوان یک دزد حریص و فرصت‌طلب درصدد است تا گنجینه‌های افسانه‌ای لاپوتا را تصاحب کند. اما زمانی که او با پسربچه‌ای به نام پازو ملاقات می‌کند، به شخصیت متفاوتی تبدیل می‌شود. دولا در ابتدا تمایلی به اتحاد با پازو و شیتا ندارد و آن‌ها را به‌اکراه در میان خدمه کشتی خود، جای می‌دهد. اما با گذشت زمانی کوتاه، او احساسی مادرانه نسبت به آن‌ها پیدا می‌کند تا جایی که دیگر قادر به جدایی از پازو و شیتا نیست. از این رو، مخاطبان دولا را دوست می‌دارند و نسبت به او احساس همدلی می‌کنند.

اهم – نوشیکا از دره باد

ترکیب خشم و مهربانی

در انیمه نوشیکا از دره باد، اهم‌ها موجوداتی هستند که ظاهر کریه و بسیار ترسناکی دارند و به عنوان هیولاهایی خطرناک شناخته می‌شوند. پوسته‌های آن‌ها منبع گرانبهایی است که برای ساخت سلاح‌ها و ابزارهای ضروری به کار می‌رود. همچنین زمانی که احساس خطر می‌کنند، چشمان آن‌ها متورم و قرمز می‌شود. ولی اهم‌ها به رغم ظاهرشان، موجوداتی صلح‌جو و همدل هستند که می‌توانند به‌راحتی با انسان‌ها سازگار شوند و در کنارشان زندگی کنند. این ترکیب متناقض قدرت و شفقت، اهم‌ها را تبدیل به شخصیت‌هایی جذاب در انیمه نوشیکا کرده است.

فیو پیکولو – پورکو روسو

دوستی با خوک قرمز

فیو پیکولو را باید یکی از بهترین شخصیت‌های مکمل در فیلم های استودیو جیبلی بدانیم. او شخصیتی است که با روحیه سرزنده‌اش، انرژی تازه‌ای را به انیمه پورکو روسو (Porco Rosso) تزریق می‌کند. عزم راسخ فیو برای اثبات خود در دنیای هوانوردی که حرفه‌ای مردانه است، از او دختری منحصربه‌فرد و الهام‌بخش می‌سازد.  توانایی اصلی او در اصلاح و تعمیر انواع هواپیماها اعم از جنگی و مسافربری است که طبیعتا شغلی مردانه محسوب می‌شود. اما چیزی که فیو را متمایز از دیگران می‌کند، دوستی‌اش با پورکو روسو به عنوان شخصیت اول فیلم است.

اورسولا – خدمات تحویل کیکی

آموزگاری متین و باتجربه

کیکی، دختر نوجوانی است که سفری متحول‌کننده را از سر می‌گذارد تا وارد دنیای بزرگسالی شود. او زمانی که به بلوغ می‌رسد، از پدرومادرش جدا می‌شود و یک زندگی جدید را در شهر کوریکو شروع می‌کند. کیکی در حال عادت کردن به این زندگی جدید است تا اینکه با اورسولا، هنرمندی آزاده، مواجه می‌شود. اورسولا رویکرد خاصی نسبت به زندگی دارد و شیوه زیست او، دیدگاه کیکی را تغییر می‌دهد. از آن پس، کیکی متوجه می‌شود که توانایی‌ها و استعدادهای آدمی فقط برای کسب درآمد نیست. این درس بزرگی است که کیکی از اورسولا می‌آموزد.

بارون – بازگشت گربه

یک جنتلمن تمام عیار

بارون هامبرت فون گیکینگن، ممکن است بهترین گربه‌ای باشد که تا کنون وجود داشته است. او قلب مخاطبان را به‌آسانی می‌رباید و همین امر، وی را به یکی از بهترین شخصیت‌های مکمل در فیلم های استودیو جیبلی تبدیل کرده است. محبوبیت بارون به دلیل هوش فراوان، رفتارهای بی‌عیب و نقص، تجربه زیاد و شجاعت تزلزل‌ناپذیر اوست. علاوه بر این، فروتنی و رفتار جوانمردانه بارون نیز یکی دیگر از دلایل شهرت او در میان طرفداران جیبلی است. او با حضور به‌موقع در موقعیت‌های خطیر فیلم، شخصیت هارو را به‌خوبی هدایت و راهنمایی می‌کند.

فوجیموتو – پونیو

پدری که مراقب فرزندش است

فوجیموتو قبلا یک انسان بوده و اکنون، تبدیل به جادوگر قدرتمند و مرموز دریا شده است. نقش فوجیموتو به عنوان نگهبان اقیانوس در انیمه پونیو، باعث می‌شود به یاد افسانه‌های کهن بیافتیم. تعهد صادقانه او به حفظ تعادل طبیعت در برابر بی‌پروایی انسان، هم طاقت فرسا و هم به‌شدت تحسین‌برانگیز است. حضور این شخصیت در صحنه‌هایی که فضای رمزگونه‌ای دارند، توجه مخاطب را بیش از دیگر صحنه‌ها به خود جلب می‌کند. در پایان فیلم، شخصیت فوجیموتو دچار دگرگونی می‌شود و زندگی آزادانه پونیو را به رسمیت می‌شناسد.

هاکو – شهر اشباح

مرموزترین شخصیت مکمل در فیلم های استودیو جیبلی

در سرتاسر فیلم، هاکو شخصیت مرموزی است که هویت واقعی‌اش را همواره پنهان می‌کند. با وجود این، او دارای نقش مهمی در داستان است و تاثیر زیادی در تحول شخصیت چیهیرو دارد. هاکو نه‌تنها دوست و راهنمای چیهیرو در شهر اشباح است، بلکه نگهبان و معتمد او می‌شود و وظیفه مراقبت از چیهیرو را برعهده می‌گیرد. تلاش هاکو برای بازپس‌گیری هویت خود، و ارتباط عمیقی که با چیهیرو برقرار می‌کند، لایه‌هایی از پیچیدگی را به شخصیت او می‌افزایند. نهایتا زمانی که هاکو هویت خود را بازمی‌یابد، بیننده حس رهایی را تجربه می‌کند.

تاتسوئو کوساکابه – همسایه من توتورو

حضور دلگرم‌کننده یک پدر مهربان

تاتسوئو کوساکابه به عنوان پدر دلسوز ساتسوکی و می، شخصیتی پرمهر و حمایت‌کننده است که حضورش باعث دلگرمی فرزندانش می‌شود. او حتی در مواجهه با چالش‌های زندگی، به اوضاع مسلط است و با خونسردی رفتار می‌کند. نقش تاتسوئو به عنوان یک پدر ازخودگذشته است که باعث می‌شود او را دوست بداریم. حضور این شخصیت در طول فیلم، احساس امنیت را برای دخترها (ساتسوکی و می) به ارمغان می‌آورد. در واقع، او فقط یک کاراکتر جانبی نیست بلکه مظهر عشق به خانواده است و می‌توان او را یکی از بهترین پدران انیمه‌ای هم دانست.

توشیو – فقط دیروز

شخصیتی که در یادها می‌ماند

در انیمه تاثیرگذار فقط دیروز، توشیو شخصیتی آرام و خردمند است که ارتباط عمیقی با تائکو دارد. او به عنوان کسی که در روستا بزرگ شده است، به هویت روستایی‌اش افتخار می‌کند و قدردان این سبک زندگی است. بر این اساس، شخصیت توشیو پلی می‌شود که تائکو را به سمت ریشه‌های خود راهنمایی می‌کند. حمایت توقف‌ناپذیر و دوستی خالصانه توشیو، فضای امنی را برای تائکو فراهم می‌سازد تا بتواند در مورد گذشته‌اش فکر کند. شکیبایی و خرد توشیو باعث می‌شود که در تمام مراحل سفر خودشناسانه تائکو، حضوری ثابت داشته باشد.

4.7 3 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا