بازیکنان برای خرید بازی‌های ۷۰ دلاری آماده هستند!

تیک-تو همچنان در تصمیم خود مصمم است

بازی‌های ۷۰ دلاری تیک-تو

علی‌رغم اعتراض شماری از بازیکنان، تیک-تو اینتراکتیو (Take-Two Interactive) همچنان به افزایش ده دلاری قیمت بازی‌ها در نسل نهم تاکید می‌کند و این شرکت معتقد است که شرایط برای خرید بازی‌های ۷۰ دلاری آماده شده است.

چرخه‌ی عمر نسل هشتم با تمامی خوبی‌ها و بدی‌ها به پایان رسید و چند ماهی است که از شروع دوره جدید در صنعت بازی‌های ویدیویی و عرضه‌ی کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 می‌گذرد. کنسول‌های جدید مایکروسافت و سونی از لحاظ قیمت تفاوت زیادی با کنسول‌های پیشین دارند، اما از آنجا که از سخت افزارهای قدرتمند و از همه مهم‌تر، از حافظه‌های پرسرعت و گران قیمت SSD در آن‌ها استفاده شده، این افزایش چند صد دلاری کاملا منطقی است. با این حال، به نظر می‌رسد که هزینه‌ی بازیکنان در طول این نسل بیش از گذشته خواهد بود، چرا که موضوع تنها به افزایش قیمت کنسول‌ها محدود نمی‌شود و برخی از شرکت‌های ناشر قیمت بازی‌های خود را نیز افزایش داده‌ و یا روی این مورد به طور جدی فکر می‌کنند.

کمپانی سرشناس تیک-تو اینتراکتیو در واقع اولین شرکت ناشری است که به افزایش قیمت بازی‌ها چراغ سبز نشان داد. این شرکت برای نخستین بار نسخه‌ی نسل نهم بازی ورزشی NBA 2K21 را بجای قیمت همیشگی ۶۰ دلار، به قیمت ۷۰ دلار عرضه کرد. در حالی که افزایش ده دلاری قیمت بازی‌ها مورد انتقاد بازیکنان قرار گرفت و شاهد شکل‌گیری اعتراض‌های زیادی بودیم، اما تیک-تو از سیاست خود عقب‌نشینی نکرد و با ارائه‌ی دلایل مختلف از جمله افزایش هزینه‌ی ساخت بازی‌ها در طول یک دهه‌ی اخیر، به نوعی افزایش قیمت بازی‌های نسل نهم خود را توجیه کرد.

البته، تمامی بازی‌های جدید تیک-تو اینتراکتیو مشمول این افزایش قیمت نمی‌شوند و شرکت مذکور قصد دارد تا برخی از آن‌ها با قیمت ۷۰ دلار به فروش برساند. در همین راستا، طولی نکشید که دیگر شرکت‌های بازی‌سازی از جمله سونی نیز از افزایش ده دلاری قیمت بازی‌ها در نسل نهم استقبال کرد و طبق آخرین بیانیه‌ی این کمپانی، تمامی آثار فرست پارتی پلی‌استیشن برای PS5 با قیمت ۷۰ دلار عرضه می‌شوند. در طرفی دیگر، اکتیویژن هم قیمت نسخه‌ی نسل جدید بازی پرطرفدار Call of Duty: Black Ops Cold War را نزدیک به ده دلار افزایش داد و بدین ترتیب، به نظر می‌رسد که در آینده بازی‌های ۷۰ دلاری به یک قاعده در صنعت بازی‌های ویدیویی تبدیل خواهند شد.

حال چندی پیش آقای استراوس زلنیک (Strauss Zelnick)، مدیر عامل تیک-تو اینتراکتیو، در جریان کنفرانس فناوری، رسانه و مخابرات مورگان استنلی بار دیگر به موضوع افزایش ده دلاری قیمت بازی‌ها در نسل نهم اشاره و از موضع خود دفاع کرد. به گفته‌ی او، آخرین باری که قیمت بازی‌ها در ایالات متحده آمریکا افزایش یافت، مربوط به پانزده سال گذشته است. این در حالی است که در طول دو نسل اخیر، هزینه‌های هزینه‌های ساخت بازی تا چند برابر بیشتر شده، لیکن شرکت‌های ناشر همچنان به عرضه‌ی بازی‌های ۶۰ دلاری ادامه می‌دهند. با توجه این‌ها، زلنیک معتقد است هم‌اکنون بازیکنان برای افزایش ده دلاری قیمت بازی‌ها آماده هستند و زمان آن فرا رسیده که بازی‌ها با برچسب ۷۰ دلاری عرضه شوند.

استراوس زلنیک در این خصوص توضیح می‌دهد:

ما یک بازی هفتاد دلاری به نام NBA 2K21 عرضه کردیم. هدف اصلی ما این است که همیشه تجربه‌های فوق‌العاده‌ای را برای کاربران ارائه دهیم و چه بسا ارزش تکرار بسیار زیادی هم داشته باشند. آخرین باری که قیمت بازی‌ها در کشور آمریکا افزایش پیدا کرد، مربوط به سال ۲۰۰۵ الی ۲۰۰۶ میلادی بود. بر این اساس، ما فکر می‌کنیم که در حال حاضر بازیکنان و مصرف‌کنندگان هم برای افزایش ده دلاری قیمت بازی‌ها آماده هستند.

بازی‌های ۷۰ دلاری تیک-تو

البته، همان‌طور که پیش‌تر اشاره شده بود، به نظر می‌رسد که تمامی بازی‌های این کمپانی با قیمت ۷۰ دلار به فروش نمی‌رسند و قیمت بازی‌های بعدی به عوامل مختلفی از جمله کیفیت و سیاست‌های تیم سازنده بستگی دارد. مدیرعامل تیک-تو اینتراکتیو در این گفت‌وگو اعلام کرد که قصد ندارد حس و حال تجربه‌ی لذت‌بخش بازیکنان از عناوین تیک-تو را با افزایش غیرمنطقی قیمت بازی‌ها از بین ببرد.

زلنیک اذعان دارد که تیک-تو اینتراکتیو همواره تلاش می‌کند تا بهترین تجربه‌ی ممکن را برای بازیکنان رقم بزند. از این رو، این کمپانی سعی دارد همیشه ارزشی بیشتر از آنچه که بازیکن دریافت می‌کند را به آن‌ها ارائه دهد تا گیمرها هم از بابت بازی و هم از بابت پولی که برای خرید آن پرداخت می‌کنند، رضایت داشته باشند. او در این باره می‌گوید:

ما هنوز درباره قیمت جدید دیگر بازی‌های خود صحبت نکرده‌ایم تمایل داریم که قیمت هر بازی را به طور جداگانه تعیین و اعلام کنیم. دیدگاه ما این است که همیشه ارزشی بیشتر از آنچه که دریافت می‌کنیم، ارائه دهیم تا مطمئن شویم که مخاطبان و کاربران هم از بابت بازی و هم از بابت پولی که برای خرید آن پرداخت می‌کنند، تجربه‌ی مثبتی دارند. همه ما می‌دانیم که اگر یک تجربه‌ی لذت‌بخش و هیجان‌انگیزی از یک بازی داشته باشید، اما احساس کنید که پولی بیش از اندازه برای خرید آن پرداخت کرده‌اید، نه تنها حس لذت‌بخش شما از تجربه‌ی بازی از بین می‌رود، بلکه دیگر تمایلی هم به خرید چنین عنوان و تکرار تجربه‌ی خود نخواهید داشت.

تیک-تو اینتراکتیو به خوبی می‌داند که اگر بازی جدید آن‌ها ارزش ۷۰ دلار هزینه کردن را نداشته باشد، بازیکنان و هواداران خود را از دست می‌دهد. استراوس زلنیک با ارائه‌ی یک مثال و تشبیه آن با یک رستوران فوق‌العاده خوب اما گران قیمت، افزایش ده دلاری قیمت برخی از بازی‌های نسل نهم تیک-تو را این چنین توضیح می‌دهد:

برای مثال، اگر به یک رستوران فوق‌العاده بروید و یک غذای عالی میل کنید، اما زمانی که صورتحساب شما دو برابر چیزی باشد که تصورش را می‌کردید، هرگز دیگر به آن رستوران نخواهد رفت. ما همیشه در تلاش هستیم تا مخاطبان و کاربرانمان احساس کنند که تیک-تو اینتراکتیو چیزی بیش از هزینه آن‌ها به خودشان بازمی‌گردانیم. این مورد صرفا به بحث غذا محدود نمی‌شود و درباره‌ی هزینه‌هایی که بازیکنان به صورت مکرر پرداخت می‌کنند نیز صادق است. ما یک شرکت سرگرمی هستیم و باید بازیکنان و مخاطبان زیادی جذب خود کنیم. اگر این کار را به درستی انجام دهیم، بی‌شک به درآمد هم خواهیم رسیم.

بازی‌های ۷۰ دلاری تیک-تو

بر اساس اظهارات فوق، ظاهرا شرکت تیک-تو اینتراکتیو در نظر دارد تا به یک باره قیمت همه‌ی بازی‌های نسل نهم خود را افزایش ندهد و در عوض، به صورت جداگانه قیمت هر بازی را مشخص کند. در هر حال، اگر قرار بر این باشد که کیفیت بازی در قیمت‌گذاری آن تاثیرگذار باشد، بد نیست اشاره کنم که بازی NBA 2K21 ارزش هفتاد دلار را ندارد؛ چرا که به گفته‌ی بسیاری از منتقدان، این عنوان تفاوت چشم‌گیری با نسخه‌ی پیشین مجموعه ندارد و گیم‌پلی آن هیچ قدر رو به جلویی نداشته است. در کنار این، سال گذشته تبلیغات اجباری و غیرقابل رد کردن به این عنوان اضافه شد که پس از انتقادهای تند بازیکنان، توکی گیمز به اشتباه خود اعتراف کرد.

در این میان، برخی‌ها معتقد هستند که شرکت تیک-تو اینتراکتیو با این گفته‌ها قصد دارد تا زمینه را برای افزایش قیمت بازی GTA V برای کنسول‌های نسل نهم فراهم و آماده کند. همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، در حال حاضر استودیوی راکستار گیمز روی ساخت و توسعه‌ی این عنوان برای ایکس‌باکس سری ایکس | اس و پلی‌استیشن 5 فعالیت می‌کند و طبق گفته‌های استراوس زلنیک، این اثر یک پورت ساده برای نسل جدید نیست و نباید آن را با یک ریمستر ساده اشتباه گرفت. شرکت تیک-تو بر مدعی است که نسخه‌ی جدید بازی صرفا با یک سری ارتقاهای جزئی در گرافیک فنی و کیفیت بصری روبه‌رو نمی‌شود و بازی به معنای واقعی کلمه، یک عنوان نسل نهمی خواهد بود.

در حال حاضر اطلاعات چندان زیادی در خصوص نسل نهم جی‌تی‌ای وی در دسترس نیست و حتی بازی هنوز تاریخ دقیقی برای انتشار ندارد. با این حال، گفته شده که این عنوان مورد انتظار در نیمه‌ی دوم سال جاری میلادی در اختیار بازیکنان و علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت. از این رو، با توجه به اظهارات اخیر استراوس زلنیک، انتظار می‌رود که اثر مذکور برخلاف نسخه‌ی نسل هشتم، با افزایش ده دلاری، به قیمت ۷۰ دلار فروخته خواهد شد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با بازی‌های ۷۰ دلاری در نسل کنونی چیست؟ آیا شما هم با این سیاست که قیمت هر بازی باید متناسب با کیفیت و ارزش آن صورت گیرد، موافق هستید؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا