قهرمانان استودیو جیبلی
1%
  • 0/10

معرفی و بررسی قوی ترین قهرمانان استودیو جیبلی

قهرمان‌هایی با چارچوب‌های فکری نمادین

معرفی و بررسی قوی ترین قهرمانان استودیو جیبلی ۱ ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

انیمه‌هایی استودیو جیبلی (Ghibli)، از نظر شخصیت پردازی، جلوه‌های بصری و خط داستانی، به قدری خارق العاده و بی نقص ساخته شده‌اند که پس از یک بار تماشا کردنشان، هیچگاه آن‌ها را از یاد نخواهید برد. ما در ادامه این مطلب، به معرفی و بررسی قوی ترین قهرمانان استودیو جیبلی می‌پردازیم که از شخصیت و چارچوب فکری نمادینی برخوردار بودند.

تا به امروز، استودیو جیبلی، بیش از بیست و دو فیلم منتشر کرده است که تعداد زیادی از این فیلم‌ها، نه تنها در ژاپن، بلکه در سراسر جهان، به موفقیت‌های بی سابقه‌ای دست یافته‌اند. دو انیمه سینمایی شهر اشباح (Spirited Away) و همچنین پسر و مرغ ماهیخوار (The Boy and the Heron) که توسط کارگردان معروف و بنیانگذار استودیو جیبلی ، هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) ساخته شده‌اند نیز، موفق به دریافت جایزه اسکار شده‌اند. به این ترتیب، استودیو جیبلی، به بهترین استودیو ساخت انیمه در سراسر تبدیل شده است. فیلم نامه‌ انیمه‌های این استودیو، بسیار عمیق و تاثیرگذار نوشته شده‌اند. در این خطوط داستانی، اغلب، پیام‌های تامل برانگیزی در رابطه با محیط زیست، دوستی، عشق و خانواده، از طریق قهرمانان و شخصصیت‌های اصلی داستان‌ها به مخاطبان منتقل می‌شود؛ بر همین اساس، ما نیز در ادامه این مطلب، به معرفی و بررسی بهترین و قوی ترین قهرمانان استودیو جیبلی می‌پردازیم که از شخصیت و چارچوب‌های فکری بسیار نمادینی برخوردار بودند.

انیمه‌هایی استودیو جیبلی (Ghibli)، از نظر شخصیت پردازی، جلوه‌های بصری خیره کننده و خط داستانی، به قدری خارق العاده و بی نقص ساخته شده‌اند که پس از یک بار تماشا کردنشان، هیچگاه آن‌ها را از یاد نخواهید برد. شخصیت‌های استودیو جیبلی، روایت احساسات پیچیده و ماجراجویی‌هایی را برای ما بازگو می‌کنند که مسیر زندگی‌هایشان را به کلی دچار تحول کرده است. کارکتر انیمه‌های استودیو جیبلی، بینندگان را با بینش‌هایی منحصر به فرد و تکان‌دهنده در رابطه با موضوعاتی مانند محیط زیست، جنگ، خودشناسی و روح انسانی مواجه می‌کنند. بسیاری از این کارکترهای دوست داشتنی، ردپایی پاک نشدنی در دنیای انیمیشن برجای گذاشته‌اند.

Kiki’s delivery service (1989)

انیمه سرویس تحویل کیکی (Kiki’s Delivery Service) که در سال هزار و نهصد و هشتاد و نه ساخته شده است، برای بسیاری از مخاطبان، یک انیمه خاطره انگیز و یادآور دوران کودکی است. در این انیمه زیبا، نقل قول‌های الهام بخشی جای گرفته‌اند که بسیار قابل تامل هستند. داستان دلنشین این انیمه، در رابطه با دختر جوانی به نام کیکی (Kiki) است که به تازگی، به سن بلوغ رسیده است. این کارکتر دوست داشتنی، به همراه گربه‌اش که جیجی (Jiji) نام دارد، به شهر بندی کوریکو (Koriko) می‌رود و در آنجا، خدمات پیک پروازی را آغاز می‌کند. قهرمان و شخصیت اصلی این داستان، در مقایسه با همتایان دیگر خود در استودیو جیبلی، نیاز دارد با مشکلی به ظاهر ساده بجنگد: تنهایی. این انیمه سینمایی در رابطه با کاوشی است که در هر فردی، برای شناخت هویت خود، صورت می‌گیرد. در این فیلم، جنبه‌های مهم رشد و همچنین چالش‌هایی که در این مسیر بر سر راه هر فردی قرار می‌گیرد، از جمله مستقل شدن، مراقبت از خود و رویارویی با مشکلات رایج نوجوان، به بهترین شکل ممکن، به تصویر کشیده شده است.

Porko Rosso (1992)

موقعیت مکانی فیلم پورکو روسو (Porko Rosso) در ایتالیا، سال هزار و نهصد و سی است و داستان آن نیز در رابطه با یک خلبان کهنه کار جنگ جهانی اول به نام مارکو پاگوت (Marco Pagot) است. این خلبان به دلایلی نفرین شده است و به همین خاطر نیز اکنون به عنوان یک خوک زندگی می‌کند. او با تعقیب دزدان دریایی که آب‌های آدریاتیک (Adriatic Sea) را طی می‌کنند، زندگی خود را به عنوان یک شکارچی فضل می‌گذارند. در این انیمه، هایائو میازاکی، بر روی مضامین ضد جنگ و هنجارهای اجتماعی تعمق می‌کند و ظهور فاشیسم در ایتالیا، در آن زمان را، به تصویر می‌کشد. پوکو روسو، که یکی از قوی ترین قهرمانان استودیو جیبلی به شمار می‌رود، بر خلاف دیگر همتایا خود در انیمه‌های استودیو جیبلی که از نظر عاطفی، از شرایط نا به سامانی که در آن قرار گرفته‌اند، تا حد زیادی تاثیر می‌پذیرند، با وجود آنکه نفرین هم شده بود، اما همواره شخصیتی نامتزلزل داشت و از قدرت رهبری فوق العاده‌ای برخوردار بود. یکی از نمادین ترین و بهترین دیالوگ ها در انیمه های استودیو جیبلی، به انیمه پورکو روسو تعلق دارد؛ جایی که قهرمان و شخصیت اصلی داستان می‌گوید: ” ترجیح می‌دهم خوک باشم تا یک نژادپرست.”

Princess Mononoke (1997)

داستان انیمه زیبای پرنسس مونونوکه (Princess Mononoke)، حول محور کارکتر سان (San)، قهرمان و شخصیت اصلی خشن و پیچیده‌ای است که در واقع، یکی از نمادین ترین کارکترهای انیمه‌ای نیز به حساب می‌آید. این فیلم نیز یکی دیگر از انیمه‌هایی است که توسط هایائو میازاکی کارگردانی شده است. سان، در کنار الهه گرگی که در داستان با نام مورو (Moro) شناخته شده است، بزرگ می‌شود. این الهه از جنگل و ساکنان آن در برابر انسان‌ها محافظت می‌کند. کارکتر سان راه خود را در میان مرزهایی باز می‌کند که بین دنیای انسان‌ها و طبیعت وجود دارد. این کارکتر، به دلیل شجاعت، شخصیت خشنی که دارد و همچنین همدلی عمیقی که نسبت به موجودات جنگل احساس می‌کند، در میان طرفداران دنیای انیمه، بسیار شناخته شده است. شخصیت سان که یکی دیگر از بهترین قهرمانان استودیو جیبلی به شمار می‌رود، نمادی از مضامین اصلی این انیمه سینمایی شگفت انگیز است. با وجود آنکه کارتر سان به صورت مستقیم، از نسل خدایان به شمار نمی‌رود، اما به نظر می‌رسد که به همان اندازه، از قدرت‌های الهی برخوردار است. این قهرمان، یک جنگجوی سرسخت با قدرت‌های فراطبیعی است. به طور کلی، می‌توان گفت که این انیمه در رابطه با موضوعات مربوط به محیط زیست و تعادل ظریفی است که بین تمدن انسان‌ها و طبیعت وجود دارد.

Castle in the Sky (1986)

قصر مسحورکننده هایائو میازاکی در آسمان، در رابطه با یک پسر سیزده ساله و یک دختر مرموز است که با یک کریستال جادویی، از آسمان به زمین شناور است. این دو کارکتر، به ارتش می‌پیوندند زیرا که باید برای نجات جان خود از دزدان دریایی و عوامل خارجی فرار کنند. این افراد، در جستجوی یک قصر شناور افسانه‌ای در آسمان‌ها هستند. فیلم سینمایی جذاب و شگفت انگیز قصری در آسمان (Castle in the Sky) که در سال هزار و نهصد و هشتاد و شش ساخته شده است، ارتباط بشریت با طبیعت و تاثیری که فناوری بر آن می‌گذارد را زیر سوال می‌برد و به همین خاطر نیز، مملو از نقل قول‌هایی است که بسیار تفکر برانگیز هستند. “اهمیتی ندارد که چقدر اسلحه دارید و سطح فناوریتان تا چه حد پیشرفته است؛ دنیا بدون عشق، ادامه پیدا نمی‌کند” یکی از بهترین دیالوگ‌ ها در انیمه قصری در آسمان است که نشان می‌دهد همه ما موجودات اجتماعی هستیم که برای ارتباط با یکدیگر و ایجاد پیوندهای قوی ساخته شده‌ایم. شخصیت اصلی داستان انیمه قصری در آسمان، که با نام شیتا (Sheeta) شناخته شده است، یکی دیگر از بهترین قهرمانان استودیو جیبلی یه شمار می‌رود؛ این قهرمان یتیم، شجاعت و نترس بودن خود را بارها در رویارویی با مشکلات زندگی و گذشتن از همه موانعی که بر سر راهش قرار می‌گیرند را به نمایش گذاشته است.

Howel’s Moving Castle (2004)

انیمه قلعه متحرک هاول (Howel’s Moving Castle)، بر اساس رمان دیانا وین جونز (Diana Wynne Jones) ساخته شده است. داستان این انیمه، حول محور کارکتری به نام هاول است که به دلیل رفتارهای عجیب و غریب و همچنین تا حدودی مرموز خود شناخته شده است. این کارکتر در لیست قوی ترین قهرمانان استودیو جیبلی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. او در یک قلعه جادویی زندگی می‌کند که می‌تواند راه برود و به هر مکانی که می‌خواهد جابه‌جا شود. ناگفته نماند که این قلعه، نمادی از طبیعت نا آرام، آشفته و سرگردان هاول است. قهرمان و شخصیت اصلی انیمه قلعه متحرک هاول، در گذشته، توسط یک جادوگر قدرتمند، نفرین شده است و به همین خاطر نیز، در شرایط اضطراری و زمانی که احساس خطر می‌کند، به موجودی پرنده مانند تغییر شکل می‌دهد. در ابتدای داستان قلعه متحرک هاول نشان داده می‌شود که نداشتن قلب، به معنای تهی بودن از احساسات و شفقت است؛ این مسئه در رابطه با قهرمان داستان صدق می‌کند و به همین خاطر نیز او از شخصیتی منزوی برخوردار است. اما زمانی که این قهرمان به تدریج عشق را در دل احساس می‌کند، همه چیز دچار تحول می‌شود. “قلب، بار بسیار سنگینی است.” یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین دیالوگ‌های این انیمه به شمار می‌رود که به مشکلات حفظ یک رابطه خوب اشاره دارد.

Spirited Away (2001)

داستان انیمه شهر اشباح (Spirited Away)، در رابطه با دختر جوانی به نام چیهیرو اوگینو (Chihiro Ogino) است. این کارکتر دوست داشتنی در حالی که به همراه پدر و مادر خود می‌خواهد به خانه بازگردد، یک شهربازی متروکه را کشف می‌کند که به نظرش ترسناک می‌آید. والدینش پس از وارد شدن به این شهربازی، تبدیل به خوک می‌شوند. چیهیرو که اکنون تنها مانده است متوجه می‌شود این مکان توسط اشباح تسخیر شده است. او که بسیار گیج شده است و نمی‌داند باید چه کاری انجام دهد، با روحی به نام هاکو (Haku) آشنا می‌شود که به او کمک می‌کند از آن مکان عجیب و مرموز، جان سالم بدر برد. هاکو از شخصیتی آرام برخوردار است و انگیزه‌اش در کمک رساندن به چیهیرو نیز مشخص نیست. در ادامه داستان مشخص می‌شود که او نه تنها خدای اژدهای رودخانه کووهاکو است، بلکه تحت کنترل جادوگر مخوف آن شهر مرموز نیز هست. او با کمک رساندن به چیهیرو، نه تنها شفقت و مهربانی را نشان می‌دهد که به ندرت در خدایان دیده می‌شود، بلکه به خاطر دلسوزی که نسبت به چیهیرو احساس می‌کند، یوبابا را نیز به چالش می‌کشد و از او سرپیچی می‌کند.

Nausicaa of The Valley of The Wind (1984)

کارکتر نائوشکا (Nausicca) قهرمان و شخصیت اصلی شجاع و دلسوز انیمه سینمایی جذاب و دیدنی نائوشکا از دره باد (Nausicaa of The Valley of The Wind) به کارگردانی هایائو میازاکی است. این کارکتر، نقش یک شاهزاده خانم در دوره پس از جنگ جهانی را ایفا می‌کند. در این دوران، دنیا مملو از حشرات غول پیکر و جنگل‌های سمی شده است. در داستان این انیمه، نائوشکا، نقش یک خلبان، دانشمند و صلح جوی توانمند را ایفا می‌کند. این کارکتر قصد دارد در بین انسان‌ها و طبیعت صلح ایجاد کند. نائوشکا به ویژه به خاطر توانایی‌های منحصر به فردی مورد تحسین بسیاری قرار گرفته است که در ارتباط گرفتن با حشرات غول پیکر دارد؛ به خصوص موجودات عجیب و غریب و بسیار بزرگی که در داستان با نام اوهمو (Ohmu) شناخته شده‌اند. رویکردهایی که از سر همدلی او می‌آیند و تلاش‌های مداوم و بی دریغ این قهرمان دوست داشتنی برای جلوگیری از یک ویرانی و جنگی فاجعه بار، به طور قطع او را به یکی از بهترین قهرمانان استودیو جیبلی تبدیل می‌کند که تا به حالف ساخته و طراحی شده‌ است. به طور کلی، این انیمه، یکی از بهترین انیمه‌های تمام دوران‌ها به شمار می‌آید و دیدن آن به همه کسانی که تا به امروز آن را مشاهده نکرده‌اند، به طور قطع، پیشنهاد می‌شود زیرا که هر لحظه از آن، ارزش تماشا کردن را دارد.

The Grave of The Fireflies (1988)

انیمه سینمایی فوق العاده شگفت انگیز مدفن کرم های شب تاب (The Grave of the Fireflies)، بر اساس داستانی واقعی ساخته شده است. این فیلم بر اساس سختی‌هایی ساخته و طراحی شده است که رمان نویس مشهور ژاپنی با نام آکییوکی نوکاسا (Akiyuki Nokasa) در زمان جنگ جهانی دوم، مشاهده و تجربه کرده است. این فیلم شگفت انگیز، رنج، سختی و اندوهی را که مردم آن دوره تجربه می‌کردند را به تصویر می‌کشد. سیتا (Seita) و ستسوکو (Setsuko) قهرمانان و شخصیت‌های اصلی داستان این انیمه غمگین و دلخراش هستند. داستان این انیمه بسیار پرطرفدار، در طول جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد که روایت دو خواهر و برادر را بازگو می‌کند. پس از اینکه نیروهای آمریکایی محل زندگی این دو کارکتر را بمباران می‌کنند، پدر و مادرشان را از دست می‌دهند. اکنون این دو در شرایطی بسیار سخت قرار گرفته‌اند که باید همه تلاششان را بکنند تا بتوانند زنده بمانند. آنها غذایی برای خوردن ندارند و سرپناهی هم برای زندگی کردن نمی‌توانند پیدا کنند؛ با این وجود، برادر بزرگتر، احساس مسئولیت قوی برای زنده نگه داشتن و مراقبت از خواهر کوچکترش دارد. این فیلم خارق العاده، پیوند عمیق بین این دو خواهر و برادر، معصومیت آنها در این شرایط دلخراش و چگونگی تطبیق پذیرشان با آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. در واقع، داستان این انیمه سینمایی، در رابطه با پیامدهای ناگوار جنگ برای کسانی است که هیچگونه دخالتی در آن نداشته‌اند.  مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments