کنسول استیم دک قادر به اجرای همه بازی‌های شبکه استیم نخواهد بود!

استیم دک قادر به اجرای چه بازی‌هاییست؟

کنسول استیم دک قادر به اجرای همه بازی‌های شبکه استیم نخواهد بود! نیما خدارحمی ۰ ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ اخبار بازی
بازی‌های کنسول استیم دک

درکنار اخبار داغ مربوط به کنسول‌های نسل نهمی پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس/سری اس، کنسول در دست توسعه شرکت Valve با نام استیم دک توانسته چشم‌های زیادی را جذب خود کند.

اخبار و شایعات پیرامون کنسول استیم دک روز‌به‌روز بیشتر و هایپ دنیای بازی‌های ویدیویی نیز هر روز برای آن افزایش می‌یابد. امروز اخباری منتشر شده که شاید تاحدی باعث ناامیدی طرفداران از آن شود. طبق خبر جدید مربوط به استیم دک و برخلاف تصور همگان، این کنسول یا شاید رایانه شخصی همراه، قادر به اجرای تمام بازی‌های موجود در شبکه استیم نخواهد بود. استیم دک که در ماه جولای سال جاری میلادی معرفی شد، به‌طور کلی قابلیت این را داشته که بازی‌های دیجیتال شبکه استیم را در دسترس کاربران قرار دهد. به‌گفته شرکت Valve، کنسول استیم دک طی ماه دسامبر سال ۲۰۲۱ برابر با ۱۰ آذر ماه الی ۱۰ دی ماه سال ۱۴۰۰ وارد بازارهای جهانی خواهد شد و راهی جدید برای تجربه بازی‌های ویدیویی را در اختیار ما قرار می‌دهد.

ساختار کلی کنسول استیم دک بسیار مشابه با کنسول نینتندو سوییچ بوده و ما می‌توانیم صفحه نمایش را درمیان و دسته‌های بازی همراه با دکمه‌ها را در دو طرف صفحه نمایش ببینیم. البته این نکته را باید گوش‌زد کرد که می‌توان با اتصال دیگر دستگاه‌ها به آن به تجربه بازی‌های پیچیده‌تر موجود در شبکه استیم پرداخت. دسته‌های موجود، دکمه‌های جلو و پشت کنسول درکنار صفحه نمایش لمسی همه و همه برای ارائه تجربه‌ای تازه از شبکه استیم طراحی شده‌اند. ساختار کنسول استیم دک به‌گونه‌ایست که اجرای تقریبا تمام بازی‌های شبکه استیم را برای شما مقدور می‌کند و همین ادعا، ابهام‌هایی را در رابطه با قدرت این کنسول دستی به وجود آورده است.

امروز و طبق گزارش اخیر وبسایت Rock Paper Shotgun، کنسول استیم دک قادر به اجرای تک تک بازی‌های شبکه استیم نخواهد بود. کنسول استیم دک با استفاده از نرم افزار Proton که توسط تیم CodeWeavers طراحی شده قادر به اجرای بازی‌های ویندوز محور در SteamOS خواهد بود. جیمز بی. رمی (James B. Ramey) رئیس تیم CodeWeavers اشاره داشت که تمام بازی‌های شبکه استیم با نرم افزار Proton سازگار نیستند. گرچه سخت افزار استیم دک بسیار قدرتمند بوده و قادر به اجرای تمام بازی‌های استیم است، نرم افزار این شبکه اجازه چنین چیزی را نداده و همه بازی‌ها روی این کنسول قابل اجرا نخواهند بود. بااین حال بالغ بر ۱۶۰۰۰ عنوان موجود در شبکه استیم با این نرم افزار سازگاری داشته و به‌روزرسانی‌های آینده نیز بازی‌های بیشتری را با آن سازگار خواهند کرد.

گرچه نرم افزار Proton اجازه اجرای همه بازی‌ها روی کنسول استیم دک را در ابتدا نخواهد داد، احتمالا این وضعیت موقت بوده و انتشار به‌روزرسانی‌ها این مشکل را رفع خواهد کرد. کنسول استیم دک بدون شک پس از عرضه به‌روزرسانی‌هایی را دریافت خواهد کرد و به تیم Valve اجازه بهبود این رایانه شخصی همراه را خواهد داد. ویژگی‌های جدید این کنسول پس از عرضه اولیه آن در ماه دسامبر افزوده خواهند شد و از جمله آن‌ها می‌توان به متوقف ساختن بازی در رایانه شخصی و ادامه دادن آن در استیم دک اشاره داشت. اینگونه به‌نظر می‌رسد که شرکت Valve بهبود این کنسول، رفع باگ‌ها و افزودن ویژگی‌های تازه را با اعتنا به‌نظرات کاربران و پشتیبانی آن‌ها انجام خواهد داد.

به‌نظر بسیاری از فعالان دنیای بازی‌های ویدیویی، کنسول استیم دک جهشی بزرگ برای شرکت خارق‌العاده Valve خواهد بود و آن‌ها به‌لطف این کنسول می‌توانند تجربه کتابخانه پربار شبکه استیم را فوق‌العاده‌تر از پیش کنند. همانطور که در ابتدا اشاره شد، بدون شک بسیاری از طرفداران از شنیدن این خبر ناامید خواهند شد، بااین حال تایید سازگاری حداقل ۱۶۰۰۰ بازی متفاوت با نرم افزار Proton نکته‌ایست که به هیچ عنوان نمی‌توان نادید گرفت. نظر شما چیست؟ آیا شما از شنیدن این خبر ناامید شده‌اید یا هنوز استیم دک را کنسولی خارق‌العاده می‌دانید؟ منتظر نظرات شما هستیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا