کارت حافظه استیم دک سرعتی برابر یا حتی بیشتر از SSD دارد؟!

ارزش نسخه ۶۴ گیگابایتی بالا آمد

کارت حافظه استیم دک

طبق اولین تجربه و واکنش‌های کاربران به کنسول دستی شرکت والو (Valve)، ظاهرا کارت حافظه استیم دک – Steam Deck سرعتی تقریبا برابر با SSD دارد!

کنسول دستی استیم دک مدتی است که عرضه شده و کاربرانی که آن را پیش‌خرید زده بودند، اکنون در همین ماه می‌توانند آن را دریافت کنند. اما جدای از بخش فروش و خرید این دستگاه که طی چند هفته آینده در بازارهای مناطق مختلف جهان انجام می‌شود، تجربه کار با استیم دک فعلا نیاز به شفاف‌سازی دارد! شما هر روز نمی‌بینید که یک شرکت، شروع به ساعت کنسول دستی کند که توان اجرای باز‌ی‌های روز در کیفیت مناسب و حتی پشتیبانی از سیستم عامل ویندوز را داشته باشد. به همین دلیل هم استیم دک فعلا یک اتفاق عجیب است، که تا آشنایی کامل همه کاربران با آن نمی‌توان انتظار آمار فروش خیلی خوب از آن را داشت.

با این وجود سازندگان خود به اندازه کافی اطلاعات و مشخصات فنی لازمه را اعلام کرده‌اند؛ اطلاعاتی که برخی از آن‌ها بسیار جالب به نظر می‌رسد و ترغیب کننده است، و همچنین مشخصاتی که ظاهرا همه آن‌ها درست نیستند! برای مثال، گفته شده که باتری Steam Deck توان این را دارد که بازی‌های مختلف را از ۲ تا ۸ ساعت اجرا کند، اما در اولین تست‌‌ها و آزمایش‌های انجام شده، به نظر می‌رسد که این بازه، تنها بین ۹۰ دقیقه تا ۶ ساعت است. اما سایر مشخصات اعلام شده مثل قدرت اجرایی و سایر بخش‌های سخت‌افزار، تقریبا همگی درست اعلام شده‌اند و در تجربه افراد یکسان بوده‌اند. این در حالی است که کارت حافظه استیم دک خود یک اتفاق عجیب و تازه است که سرعتی نسبتا برابر با SSD را ارائه می‌کند.

کارت حافظه استیم دک به اندازه کافی سریع است

با نگاهی به قیمت‌های کنسول دستی استیم دک، ظاهرا ارزان‌ترین گزینه موجود نسخه ۶۴ گیگابایتی این دستگاه است. حال اگر بتوانید این مدل از کنسول دستی استیم را خریداری کنید و سپس یک حافظه داخلی بزرگ و قدرتمند کنار آن بگذارید، قاعدتا معامله به شدت بهتری را با جیب خود انجام داده‌اید! بخصوص اگر بدانید که سرعت کارت حافظه مخصوص استیم دک سرعتی مشابه همان حافظه داخلی SSD آن دارد.

طبق تستی که برخی از کاربران با این حافظه داخلی انجام داده‌اند، باز‌ی‌هایی مثل Control و Street Fighter 5 روی کارت حافظه، در زمانی نسبتا مشابه با همان حافظه داخلی اجرا می‌شوند یا در بدترین حالت، تنها ۲ ثانیه دیرتر بارگذاری خواهند شد. این روند برای برخی از عناوین دیگر هم تست شده و همین نتیجه حاصل شده، در حالی که برخی بازی‌ها مانند Portal 2 و Ghostrunner حدود ۱۰ تا ۱۷ ثانیه دیرتر با کارت حافظه استیم دک بارگذاری شدند.

با این حساب، کاملا منطقی است که اگر می‌توانید چند ثانیه بیشتر صبر کنید، به سراغ خرید نسخه ارزان قیمت استیم دک رفته و برای آن یک کارت حافظه ۲۵۶ یا ۵۱۲ بخرید. با این کار، حداقل حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار را ذخیره کرده‌اید و بازدهی نسبتا مشابهی را هم دریافت خواهید کرد. با این وجود، باید بدانید که این تست‌ها هنوز روی بازی‌های محدودی انجام شده‌اند و اگر پای عناوین حجیم‌تر مثل سری Call of Duty در میان باشد، معلوم نیست که این تاخیر در بارگذاری، چقدر بیشتر خواهد شد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا