باتری استیم دک تا ۹۰ دقیقه برای شما کنسول را روشن نگه می‌دارد؛ اگر تنظیمات درست باشند!

طبق معمول سازندگان، ادعا با واقعیت یکی نیست

باتری استیم دک

طبق آخرین تست‌های انجام شده روی باتری دستی استیم دک، ظاهرا این محصول می‌تواند تا ۹۰ دقیقه شارژ نگه دارد؛ اما اگر در بخش تنظیمات گرافیکی، مقادیر درستی را وارد کرده باشید.

استیم دک (Steam Deck) مدت‌هاست که معرفی شده و در این ماه به دست جمعی از کاربران که آن را پیش‌خرید کرده بودند رسیده است. این دستگاه که در واقع بیشتر به عنوان یک رایانه شخصی کوچک با مشخصات فنی قابل قبول دیده می‌شود تا یک کنسول بازی، عملا می‌تواند برای شما حتی پلتفرم ویندوز را هم داشته باشد! اما نکته قابل توجه اینجاست که ایده ساخت کنسول دستی، یک باگ نسبتا بزرگ دارد؛ باتری!

در حقیقت یکی از مشکلاتی که هنوز هم در دست بررسی و رفع در دستگاه‌های همراه مانند گوشی‌های هوشمند قرار داشته و همچنان به صورت کامل رفع نشده، ساختن باتری‌هایی است که بتوان با آن‌ها بر فرض مثال، یک گوشی پرچمدار را تا یک هفته روشن نگه داشت. تکنولوژی در حال پیشرفت است و در حال حاضر، باتری‌ها خیلی از حد دو دهه پیش جلوتر زده‌اند و بهتر شده‌اند. اما باز هم هنوز آن محصول مطلوب و ایده‌آلی ساخته نشده که ضمن داشتن کیفیت نگهداری شارژ تا مثلا یک هفته یا چند روز، قیمت پایینی را هم داشته باشد.

به همین دلیل نیز یکی از نگرانی‌های افراد خریدار کنسول‌های دستی استیم دک نیز همین مسئله باتری است. در حالی که ظاهرا در تست‌های انجام شده، کیفیت باتری استیم دک خیلی هم بد نیست و می‌توان در حد باتری معمولی لپ تاپ از آن انتظار داشت.

تست باتری استیم دک

سازندگان ادعا کرده بودند که باتری استیم دک می‌تواند زمانی حدود ۲ تا ۸ ساعت شارژ را نگهداری کرده و برحسب سنگین بودن بازی مورد نظر، طی این بازه کاربر خود را ارائه دهد. با این حال، یوتوبرهایی که این کنسول دستی را خریداری کرده‌اند، اخیرا یک تست از باتری آن گرفته و اکثرا اعلام کرده‌اند که این ادعا حداقل تا نیم ساعت اشتباه است!

به گفته یکی از کاربران به نام GamersNexus، ظاهرا اگر بازی Devil May Cry 5 را بدون فعال کردن تنظیمات Vsync و همچنین نرخ فریم بدون محدودیت و نور ۵۰ درصد روی استیم دک اجرا کنید، فقط ۸۷ دقیقه می‌توانید از پریز برق دور بمانید و بازی کنید! اما اگر Vsync فعال شود، کیفیت Low در نظر گرفته شده و تنظیمات نرخ فریم نیز روی ۶۰ قفل شود، باتری استیم دک دو ساعت گیم پلی را برای شما ارائه خواهد کرد.

همچنین یکی دیگر از کاربران به نام The Phawx نیز همین تست را در بدترین شرایط ممکن با بازی Control تست کرده و گرافیک را هم در بهترین حالت و نرخ فریم ۹۰ قرار داده است. نتیجه کار نیز فقط ۹۰ دقیقه گیم پلی بوده است، در حالی که اگر بازی‌های Indie و قدیمی را اجرا کنید، تا ۶ ساعت عمر باتری را با این کنسول دستی تجربه خواهید کرد. با این وجود، حدی که به عنوان ماکسیموم برای باتری Steam Deck در نظر گرفته شده، رسما ۸ ساعت است! موردی که در حال حاضر با تست کاربران هم‌خوانی ندارد.

در حقیقت اگر واقعا بخواهید حداقل و حداکثر ظرفیت و توان باتری استیم دک را بخواهید، باید گفت که ۱:۲۰ ساعت حداقل و حدود ۶ ساعت حداکثر آن است. با این وجود، باتری دستگاه‌های مختلف مطابق با تکنولوژی حال حاضر، همیشه مشکلات فراوانی دارند و بعد از مدتی چند ماهه، خیلی سریع بازدهی سابق را نخواهند کرد. حال اگر این فاکتور را هم در نظر بگیریم، نرخ حداقل و حداقل باتری استیم دک به ۱ تا ۵ ساعت خواهد رسید و قاعدتا بعد از چند ماه مجبور می‌شوید تا کنار پریز برق بازی کنید.

با این وجود، فراموش نکنید که با تنظیمات بهینه همیشه می‌توانید بازی‌های مختلف را به صورت میانگین تا مرز ۳-۴ ساعت هم با استیم دک تجربه کنید. برای مثال نتیجه آزمایش یکی دیگر از کاربران نشان داده که اگر بازی Forza Horizon 5 را با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه اجرا کنید، حداقل ۴ ساعت گیم پلی را بدون نیاز به اتصال شارژر تجربه خواهید کرد.

و اما سرعت شارژ استیم دک؟!

درباره قدرت باتری‌های حاضر و مشکلات آن زیاد گفتیم، اما حداقل در برخی از گوشی‌های هوشمند مانند شیائومی، می‌توانید شاهد پر شدن باتری در عرض ۱۵ دقیقه هم باشید! اما استیم دک، از این قابلیت‌ها پشتیبانی نمی‌کند و شما را نزدیک به ۱۰۰ دقیقه منتظر پر شدن باتری تا ۸۰ درصد خواهد گذاشت. سپس برای اینکه از باتری محافظت شود، از ۸۰ تا ۱۰۰ درصد باید حدود ۸۰ دقیقه دیگر را هم صبر کنید!

این یعنی پر کردن باتری دستگاه عملا ۱۸۰ دقیقه زمان می‌گیرد و با گوشی‌های هوشمند اصلا قابل مقایسه نیست. اما از آنجا که باتری این دستگاه بزرگ‌تر است و عمر بیشتری را هم دارد، شارژ کندتر آن منطقی به نظر می‌رسد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا