با قابلیت جدید استارلینک همه به اینترنت دسترسی خواهند داشت

با قابلیت direct-to-cell، قطعی اینترنت معنایی ندارد!

استارلینک direct-to-cell

استارلینک قرار است قابلیت جدیدی را تحت عنوان direct-to-cell (ارتباط مستقیم روی گوشی) دریافت کند که در این صورت دیگر هیچ چیزی نمی‌تواند مانع استفاده از اینترنت شود.

اگر به یاد داشته باشید، در سال ۲۰۲۲، شرکت تی‌موبایل و اسپیس‌اکس طی یک همکاری، از طریق یکی از شبکه‌های ماهواره‌ی استارلینک از ارتباط ماهواره‌ای جدیدی با نام direct-to-cell برای گوشی‌های هوشمند رونمایی کردند. طبق گزارش جدیدی که منتشر شده، اسپیس‌اکس قصد دارد تعداد ماهواره‌های خود را در فضا به حداکثر برساند تا بتواند به این هدف دست پیدا کند. اینطور که به نظر می‌رسد، باید شاهد پرتاب ۱۰۰ ماهواره در دو ماه و نیم مانده تا پایان امسال و ۱۲ ماهواره در هر ماه سال ۲۰۲۴ یا به عبارتی، ۱۴۴ ماهواره در کل سال آینده باشیم.

یک نماینده اسپیس‌اکس به وب‌سایت خبری Ars Technica گفت:

ما همچنین قصد داریم قابلیت direct-to-cell از طریق استارلینک را مورد بررسی قرار دهیم. این یک ویژگی کلیدی است که در سال آینده با این 144 پرواز به استارلینک اضافه می‌شود.

نسخه‌ی کامل سرویس LTE ماهواره‌ای با سرعت حداکثر ۲ مگابیت بر ثانیه برای انتشار اولیه در سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده است. طبق گزارش Ars Technica، این قابلیت نیازمند ماهواره‌هایی با اندازه بزرگتر است که با استفاده از ماشین فضایی اسپیس‌اکس به نام استارشیپ به فضا پرتاب می‌شوند. در حال حاضر هم اسپیس ایکس باید ماهواره‌هایی با اندازه‌ی متوسط تولید کند که از مدل‌های قدیمی بزرگ‌تر هستند اما می‌توانند با موشک‌های فالکون ۹ به فضا منتقل شوند.

اگر این قابلیت عملی شود، تمام گوشی‌های هوشمند 4G می‌توانند بدون نیاز به اپلیکیشن خاصی به اینترنت متصل شوند، پیامک ارسال کنند یا حتی تماس برقرار کنند. برای بهره‌مندی از این قابلیت هم نیاز به داشتن سخت‌افزار خاص نیست چون همانطور که از نامش پیداست (direct-to-cell) گوشی در این حالت مستقیما به خود ماهواره متصل می‌شود. البته هنوز هم کلی پرسش بدون جواب در این رابطه وجود دارد مثلا خرید بسته‌های اینترنتی، هزینه و… که به مرور زمان و با انتشار خبرهای بیشتر به همه‌ی آن‌ها پاسخ داده خواهد شد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا