#مهسا_امینی

آخرین تصاویر منتشرشده آغاز سفر تلسکوپ جیمز وب را نشان می‌دهد

پیش‌تر مرحله‌ی استقرار اولیه‌ی تلسکوپ با موفقیت به پایان رسید

تلسکوپ فضایی جیمز وب

مأموریت تلسکوپ جیمز وب برای اولین بار در ۲۵ دسامبر آغاز شد و زمان آن رسیده بود که مردم روی زمین با این رصدخانه خداحافظی کنند.

اخیراً، ویدئویی جدید از آژانس فضایی اروپا، تلسکوپ فضایی جیمز وب را، که حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزش دارد، نشان می‌دهد که از موشک آریان ۵ که آن را به فضا برده است، با وضوح فوق‌العاده‌ای به فضا پرتاب می‌شود. در این ویدیو، تنها طی سه دقیقه، تلسکوپ وب را خواهید دید که به‌آرامی از موشک دور می‌شود و پنل‌های خورشیدی‌اش را می‌گشاید.

این جدایی اولین مرحله مهم در سفر یک ماهه وب به یک منطقه گرانشی پایدار به نام نقطه لاگرانژ خورشید-زمین (L2) را رقم زد که به فضاپیما اجازه می‌دهد با حداقل سوخت در آنجا ماندگار شود.

برخلاف تلسکوپ فضایی هابل، تلسکوپ جیمز وب برای سرویس‌دهی فضانوردان در فضا طراحی نشده است. این تلسکوپ به مشاهدات فروسرخ متکی خواهد بود، که البته لازم است تا به‌قدر کافی از زمین فاصله بگیرد (حدود ۹۳۰۰۰۰ مایل یا ۱.۵ میلیون کیلومتر) تا تداخل نور منحرف‌شده در کار تلسکوپ جیمز وب به حداقل برسد.

بنابراین، سفر یک طرفه وب به نقطه‌ی L2 به این رصدخانه‌ی فضایی امکان می‌دهد تا در میان موارد دیگر، در مورد مطالعه جهان اولیه کار کند. وب در مسیر رسیدن به مقصد دورش، تقریباً بدون نقص اولین مرحله اصلی استقرار را در روز سه‌شنبه (۴ ژانویه) به پایان رساند، که در حال بازکردن و گشودن آفتاب‌گیر خود به‌عنوان اقدامی بیش‌تر برای محافظت از کار مادون قرمز خود بود. سپس، در روز چهارشنبه تلسکوپ با موفقیت آینه ثانویه خود را مستقر کرد.

آماده‌سازی تلسکوپ جیمز وب برای شروع به کار حداقل شش ماه دیگر طول می‌کشد. آماده‌سازی شامل موارد اصلی دیگر، از جمله هم‌تراز‌ کردن آینه‌هاست. سپس، تلسکوپ وب پس از راه‌اندازی مجموعه‌ای از مشاهدات آزمایشی و علوم اولیه را در اواخر امسال انجام خواهد داد، اگرچه چند هدف اول هنوز آشکار نشده‌اند.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا