#مهسا_امینی

جزئیات فعالسازی اینترنت استارلینک در اوکراین از زبان ایلان ماسک

مدیرعامل اسپیس ایکس درخواست زلنسکی را پذیرفت

فعالسازی اینترنت استارلینک در اوکراین

روز گذشته، ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیر عامل Space X در بیانیه‌ای از فعالسازی اینترنت استارلینک در اوکراین خبر داد و اظهار کرد ترمینال‌های بیش‌تری برای ایجاد دسترسی و افزایش سرعت در راه است.

پیرو سوال یک مقام دولتی اوکراین از ماسک، مبنی بر اینکه آیا اسپیس ایکس می‌تواند خدمات Starlink بیش‌تری را پس از حمله نیروهای روسی به اوکراین در هفته گذشته به این کشور ارائه دهد، ماسک این بیانیه را در روز شنبه (۷ اسفند) در توییتر بیان کرد. گروه نظارتی Netblocks روز پنجشنبه (۵ اسفند) گزارش داد که خدمات اینترنتی در اوکراین به‌دلیل عملیات نظامی روسیه و درگیری‌های متعاقب آن، در شهر کیف پایتخت اوکراین و در بیش‌تر نقاط کشور به‌طرز قابل توجهی دچار اختلال شده است.

سرویس استارلینک اسپیس ایکس دسترسی با پهنای باند پرسرعت را از طریق صورت فلکی عظیم متشکل از ماهواره‌ها در مدار پایین زمین ارائه می‌کند و به گونه‌ای طراحی شده است که در نهایت در هر نقطه از زمین، با تمرکز بر مناطق دورافتاده یا مناطق محروم، پوشش اینترنت را ارائه دهد. کاربران اینترنت استارلینک با استفاده از ماهواره‌ در نزدیکی مکانی که به خدمات نیاز دارد، به سرویس اینترنت ماهواره‌ای دسترسی پیدا می‌کنند.

به گزارش رویترز، شرکت اسپیس ایکس اخیراً ۵۰ پایانه استارلینک را به کشور جزیره‌ای تونگا در اقیانوس آرام فرستادند تا دسترسی به اینترنت رایگان را، برای کمک به اتصال مجدد روستاهای دورافتاده پس از فوران آتشفشان و سونامی عظیم در ژانویه، فراهم کنند. پایانه‌های استارلینک به بازیابی ارتباطات با برخی از مناطقی که از بلایای طبیعی آسیب دیده‌اند کمک می‌کند.

از سال ۲۰۱۹ تا کنون، اسپیس ایکس بیش از ۲۰۰۰ ماهواره را به فضا پرتاب کرده است که انتظار می‌رود تعدادشان در آینده به ۱۴۰۰۰ ماهواره برسد. پرتاب اخیر این شرکت در روز جمعه (۶ اسفند)، زمانی که اسپیس ایکس ۵۰ ماهواره جدید Starlink را از یک سکو در پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ کالیفرنیا به مدار فرستاد، انجام شد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا