استن لی چندان هم با CGI و جلوه‌های ویژه فیلم قدیمی Spider-Man موافق نبود

اسطوره مارول چندان با دنیای تکنولوژی آشنا نبود

استن لی چندان هم با CGI و جلوه‌های ویژه فیلم قدیمی Spider-Man موافق نبود امیرحسین ناصری ۰ ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ سینمای جهان
فیلم قدیمی Spider-Man - استن لی

تهیه‌کننده فیلم قدیمی Spider-Man به کارگردانی سم ریمی (Sam Raimi) اخیرا طی یک مصاحبه از نظر استن لی (Stan Lee) درباره CGI این اثر سینمایی گفته و ظاهرا لی چندان هم راضی نبوده است.

سال ۲۰۰۲ برای طرفداران کمیک‌های مارولی و بخصوص مرد عنکبوتی شدیدا مهم بود؛ چراکه سم ریمی با همکاری استودیو سونی تصمیم گرفت تا ساخت یک اثر سینمایی فوق‌العاده متفاوت را درباره Spider-Man شروع کند؛ اثری که خیلی به دنیای کمیک بوکی وفادار بود،‌ اما از طرفی یک پیتر پارکر (Peter Parker) متفاوت را با با بازی توبی مگوایر (Tobey Maguire) به نمایش می‌گذاشت.

این فیلم توانست ۸۲۵ میلیون دلار فروش داشته باشد و از همین جهت نیز راه را برای ساخت دنباله‌های جدید هموار می‌کرد. به نحوی که ریمی یک سه‌گانه جذاب را تا سال ۲۰۰۷ با شخصیت مرد عنکبوتی ساخت و در نهایت کار خود را با آن تمام کرد. با این وجود در آن زمان خالق شخصیت مرد عنکبوتی یعنی سم ریمی هنوز زنده بود و ارزش داشت که طرفداران بدانند نظر او درباره نسخه سینمایی که خلق کرده‌اند چیست؛ نظری که ظاهرا چندان هم مثبت نبوده و به ایرادهای گوچک و بزرگی در جلوه‌های ویژه اشاره دارد.

استن لی با دیدن اولین طرح از فیلم قدیمی Spider-Man نا امید شده بود!

در حال حاضر فیلم‌های سبک ابرقهرمانی از بهترین و پرطرفدارترین‌هایی است که هر اثر سینمایی و سریال آن با هزینه‌های بالا ساخته می‌شود و سود خوبی را هم به دست سازندگان می‌رساند. با این وجود نکته قابل توجه اینجاست که ساختن اثر سینمایی در این سبک حدود دو دهه پیش یک کار بسیار ریسکی بود که به دلیل اقتباسی بودن آن از داستان‌های کمیک بوکی همیشه احتمال شکست آن‌ها وجود داشت. اما سال ۲۰۰۲ فیلم Spider-Man عملا ژانر آثار سینمایی سبک ابرقهرمانی را عوض کرد.

ریمی در این اثر سینمایی در واقع توبی مگوایر را در نقش پیتر پارکر جوان گذاشته بود و ویلم دفو (Willem Dafoe) نیز نقش شخصیت گرین گابلین (Green Goblin) به بهترین شکل ممکن ایفا می‌کرد. با این حال در آن دوره جلوه‌های ویژه چندان هم پیشرفته نبود و می‌توان برخی سکانس‌های مصنوعی را در این اثر مشاهده کرد که شاید به چشم کاربران امروزی چندان جذاب به نظر نرسند. با این وجود در حالی که طرفداران با این فیلم قدیمی Spider-Man خیلی راضی بودند و از آن لذت بردند، خالق شخصیت مرد عنکبوتی چندان از طرح اولیه آن راضی نبود!

به گفته تهیه‌کننده فیلم Spider-Man هنگامی که او پیش استن لی رفته بود تا برای اولین بار طرح شخصیت اسپایدرمن که روی هوا تاب می‌خورد به او نشان دهد، او عملا گفت: «همش همین؟!». این جمله باعث شده بود تا حتی سازندگان از این گفته لی به شدت ناراحت شده و حتی گریه کنند، چراکه اسطوره مارول از کار آن‌ها راضی نبود و آن‌ها هم زحمت خود را هیچ می‌دانستند. با این وجود سپس او توضیح داد که ظاهرا لی چندان با تکنولوژی و جلوه‌های ویژه آشنا نبوده و نمی‌دانسته که این تصویر فقط طرح اولیه است! به همین دلیل آن را جالب نمی‌دانست و راضی نبود. این در حالی است که پس از اکران فیلم و تماشای آن،‌ لی عملا اشک می‌ریخت و از اینکه فرزند خود (پیتر پارکر) را روی پرده سینما و با این کیفیت می‌دید شدیدا راضی بود.

به هر حال طرح اولیه فیلم Spider-Man شاید لی را نا امید کرده بود،‌ اما هم اثر نهایی به شدت برای او جذابیت داشت و هم اینکه چند سال بعد، توانست شاهد خلقت جهان سینمایی مارول به شکلی باشد که یک خانه بزرگ روی پرده سینما، برای ابرقهرمانانی که خلق کرده بود ساخته شده است. با این وجود، متاسفانه او در حال حاضر دیگر زنده نیست تا ببیند که در Spider-Man: No Way Home چطور سه مرد عنکبوتی از سه دوره مختلف در کنار همدیگر با ابرشرورانی از جنس گذشته مبارزه می‌کنند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا