برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
معرفی شخصیت‌های فیلم‌های مرد عنکبوتی که نمی‌دانستید کمیک بوکی هستند
1%
  • 0/10

معرفی شخصیت‌های فیلم‌های مرد عنکبوتی که نمی‌دانستید کمیک بوکی هستند

مروری بر فیلم‌های مرد عنکبوتی تا ونوم

معرفی شخصیت‌های فیلم‌های مرد عنکبوتی که نمی‌دانستید کمیک بوکی هستند ۵ ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

لیست شخصیت‌های فیلم‌های مرد عنکبوتی نام‌های متعددی را در خود جای داده که برخی‌شان در نگاه اول بدون اهمیت بنظر می‌رسند اما در واقع ریشه در کمیک بوک‌ها دارند.

سونی پیکچرز با همکاری مارول اینترتینمنت از ابتدای قرن بیست و یک میلادی تاکنون فیلم‌های سینمایی متعددی را با محوریت مرد عنکبوتی (Spider-Man) ساخته و روی پرده نقره‌ای آورده است. این روند با سه‌گانه سم ریمی (Sam Raimi) آغاز شد که بین سال‌های ۲۰۰۲ الی ۲۰۰۷ میلادی روی پرده نقره‌ای آمده و ثابت کردند آثار ابرقهرمانی در صورت برخورداری از جذابیت و کیفیت بالا می‌توانند به فروش زیادی در باکس آفیس دست یابند. پس از آن، نوبت به دوگانه The Amazing Spider-Man رسید و حالا هم مرد عنکبوتی دنیای سینمایی مارول (Marvel Cinematic Universe) می‌تازد.

وقتی پای تماشای مجموعه فیلم‌های مرد عنکبوتی می‌نشینید، با شخصیت‌های زیادی ملاقات می‌کنید. در نگاه اول، بسیاری از آن‌ها حاصل خیال پردازی فیلمنامه نویسان بوده و تنها برای پیشبرد داستان خلق شده‌اند. اما اگر نگاهی دقیقتر به صفحات کمیک بوک‌ها بیاندازید، می‌بینید اتفاقاً همان شخصیت‌هایی که بی اهمیت بنظر می‌رسیدند، در واقع از کمیک بوک‌ها الهام گرفته شده و چهره‌ای جدید به شمار نمی‌روند. در ادامه قصد داریم به معرفی ۱۰ مورد از آن‌ها بپردازیم.

شخصیت‌های فیلم‌های مرد عنکبوتی

دکتر مندل استروم به روبوت مستر تبدیل می‌شود

فیلم: Spider-Man 2002

در فیلم Spider-Man به کارگردانی سم ریمی، مِندِل اِستِروم بعنوان یک دانشمند بااستعداد و همکار نورمن آزبورن به تصویر کشیده می‌شود. این شخصیت نخستین بار در شماره ۳۷ کمیک بوک The Amazing Spider-Man (سال ۱۹۶۶) معرفی و طی اتفاقاتی به یک ابرشرور به نام روبوت مستر (Robot Master) تبدیل شد. او که عاشق و دیوانه علم رباتیک بود، دستیارانی مکانیزه برای خود ساخت تا از آن‌ها برای رسیدن به اهداف شوم خود بهره ببرد. همچنین نباید تکنولوژی‌های رباتی او را دست کم گرفت؛ زیرا بارها و بارها در کمیک بوک‌ها ثابت کرد که دشمن قدرتمندی برای مرد عنکبوتی و متحدانش است.

شخصیت‌های فیلم‌های مرد عنکبوتی

دونالد منکن برای آزکورپ کار می‌کند

فیلم: The Amazing Spider-Man 2

دونالد مِنکِن یکی از شخصیت‌های نسبتاً قدیمی مارول بوده و نخستین بار در شماره ۲۳۹ کمیک بوک The Amazing Spider-Man (سال ۱۹۸۳) میلادی معرفی شد. او یکی از چهره‌های اصلی شرکت آزکورپ بوده و معمولاً با نورمن آزکورپ بخاطر جاه طلبی‌ها و نقشه‌های شرورانه‌اش به مشکل می‌خورد. دونالد همچنین بعنوان فردی وفادار به شرکت و در عین حال مبهم از لحاظ اخلاقی به تصویر کشیده شد.

اشلی کافکا در کمیک بوک‌ها بسیار متفاوت است

فیلم: The Amazing Spider-Man 2

اَشلی کافکا در فیلم The Amazing Spider-Man 2 توسط مارتون سوکاس (Marton Csokas) به تصویر کشیده شد و در مقایسه با همتایش در کمیک بوک‌ها، تفاوت‌های بسیاری دارد. نخستین مورد به جنسیت مربوط می‌شود. او در کمیک بوک‌ها یک زن است اما سازندگان فیلم تصمیم گرفتند نسخه مذکرش را در اثر خود قرار دهند. کافکا همچنین در کمیک بوک‌ها یک روانپزشک دلسوز و مهربان بوده اما در فیلم بعنوان فردی با اقدامات سوال برانگیز به تصویر کشیده شد؛ فردی که به راحتی می‌تواند در لیست شخصیت‌های منفی قرار بگیرد. او برخلاف کمیک بوک‌ها اهمیت چندانی به سلامت جسمی و روانی بیمارانش نداده و بیشتر بدنبال برطرف کردن کنجکاوی‌های علمی خود بود. در ضمن، اشلی نخستین بار در شماره ۱۷۸ کمیک بوک Spider-Man (سال ۱۹۹۱ میلادی) معرفی شد.

شخصیت‌های فیلم‌های مرد عنکبوتی

آلیستر اسمیت به قاتلان اسپایدی‌ها مرتبط است

فیلم: The Amazing Spider-Man 2

یکی دیگر از شخصیت‌هایی که در فیلم‌های مرد عنکبوتی معرفی شده و با نسخه کمیک بوکی خود تفاوت دارد، آلیستِر اِسمیت است. او نخستین بار در شماره ۱۹ کمیک بوک The Amazing Spider-Man (سال ۱۹۸۵ میلادی) معرفی و طی اتفاقاتی به یک شرور به نام عنکبوت کُش (Spider-Slayer) تبدیل شد. آلیستر در فیلم The Amazing Spider-Man 2 بعنوان یکی از کارمندان شرکت آزکورپ به تصویر کشیده شد که مشکلی با انجام اقدامات شرورانه ندارد. اینکه چرا به چنین فردی تبدیل شده، چندان مورد کندوکاش قرار نگرفت. در ضمن، او در کمیک بوک‌ها مرد عنکبوتی را در مرگ پدر خود مقصر دانسته و به همین دلیل، بدنبال گرفتن انتقام است.

جیسون یونِلو یکی از مجریان میدتاون نیوز می‌شود

فیلم: Spider-Man: Homecoming و Spider-Man: Far From Home

جیسون یونلو یکی از شخصیت‌هایی است که در دو فیلم Spider-Man: Homecoming و Spider-Man: Far From Home حضور یافت. او هم‌مدرسه‌ای پیتر پارکر بوده و بعنوان مجری در ساخت برنامه خبری مدرسه، یعنی میدتاون نیوز مشارکت می‌کند. نسخه کمیک بوکی جیسون نخستین بار در شماره یک کمیک بوک Spider-Man به نمایش درآمد و در آنجا، یکی از دانش آموزان زورگوی مدرسه بود که همراه با فلش تامپسون پیتر پارکر را مورد اذیت و آزار قرار می‌داد. او همچنین در ابتدا برای مرد عنکبوتی احترام قائل بود اما این حس با گذشت زمان جای خودش را به دشمنی داد. از همین رو، از هر فرصتی برای به مشکل انداختن مرد عنکبوتی بهره می‌برد.

شخصیت‌های فیلم‌های مرد عنکبوتی

فینیس میسن، تینکِرِر است

فیلم Spider-Man: Homecoming

فینیس مِیسِن در فیلم Spider-Man: Homecoming بعنوان یک مخترع بااستعداد به نمایش گذاشته شد. او یکی از همکاران آدرین تومز با نام مستعار کرکس بوده و در ساخت تجهیزات نظامی با استفاده از تکنولوژی‌های به جا مانده از فضایی‌ها (چیتاری‌ها) کمکش می‌کرد. فینیس که با نام مستعار تینکرر هم شناخته می‌شود، در کمیک بوک‌ها سرگذشت و ظاهر متفاوتی دارد. او نخستین بار در شماره ۲ کمیک بوک The Amazing Spider-Man بعنوان یکی از دشمنان مرد عنکبوتی معرفی شد. تینکرر سلاح‌ها و تجهیزات نظامی می‌ساخت و آن‌ها را به دیگر ابرشرورها می‌داد تا علیه مرد عنکبوتی استفاده کنند.

مصاحبه والتر برک با دیلی بیوگل

فیلم Spider-Man: No Way Home

والتر بِرک در شماره ۳۰ کمیک بوک Tales of Suspense (سال ۱۹۶۲ میلادی) بعنوان یکی از شخصیت‌های فرعی معرفی شد. نسخه سینمایی او در فیلم Spider-Man: No Way Home شاهد مبارزه مرد عنکبوتی با مرد شنی و الکترو بود و در ادامه مصاحبه‌اش با روزنامه دیلی بیوگل را دیدیم. در کمیک بوک‌ها، او حتی در ساخت پارک‌هایی ترسناک و مرگبار مشارکت کرد که به یک شرور به نام چارلی هریس تعلق داشتند.

شخصیت‌های فیلم‌های مرد عنکبوتی

راجر هرینگتون مدیر می‌شود

فیلم‌ها: Spider-Man: Homecoming، Spider-Man: Far From Home و Spider-Man: No Way Home

راجر هَرینگتون یکی از شخصیت‌های پرکار در مجموعه فیلم‌های مرد عنکبوتی بوده و بیشتر بعنوان معلمی بی‌چاره و بدبخت به تصویر کشیده می‌شود که کاری از دستش برنمی‌آید. این شخصیت در فیلم‌های جدید توسط مارتین استار (Martin Starr) به تصویر کشیده شد. نکته جالب اینجاست که استار نخستین بار نقش راجر هرینگتون را در فیلم The Incredible Hulk ایفا کرده بود. البته این شخصیت بی‌چاره و طنزآلود در کمیک بوک‌ها پله‌های ترقی را طی کرد و مدیریت دبیرستان میدتاون را بر عهده گرفت.

هیو دل چیزهای زیادی به پیتر پارکر یاد می‌دهد

فیلم: Spider-Man: Far From Home

هیو دل در فیلم Spider-Man: Far From Home یک معلم با سواد و حامی به تصویر کشیده شد که پیتر پارکر و هم کلاسی‌هایش را در سفرشان به اروپا راهنمایی می‌کرد. شخصیت دل را می‌توان تجسم تعهد و اشتیاق برای علم آموزی توصیف کرد که حاصل تلاش‌های خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارد. البته همتای کمیک بوکی‌اش جولیوس دل نام داشته و دقیقاً مانند هیو، پیتر را در درس‌هایش راهنمایی می‌کرد.

کارآگاه مولیگان سیمبیوت را جذب می‌کند

فیلم: Venom: Let There Be Carnage

کارآگاه مولیگان در فیلم Venom: Let There Be Carnage یک پلیس وظیفه شناس است که تلاش‌های او برای بستن پرونده‌ای مهم، سر راه ادی براک یا همان ونوم (Venom) قرارش می‌دهد. پاتریک مولیگان نخستین بار در شماره یک کمیک بوک Venom/Carnage (سال ۲۰۰۴ میلادی) معرفی و طی اتفاقاتی به میزبان یک سیمبیوت به نام تاکسین تبدیل شد. نسخه سینمایی مولیگان مانند همتای کمیک بوکی‌اش فرد وظیفه شناسی بوده و همین موضوع، تبدیل شدنش به میزبان سیمبیوت جدیدی را زمینه چینی کرده است؛ اتفاقی که به احتمال بسیار در فیلم Venom: The Last Dance رخ خواهد داد.

اگر شما هم شخصیتی از فیلم‌های مرد عنکبوتی می‌شناسید که کمتر مورد توجه قرار گرفته اما در کمیک بوک‌ها ریشه دارد، نامش را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments