1%
  • 0/10

سونی سکوتش را درباره‌ی Backward Compatibility کنسول پلی‌استیشن 5 شکست

این قابلیت تنها بازی‌های نسل هشتم را پشتیبانی می‌کند

سونی سکوتش را درباره‌ی Backward Compatibility کنسول پلی‌استیشن 5 شکست ۰ ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ کنسول‌های بازی کپی لینک
Backward Compatibility کنسول پلی‌استیشن 5

جیم رایان مدیرعامل بخش سرگرمی‌های تعاملی سونی سرانجام سکوت خود را شکست و درباره‌ی Backward Compatibility کنسول پلی‌استیشن 5 صحبت کرد.

اگرچه ساخت ریمستر یا ریمیک عناوین قدیمی برای پلتفرم‌های جدید به یک ترند پرطرفدار در میان استودیوها و شرکت‌ها تبدیل شده اما شامل همه‌ی بازی‌ها نمی‌شود. در نتیجه، Backward Compatibility همچنان اهمیت بسیاری برای گیمرها دارد. مایکروسافت که به خوبی از این موضوع آگاهی داشت، بخشی از تمرکز خود را روی این قابلیت قرار داد. سونی هم در اقدامی مشابه، Backward Compatibility را برای نسل جدید کنسول‌های خود تایید کرد اما برخلاف رقیب خود روزه‌ی سکوت در پیش گرفت و هیچ گونه جزئیاتی را به اشتراک نگذاشت. حال و با گذشت ماه‌ها، مقامات این شرکت ژاپنی سرانجام سکوت خود را شکسته و درباره‌ی یکی از قابلیت‌های بحث‌برانگیز کنسولشان صحبت کردند.

جیم رایان (Jim Ryan) مدیرعامل بخش سرگرمی‌های تعاملی سونی چندی پیش مصاحبه‌ای را با وب سایت Famitsu انجام داد. خبرنگار در بخشی از گفتگو به سراغ Backward Compatibility کنسول پلی‌استیشن 5 رفت و پرسشی را درباره‌ی این موضوع مطرح کرد. رایان در پاسخ گفت محصول جدیدشان تنها از پلی‌استیشن 4 پشتیبانی کرده و توانایی اجرای بازی‌های پلی‌استیشن 1، پلی‌استیشن 2 و پلی‌استیشن 3 را ندارد. طبق گفته‌ی او، اگرچه قرار دادن چنین قابلیتی در کنسول از همان ابتدا یکی از اولویت‌ها بوده اما تمرکز بیشتر تیم توسعه روی دیگر موضوعات از جمله حافظه SSD و کنترلر دوال‌سنس باعث شد Backward Compatibility به سازگاری با کنسول‌های قدیمی‌تر دست نیابد.

سیاست‌های سونی و مایکروسافت در زمینه‌ی Backward Compatibility تفاوت‌های بسیاری داشته است. ردموندی‌ها نخستین بار از چنین قابلیتی در ایکس‌بکس 360 بهره بردند. استقبال کاربران و دستیابی به محبوبیت بالا، تیم توسعه را به سمت اضافه کردن آن به ایکس‌باکس وان سوق داد و حالا هم می‌خواهد روی ایکس‌باکس سری ایکس قرار دهد. طبق اطلاعاتی که تاکنون به اشتراک گذاشته شده، Backward Compatibility سری ایکس از عناوین هر سه کنسول ایکس‌باکس، ایکس‌باکس 360 و ایکس‌باکس وان پشتیبانی خواهد کرد. در مقابل، سونی قرار می‌گیرد که چنین قابلیتی را برای پلی‌استیشن 4 تدارک ندیده بود. حالا هم که آن را به کنسول جدیدش اضافه کرده، سرمایه‌گذاری چندانی روی آن نداشته است.

عدم پشتیبانی Backward Compatibility کنسول پلی‌استیشن 5 از بازی‌های نسل پنجم، ششم و هفتم به دو دلیل غافل‌گیرکننده نبوده است: دلیل اول، به نوع تبلیغ سونی مربوط می‌شود. مسئولان این شرکت ژاپنی در صحبت‌های خود هرگز اشاره‌ای به اجرای عناوین پلی‌استیشن 1، پلی‌استیشن 2 و پلی‌استیشن 3 روی کنسول جدیدشان نداشتند؛ دلیل دوم و پایانی هم به جزئیاتی مربوط می‌شود که اواسط شهریور روی وب سایت رسمی شرکت یوبیسافت قرار گرفته بود. آن اطلاعات تاکید داشتند پلی‌استیشن 5 تنها قادر به اجرای عناوین نسل هشتم خواهد بود؛ ادعایی که اکنون می‌دانیم صحت داشته است.

جیم رایان در بخش دیگری از مصاحبه‌اش با Famitsu درباره‌ی میزان تولید پلی‌استیشن 5 و موجودی آن در فروشگاه‌ها صحبت کرد. طبق گفته‌های او، علی‌رغم همه‌گیری ویروس کرونا و شرایطی که بر جهان حاکم است، موجودی این کنسول در فروشگاه‌ها هنگام عرضه بیشتر از موجودی پلی‌استیشن 4 در هنگام انتشار خواهد بود. در نتیجه، می‌توان امیدوار بود ادعاهای مطرح شده از سوی تعدادی کاربران فضای مجازی صحت نداشته باشد. در انتها، لازم به ذکر است هر دو مدل پلی‌استیشن 5 در تاریخ ۲۲ آبان ماه (مصادف با ۱۲ نوامبر) عرضه خواهند شد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments