پیش خرید مدل دیجیتالی پلی‌استیشن 5 دشوار خواهد بود

حواستان به موجودی فروشگاه‌ها باشد!

پیش خرید مدل دیجیتالی پلی‌استیشن 5 دشوار خواهد بود حمید توحیدلو ۰ ۲۷ شهریور ۱۳۹۹
پیش خرید پلی‌استیشن 5

شواهد امر گویای این موضوع است که موجودی مدل دیجیتالی پلی‌استیشن 5 در فروشگاه‌های معروف سرتاسر دنیا به نسبت مدل استاندارد شدیدا کم بوده و به همین خاطر، به نظر می‌رسد که پیش خرید آن برای بازیکنان کمی دشوار خواهد بود.

پس از ماه‌ها صبر و انتظار، در نهایت شرکت ژاپنی سونی شب گذشته در جریان رویداد PS5 Showcase، ضمن رونمایی از عناوین جدید و انحصاری خود همچون God of War 2، تاریخ دقیق عرضه و همچنین قیمت نهایی هر دو مدل دیجیتالی و استاندارد کنسول پلی‌استیشن 5 را مشخص کرد که بر این اساس، این دو دستگاه به ترتیب با قیمت‌های ۳۹۹ و ۴۹۹ دلار در روز ۲۲ آبان ماه سال جاری (دوازدهم نوامبر) در آمریکای شمالی روانه بازار می‌شوند. البته، این پایان کار نبود و چشم بادامی‌ها در ادامه از آغاز پیش فروش رسمی دستگاه در اغلب فروشگاه‌ها و خرده فروشان مشهور طی ساعاتی دیگر خبر دادند.

حال که پرده از مهم‌ترین فاکتور پیروزی در نسل نهم یعنی قیمت برداشته شده و ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5 با قیمت یکسان ۴۹۹ دلار به فروش خواهند رسید، رقابت برای تصاحب و قضبه بازار صنعت بازی‌های ویدیویی در نسل بعدی به شدت سخت و تنگاتنگ شده و بازیکنان با صرف نظر از فاکتور قیمت، می‌توانند کنسول جدید خود را بر اساس جوانب مختلف انتخاب و چه بسا پیش خرید کنند.

در این میان، اگر به دنبال پیش خرید پلی‌استیشن 5 به خصوص مدل دیجیتالی آن هستید، به نظر می‌رسد که به محض شروع پیش خرید، باید درخواست خود را با موفقیت به ثبت برسانید، چرا که در غیر این صورت، موجودی دستگاه به اتمام خواهد رسید! به بیان دقیق‌تر، گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که موجودی مدل دیجیتالی PS5 به نسبت مدل استاندارد، بسیار کم بوده که این موضوع باعث می‌شود تا موجودی کنسول در لحظه‌های نخست شروع پیش فروش، به پایان برسد. در همین راستا، ساعاتی پیش یکی از کاربران شبکه‌ی اجتماعی توییتر در صفحه‌ی رسمی خود به نقل از کارمند فروشگاه بزرگ گیم‌استاپ (GameStop) اذعان داشت که علی‌رغم ارزانی مدل دیجیتالی، لیکن این نسخه چندان رایج نخواهد بود و موجودی‌های هر دو نسخه در فروشگاه‌ها به میزان یکسان نیست.

این کاربر در توییتی توضیح می‌دهد:

یکی از کارمندان فروشگاه گیم‌استاپ به من گفت که فروشگاه آن‌ها فقط و فقط ۱۴ دستگاه پلی‌استیشن 5 برای پیش خرید در دسترس دارند. از این تعداد، ۱۲ دستگاه مربوط به مدل استاندارد و ۲ دستگاه مربوط به مدل دیجیتالی و بدون دیسک است. به نظر می‌رسد که مدل بدون درایو نوری PS5 کمتر رایج خواهد بود. شاید هم فروشگاه گیم‌استاپ علاقه‌ای به فروش مدل بدون دیسک ندارد!

پیش خرید پلی‌استیشن 5

همزمان با انتشار توییت فوق، کاربر دیگری به نام Wario64 در حساب شخصی خودادعا کرد که سهم هر یک از فروشگاه‌های گیم‌استاپ در پیش فروش کنسول‌های پلی‌استیشن 5 بسیار کم است و آن‌طور که به نظر می‌رسد، در زمان عرضه با مشکل کمبود دستگاه روبه‌رو خواهیم شد. موضوعی که با ادعای قبلی کاملا مطابقت دارد. او در این‌باره می‌گوید:

اگر قصد دارید برای پیش خرید کنسول پلی‌استیشن 5 به فروشگاه‌های گیم‌استاپ مراجعه کنید، باید بدانید که تعداد آن‌ها بسیار محدود است. به عنوان مثال، سهم هر یک فروشگاه‌ها برای پیش فروش، تقریبا ۱۲ عدد کنسول است که از این تعداد، ۱۰ دستگاه مربوط به مدل دیسکی و دو دستگاه مربوط به مدل بدون دیسک است.

این اولین باری نیست که گزارش‌ها از کمبود کنسول پلی‌استیشن 5 در زمان عرضه حکایت دارند. پیش‌تر نیز گمانه‌زنی‌های متعددی در این خصوص مطرح شده که در تازه‌ترین آن، گروهی از کاهش ظرفیت تولید دستگاه خبر دادند. طبق این شایعه، گویا سونی به ناچار قصد دارد تا پایان ماه مارس سال آینده میلادی، به‌جای ۱۵ میلیون دستگاه، ۱۱ میلیون دستگاه تولید و به بازار عرضه کند. هرچند، طولی نکشید که شرکت ژاپنی سونی به سرعت این گزارش‌ها را تکذیب و ادعا کرد که از زمان معرفی کنسول تا به امروز، هیچ محدودیتی مبنی بر کاهش حجم و ظرفیت تولید PS5 اعمال نشده است. از این رو، تمامی گفته‌های این دو کاربر را می‌توان به عنوان یک شایعه در نظر گرفت که برای جزئیات بیشتر، باید منتظر واکنش سونی در این‌باره باشیم.

در دیگر خبرهای مرتبط با این کنسول، اخیرا اطلاعاتی از ابعاد و وزن دستگاه منتشر شده که بر اساس آن، PS5 را می‌توان بزرگ‌ترین کنسول در خانواده پلی‌استیشن دانست که مدل استاندارد آن وزنی برابر با ۴.۵ کیلوگرم دارد. همچنین، در جریان رویداد شب گذشته چشم بادامی‌ها تایید کردند که نزدیک به ۹۹ درصد بازی‌های پلی‌استیشن 4، بدون هیچ محدودیتی روی این دستگاه قابل اجرا خواهند بود. از طرفی، سونی به خاطر افزایش چشم‌گیر هزینه‌ی ساخت بازی‌ها در طول سال‌های اخیر، قیمت عناوین انحصاری خود در نسل آینده را با ده دلار افزایش، به مبلغ ۶۹.۹۹ دلار می‌رساند.

در پایان این خبر، بد نیست اشاره کنم که دو کنسول جدید ردموندی‌ها به نام‌های ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس به ترتیب با قیمت‌های ۴۹۹ و ۲۹۹ دلار در روز ۲۰ آبان ماه سال جاری (مصادف با دهم ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی)‌ به بازار عرضه می‌شوند. گفتنی است که پیش خرید هر کدام یک از این دو دستگاه از روز یکم مهر ماه (۲۲ سپتامبر) آغاز می‌شود. هنوز گزارشی مبنی بر کمبود کنسول‌های جدید مایکروسافت به گوش نرسیده و ظاهرا این کمپانی و فروشگاه‌های معتبر در سرتاسر جهان به تعداد کافی دستگاه برای عرضه و پیش فروش در اختیار دارند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا