#مهسا_امینی

دانشمندان احتمالا شواهد وجود جهان موازی را کشف کرده‌اند

جهانی که در آن زمان رو به عقب حرکت می‌کند

جهان موازی

با توجه به گزارشی که در فضای مجازی منتشر شده، دانشمندان احتمالا موفق شده‌اند نخستین شواهد وجود جهان موازی را در قطب جنوب کشف کنند.

اگر از طرفداران آثار علمی تخیلی باشید، بدون شک عبارت جهان موازی به گوشتان خورده است؛ جهانی که شباهت بسیاری به جهان ما دارد اما از یک سری جنبه‌ها متفاوت است. این ایده بسیار پرطرفدار بوده و تعداد قابل‌توجهی از نویسندگان از آن در داستان فیلم یا سریال خود بهره برده‌اند. برای مثال، می‌توان به Spider-Man: Into the Spider-Verse محصول سال ۲۰۱۸ میلادی اشاره کرد. در آن انیمیشن دیدیم که همسر و فرزند مستر اسپاک طی اتفاقی کشته شدند. به همین دلیل تصمیم می‌گیرد آن‌ها را در جهان موازی پیدا کرده و به جهان خودش بیاورد. چنین اقدامی از سوی او باعث بهم ریختن نظم دنیا و ملاقات نسخه‌های مختلف مرد عنکبوتی با یکدیگر می‌شود.

بحث جهان موازی نخستین بار در سال ۱۹۵۲ میلادی در جوامع علمی مطرح شد و از آن زمان تاکنون گروهی از فیزیکدانان تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا صحت چنین مفهومی را به همگان اثبات کنند اما هرگز موفق نبوده‌اند. حتی اروین شرودینگر (Erwin Schrödinger) یکی از پیشگامان فیزیک کوانتومی هم یکبار اعتراف کرد دلایل و شواهد چندانی برای اثبات وجود جهانی غیر از جهان ما موجود نیست و چنین مفهومی نمی‌تواند درست و علمی باشد. با این حال، به نظر می‌رسد دانشمندان بالاخره موفق به کشف شواهدی شده‌اند که نمی‌توان به راحتی از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. به گزارش وب سایت The Daily Star، تعدادی از دانشمندان ناسا در قطب جنوب در هنگام انجام آزمایشی به منظور آشکارسازی اشعه‌های کیهانی با نوترینویی (یک نوع ذره) مواجه شده‌اند که ظاهرا به جهان ما تعلق ندارند.

آنتن‌های الکترونیکی در آزمایش Antarctic Impulsive Transient Antenna یا به اختصار ANITA با استفاده از بالن‌های هوا تا ارتفاع حدودا ۳۷ هزار متری بالا برده می‌شوند تا بتوانند نوترینوهای کیهانی دارای انرژی بسیار بالا را از طریق تعاملشان با سطح‌های یخ قطب جنوب مورد بررسی قرار دهند. از آن‌جایی که نویزهای رادیویی در چنین ارتفاعی به کمترین میزان خود می‌رسد، بالن‌ها این مقدار بالا می‌روند تا دقت بررسی‌ها بیشترین مقدار ممکن باشد. دانشمندان در جریان این آزمایش با نوترینوهایی مواجه شدند که رفتارشان عکس دیگر ذرات مشابه است. از همین رو، احتمال می‌رود به جهانی موازی تعلق داشته باشد که همزمان با جهان ما توسط انفجار بزرگ یا همان بیگ بنگ به وجود آمده است. ظاهرا تمام ویژگی‌ها در این جهان قرینه‌ی جهان ما است. برای مثال، زمان به جای حرکت به سمت جلو، به سمت عقب حرکت می‌کند. البته وجود چنین نوترینویی نخستین بار در سال ۲۰۱۶ میلادی کشف شد.

دانشمندان طی چهار سال گذشته مشغول بررسی تئوری‌های علمی مختلف بودند تا بتوانند وجود چنین نوترینویی را توجیه کنند اما به هیچ نتیجه‌ای نرسیدند. در حال حاضر، تنها تئوری که می‌تواند وجود چنین ذراتی را توجیه کند، یک جهان موازی است. البته دانشمندان نسبت به وجود چنین جهانی به قطعیت نرسیده‌اند و این موضوع تنها یک تئوری است که باید اثبات شود.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا