ساخت اسنپدراگون ۸ نسل ۴ احتمالا به سامسونگ محول می‌شود

اسنپدراگون ۸ نسل ۴

سامسونگ می‌تواند شانس این را داشته باشد که وظیفه‌ی ساخت تراشه‌ی اسنپدراگون ۸ نسل ۴ را به جای شرکت TSMC بر عهده بگیرد.

با توجه به گفته‌های مینگ‌چی کو، از تحلیل‌گران معروف حوزه‌ی فناوری، ظاهرا کوالکام فرایند تولید تراشه‌هایی که با استفاده از فناوری ۲۰A و توسط اینتل در حال ساخت بودند را متوقف کرده است. این تغییر سیاست می‌تواند فرصت بزرگی برای سامسونگ باشد چرا که شاید کوالکام برای ساخت اسنپدراگون ۸ نسل ۴ روی آن حساب کند.

مینگ‌چی کو دقیقا مشخص نکرده چرا کوالکام همچین تصمیمی گرفته اما بسیاری از تحلیل‌گران این حوزه معتقدند هزینه‌ی ساخت تراشه با فناوری ۲۰A اینتل بسیار بالا بوده و کوالکام نمی‌تواند از پس این هزینه بر بیاید. این شرکت همین حالا هم به خاطر تقاضای کم برای خرید گوشی و در نتیجه فروش پایین تراشه با کاهش درآمد مواجه شده و اگر قرار بر تولید تراشه باشد، باید تا جایی که می‌تواند از هزینه‌های اضافی جلوگیری کند.

یکی از دلایلی که کوالکام به احتمال زیاد نمی‌تواند برای ساخت اسنپدراگون ۸ نسل ۴ به سراغ TSMC برود این است که اپل بخش بزرگی از سفارشات تراشه‌ی ۳ نانومتری این شرکت را به خود اختصاص داده و این تراشه هم قرار است مبتنی بر همین لیتوگرافی باشد. فقط سامسونگ و TSMC در حال حاضر امکان تولید چنین تراشه‌هایی را دارند اما اشغال ۹۰ درصدی ظرفیت TSMC توسط اپل برای ساخت تراشه‌ی A۱۷ به این معناست که کوالکام حتی اگر نخواهد هم چاره‌ای جز اعتماد دوباره به سامسونگ ندارد.

اسنپدراگون ۸ نسل ۴

روی کاغذ، تراشه‌های ۳ نانومتری تولید شده با فناوری ۳GAP سامسونگ می‌توانند تراشه‌های مبتنی بر فناوری ساخت ۳NE شرکت TSMC را شکست دهند چون شرکت کره‌ای فناوری پیشرفته‌تری دارد. اما همه چیز بستگی به نتیجه‌ی نهایی دارد. اگر سامسونگ بتواند تمام تلاشش را برای ساخت تراشه‌ای قدرتمند با بازدهی بالا بگذارد، قطعا اسنپدراگون ۸ نسل ۴ می‌تواند پردازنده‌ای با توان سخت‌افزاری حیرت‌انگیز از آب در بیاید؛ تراشه‌ای که رقابت با آن حتی از پس نمایندگان قدرتمند اپل هم بر نخواهد آمد.

البته کوالکام می‌تواند از هر دو شرکت برای تأمین تراشه استفاده کند. کاری که اپل برای تولید تراشه‌ی A۹ انجام داد. با این حال هر اتفاقی که رخ دهد، باید به این نکته توجه داشت که سامسونگ توانسته از آن دوران کذایی خارج شود. به هر طریقی که شده، حالا بازدهی تولید تراشه‌هایی با فناوری ساخت پیشرفته به مراتب بهتر از قبل شده و باید دید آیا سامسونگ می‌تواند با تولید اسنپدراگون ۸ نسل ۴ کوالکام را یک بار دیگر به قله‌ی موفقیت در دنیای تراشه‌ها برساند یا خیر.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا