#مهسا_امینی

چرا مستر ایکس در فیلم Resident Evil 2021 حضور ندارد؟

کارگردان پاسخ می‌دهد

مستر ایکس در فیلم Resident Evil 2021

جاناتان رابرتز در بخشی از مصاحبه اخیر خود با پادکست ComicBook Nation درباره عدم حضور مستر ایکس در فیلم Resident Evil 2021 صحبت کرده است.

رزیدنت اویل یک فرنچایز رسانه‌ای بزرگ است که با انتشار بازی ویدیویی Resident Evil در سال ۱‍۹۹۶ میلادی شکل گرفت. کاربر در این فرنچایز باید مقابل یک شرکت عظیم و پیشرفته در زمینه سلاح‌های بیولوژیکی قرار بگیرد که مدت‌ها روی ویروس‌های مرگبار کار می‌کرد. تاسیسات آزمایشگاهی شرکت در شهری تخیلی به نام راکون واقع شده و تعدادی از نخستین بازی‌های ویدیویی در همین لوکیشن روایت می‌شوند. نسخه‌های بعدی هم شیوع ویروس در دیگر نقاط جهان و همه‌گیری آن را به تصویر می‌کشند. در ضمن، از آنجایی که نسخه اول توانسته بود به موفقیت‌های قابل‌توجهی دست یابد، مورد اقتباس قرار گرفت؛ اثری که سال ۲۰۰۲ میلادی به سینماها آمد.

اقتباس‌های سینمایی Resident Evil که تعدادشان به رقم شش می‌رسد، طی سال‌های ۲۰۰۲ الی ۲۰۱۶ میلادی اکران شدند. اگرچه نخستین اقتباس‌ها سعی داشتند مخاطبان خود را بترسانند، شرایط در ادامه تغییر کرد و دست‌اندرکاران تمرکزشان را روی ارائه یک تجربه زامبی‌محور و اکشن قرار دادند؛ اقدامی که به هیچ وجه به مذاق گروهی از طرفداران پروپاقرص خوش نیامد. در ضمن، کنستانتین فیلم و سونی پیکچرز ریبوت این سری فیلم را ساخته و می‌خواهند تحت عنوان Resident Evil: Welcome to Raccoon City اکران کنند. اثر مزبور با اقتباس از قسمت‌های اول و دوم بازی‌های ویدیویی ساخته شده و قصد دارد برخلاف شش اثر سینمایی پیشین، حس ترس را در مخاطبان خود ایجاد کند.

در حالی که فاصله چندانی با آغاز اکران گسترده نداریم، جاناتان رابرتز (Johannes Roberts) در پادکست ComicBook Nation حضور یافت که به وب سایت Comicbook. Com تعلق دارد. او که به عنوان کارگردان روی جدیدترین اقتباس سینمایی رزیدنت اویل کار کرده، در بخشی از صحبت‌های خود از علاقه‌اش برای حضور مستر ایکس در فیلم Resident Evil 2021 پرده برداشت. رابرتز سپس دلیلش را برای قرار ندادن این شخصیت در داستان گفت:

تنها چیزی که می‌خواستم در فیلم قرار دهم اما آن را اضافه نکردم، مستر ایکس بود. چون نمی‌توانستم راه حلی برای این موضوع بیابم. [در یک برهه زمانی] به خودم می‌گفتم: «فقط او را در یک پلان نشان بده.»

سپس به خودم می‌گفتم: «با یک فیلم باید داستانی درست و حسابی را روایت کنی، نه اینکه تنها تعدادی پلان را کنار هم قرار دهی.»

مستر ایکس نخستین بار در Resident Evil 2 معرفی شد و در آن دو ماموریت داشت: کشتن بازماندگان مستقر در اداره پلیس راکون سیتی و یافتن نمونه ویروس جی. با در نظر گرفتن این موارد، منطقی بود که در Resident Evil: Welcome to Raccoon City حضور داشته باشد اما جاناتان رابرتز که وظیفه نویسندگی را هم بر عهده داشت، باید گزینشی عمل می‌کرد. به هر حال، امکان نداشت بتواند تمامی محتویات نسخه‌های اول و دوم را به صورت کامل در یک فیلم سینمایی بگنجاند.

جدیدترین اقتباس سینمایی رزیدنت اویل چندی پیش به صورت محدود برای تعدادی از کارشناسان به نمایش درآمد. بازخوردها تا به این لحظه متناقض و گاها مثبت بوده است. افرادی که پای تماشای فیلم نشستند، تاکید می‌کنند جاناتان رابرتز در خلق یک اتمسفر دلهره‌آور و ترسناک عالی عمل کرد. یکی از آن‌ها همچنین گفت تریلرها و کلیپ‌های تبلیغاتی را نادیده بگیرید؛ زیرا باعث می‌شود قضاوت اشتباهی نسبت به اثر داشته باشید. در این میان، یک کارشناس معتقد بود محتوای فیلم با مدت زمانش متناسب نبوده و حس می‌شود دست‌اندرکاران شتابزده عمل کردند.

در انتها، لازم به ذکر است اقتباس جدید سینمایی رزیدنت اویل در تاریخ ۲۴ نوامبر (مصادف با ۳ آذر) به سالن‌های نمایش خواهد آمد. 


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا