سریال رزیدنت اویل حجت را بر بد بودن یک اثر اقتباسی تمام کرد!

داستانی که می‌توانست خیلی خیلی بهتر باشد!

سریال رزیدنت اویل - Resident Evil

اخیرا سریال رزیدنت اویلResident Evil به صورت رسمی توسط شبکه نتفلکیس معرفی و سپس تنها برای یک فصل تایید شد تا دیگر ادامه ماجرای آن به قوه تخیل بیننده منتقل شود. با این وجود، چرا باید چنین اتفاقی رخ بدهد و دلیل ناتوانی سازندگان در ساختن یک اثر اقتباسی از سری بازی Resident Evil چیست؟

سال‌‌هاست که بازی‌های ویدیویی داستان‌محور توانسته‌اند تا در کنار فیلم و سریال، سبک تازه‌ای برای روایت داستان را داشته باشند که تمرکز آن روی دادن کنترل شخصیت اصلی به خود فرد است. در واقع این کار شاید همان برتری باشد که بازی‌های ویدیویی در مقایسه با آثار سینما و تلویزیون دارند، در حالی که همیشه سعی شده تا این دو حوزه با ویژگی‌های خاص خود ارزیابی شوند.

با این وجود، همیشه بازی‌هایی وجود دارند که از نظر داستانی به حدی پایه قوی و روایتی جذاب دارند که برخی از کارگردان‌ها و فیلم‌نامه نویسان را به این هوس می‌اندازند تا یک اثر سینمایی یا تلویزیونی درباره آن‌ها، به صورت لایو اکشن درست کنند؛ کاری که معمولا نتیجه مطلوبی ندارند و بینندگان را راضی نگه نمی‌دارند.

البته اشتباه نکنید! چراکه برعکس همین جریان هم رسما انجام می‌شود و برخی مواقع یک فیلم یا سریال هیجان‌انگیز باعث ساخت یک بازی از روی آن می‌شود. اما وقتی بازی یک فیلم ساخته می‌شود، درصد موفقیت آن بسیار بالاتر خواهد بود تا داستان بازی تبدیل به فیلم و سریال شود. با این حساب، مشکل کار کجاست؟ چرا سازندگان اکثرا در ساخت آثار اقتباسی ناتوان هستند و عملا پیش از شروع تولید، کاربران به آن برچسب بد بودن می‌زنند؟

سریال رزیدنت اویل نمونه واضح شکست در ساخت یک اثر اقتباسی بود!

حدود یک سال پیش بود که درباره ساخت یک فیلم با نام Resident Evil اطلاعاتی را شنیده بودیم؛ اثری که مدتی پیش اکران شد و نمره آن چیزی بیشتر از ۴۴ نشد! در واقع این فیلم رسما ثابت کرد که ساختن یک اثر اقتباسی صرفا به این نیست که چون بازی طرفداران بسیاری داشته، قرار است تا فیلم و سریال آن نیز به واسطه داستان و شخصیت‌ها کاملا محبوب شود.

چنین فیلمی را می‌توان با Mortal Kombat 2021 مقایسه کرد؛ اثری که دقیقا به واسطه فیتالیتی‌ها و شخصیت‌های محبوب قصد داشت تا به محبوبیت برسد و تا حدودی هم در کار خود موفق شد. در فیلم Resident Evil: Welcome To Roccoon City، واقعا کل داستان بدون ذره‌ای خلاقیت به تصویر کشیده می‌شود و حتی سازندگان سعی کرده‌اند تا صحنه‌هایی از بازی را درست به همان شکلی که بود به صورت لایو اکشن به تصویر بکشند. این کار بد نیست، اما اگر مقدار آن بیش از حد شود، زننده خواهد بود. حال در مقایسه با آن، در Mortal Kombat شاهد صحنه‌هایی بودیم که مستقیم از بازی گرفته شده بود، در حالی که داستان کلی با روایت اصلی فرق داشت و شخصیت‌پردازی برخی از کاراکترها مثل کینو (Kano) و اسکورپیون (Scorpion) به خوبی انجام شده بود.

این در حالی بود که فیلم Resident Evil کاملا فاقد روح بود و حتی آثاری قبلی که در قالب یک سری فیلم به کارگردانی پل ویلیام اسکات اندرسون (Paul W.S. Anderson) ساخته شده بودند نیز از آن بهتر بود. با این وجود، حال فقط کافیست تا چند دقیقه از سریال جدید رزیدنت اویل به کارگردانی اندرو دب (Andrew Dabb) را مشاهده کنید تا کاملا متوجه اوضاع بد برخی از فیلم و سریال‌های اقتباسی شوید.

واقعا این اثر هیچ شانسی برای نشان دادن پتانسیل‌‌های خود نداشت. داستان در دورانی متفاوت نسبت به آنچه که در بازی‌ها دیده بودیم روایت می‌شود، اما جهان آن به حدی در تامین جزئیات لازم فقیر است که شخصیت‌ها خود نمی‌دانند که درباره چه واقعه‌ای و چرا حرف می‌زنند و هدفشان از کاری که انجام می‌دهند چیست. از آن عحیب‌تر هم اینکه داستان در دو خط زمانی متفاوت جریان دارد که هم کار را برای سازنده دشوار می‌کند، هم پریدن‌های روایت از یک زمان به زمانی دیگر خود ذهن بیننده را برای فهمیدن ادامه ماجرا اذیت می‌کند؛ مثل حالتی که شما بوی غذا را حس کرده و آن را دنبال کنید، اما هرگز خود آن را نبینید و ناگهان یک کفش به شما بدهند!

شاید بتوان گفت که اگر همین داستان در جهان اصلی رزیدنت اویل قرار می‌گرفت، میشد که آن را به نحوی جمع کرد و با چند فصل یک داستان سریالی و هیجان‌انگیز را با حضور ناگهانی شخصیت‌های اصلی بازی تحویل داد. اما سریال Resident Evil خود به حدی ضعیف بود که نتفلیکس هم راضی به ساخت دنباله آن نشد!

در واقع انتظار می‌رفت که حداقل سازندگان این سریال از آنچه که در فیلم رزیدنت اویل تکرار شده بود درس بگیرند و حداقل اینبار اشتباه نکنند، اما ضعف این اثر عملا در همه جای آن دیده می‌شود و متاسفانه یا خوشبختانه پس از پخش فصل اول، باید با آن خداحافظی کنیم؛ بدون آنکه دلتنگ از دست دادن محتوایی باشیم که ذره‌ای نظر طرفداران را جلب کرده باشد.

اما آیا این احتمال وجود داشت که سازندگان موفق شوند تا پس از فصل اول سریال را نجات دهند؟ در واقع سریال Resident Evil در دو خط زمانی روایت می‌شود که این پتانسیل را به سازندگان می‌دهد تا بتوانند خیلی راحت در فصل دوم یا حتی سوم، همه چیز را ریست کنند و روایت از نو آغاز شود؛ در حالی که حتی اگر چنین ایده‌ای وجود داشت، نتفلیکس به مانند خیلی از سریال‌های دیگر خود آن را پس از پخش یک فصل سریع کنسل کرد تا هیچ امیدی باقی نماند.

فصل اول سریال Resident Evil هم‌اکنون از شبکه نتفلیکس قابل پخش است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا