#مهسا_امینی

کوانتیک دریم بابت انتشار تصاویر نامناسب به پرداخت غرامت محکوم شد

بُرد کارمند سابق

کوانتیک دریم

ظاهراً اتهامات به کوانتیک دریم پیرامون محیط کار نامناسب تمامی ندارد و این استودیو همچنان درگیر پرونده‌های مختلف است. سازنده‌ی Detroit: Become Human در دادگاه اخیر بابت انتشار تصاویر نامناسب به پرداخت غرامت به یکی از کارمندان سابق خود محکوم شد.

اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی بود که سه رسانه‌ی بزرگ فرانسه، Le Mode ،Mediapart و Canard PC، گزارش مشترکی را پیرامون تبعیض جنسیتی، هوموفوبیا و دیگر رفتارهای نامناسب در استودیو کوانتیک دریم منتشر کردند. به محض انتشار این گزارشات، تعدادی از کارمندان سابق و کنونی کوانتیک دریم شکایتی را به دادگاه بردند تا بتوانند حق پایمال شده‌اشان را بگیرند. در این میان، سازنده‌ی بازی‌های Detroit: Become Human و Heavy Rain هم بیکار ننشست و شکایتی را علیه‌ سه رسانه‌ی منتشرکننده گزارشات تنظیم و برای دادگاه ارسال کرد.

با توجه به مطلب جدیدی که وبسایت Mediapart منتشر کرده، کوانتیک دریم اخیراً بابت انتشار تصاویر توهین‌آمیز، نژادپرستانه، به‌شدت مبتذل در دادگاه محکوم شد. در همین راستا، این استودیوی فرانسوی مجبور است تا مجموعاً مبلغ هفت ۷ و ۷.۵ دلار را به مدیر فناوری اطلاعات سابق خود پرداخت کند. از این مقدار، ۵ هزار و ۵۰۴ دلار به‌عنوان غرامت و ۲ هزار و ۲۰۱ دلار هم برای پوشش هزینه‌های دادگاه در نظر گرفته شده است.

نکته‌ی جالب اینجاست که دادگاه کوانتیک دریم را نه‌ به‌خاطر محتوای نامناسب تصاویر، بلکه به‌خاطر لو رفتن و انتشار آن‌ها در فضای مجازی محکوم کرد. استودیوی سازنده‌ی Detroit: Become Human هم با انتشار یک بیانیه از طریق توییتر به اتفاقات اخیر و محکوم شدن در دادگاه واکنش نشان داد. در ادامه می‌توانید بخش‌هایی از این بیانیه‌ی را مطالعه کنید:

قاضی هیچ کدام از درخواست‌‌های اصلی کارمند سابق را نپذیرفت؛ زیرا معتقد بود تصویر Super Nanny [یکی از تصاویر منتشر شده در فضای مجازی] ادعاهای او را تایید نمی‌کند و همچنین هیچ نشانی از محیط کاری نامناسب موجود نیست. تنها موفقیت این کارمند سابق دریافت غرامت ۵ هزار ۵۰۴ دلاری (به‌علاوه‌ی ۲ هزار و ۲۰۱ دلار برای پوشش هزینه‌های مختلف) به‌خاطر تعهدات امنیتی بود.

اگرچه تمامی تصاویر خارج از ساعات معمول کاری طراحی شده‌ بودند و هیچ شکایتی هم در این مورد مطرح نشد اما استودیو به دلیل تعهدات امنیتی باید احتمال انتشار تصاویر در خارج از محیط استودیو را در نظر می‌گرفت؛ زیرا آن‌ها در داخل دفتر طراحی شده بودند.

درخواست اصلی کارمند سابق این بود که استعفایش به‌عنوان یک «عزل نامنصفانه» در نظر گرفته شود؛ زیرا طبق قانون کار فرانسه کارمندانی که به دلیل شرایط کاری نامناسب استعفا می‌دهند، می‌توانند درخواست «عزل نامنصفانه» ارسال کنند. اگر درخواست‌ آن‌ها مورد تایید واقع شود، آن‌ها باید حقوق بیکاری دریافت کرده و همچنین شرکت مورد نظر باید با آن‌ها برای جبران خسارت به توافق برسد.

کوانتیک دریم اعلام کرد درخواست تجدید نظر در رای صادرشده نخواهد داشت اما این کار را برای یک تصویر دیگر که جنجال‌آفرین شده انجام می‌دهد. در بخش دیگر گزارش Mediapart آمده است دعوی قضایی کوانتیک دریم علیه‌ Mediapart و Le Monde در یکی از روزهای ۱۴ یا ۱۵ آذر (مصادف با ۵ یا ۶ دسامبر) انجام خواهد شد. البته در روز ۱۴ آذر ماه شاهد یک اعتصاب سراسری در فرانسه خواهیم بود که احتمال بسیار باعث به تعویق افتادن این دعوی قضایی می‌شود.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا