#مهسا_امینی

قابلیت Backwards Compatibility پلی‌استیشن 5 از چه بازی‌هایی پشتیبانی خواهد کرد؟

صفحه‌ی پشتیبانی یوبیسافت جزئیات تازه‌ای را به اشتراک گذاشت

قابلیت Backwards Compatibility پلی‌استیشن 5

به لطف متنی که ساعاتی قبل در صفحه‌ی پشتیبانی یوبیسافت قرار گرفت، جزئیات تازه‌ای از قابلیت Backwards Compatibility پلی‌استیشن 5 در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

به دلیل تفاوت‌هایی که میان سخت افزار و معماری وجود داشت، ایکس‌باکس 360 به صورت پیش فرض از بازی‌های نسل قبل پشتیبانی نمی‌کرد. از همین رو، مایکروسافت مجبور شد با انتشار به‌روزرسانی قابلیت اجرای عناوین قدیمی با استفاده از امولاتور را به کنسول جدیدش بیاورد. اضافه شدن این ویژگی، استقبال طرفداران را به همراه داشت. در نتیجه، ردموندی‌ها نه تنها به مرور زمان تعداد بازی‌های حاضر در لیست را افزایش دادند، بلکه این ویژگی را به ایکس‌باکس وان هم اضافه کردند. پشتیبانی از عناوین قدیمی در حال حاضر از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. همین موضوع هم باعث شده تا مایکروسافت و سونی آن را برای کنسول جدیدشان در نظر بگیرند.

سونی با ارسال بیانیه‌ای برای وب سایت Wired در اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی، نخستین جزئیات از پلی‌استیشن 5 را در اختیار علاقه‌مندان قرار داد. در آن مطلب گفته شده بود نسل جدید کنسول‌های سونی به واسطه‌ی قابلیت Backwards Compatibility می‌تواند بازی‌های پلی‌استیشن 4 را اجرا کند. این شرکت سپس در سکوت خبری فرو رفت و برخلاف رقیبش ترجیح داد درباره‌ی نسل جدید کنسول خود صحبتی به میان نیاورد. این شرایط ادامه داشت تا اینکه در مارس سال جاری میلادی یک رویداد تخصصی با محوریت سخت افزار پلی‌استیشن 5 برگزار شد. مارک سرنی (Mark Cerny) معمار ارشد کنسول‌های سونی در جریان صحبت‌های خود اعلام کرد بازی‌های پلی‌استیشن 4 در هنگام اجرا روی پلی‌استیشن 5 عملکرد فنی بهتری خواهند داشت. برای مثال، مدت زمان بارگذاری‌ها به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

با گذشت مدت کوتاهی از رویداد تخصصی، سونی یک پست از طریق وب سایت رسمی PlayStation منتشر و اعلام کرد پلی‌استیشن 5 در زمان عرضه تنها از ۱۰۰ بازی محبوب پلی‌استیشن 4 پشتیبانی خواهد کرد. این شرکت در همان پست گفت به مرور زمان بازی‌های بیشتری را به لیست اضافه می‌کند تا نهایتا اکثر عناوین نسل هشتم روی پلی‌استیشن 5 قابل‌اجرا باشند. در این بین، هیچ وقت اشاره‌ای به پشتیبانی از بازی‌های پلی‌استیشن 3، 2 و یک نشد. در نتیجه، گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر عدم پشتیبانی از آن‌ها در فضای مجازی به وجود آمد؛ گمانه‌زنی‌هایی که ظاهرا صحت داشته‌اند. طبق متنی که ساعاتی قبل در صفحه‌ی پشتیبانی یوبیسافت قرار گرفت، قابلیت Backwards Compatibility پلی‌استیشن 5 تنها شامل نسل هشتم شده و کنسول‌های قدیمی‌تر را شامل نمی‌شود. این متن بدون ارائه‌ی هیچ توضیحی اخیرا از صفحه‌ی پشتیبانی حذف شد.

اگرچه PlayStation Now به صورت رسمی برای پلی‌استیشن 5 تایید نشده اما عده‌ای از کاربران فضای مجازی آن را مکملی برای Backwards Compatibility می‌دانند. به خصوص اینکه سونی در گذشته اعلام کرده بود بازی‌های پلی‌استیشن 2 و یک را هم به آن اضافه خواهد کرد. این سرویس استریم در حال حاضر تنها با عناوین پلی‌استیشن 4، 3 و 2 سازگار است. در ضمن، مایکروسافت برخلاف سونی تمرکز ویژه‌ای روی پشتیبانی از بازی‌های قدیمی داشته است، به‌طوری که ایکس‌باکس سری ایکس در زمان عرضه قادر به اجرای بیش از هزار بازی ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس 360 و ایکس‌باکس خواهد بود.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا