#مهسا_امینی

تماشا کنید: نگاهی دقیق به قطعات داخلی پلی‌استیشن 5

سونی از فرآیندی طولانی و طاقت‌فرسا برای طراحی جدیدترین کنسولش می‌گوید

سونی در اقدامی غیرمنتظره یک ویدیوی حدودا هفت دقیقه‌ای منتشر کرد که در جریان آن نگاهی دقیق به قطعات داخلی پلی‌استیشن 5 انداخته می‌شود.

چند وقت پیش بود که سونی رویداد Try! PlayStation 5 on YouTube Gaming Week را برگزار کرد. در جریان آن، تعدادی از استریمرها و تولیدکنندگان محتوای ویدیویی که شهرت بالایی در ژاپن دارند به پلی‌استیشن 5 دسترسی پیدا کردند. آن‌ها در ویدیوهای خود به تجربه‌ی بازی‌های مختلف از جمله Godfall و Devil May Cry 5: Special Edition پرداخته و تجربیاتشان را از کار با کنسول به اشتراک گذاشتند. با این حال، خبری از رابط کاربری منو نبود. بعدها مشخص شد افراد شرکت‌کننده در رویداد به این بخش از کنسول دسترسی نداشته‌اند. در شرایطی که انتظار می‌رفت یک ویدیوی رسمی منتشر شده و رابط کاربری برای نخستین بار به نمایش گذاشته شود، سامورایی‌ها باز هم طرفداران خود را غافل‌گیر کردند.

سونی به تازگی یک ویدیوی حدودا هفت دقیقه‌ای منتشر کرده که در جریان آن نگاهی دقیق به قطعات داخلی پلی‌استیشن 5 انداخته می‌شود. کلیپ در ابتدا به بینندگان اخطار می‌دهد تحت هیچ شرایطی این کار را با کنسول خود انجام ندهند؛ زیرا ضمانت‌نامه را از اعتبار خارج می‌کند. سپس یاسوهیرو اوتوری (Yasuhiro Ootori) یکی از کارمندان بخش سخت‌افزار سونی را می‌بینیم که کنسول را به صورت عمودی به نمایش می‌گذارد. بعد از آن، تمرکز ویدیو روی پورت‌ها قرار می‌گیرد. در جلوی دستگاه پورت‌های USB تایپ C و USB تایپ A قرار دارند. مورد آخر از ویژگی Hi-Speed USB پشتیبانی می‌کند. در پشت دستگاه هم دو پورت USB تایپ A، یک پورت LAN، یک پورت HDMI و یک پورت برای اتصال جریان برق دیده می‌شود.

در بخش جلویی پلی‌استیشن 5 دریچه‌هایی تعبیه شده تا جریان هوا را به داخل دستگاه ببرد؛ جریان هوایی که پس از جذب گرما از دریچه‌های پشتی خارج می‌شوند. یاسوهیرو اوتوری سپس کنسول را به صورت افقی روی زمین گذاشته و پایه‌ی مربوط به حالت عمودی را در می‌آورد. جداسازی بسیار ساده بوده و تنها به یک پیچ گوشتی نیاز دارد. در ادامه هم شاهد جداسازی پنل‌های سفید رنگ بدنه هستیم. نکته‌ی جالب ماجرا اینجاست که پنل‌ها تنها با فشار دست باز شده و نیاز به هیچ ابزاری ندارند. بسیاری از کارشناسان و همچنین مخاطبان اعتقاد دارند در آینده شاهد عرضه‌ی پنل‌ها به صورت جداگانه و در رنگ‌های متفاوت خواهیم بود؛ اتفاقی که چندان هم دور از ذهن نیست.

به محض برداشته شدن پنل‌ها، فن خنک‌کننده اولین چیزی است که خودنمایی می‌کند. این فن ۱۲۰ میلی‌متر قطر و ۴۵ میلی‌متر ضخامت داشته و دوطرفه است. بعد از این، یاسوهیرو اوتوری اقدام به بازکردن پیچ‌ها یکی پس از دیگری کرده و نهایتا تمامی قطعات را از همدیگر جدا می‌کند. در این بین، نگاهی گذرا هم به اسلات مربوط به حافظه‌ی SSD انداخته می‌شود. کاربر می‌تواند تنها با برداشتن پنل به این بخش دسترسی پیدا کرده و سپس حافظه‌ای که جداگانه خریده را به پلی‌استیشن 5 متصل کند تا فضای داخلی‌اش افزایش یابد. توجه داشته باشید حافظه‌ای که به کنسول متصل می‌شود باید در لیست موارد تایید شده از سوی سامورایی‌ها باشد. در غیر این صورت، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

سونی در کنار این ویدیو، یک متن کوتاه هم به اشتراک گذاشت. این شرکت ژاپنی گفت روند طراحی جدیدترین کنسول خود را از سال ۲۰۱۵ میلادی آغاز کرد و پس از آزمون‌ و خطاهای فراوان نهایتا توانست به هدف‌گذاری‌ها برسد. در پایان، لازم به ذکر است هر دو مدل کنسول پلی‌استیشن 5 در تاریخ ۲۲ آبان (مصادف با ۱۲ نوامبر) عرضه خواهند شد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا