سود گزاف دلال‌ها در بازار آشفته‌ی کنسول‌های نسل نهمی!

پلی‌استیشن 5 نزدیک به دو هزاز دلار قیمت خورده است

سود گزاف دلال‌ها در بازار آشفته‌ی کنسول‌های نسل نهمی! سورنا رضایی ۰ ۲۳ آبان ۱۳۹۹
قیمت پلی‌استیشن 5 در بازار آزاد

به دلیل تقاضای بالا و عرضه‌ی پایین، قیمت پلی‌استیشن 5 در بازار آزاد در حدود چهار برابر قیمت واقعی کنسول است.

شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت‌های سختگیرانه، تقریبا تمامی بخش‌های جوامع انسانی را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ برای مثال، می‌توان به تولید یک کالا و ارسال آن به مقصد مورد نظر اشاره کرد. از همین رو، گروهی از کارشناسان حوزه‌ی ویدیو گیم پیش‌بینی کرده بودند سونی و مایکروسافت نتوانند تعداد کافی‌ای از پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس سری اس و ایکس‌باکس سری ایکس را تولید کرده و برای عرضه در تاریخ مورد نظر آماده کنند. پیش‌بینی‌ها به حقیقت تبدیل شد و کنسول‌های جدید مایکروسافت با قیمت‌های بیشتر در آمازون و eBay به فروش می‌رسند. اینطور که به نظر می‌رسد، محصول تازه‌ی سامورایی‌ها هم به سرنوشت مشابهی دچار شده است.

طبق بررسی‌هایی که وب سایت IGN انجام داده، قیمت پلی‌استیشن 5 در بازار آزاد حدود سه و برخی اوقات چهار برابر قیمت واقعی است. آمازون در حال حاضر و بنا به دلایلی نامشخص اجازه‌ی فروش جدیدترین کنسول سونی را نمی‌دهد اما eBay چنین قابلیتی را برای فروشنده‌های ثرد پارتی فراهم کرده است. از آن‌جایی که تعداد کنسول عرضه شده زیاد نیست و eBay هم به فرد فروشنده آزادی عمل کاملی را در قیمت‌گذاری داده است رقم‌های گزافی را شاهد هستیم؛ برای مثال، فردی مدل دیجیتالی را با قیمت ۹۲۵ دلار برای فروش گذاشته در حالی که بهای رسمی‌اش ۳۹۹ دلار است. مدل استاندارد شرایط وخیم‌تری دارد و یکی از کاربران قیمت هزار و ۷۴۹ دلاری را برایش در نظر گرفته که حدودا چهار برابر بهای رسمی است.

چند روز قبل قابلیت پیش‌خرید پلی‌استیشن 5 برای کاربران ژاپنی فراهم شد. تمامی موجودی کنسول طی مدت زمان کوتاهی به فروش رسید تا تعداد قابل‌تجهی از افراد در حالی که به خواسته‌ی خود نرسیده بودند وب سایت را ترک کنند. شرایط در دیگر مناطق جهان تفاوت چندانی ندارد و پیش‌فروش‌های رسمی در همان ساعات اولیه تمام می‌شوند. همین عدم تناسب میان عرضه و تقاضا باعث شده فضایی عالی برای دلالی و کسب سود غیرمتعارف به وجود بیاید. بدین ترتیب، کنسول با قیمت واقعی به چیزی کمیاب تبدیل شده است.

با در نظر گرفتن شرایطی که بر جهان حاکم است، می‌توان گفت قیمت‌های غیرواقعی و عجیب کنسول‌های جدید سونی و مایکروسافت در کشور ما غافل‌گیرکننده نیست. انتظار می‌رود با افزایش موجودی کنسول در فروشگاه‌های رسمی و عرضه‌ی آن‌ها با بهای واقعی، دلال‌ها مجبور ‌شوند سیاست‌های خود در قیمت‌گذاری را تغییر دهند. از همین رو، توصیه می‌شود برای خرید جدیدترین کنسول سامورایی‌ها و ردموندی‌ها مدتی صبر کنید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا