مدل جدید پلی استیشن 5 به‌زودی روانه بازار می‌شود؟

مدل‌های فعلی از رده خارج می‌شوند

مدلد جدید پلی استیشن 5

شواهد امر گویای این موضوع است که مدل جدید پلی استیشن 5 با قابلیت درایو نوری جداشونده به‌زودی به بازار عرضه شده و جایگزین مدل‌های فعلی خواهد شد.

در حال حاضر چیزی بیش از دو سال از عرضه کنسول پلی استیشن 5 به بازار می‌گذرد. در حالی که اولین مدل این دستگاه از نظر فنی با مشکلات خاصی روبه‌رو نبود، اما طبق معمول، بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی تاکنون سه مدل مختلف از این کنسول را عرضه کرده که عمده تفاوت آن‌ها به تغییر هیت سینک و کاهش وزن دستگاه خلاصه می‌شود.

با این وجود، به نظر می‌رسد که تغییر و تحول‌های پلی استیشن 5 همچنان ادامه دارد و به‌زودی مدل جدیدی از این کنسول راهی بازار خواهد شد. در همین راستا، اگر خاطرتان باشد، چند ماه پیش بود که آقای تام هندرسون، یکی از اینسایدرهای معروف حوزه ویدیو گیم، در گزارشی از ساخت مدل جدید PS5 با قابلیت درایو نوری جداشونده خبر داد.

کنسول‌های فعلی پلی استیشن 5 در سه شاسی مختلف به نام‌های A و B و C (با کدهای CFI 1000 و 1100 CFI و CFI 1200) در دسترس عموم قرار دارند که ظاهرا شاسی مدل جدید کنسول به D معروف است. این دستگاه از نظر مشخصات فنی و سخت‌افزاری مشابه مدل کنونی است و خبری از ارتقای پردازنده مرکزی و پردازنده گرافیکی نیست. با این حال، مهم‌ترین ویژگی این مدل، امکان جداسازی درایو نوری است.

به عبارت دیگر، با ورود این مدل به بازار، دیگر مدل‌هایی مبتنی بر استاندارد و دیجیتال وجود نخواهد داشت و صرفا یک مدل از پلی استیشن 5 به فروش خواهد رسید. در این میان، افرادی که قصد تجربه بازی‌های فیزیکی را دارند، می‌توانند درایو نوری را به عنوان یک گزینه اختیاری به طور جداگانه خریداری کرده و به همراه یک کابل از پشت به دستگاه متصل کنند.

هندرسون مدعی است که سونی در طراحی این مدل دقت لازم را به کار گرفته و قابلیت جداسازی درایو نوری هیچ تاثیری روی ظاهر کنسول نمی‌گذارد. در واقع، ظاهر کنسول در صورتی که از درایو نوری استفاده نکنید یا آن را به کنسول متصل کنید، تغییری در شکل و شمایل دستگاه ایجاد نخواهد شد و همه چیز به طور یکپارچه طراحی شده است.

حال در تازه‌ترین خبرها، آقای تام هندرسون در پیامی اعلام کرده که کیت توسعه‌دهنده مدل جدید پلی استیشن 5 با درایو نوری جداشونده به توسعه‌دهندگان فرست پارتی شرکت سونی ارسال شده و جالب‌تر اینکه این دستگاه به خوبی تست‌های خود را پشت سر گذاشته و از نظر عملکرد، بی‌نقص بوده است. با این حال، گویا سونی برنامه‌ای برای ارسال این مدل به استودیوهای بازی‌سازی خارجی ندارد. البته، این موضوع چندان هم دور از ذهن نیست؛ چرا که هیچ تغییر سخت افزاری در آن ایجاد نشده و توسعه‌دهندگان داخلی صرفا ویژگی‌های جدید و سیستم خنک‌کننده آن را بررسی می‌کنند.

تاکنون حدس و گمانه‌هایی در رابطه با تاریخ عرضه مدل جدید پلی استیشن 5 مطرح شده که بر اساس آن‌ها، ظاهرا خط تولید انبوه این مدل از سه ماهه دوم یا سوم سال ۲۰۲۳ میلادی (احتمالا سپتامبر) آغاز می‌شود. طبق ادعای هندرسون، سونی در نظر دارد که در سال مالی جاری چیزی بیش از ۱۸.۵ دستگاه از مدل جدید PS5 تولید و به بازار عرضه کند. از طرفی، این کمپانی در سال مالی تنها ۱۲ میلیون دستگاه از مدل فعلی تولید می‌کند که این موضوع نشان می‌دهد مدل جدید به‌زودی جایگزین تمام مدل‌های قبلی خواهد شد.

دقت داشته باشید که شرکت سونی تا به این لحظه واکنشی از خود در قبال ادعاهای فوق نشان نداده و هیچ کدام یک از منابع رسمی نیز صحت این گفته‌ها را تایید و یا تکذیب نکرده است. بدین ترتیب، هنوز نمی‌توان با قاطعیت درباره عرضه مدل جدید پلی استیشن 5 با قابلیت جداسازی درایو نوری اظهار نظر کرد و طبق معمول، باید منتظر انتشار خبرهای موثق از سوی ژاپنی‌ها بمانیم.

جدا از مدل جدید پلی استیشن 5 که شامل ویژگی درایو نوری جداشونده می‌شود، به نظر می‌رسد که شرکت سونی روی توسعه مدل قدرتمند یا به اصطلاح مدل پرو دستگاه نیز فعالیت می‌کند. در همین راستا، مجله فامیتسو در گفت‌وگو با هیدیاکی نیشینو، مدیر برنامه‌ریزی‌های بخش سرگرمی‎‌های تعاملی شرکت سونی، سوالی در خصوص احتمال عرضه PS5 Pro در سال ۲۰۲۳ میلادی مطرح کرد که نیشینو در پاسخ به این سوال خاطرنشان کرد که سال بسیار مهمی برای پلتفرم پلی استیشن در پیش است.

در حقیقت، ذکر این نکته مهم است که کنسول پلی استیشن 4 پرو بعد از گذشت سه سال از عرضه مدل استاندارد روانه بازار شد. این دستگاه از نظر مشخصات فنی تفاوت‌های چشمگیری با مدل قبلی خود داشته و بازی‌ها را با کیفیت و وضوح تصویر بالاتری اجرا می‌کند. اکنون که وارد سومین سال از عرضه PS5 می‌شویم، ممکن است که شرکت سونی رویکردی مشابهی را در پیش بگیرد و در سال آینده میلادی شاهد ورود پلی استیشن 5 پرو به بازار باشیم.

در میان این گفته‌ها، بهتر است بدانید که طبق اعلام رسمی بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی، میزان فروش پلی استیشن ۵ تا پایان سال مالی منتهی به دسامبر سال ۲۰۲۲ میلادی (دی ماه) از مرز ۳۰ میلیون دستگاه عبور کرده است. سونی انتظار دارد که تا پایان سال مالی جاری (انتهای ماه مارس ۲۰۲۳ میلادی)، میزان فروش کنسول خود را به بیش از ۳۷ میلیون دستگاه برساند.

علاوه بر این، مدتی پیش بخش سرگرمی‌های تعاملی شرکت سونی در پرونده رسیدگی به معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت در نهادهای نظارتی اشاره کرد که کنسول پلی استیشن 6 حداقل تا سال ۲۰۲۸ روانه بازار نمی‌شود و چرخه عمر کنسول‌های فعلی طبق روال همیشه تقریبا برابر با ۸ سال خواهد بود.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با عرضه مدل جدید پلی استیشن 5 به همراه قابلیت جداسازی درایو نوری چیست؟ به نظر شما، عرضه این دستگاه می‌تواند تاثیری در قیمت و فروش آن بگذارد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

5 2 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا