1%
  • 0/10

آیا فرمان اجرایی جدید بایدن مشکل کمبود پلی‌استیشن 5 را حل می‌کند؟

ریشه‌ی تمامی کمبود‌ها به نیمه‌هادی‌ها بازمی‌گردد

آیا فرمان اجرایی جدید بایدن مشکل کمبود پلی‌استیشن 5 را حل می‌کند؟ ۰ ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ کنسول‌های بازی کپی لینک
فرمان اجرایی جدید بایدن

کارشناسان و کاربران فضای مجازی امیدوار هستند فرمان اجرایی جدید بایدن بتواند مشکل کمبود پلی‌استیشن 5 را برطرف کند.

پیش از اینکه نسل نهم کنسول‌های بازی رسما از راه برسد، گروهی از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس سری اس و ایکس‌باکس سری ایکس با مشکل کمبود موجودی مواجه می‌شوند. اگرچه اتفاق مشابهی در آغاز نسل‌های پیشین رخ داده بود اما گمانه‌زنی‌ها به کمبودی جهانی و طولانی مدت اشاره داشتند. با توجه به اتفاقاتی که طی ماه‌های گذشته رخ داده، می‌توان گفت حق با این دسته از کارشناسان بوده است. در این میان، نباید از نقش دلالان در به وجود آوردن کمبود غافل شد. آن‌ها به واسطه‌ی ربات‌ها تعداد زیادی از کنسول‌های جدید را خریداری کرده و با قیمت گزاف به فروش می‌رسانند.

جو بایدن (Joe Biden) چهل و ششمین رئیس جمهور تاریخ ایاات متحده‌ی آمریکا است. او در فرمان اجرایی اخیر خود افراد مربوطه را موظف کرده تا تحقیقاتی را درباره‌ی «شکنندگی زنجیره‌های حیاتی تامین» و «تاثیر همه‌گیری ویروس کرونا بر روند واردات» انجام دهند تا در صورت نیاز، مواد مورد نظر در داخل کشور تولید شوند. فرمان اجرایی تنها شامل تحقیق شده و هیچ اقدام عملی‌ای را در خود جای نداده اما کارشناسان آن را گامی مثبت می‌دانند که می‌تواند شرایط صنایع مختلف را بهبود دهد. در حال حاضر، کمبود مواد نیمه‌هادی (نیمه‌رسانا) در آمریکا به صنایع مختلف ضربه‌های بزرگی زده است. مواد نیمه‌هادی در ساخت محصولات متفاوتی به کار می‌روند که از مهم‌ترینشان می‌توان به تراشه اشاره کرد.

تراشه‌ها، در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند که برای مثال، می‌توان خودروسازی را نام برد. شرکت‌های فورد، هوندا و فیات اخیرا مجبور شده‌اند نرخ تولید خود را پایین بیاورند یا درباره‌ی کاهش نرخ تولید طی آینده‌ای نزدیک به سرمایه‌گذاران خود هشدار داده‌اند. خودروسازی، تنها صنعتی نیست که تحت تاثیر شرایط حاکم قرار گرفته است. شرکت‌های AMD و کوالکام، از مواد نیمه‌هادی برای ساخت تراشه‌ها استفاده می‌کنند؛ تراشه‌هایی که برای تعداد قابل‌توجهی از مجموعه‌های فعال در حوزه‌ی تولید محصولات الکترونیکی ارسال می‌شوند. به بیان دیگر، کمبود مواد نیمه‌هادی در آمریکا نه فقط شرکت‌های این کشور، بلکه کارخانه‌ها در سراسر جهان را با چالش روبرو کرده است.

برای نمونه، می‌توان به سونی اشاره کرد. این شرکت در توضیح کمبود موجودی پلی‌استیشن 5 اعلام کرد به دلیل کمبود تراشه قادر به افزایش سرعت تولید نیست. غیر از همه‌گیری کرونا، دلیل دیگری هم در کمبود تراشه دخیل بوده است. با اجرای طرح قرنطینه‌ی خانگی، نرخ فروش لوازم الکترونیکی در سراسر جهان به میزان قابل‌توجهی افزایش یافت که نتیجه‌اش، بیشتر شدن تقاضا برای تراشه‌ها بوده است. در حال حاضر، امید زیادی وجود دارد فرمان اجرایی جدید بایدن بتواند به یافتن راه حلی برای مشکل موجود منجر شود.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments