فروش پلی‌استیشن 4 از مرز 108.9 میلیون دستگاه عبور کرد

تقاضا برای خرید کنسول کاهش یافته است

فروش پلی‌استیشن 4

جدیدترین گزارش شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی نشان می‌دهد که مجموع فروش پلی‌استیشن 4 در سراسر جهان به‌تازگی به بیش از 108.9 میلیون دستگاه رسیده است.

کم کم زمان آن فرا رسیده که با همه‌ی فراز و نشیب‌ها، با ایکس‌باکس وان و پلی‌استیشن 4 خداحافظی و خود را برای شروع دوره‌ی جدید از صنعت بازی‌های ویدیویی آماده کنیم. همان‌طور که اطلاع دارید، دو کنسول جدید ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5 برای عرضه در تعطیلات کریسمس سال جاری میلادی برنامه ریزی شده‌اند و در حال حاضر غالب بازیکنان و بازی‌سازان بی‌صبرانه منتظر آغاز نسل نهم کنسول‌ها هستند. با این حال، هنوز شماری از مورد انتظارترین و بزرگ‌ترین آثار چند سال اخیر از جمله The Last of Us Part II و Cyberpunk 2077 منتشر نشده‌اند و شرکت سونی و مایکروسافت در آخرین سال از چرخه‌ی عمر نسل هشتم همچنان به فروش دستگاه‌های فعلی خود ادامه می‌دهند. در همین راستا، اواسط دی ماه بود که این شرکت ژاپنی با برگزاری جلسه‌ی گزارش مالی رسما از عرضه‌ی بیش از 106 میلیون PS4 در سراسر جهان خبر داد که این رقم، پلی‌استیشن 4 را به دومین کنسول پرفروش تاریخ سونی تبدیل کرده است. PS2 با فروش 155 میلیون واحدی خود همچنان با اختلاف زیاد به عنوان پرفروش‌ترین کنسول این شرکت به شمار می‌رود.

حال، چشم‌بادامی‌ها در جلسه‌ی گزارش سه ماهه‌ی سوم سال مالی سونی که ساعاتی پیش با حضور جمعی از مدیران و سرمایه‌گذاران ارشد این شرکت برگزار شد، آمار و ارقام جدیدی از میزان فروش پلی‌استیشن 4 به اشتراک گذاشتند. بر اساس اطلاعات منتشر شده طی این نشست، گویا فروش این کنسول به‌تازگی به بیش از 108.9 میلیون دستگاه رسیده و در میان سایر کنسول‌های این نسل، رکورد تازه‌ای را به ثبت رسانده است. به بیان دقیق‌تر، سونی مدعی است که در سه ماهه‌ی سوم سال مالی خود علی‌رغم کاهش تقاضا برای خرید کنسول‌های بازی، نزدیک به 6.1 میلیون پلی‌استیشن 4 به خرده‌فروشان سراسر دنیا ارسال کرده که این رقم در مقایسه فروش 8.1 میلیونی کنسول در سه ماهه‌ی سوم سال مالی 2018 سونی، نزدیک به 25 درصد کاهش یافته است. البته، فراموش نکنید که افت چند درصدی فروش کنسول در چند ماه اخیر بی‌دلیل نیست و بدیهی است که عرضه‌ی پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری ایکس در اواخر امسال تاثیر منفی زیادی روی فروش هر دو کنسول فعلی خواهد گذاشت.

شرکت سونی در بخش فروش نرم‌افزارها هم عملکرد بهتری نسبت به بازه‌ی مشابه سال گذشته میلادی ندارد. گفته شده که مجموع فروش بازی‌ها در سه ماهه‌ی سوم سال مالی اخیر چیزی در حدود 81.1 میلیون نسخه بوده که 49 درصد از آن را فروش دیجیتالی تشکیل می‌دهد. این در حالی است که سونی در بازه‌ی یکسان سال گذشته موفق به فروش 87.2 میلیون نرم‌افزار شده بود. علی‌رغم چنین افت‌هایی، سونی در برخی زمینه‌ها با رشد قابل توجهی روبه‌رو شده است؛ آن‌طور که به نظر می‌رسد، تعداد کاربران پلی‌استیشن پلاس در انتهای سال 2019 میلادی به بیش از 38.8 میلیون نفر رسیده که این اعداد و ارقام، از افزایش 2.5 میلیونی مشترکین این سرویس نسبت به سال گذشته حکایت دارد.

در دیگر خبرهای مرتبط با PS4، بد نیست اشاره کنیم که چندی پیش مجموع فروش بازی‌های پلی‌استیشن 4 از مرز 1.181 میلیارد نسخه در سراسر جهان گذشت و ظاهرا سونی در طول یک سال اخیر چیزی در حدود 257 میلیون بازی مختلف برای این پلتفرم محبوب به فروش رسانده است. در هر حال، امسال آخرین سال فعالیت پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان در صنعت بازی‌های ویدیویی خواهد بود. بر اساس شواهد مختلف، بی‌شک شرکت سونی را می‌توان برنده‌ی نسل هشتم کنسول‌ها دانست که با سیاست‌های بجا از جمله توسعه‌ی بازی‌های انحصاری فراوان و صدالبته مهیج به راحتی از رقیب دیرینه‌ی خود یعنی ردموندی‌ها پیشی گرفت و در طول شش سال اخیر موفقیت‌های زیادی را برای خود به همراه آورد. حال مسئله این است که آیا سونی در نسل نهم کماکان به این پیروزی ادامه خواهد داد و یا مایکروسافت با عدم تکرار اشتباه‌های قبلی، به دنبال تصاحب بازار صنعت بازی‌های ویدیویی در سال‌های آتی خواهد بود؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا