فروش بازی‌های پلی‌استیشن 4 از مرز یک میلیارد نسخه عبور کرد

بیش از 274 میلیون بازی برای این کنسول منتشر شده است

فروش بازی‌های پلی‌استیشن 4

با استناد به تازه‌ترین بیانیه‌ی شرکت ژاپنی سونی، مجموع فروش بازی‌های پلی‌استیشن 4 اخیرا به بیش از 1.181 میلیارد نسخه در سراسر جهان رسیده است.

از آنجا که کمتر از یک سال به شروع نسل نهم و عرضه‌ی دو کنسول جدید ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5 باقی مانده، در حال حاضر زمان خوبی است که با بررسی تازه‌ترین گزارش‌های فروش بازی‌ها، کم کم پرونده‌ی عملکرد عناوین ویدیویی در طول نسل هشتم بسته و در آخر برنده‌ی نهایی نسل فعلی با قاطعیت مشخص شود. در همین راستا، چند هفته پیش بود که شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی در جریان مراسم CES 2020 رسما اعلام کرد که میزان فروش PS4 به بیش از 106 میلیون واحد رسیده که به لطف این آمار خیره‌کننده، این دستگاه پس از پلی‌استیشن 2، به عنوان پرفروش‌ترین کنسول تاریخ سونی لقب گرفته است. در ادامه، این شرکت ژاپنی ادعا کرد که تا انتهای سال گذشته میلادی (دهم دی ماه) بیش از 1.15 میلیارد بازی مختلف برای PS4 به فروش رسیده که این رقم نیز از محبوبیت بالای دستگاه در میان بازیکنان حکایت دارد.

حال با گذشت یک ماه از شروع سال 2020 میلادی، چشم‌بادامی‌ها گزارش جدیدی در زمینه‌ی فروش بازی‌های پلی‌استیشن 4 به اشتراک گذاشته‌اند که بر اساس آن، گویا تا به امروز بالغ بر 1.181 میلیارد بازی برای این کنسول فروخته شده و آثار این پلتفرم علی‌رغم آخرین سال فعالیت PS4، همچنان روند رو به رشد خود را ادامه می‌دهند. به گفته‌ی سونی، این آمار تنها شامل فروش دو نسخه‌ی دیجیتالی و فیزیکی عناوین ویدیویی شده و هیچ کدام یک از محتوای اضافه و بسته‌های الحاقی در این گزارش در نظر گرفته نشده است. در واقع، با مقایسه‌ی دو آمار اخیر به نظر می‌رسد که مجموع فروش بازی‌های این پلتفرم نزدیک به 31 میلیون نسخه افزایش داشته است. در این میان، بد نیست بدانید که تاکنون چیزی در حدود 274 میلیون بازی مختلف برای کنسول نسل هشتم سونی منتشر شده است.

گزارش مشابه سونی در سال 2018 میلادی نشان می‌دهد که از زمان عرضه‌ی این کنسول تا روز دهم دی ماه سال 97 (31 دسامبر سال 2018 میلادی) فروش تمامی بازی‌های ویدیویی روی پلی‌استیشن 4 برابر با 924 میلیون نسخه بوده است. حال که تازه‌ترین برآوردهای سونی از سال گذشته میلادی منتشر شده، ظاهرا 257 میلیون بازی در طول یک سال اخیر برای این پلتفرم به فروش رسیده که بی‌شک رقم قابل توجهی است.

عملکرد پلی‌استیشن نتورک هم کمی از کنسول نسل هشتم چشم‌بادامی‌ها ندارد و تعداد کاربران فعال ماهیانه این شبکه از مرز 103 میلیون نفر گذشته است. به علاوه، گفته شده که از میان این جامعه عظیم، 38.8 میلیون نفر در سرویس اشتراکی پلی‌استیشن پلاس عضو هستند و از امکاناتی همچون تجربه‌ی بخش چندنفره‌ی آنلاین بازی‌ها و تخفیف‌های وسوسه‌انگیز فروشگاه رسمی پلی‌استیشن استفاده می‌کنند. فروش هدست پلی‌استیشن VR هم از سال 2016 میلادی تاکنون به پنج میلیون دستگاه رسیده که به همین خاطر، از آن به عنوان پرفروش‌ترین هدست وقعیت مجازی صنعت بازی‌های ویدیویی یاد می‌شود.

در انتها، بد نیست اشاره کنیم که دو کنسول جدید ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5 برای عرضه در تعطیلات کریسمس سال جاری میلادی برنامه ریزی شده‌اند. با این حال، هنوز جزئیاتی درباره مشخصات فنی و قیمت این دو دستگاه در دست نیست و زمان عرضه‌ی دقیق آن‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. البته، زمزمه‌هایی درباره‌ی معرفی کنسول پلی‌استیشن 5 در روز شانزدهم بهمن ماه (پنجم فوریه) به گوش می‌رسد که گویا شرکت سونی به خاطر عدم حضور در مراسم E3 2020، در روز مذکور با همکاری تعدادی از شرکت‌های ناشر معروف دنیا از جمله یوبی‌سافت به دنبال برگزاری کنفرانس مطبوعاتی اختصاصی است که در جریان آن به طور کامل از PS5 رونمایی کند. این در حالی است که ردموندی‌ها با تایید حضور خود در E3 پیش‌رو، به احتمال قوی طی این مراسم از تمام قابلیت‌های ایکس‌باکس جدید پرده برخواهند داشت.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا