#مهسا_امینی

احتمال الگوبرداری ایکس‌باکس از کنترلر پلی‌استیشن 5

تمجدید فیل اسپنسر از دوال سنس!

الگوبرداری ایکس‌باکس کنترلر پلی‌استیشن 5

آقای فیل اسپنسر چندی پیش در گفت‌وگویی به تمجید و تشویق از کنترلر پلی‌استیشن 5 پرداخت و آن‌طور که به نظر می‌رسد، ظاهرا ایکس‌باکس به دنبال الگوبرداری از طراحی و قابلیت‌های دوال سنس است.

پس از مدت‌ها صبر و انتظار، اواخر سال گذشته میلادی بود که کنسول‌های جدید دو شرکت مایکروسافت و سونی به نام‌های ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 راهی بازار شدند. این در حالی است که در پی شیوع ویروس کرونا، عرضه‌ی این پلتفرم‌ها چندان مطابق انتظارها صورت نگرفت و آن‌طور که باید و شاید شاهد شروع نسل نهم نبودیم. فراگیری جهانی این بیماری از یک طرف برنامه‌ی بازی‌سازان را به کلی تغییر داد و نسل جدید در روزهای ابتدایی خود میزبان بازی‌های جدید و متنوع نبود و از طرفی دیگر، تعطیلی کمپانی‌ها منجر به کاهش تولید قطعات اولیه و در نتیجه کمبود کنسول‌ها شد؛ به طوری که علی‌رغم گذشت بیش از نه ماه از عرضه‌ی پلتفرم‌های جدید، همچنان بازیکنان اقصی نقاط جهان با مشکل کمبود کنسول دست و پنجه نرم می‌کنند.

با وجود این مشکلات، کنسول‌های جدید مایکروسافت و سونی به لطف مزیت‌های منحصر به فرد تا به امروز از نظر تجاری عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشته‌اند. یکی از بزرگ‌ترین مزایای پلی‌استیشن 5، کنترلر آن یعنی دوال سنس است که از تکنولوژی‌های مختلفی همچون تریگرهای تطبیقی و حسگرهای لرزشی بهره می‌برد و بازیکن را غرق در تجربه‌ی بازی‌ها می‌کند. برتری دوال سنس نسبت به کنترلر ایکس‌باکس برهیچکس پوشیده و پنهان نیست و تقریبا اغلب منتقدان و گیمرها نیز به تمجید و تشویق آن پرداخته‌اند.

این برتری به قدری است که آقای فیل اسپنسر، رئیس کمپانی ایکس‌باکس، نیز چندی پیش در گفت‌وگویی به تحسین طراحی و قابلیت‌های کنترلر جدید سونی پرداخت و حسابی از این دسته تمجید کرد. او در این مصاحبه از علاقه‌ی خود به طراحی کنترلر سخن گفت و با تعریف‌های مکرر، به شایعه‌ی بازطراحی دسته‌های ایکس‌باکس و استفاده از ویژگی‌های تریگرهای تطبیقی و حسگرهای لرزشی در آن‌ها دامن زد.

با استناد بر اظهارات فیل اسپنسر، به نظر می‌رسد که شرکت مایکروسافت قصد الگوبرداری از از کنترلر پلی‌استیشن 5 را دارد و در آینده‌ی نه چندان دور شاهد ساخت و عرضه‌ی دسته‌های جدید برای کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس باشیم. مدیر برند ایکس‌باکس مدعی است مایکروسافت همواره در جهت ارتقا و بهبود سخت افزارهای خود تلاش می‌کند و یکی از این اقدام‌ها می‌تواند بازنگری در قابلیت‌ها و ویژگی‌های دسته‌های ایکس‌باکس باشد.

فیل اسپنسر در این زمینه توضیح می‌دهد:

هر وقت که من به نقشه‌ی توسعه و ارتقای سخت افزارهای خود نگاه می‌کنم، واقعا تحت تاثیر پیشرفت تیم لیز همرن قرار می‌گیرم. من به شخصه طراحی آن‌ها را دوست دارم. البته، بدون هیچ شک و تردیدی، ما کماکان به تولید دستگاه‌های مختلف برای ارائه‌ی بسترهای متنوع و جدید برای بازیکنان و جامعه‌ی خود ادامه می‌دهیم. در این میان، به نظر من وقت آن رسیده تا این تغییرات را در کنترلر ایکس‌باکس نیز پیاده‌سازی کنیم. من فکر می‌کنم که شرکت سونی در ساخت و طراحی کنترلر پلی‌استیشن 5 فوق‌العاده‌ای عمل کرده و ما نیز در حال بررسی یک سری موارد برای ارتقای دسته خود هستیم. شاید در آینده اقداماتی در این راستا انجام دهیم.

الگوبرداری ایکس‌باکس کنترلر پلی‌استیشن 5

همان‌طور احتمالا اطلاع دارید، کنترلر‌های نسل نهم ایکس‌باکس تفاوتی با نسل قبلی ندارند و مایکروسافت در طول سال‌های اخیر تغییراتی در قابلیت‌های آن‌ها به وجود نیاورده است. از این رو، چندان دور از انتظار نیست که این غول تکنولوژی و صنعت بازی‌های ویدیویی در آینده در طراحی کنترلر خود بازنگری کند و با الگوبرداری از دوال سنس، کنترلرهای جدیدی را برای کاربران ایکس‌باکس روانه بازار کند.

موضوع دیگری که به شایعه‌ی طراحی جدید کنترلر ایکس‌باکس دامن زده، نظرسنجی چند وقت پیش شرکت مایکروسافت است. اگر خاطرتان باشد، اوایل سال جاری میلادی بود که ردموندی‌ها یک نظرسنجی در راستای بهره‌گیری از ویژگی‌های دوال سنس از جمله تریگرهای تطبیقی و حسگرهای لرزشی در دسته ایکس‌باکس در وب‌سایت رسمی خود برگزار کرده بودند. از یک طرف نظرسنجی مایکروسافت و از طرفی دیگر، ابراز علاقه‌ی فیل اسپنسر به دوال سنس و اشاره او به ارتقای سخت افزارها، احتمال تولید مدل جدید کنترلر ایکس‌باکس را افزایش داده است.

در این میان، فیل اسپنسر معتقد است که مایکروسافت روی ساخت لوازم جانبی شخصی‌سازی و سفارشی تمرکز نکرده و هیچ برنامه‌ای برای ارائه‌ی لوازم لوکس برای کنسول‌های ایکس‌باکس ندارد. این مورد هم باعث شده تا گروهی از گیمرها به افزودن قابلیت‌های کنترلر پلی‌استیشن 5 به دسته ایکس‌باکس امیدوار شوند. اسپنسر در این خصوص می‌گوید:

در طرف مقابل، ما فعلا برنامه‌ای برای تولید و عرضه‌ی لوازم جانبی شخصی‌سازی شده و خاص نداریم. در حال حاضر ما منتظر هستیم تا آنچه که باید در رایانه‌ی شخصی و دیگر پلتفرم‌ها به وقوع بپیوندد تا از هرگونه فرصت احتمالی به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم. ما هم‌اکنون روی این موارد تمرکز کرده‌ایم.

در انتهای این گفت‌وگو، فیل اسپنسر جزئیاتی در رابطه با فناوری واقعیت مجازی و پشتیبانی مایکروسافت از آن ارائه کرد. او در این باره اعلام کرد که هدست کواست ۲ بهترین هدست واقعیت مجازی بوده و به خاطر یک سری مزایا همچون سهولت در استفاده، ارزش بالایی دارد. اسپنسر در تلاش است تا جامعه‌ی ایکس‌باکس را گسترش داده و محتوای جدیدی برای کاربران رقم بزند که واقعیت مجازی یکی از گزینه‌های احتمالی است.

الگوبرداری ایکس‌باکس کنترلر پلی‌استیشن 5

البته، مایکروسافت در حال حاضر برنامه‌ی دقیق و مشخصی برای پشتیبانی از واقعیت مجازی و توسعه‌ی بازی‌های آن را در اختیار ندارد و مشخص نیست که کدام یک از استودیوهای بازی‌سازی روی این موضوع فعالیت خواهند کرد. اسپنسر در این زمینه توضیح می‌دهد:

ما در حال حاضر منتظر انتشار خبرهای احتمالی از پلتفرم رایانه‌ی شخصی هستیم. من فکر می‎‌کنم که هدست Quest 2 بهترین تجربه‌ی ممکن از دنیای واقعیت مجازی را برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد. این هدست ویژگی‌های مهمی دارد. برای مثال، استفاده از آن بسیار راحت بوده و هیچ اجباری نیست که آن را به کنسول ایکس‌باکس خود متصل کنم. بر این اساس، وقتی که من به این موضوع فکر می‌کنم، خود به خود پلتفرم ابری ایکس‌کلاود و جامعه‌ی ایکس‌باکس لایو در ذهنم تداعی می‌شود. من فکر می‌کنم که باید از چه راهی باید چنین بازی‌ها را به جامعه و محتوای خود اضافه کنیم. آیا لازم است که وظیفه‌ی توسعه‌ی این آثار را به استودیوهای فرست پارتی خود تحمیل کنیم و یا استودیوهای ترد پارتی باید روی ساخت این عناوین مشغول به کار شوند؟ علاوه بر این‌ها، باید بررسی کنیم که آیا امکان اجرای برخی از این عناوین روی بستر فعلی فراهم است یا خیر!

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با اظهارت جالب فیل اسپنسر چیست؟ با توجه به اینکه بازیکنان و حتی توسعه‌دهندگان به خوبی از کنترلر پلی‌استیشن 5 استقبال کرده‌اند، به نظر شما آیا مایکروسافت در سال‌های آینده کنترلرهای جدیدی را برای کنسول‌های ایکس‌باکس عرضه می‌کند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا