برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

وزیر ارتباطات: ابررایانه مریم به احترام مریم میرزاخانی ساخته می‌شود

دومین ابررایانه ایرانی احتمالا سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

وزیر ارتباطات: ابررایانه مریم به احترام مریم میرزاخانی ساخته می‌شود ۰ ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ اخبار فناوری کپی لینک
اینترنت رایگان یک ماهه

محمدجواد آذری جهرمی اعلام کرد که دومین ابررایانه ایران به یاد مریم میرزاخانی، ریاضی‌دان فقید ایرانی، مریم نام‌گذاری می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه‌ی مراسمی برای بازدید از ابررایانه سیمرغ در دانشگاه امیرکبیر اعلام کرد که عملیات اجرایی دومین سوپرکامپیوتر با نام «مریم» به افتخار ریاضی‌دان ایرانی، مریم میرزاخانی و تلاش‌های زنان در این حوزه آغاز شده است.

بر اساس گزارش روابط‌ عمومی وزارت ارتباطات، این ابررایانه از ظرفیتی برابر ۱۰۰ پتافلاپس برخوردار خواهد بود.

جهرمی در رابطه با نام‌گذاری این ابررایانه گفت:

 حوزه ICT یکی از حوزه‌هایی بوده که بانوان در آن بالاترین نرخ مشارکت را داشته‌اند. من به احترام تلاش دختران سرزمینم و در این روز که روز جهانی ارتباطات است و بنا بر توضیحاتی که داده شد که نیاز داخلی برای پردازش داده‌ها بیش از آن چیزی است که امروز با گام بلندی که با سیمرغ برداشتیم باید تأمین شود، با تصمیم جمعی که با دوستان داشتیم، عملیات اجرایی ساخت ابررایانه بعدی جمهوری اسلامی ایران را برای تأمین زیرساخت‌های هوش مصنوعی اعلام می‌کنم.

بر اساس گزارش وزیر ارتباطات، عملیات ساخت ابررایانه «مریم» از ۲۶ اردیبهشت، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز شده، تأمین اعتبار این پروژه توسط وزارت ارتباطات صورت گرفته و طی یک سال آتی به بهره‌برداری می‌رسد، برای راه‌اندازی این سوپرکامپیوتر فراخوانی منتشر خواهد شد و مجموعه‌های توانمند در این خصوص مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، سپس عملیات اجرایی این ابررایانه در یکی از دانشگاه‌های کشور اجرایی می‌شود.

به گفته‌ی جهرمی، نیاز پردازشی امروز کشور در حوزه هوش مصنوعی ۱۰ پتافلاپس است که در حال حاضر برای تأمین این نیاز، از ظرفیت‌های بین‌المللی استفاده می‌شود و این موضوع باعث شده که در اولویت‌ها، بررسی درخواست‌های شرکت‌های ایرانی با تأخیر مواجه شود یا با توجه به اعمال تحریم‌ها و وجود محدودیت‌ها در نقل و انتقال‌ پول، برخی از این درخواست‌ها همچون ساخت انیمیشن و بازی‌های اینترنتی پاسخ داده نشود؛ این در حالی است که بسیاری از تولیدکنندگان محتوا در فضای مجازی به آن نیاز دارند.

به گفته‌ی جهرمی، از آنجا که ایران از نظر قانون‌گذاری و تأمین زیرساخت‌ها کمی از دنیا عقب‌ مانده‌ است، لازم است تلاش بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

وی معتقد است که راه‌اندازی ابررایانه سیمرغ، گام ابتدایی این مسیر بوده و ظرفیت اقتصاد دیجیتال در کشور برای تولید داخلی باید افزایش یابد.
مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند
وزیر پیشنهادی ارتباطات عیسی زارع پور
۰ ۰۳ شهریور ۱۴۰۰
کاهش مصرف اینترنت در اینستاگرام
۷ ۱۵ تیر ۱۴۰۰
دلایل کندی اینترنت
۰ ۰۶ تیر ۱۴۰۰
اینترنت رایگان یک ماهه
۴ ۰۶ خرداد ۱۴۰۰
حذف بسته های اینترنت شبانه وزیر ارتباطات جهرمی
۱۲ ۱۴ فروردین ۱۴۰۰
افزایش سرعت اینترنت موبایل
۰ ۱۶ اسفند ۱۳۹۹
کاهش مصرف اینترنت در اینستاگرام
۰ ۰۵ بهمن ۱۳۹۹
اینترنت رایگان
۰ ۱۵ مهر ۱۳۹۹

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments