به روزرسانی استیم قابلیت‌های بهتری را برای بخش دانلود به همراه دارد

بهبود مدیریت حافظه و دانلود

به روزرسانی استیم

در جدیدترین به روزرسانی استیم (Steam) به نظر می‌رسد که Valve قابلیت‌های تازه‌ای را به این برنامه اضافه کرده که برای دانلود و مدیریت حافظه در نصب بازی‌های مختلف می‌تواند کارساز باشد. با این وجود، ویژگی‌های بیشتری در این آپدیت اضافه شده‌اند که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

در حال حاضر یکی از بهترین برنامه‌هایی که در پلتفرم رایانه شخصی قابلیت دسترسی به انواع و اقسام بازی‌های مختلف را فراهم می‌کند، استیم است. این اپلکیشن، در واقع یک فروشگاه بزرگ و پر از عناوین مختلف را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که در رقابت با فروشگاه‌های دیگر مانند اپیک گیمز قرار داشته و ویژگی‌های خاصی را ارائه می‌کند که در جذب کاربران تاثیرگذار هستند. برای مثال شما در برنامه Steam محیط کاربری بهتر و شاید در برخی مناطق قیمت بهتری را مشاهده کنید که در مجموع باعث می‌شوند تا این فروشگاه به نسبت دیگر نمونه‌های مشابه برتری داشته باشد. همچنین تعداد بازی‌های حاضر در این فروشگاه آنلاین به حدی زیاد هستند که از عناوین AAA تا بازی‌های ساخته شده توسط گروه‌های کمتر شناخته شده را هم می‌توانید پیدا کنید.

با این وجود هر اپلکیشنی حتی اگر در بهترین حالت ممکن هم باشد، نیاز دارد تا برخی به روزرسانی‌ها روی آن اعمال شود تا در نهایت شاهد پیشرفت آن باشیم. در نتیجه، استیم نیز مانند هر برنامه دیگری بالاخره یک آپدیت تازه را دریافت کرده که در آن، چندین ویژگی جدید به آن اضافه می‌شود. متاسفانه این ویژگی‌ها درباره اضافه کردن قابلیت استفاده از ظرفیت کامل کنترلر دوال سنس در تمامی بازی‌ها نیست، اما حداقل می‌توان در دانلود و کنترل ظرفیت حافظه رایانه، عملکرد بهتری را از آن مشاهده کرد.

جزئیات به روزرسانی استیم

در این به روزرسانی جدید به کلی ظاهر منو دانلود در استیم تغییر کرده و به نحوی پس از نصب نسخه جدید این Client، شاهد صفحه متفاوتی در بخش دانلودها خواهید بود. به گفته سازندگان این تغییرات ظاهری برای استفاده راحت‌تر و نمایش جزئیات بیشتر بوده و می‌تواند کار کاربران را راحت‌تر کند. با این وجود، این تمام قابلیت‌های به روزرسانی جدید استیم نیست.

  • اکنون وقتی که شما دانلود یک بازی یا آپدیت آن را شروع می‌کنید، درصد کلی رد شده از محتوای دانلود شده بازی نمایش داده خواهد شد. این در حالی است که در گذشته شما تنها می‌توانستید میزان دانلود شده از محتوای جزئی هر بازی را مشاهده کنید که هرگز به مانند دیدن مقدار کلی نیست.
  • هر دانلود نیمه تمام که وسط آن شما پروسه را قطع کرده باشید یا اینکه به هر دلیلی روند دانلود آن متوقف شده باشد، هم‌اکنون در صفحه دانلودها با نمایش میزان درصد دانلود شده نمایش داده خواهد شد. همچنین این درصد به صورت کم‌رنگ نشان داده می‌شود تا ببینید که کدام دانلودهای شما به اتمام رسیده و کدام به اتمام رسیده‌اند.
  • یک گزینه با شکل (i) هم‌اکنون هنگام آپدیت بازی در کنار درصد آن نمایش داده می‌شود که با زدن آن می‌توانید جزئیات کلی محتوای خود را تماشا کنید. برای مثال شما می‌توانید فایل‌های دانلود شده و پوشه آن‌ها را مشاهده کنید تا از حجم تعداد آن‌ها باخبر شوید. با این وجود در نظر داشته باشید که بخش زیادی از این فایل‌ها جایگزین خواهند شد و تکراری بودن اسم‌ها به معنی دانلود مجدد نیست.
  • در منو دانلودها می‌توانید در یک ردیف کلی تعداد دانلودها و درصد آن‌ها را مشاهده کنید، اما اگر کمی قصد مرتب کردن این لیست را داشته باشید، می‌توانید با نگه داشتن کلیک چپ روی هر دانلود آن را درگ و در مکانی دیگر بالاتر یا پایین‌تر قرار دهید.
  • در به روزرسانی جدید استیم وقتی که در حال دانلود مستقیم یک بازی جدید هستید، می‌توانید دو گزینه جدید را در منو مربوط به آن مشاهده کنید که یکی برای ادامه اتوماتیک دانلود در صورت توقف بوده و دیگری هنگام اتمام دانلود بازی را به صورت خودکار اجرا خواهد کرد.
  • در منو هر بازی که قصد آپدیت کردن آن را داشته باشید، حال یک گزینه View News وجود دارد که اگر وارد آن شوید تازه‌های اضافه شده به بازی را در بخش Patch Notes مشاهده خواهید کرد. این منو تنها برای دانلود آپدیت در دسترس بوده و برای مثال وقتی که فصل جدید یک بازی شروع می‌شود، تمامی جزئیات آن را از جمله محتوای خود بازی و حجم فایل مورد نیاز برای دانلود را در اختیار شما خواهد گذاشت.

به هر حال این‌ها ویژگی‌های جدید استیم در آپدیت جدید برنامه فروشگاه آن هستند که برای راحت‌تر شدن کار کاربران قرار داده شده‌اند. اما نکته قابل توجه اینجاست که جدای از این موارد، ظاهرا می‌توانید هر کدام از درایوهای حافظه داخلی رایانه خود را در منو جدیدی که برای آن در نظر گرفته شده تماشا کنید که خود یک ویژگی بسیار مثبت شمرده می‌شود. همچنین در این منو میزان فضای اشغال شده توسط هر بازی قابل مشاهده بوده و از طرفی می‌توانید ببینید که حجم بازی‌های مختلف در حالت پایه چقدر بوده و تا چه حد فایل محتوای DLC در کنار آن قرار دارد. این ویژگی در پاک کردن میزان فضای اشغال شده و فهمیدن حجم هر بازی به صورت کاملا جزئی بسیار کاربردی بوده و قاعدتا از برخی قابلیت‌های اضافه شده به منو دانلود هم بهتر است!

به روزرسانی استیم هم‌اکنون با یکبار باز کردن برنامه آن به صورت خودکار با اتصال به اینترنت در رایانه‌های شخصی قابل دریافت است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا