آیا مدل جدید پلی‌استیشن 5 تفاوتی با مدل اصلی آن دارد؟

نگران سیستم خنک‌کننده مدل جدید دستگاه نباشید!

مدل جدید پلی استیشن 5

با استناد بر نتایج آزمایش‌های اخیر وب‌سایت معروف دیجیتال فاندری، مدل جدید پلی استیشن 5 از نظر عملکرد کاملا مشابه مدل اولیه بوده و سیستم خنک‌کننده آن هیچ ایرادی ندارد.

کمتر از یک سال از شروع نسل نهم صنعت بازی‌های ویدیویی و عرضه‌ی کنسول‌های جدید دو شرکت مایکروسافت و سونی به نام‌های ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و پلی‌استیشن 5 به بازار می‌گذرد. عرضه‌ی این پلتفرم‌ها تحت تاثیر فراگیری ویروس کرونا قرار گرفت؛ به طوری که به خاطر مشکلات ناشی از این ایپدمی از جمله تعطیلی شماری از شرکت‌ها، عرضه‌ی آن‌ها با محدودیت‌هایی همراه بود و مشکلات زیادی گریبان‌گیر کمپانی‌ها و همچنین گیمرها در اقصی نقاط جهان شد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات و چالش حال حاضر بازیکنان، کمبود کنسول‌های جدید است که نمی‌توان با قیمت مناسب و معقولی آن‌ها را تهیه کرد.

در این میان، به طور معمول بعد از گذشت مدت نسبتا کوتاهی از عرضه‌ی اولیه‌ی یک محصول، شرکت سازنده در جهت بهبود دستگاه و همچنین کاهش هزینه‌های تولید، تغییرات جزئی در آن به وجود می‌آورد. این موضوع برای کنسول پلی‌استیشن 5 صادق بوده و چند هفته پیش شرکت سرشناس سونی بدون اعلام رسمی، مدل جدید کنسول نسل نهم خود را در برخی از کشورها همچون استرالیا راهی بازار کرد. برخلاف تصورها، مدل جدید که با کد CFI-1100 شناخته می‌شود، هیچ تغییرات بزرگی از جمله فضای ذخیره‌سازی بیشتر یا سخت افزار قدرتمندتری را به خود ندیده‌ و جدا از یک پیچ، صرفا هیت سینک دستگاه تعویض شده است.

در واقع، سونی در نسخه جدید از هیت سینک متفاوتی استفاده کرده که در مقایسه با مدل قبلی، کوچک‌تر است. این موضوع باعث شده تا وزن کنسول جدید نیز نسبت به مدل قبلی چیزی در حدود ۳۰۰ گرم کاهش یابد. با تغییر اجزای بخشی از سیستم خنک‌کننده دستگاه، حدس و گمان‌هایی در خصوص عملکرد کنسول مطرح شد که بر اساس آزمایش‌های صورت گرفته توسط یک یوتیوبر معروف، ظاهرا هیت سینک کوچکتر در مدل جدید منجر به گرم شدن بیشتر کنسول نسبت به مدل اصلی شده و به بیان دقیق‌تر، نسخه تازه نزدیک به سه درجه گرم‌تر از نسخه اصلی کار می‌کند.

با افزایش نگرانی کاربران از این ایراد، چندی پیش وب‌سایت معروف دیجیتال فاندری دست به کار شد و در شرایط یکسان و متفاوت به مقایسه هر دو مدل پرداخت. طبق نتایج این آزمایش، در مدل جدید پلی‌استیشن 5 در برخی مواقع دمای بالاتر و در برخی مواقع دمای پایین‌تری نسبت به مدل اولیه داشت. بر این اساس، تغییر ایجاد شده در هیت سینک به معنی تضعیف سیستم خنک‌کننده کنسول نیست و چنین تفاوت‌های حرارتی به عوامل مختلفی همچون میزان اشغال فضای ذخیره‌سازی بستگی دارد. این رسانه مدعی است که تفاوت‌ها در حد چند درجه سانتی گراد بوده و به طور کامل می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد؛ چرا که در تمامی تست‌های انجام شده، هر دو مدل عملکرد مشابهی در اجرای برنامه‌ها و بازی‌ها داشتند.

سونی در هر دو مدل یک دمای مشخص به عنوان دمای اضطراری برای کنسول تعریف کرده تا در صورت عدم کارکرد صحیح سیستم خنک‌کننده و افزایش چشمگیر حرارت، دستگاه به طور خودکار خاموش شود. حال در تمامی بررسی‌های دیجیتال فاندری، حرارت مدل جدید پلی استیشن 5 به هیچ عنوان به دما و نقطه‌ی خاموش اضطراری نمی‌رسد و علاوه بر این، هیچ کندی، لگ و تاخیر را تجربه نخواهید کرد. از این رو، نگران سیستم خنک‌کننده نسخه جدید کنسول جدید نباشید.

مدل جدید پلی استیشن 5

تغییر هیت سینک تنها موردی نیست که سونی خواستار ایجاد تغییرات جزئی در سخت افزار کنسول پلی‌استیشن 5 است. همان‌طور که در ابتدای خبر اشاره کردم، عرضه‌ی کنسول‌های جدید مایکروسافت و سونی چندان مطابق انتظارها صورت نگرفت و موجودی پلتفرم‌های نسل نهم در اغلب فروشگاه‌های بزرگ و کوچک متناسب با میزان تقاضا نیست و مطابق برخی از پیش‌بینی‌ها، عرضه‌ی محدود آن‌ها تا سال آینده میلادی ادامه خواهد داشت. بر این اساس، چند وقت پیش بود که هیروکی توتوکی، رئیس بخش مالی شرکت سونی، در گفت‌وگویی اعلام کرد که با توجه به شرایط کنونی، تولید پلی‌استیشن 5 در تعداد بالا امکان‌پذیر نیست و از آنجا که وضعیت نابسامان کنونی به این زودی‌ها به حالت عادی بازنمی‌گردد، ممکن است که سونی تغییراتی در سخت افزارهای کنسول خود ایجاد کند تا از این طریق بتواند سرعت تولید کنسول خود را افزایش دهد.

در راستای این اظهارات، شایعه شده بود که سونی قصد دارد تا با تغییر یک سری از سخت افزارهای کنسول، به مشکل کمبود قطعات اولیه محصول خود پایان دهد و در آینده‌ی نزدیک مدل جدیدی از آن را راهی بازار کند. بر اساس گزارش وب‌سایت مشهور دیجی‌تایمز، پروسه‌ی بازطراحی کنسول پلی‌استیشن 5 از اواسط سال آینده میلادی آغاز می‌شود و شرکت سونی این بار قصد دارد بجای استفاده از پردازنده هفت نانومتری ای‌ام‌دی، به سراغ پردازنده مرکزی شش نانومتری ای‌ام‌دی برود. این گزارش هنوز به طور رسمی توسط سونی تایید نشده و باید منتظر ماند و دید که ژاپنی‌ها برای افزایش میزان تولید کنسول جدید خود از چه راهکارهایی استفاده خواهند کرد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه تفاوت هیت سینک مدل جدید پلی استیشن 5 چیست؟ به نظر شما، آیا به‌زودی شاهد ایجاد یک سری تغییرات دیگر در سایر اجرای کنسول خواهیم بود؟ با توجه به اینکه فراگیری ویروس کرونا همچنان ادامه دارد، شما وضعیت مدل‌های بعدی این دستگاه را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا