نقد فصل پنجم سریال Money Heist

نقد فصل پنجم سریال Money Heist (تا پایان قسمت پنجم)

یک اختتامیه‌ی پرشکوه برای یک سرقت پرشکوه‌تر

پس از مدت‌ها فصل پنجم و پایانی سریال محبوب و پرطرفدار Money Heist نیز به دستمان رسید و توانستیم 5 اپیزود ابتدایی آن را در قالب پارت اول فصل پنجم این سریال مشاهده کنیم. در فصل پنجم سریال Money Heist باری دیگر به بانک مرکزی اسپانیا واقع در شهر مادرید، پایتخت این کشور می‌رویم تا ببینیم آیا سرانجام گروه حرفه‌ای پروفسور موفق به خروج موفقیت آمیز از بانک مرکزی به همراه طلاها خواهد شد یا خیر؟ در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی فصل پنجم سریال Money Heist بپردازیم و نکات مثبت و منفی آن را به طور خلاصه مرور کنیم.

نقد فصل پنجم سریال Money Heist
آلیشیا روند کامل تبدیل شدن به یک شخصیت خاکستری را طی می‌کند و حرفه‌ای‌ترین نمونه کار تیم نویسندگان سریال در زمینه‌ی شخصیت‌پردازی محسوب می‌شود

فصل چهارم سریال Money Heist با یک کلیف‌هنگر نفسگیر و غافلگیرکننده به کار خود پایان بخشید و حالا نوبت به فصل پنجم رسیده تا حوادث پس از آن پایان‌بندی نفسگیر را به نمایش درآورد. جایی که پروفسور توسط آلیشیا سیرا (Alicia Sierra) بازداشت می‌شود اما تصمیم می‌گیرد که او را به زندان یا حتی اداره‌ی پلیس منتقل نکند. در نتیجه پروفسور را در همان محل مدیریت سرقت نگه می‌دارد و شروع به بازجویی کردن از او می‌کند. اما به نظر شما با وجود شخصی مثل پروفسور در یک بازجویی، می‌توان او را به حرف زدن واداشت و از او درباره‌ی جزئیات نقشه و شیوه‌ی فرار کردن تیم از بانک مرکزی سوال پرسید؟ 

از سویی دیگر ورود راکل با اسم جدید لیسبون به تیم سارقین درون بانک مرکزی را داریم که گویا درحال بهره‌گیری از سوابق پلیسی خودش است تا در این سرقت موفق ظاهر شود. به جرات می‌توان گفت فصل پنجم Money Heist بیشترین مقدار ماموریت‌های خارج از محل سرقت را در خود جای داده است. 

پروفسور یک تیم از سارقین را در خارج از ساختمان بانک مرکزی مسئول تدارکات قرار داده تا در مواقع مختلف، ماموریت‌های متعددی را برای پروفسور به انجام برسانند. اما چیزی که این تیم از آن بی‌خبر است، پدیده‌ای به نام آلیشیا سیرا است که نخستین بار در فصل سوم وارد سریال شده بود اما در جریان فصل پنجم چهره‌ای متفاوت را از خود به نمایش می‌گذارد که تفاوت‌های اساسی بسیاری با شخصیت قبلی‌اش دارد. 

آلیشیا حالا به تنهایی به بزرگترین تهدید پروفسور تبدیل شده اما پروفسور نیز خونسردتر از همیشه از به اشتراک گذاشتن جزئیات نقشه‌ی سرقت به ویژه چگونگی فرار از بانک مرکزی، خودداری می‌کند. چرا که مطمئن است نقشه‌ی سرقت همانطور که برنامه‌ریزی کرده درحال سپری شدن است و به گفته‌ی خودش حتی با مرگ او نیز این نقشه خراب نمی‌شود.

نقد فصل پنجم سریال Money Heist
گاندیا با وجود اینکه منفورترین شخصیت تاریخ این سریال محسوب می‌شود، در عین حال یکی از برگ‌های برنده‌ی این فصل نیز هست و نبرد طولانی‌اش با توکیو به نقطه‌ی جالبی ختم می‌شود

در فصل پنجم سریال Money Heist خطراتی که تیم سارقین را تهدید می‌کردند، چند برابر شده‌اند و به نوعی می‌توان گفت آن‌ها با سخت‌ترین چالش‌های پیش روی خود از ابتدای سریال تا بدینجا مواجه شده‌اند. بخش قابل توجهی از پنج اپیزود ابتدایی فصل پنجم سریال Money Heist حول محور کاراکتر گاندیا می‌چرخد. 

رئیس تیم محافظین رئیس بانک مرکزی که گویا یک آدمکش حرفه‌ای است و یک نفره می‌خواهد چوب لای چرخ تیم سارقین کند. گاندیا با اینکه حسابی با اذیت و آزار رساندن به شخصیت‌های محبوب سریال، بیننده را آزرده‌خاطر می‌کند، راستش را بخواهید یکی از مهم‌ترین برگ‌های برنده‌ی فصل پنجم سریال Money Heist محسوب می‌شود. پیش از این نیز در گذشته شخصیت آرتور را داشتیم که تمام تلاشش را به کار می‌گرفت تا سد راه تیم سارقین شود، گاندیا اما حتی لازم نیست تمام تلاشش را به کار بگیرد. 

زد و خوردهای این فصل به قدری زیاد هستند که حتی برای اولین بار در تاریخ سریال مشاهده می‌کنیم که گروهی از گروگان‌ها سلاح در دست می‌گیرند و شروع به تیراندازی به سمت سارقین می‌کنند

چرا که خیلی زود به بزرگترین تهدید بر علیه تیم سارقین تبدیل می‌شود و از سویی دیگر تمام محاسبات پروفسور را بر هم می‌ریزد. در این فصل همچنین یک گروه نظامی جدید نیز وارد سریال می‌شوند و هدفشان این است که بدون هیچ نیروی بازدارندگی‌ای، به قلب سارقین بزنند و با بیشترین خسارت جانی ممکن، هرچه سریع‌تر نقشه‌شان را متوقف کنند. وقتی سر و کله‌ی این گروه نظامی پیدا می‌شود در می‌یابیم که فصل پنجم سریال Money Heist قرار است خونین‌ترین فصل سریال باشد و راستش را بخواهید همینطور هم هست. 

 

نقد فصل پنجم سریال Money Heist
پیچش‌های داستانی عمیق گریبان‌گیر روابط عاشقانه‌ی سریال هم شده‌اند و تغییرات زیادی را در این زمینه شاهد هستیم

یکی دیگر از برگ‌های برنده‌ی فصل پنجم سریال Money Heist شیمی بین کاراکترهاست که مثل همیشه از پیچیدگی بسیار بالایی برخوردار شده. در طول این پنج اپیزود خیلی از رابطه‌های عاشقانه دچار تحول می‌شوند و همچنین چند رابطه‌ی غیرعاطفی نیز بین کاراکترها مشاهده می‌کنیم که پیچدگی داستان این فصل را دوچندان کرده‌اند. 

یکی از این رابطه‌های پیچیده، ارتباط عجیب و غیرعادی بین پروفسور و گروگان‌گیر جدیدش یعنی آلیشیا است که در ابتدا در قامت یک دشمن تمام عیار وارد مخفی‌گاه پروفسور می‌شود. اما در ادامه آرک‌های داستانی متعددی روی کاراکتر او پیاده‌سازی می‌شوند که رفته رفته شخصیتی خاکستری‌رنگ (نه بد و نه خوب) از او به ارمغان می‌آورند. کاراکتری که دلایل زیادی برای دشمنی کردن با پروفسور دارد، اما دشمنی‌هایش را کنار می‌گذارد و سپس با وقوع یک اتفاق غیرقابل پیش‌بینی مثل پاره شدن کیسه‌ی آبش، رابطه‌اش با پروفسور وارد یک فاز کاملا جدید می‌شود. 

به طور کلی کاراکتر آلیشیا سیرا به همراه کاراکتر گاندیا را می‌توان دو برگ برنده‌ی اصلی فصل پنجم سریال Money Heist دانست که نویسندگان سریال برای غیرقابل پیش‌بینی به تصویر کشیدن‌شان سنگ تمام گذاشته‌اند و حقیقتا نیز در کار خود موفق شده‌اند.

نقد فصل پنجم سریال Money Heist
برای دیدن این چهره مجددا باید تا ماه دسامبر سال جاری میلادی صبر کنیم

همانطور که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، فصل پنجم سریال Money Heist از هر چیزی دو برابر مقدار قبلی در خود جای داده و این توصیف شامل حال اکشن‌های فیلم نیز می‌شود. به لطف گروه نظامی جدیدی که رئیس پلیس تازه‌ی سریال احضارشان می‌کند، اکشن‌های سریال وارد سطح کاملا جدیدی می‌شوند که پیش از این نمونه‌ی مشابه‌شان را مشاهده نکرده بودیم. اکشن‌های بزرگتر و انفجارهای عظیم‌تر بدون شک به معنای قربانیان بیشتر نیز هست. از همین رو باید خود را حسابی برای مواجه شدن با خونریزی‌های غافلگیرکننده‌ی فصل پنجم آماده کنید.

یکی از مواردی که فصل پنجم سریال Money Heist تا حد زیادی روی آن مانور داده و سرمایه‌گذاری کرده، وجه‌ی عمومی سارقین سریال نزد مردم است

همانطور که در دو فصل اخیر نیز مشاهده کرده بودیم، مردم تا حد زیادی به سارقین علاقمند شده‌اند و اقدامات آن‌ها را منطقی می‌دانند. از همین رو یکی از چالش‌های بزرگ پیش‌آمده برای پلیس این است که هر اقدامی را با توجه به وضعیت اذهان عمومی ترتیب دهد تا مبادا با یک اقدام غلط موجب قهرمان‌سازی از سارقین شود. حمایت مردم از سارقین حالا دیگر به یکی از برگ برنده‌های اصلی پروفسور تبدیل شده و در اپیزود ابتدایی این فصل نیز به خوبی مشاهده می‌کنیم که پروفسور چگونه با این برگ برنده به نفع تیم خودش بازی می‌کند.

فصل پنجم سریال Money Heist بهترین شیوه‌ای که می‌شد سریال را به پایان رساند، در پیش می‌گیرد و به نحو احسن اتفاقات یکی از محبوب‌ترین سریال‌های چند سال اخیر را به پایان راه خودش نزدیک می‌کند. این فصل چندین مسئولیت به عنوان فصل پایانی سریال Money Heist برعهده دارد و یکی پس از دیگری نیز مسئولیت‌های خود را به جای می‌آورد. 

از به سرانجام رساندن رابطه‌ی بین شخصیت‌ها گرفته تا به تصویر کشیدن تصویر واقعی پلیس و قهرمان‌سازی از سارقین. فصل پنجم سریال Money Heist یکی از بهترین پایان‌بندی‌های تاریخ تلویزیون را به همراه دارد و باید ببینیم که آیا در نیمه‌ی دوم خود نیز اینگونه موفق عمل می‌کند یا خیر؟

این بررسی بر اساس فصل پنجم سریال Money Heist تا انتهای قسمت پنجم صورت گرفته و ممکن است در آینده با پخش پنج اپیزود بعدی، نمره‌ی این بررسی تغییر کند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

8 عالی
فصل پنجم سریال Money Heist بهترین شیوه‌ای که می‌شد سریال را به پایان رساند، در پیش می‌گیرد و به نحو احسن اتفاقات یکی از محبوب‌ترین سریال‌های چند سال اخیر را به پایان راه خودش نزدیک می‌کند. این فصل چندین مسئولیت به عنوان فصل پایانی سریال Money Heist برعهده دارد و یکی پس از دیگری نیز مسئولیت‌های خود را به جای می‌آورد. از به سرانجام رساندن رابطه‌ی بین شخصیت‌ها گرفته تا به تصویر کشیدن تصویر واقعی پلیس و قهرمان‌سازی از سارقین.
  • شیوه‌ی جالب به تصویر کشیدن چهره‌ی واقعی پلیس و قهرمان‌سازی از سارقین
  • به تکامل رسیدن شخصیت‌پردازی دو کاراکتر شگفت‌انگیز مثل گاندیا و آلیشیا
  • بزرگترین و خشن‌ترین اکشن‌های تاریخ سریال تا به امروز متعلق به فصل پنجم است
  • در کمال ناباوری، سریال همیشه می‌تواند شرایط را برای پروفسور چالش‌برانگیزتر از جلوه دهد!
  • عدم پیشرفت شخصیتی کاراکتر آرتور و تک‌بعدی باقی ماندن او با همان اهداف همیشگی
  • شخصیت لیسبون (راکل) به عنوان یک پلیس سابق تجربه‌ی کافی برای مدیریت تیم را دارد اما سریال قدرت او را نادیده می‌گیرد
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا