داستان سریال Money Heist

آیا داستان سریال Money Heist براساس واقعیت نوشته شده است؟

سرقت‌های بزرگی که واقعی به نظر می‌رسند

آیا فکر می‌کنید که داستان سریال Money Heist براساس واقعیت نوشته شده است؟ جواب این سوال هم مثبت است و هم منفی، اما برای بررسی بیشتر و جزئی آن بد نیست در ادامه این مطلب به دنبال پاسخ مورد نظر خود باشید. به هر حال هر سرقتی پیشینه‌ای دارد و مانی هایست هم پر است از انواع و اقسام دزدی‌های عجیب و غریب که در واقعیت شاهد تکرار کردن آن‌ها بوده‌ایم!

سریال Money Heist مدت‌هاست که از شبکه استریم نتفلیکس پخش می‌شود و ساخت آن چالش‌های بسیاری را پشت سر گذاشته که از جمله آن می‌توان به فیلمبرداری صحنه‌های سرقت به واقعی‌ترین شکل ممکن اشاره کرد. با این وجود نکته قابل توجه اینجاست که تاثیرگذاری این سریال به حدی زیاد بوده که باعث شده تا افراد بسیاری از سرتاسر جهان به دنبال تکرار کردن برخی از اتفاقات آن مانند اعتراضات سیاسی و حتی سرقت بانک و طلافروشی باشند! اما طوری که مردم در واقعیت از این سریال اقتباس می‌کنند، آیا داستان خود Money Heist هم براساس رویدادهای واقعی نوشته شده است؟ نه! قاعدتا پاسخ کوتاه به چنین سوالی منفی خواهد بود، اما اگر کمی با جزئیات قصد جواب دادن به این پرسش را داشته باشیم، می‌توان گفت که برخی اتفاقات این سریال براساس بعضی رویدادها و ایده‌های واقعی در نظر گرفته شده تا همه چیز همانطور که باید و شاید به نزدیک‌ترین شکل ممکن با حقیقت برای بیننده تداعی شود.

اتفاقات داستان سریال Money Heist برگرفته از چه مسائل تاریخی فلسفی است؟

داستان این سریال فوق‌العاده محبوب درباره افرادی است که دزدی می‌کنند و در ازای این کار به جای اینکه بیشتر به فکر پولدار شدن خود باشند، این مبلغ را بین مردم پخش می‌کنند! حال احتمالا در اولین ایده شما به فکر رابین هود خواهید افتاد؛ اسطوره‌ای که او هم از خزانه دولت دزدی می‌کرد تا بتواند پولی را بین مردم فقیر پخش کند. اما ایده پشت این دزدی‌ها چندان هم درباره رابین هود نیست، بلکه اگر به ماسک شخصیت‌های مختلف در این سری دقت کنید، احتمالا متوجه شباهت آن با صورت دالی خواهید شد. دالی یکی از هنرمندان بزرگ قرن ۲۰ میلادی است که در جنبش هنری دادائیسم فعال بوده و سیبیل بلند او شباهت‌های بسیاری را با این ماسک‌ها دارد. حال سبک فلسفه و ایده دالی چه ربطی را با این موضوع دارد؟

در مجموع، دادائیسم متولد شد تا ریشه و بنیان هنر را از آنچه که هست هدف قرار بگیرد. به وضوح می‌توان نقاشی‌هایی را از این دوره هنری پیدا کرد که همگی ضد هنر بر باور گذشته هستند و چهار خط و طرح عجیب روی بوم را نقاشی می‌نامند. با این حال، چنین طرز فکری کاملا بر خلاف ایده جنگ و دنیای مدرنی است که قرار بود در آن زمان همه چیز را بهتر کند، در حالی که تنها جنگ‌های جهانی ادامه پیدا کردند و مردم بیشتری کشته شدند. همچنین این جنبش هنری را می‌توان یک حرکت ضد فاشیستی و آنتی کاپیتالیستی (نظام سرمایه‌داری) دانست که در موازات آن در سریال Money Heist، شخصیت‌ها به جای اینکه به فکر قدرت و پول بیشتر باشند، نوع متفاوتی از آزادی را هدف قرار می‌دهند. از طرفی نیز می‌توان این اتفاقات را همگام با شعر معروف و ایتالیایی Bella Ciao دانست؛ موردی که باز هم ایده‌پردازی ضد فاشیستی را در ریشه داشته و در اعتراضاتی در کشورهای مختلف جهان نیز خوانده می‌شود. سازنده این سریال الکس پینا (Alex Pina) خود این موسیقی تاریخی را یکی از پایه‌های این مجموعه می‌داند و از طرفی اظهار کرده که همیشه در سر او پخش می‌شود. به گفته او، این آهنگ نماد مقاومت است و هرجا که مقاومتی باشد، امید و زندگی هم وجود خواهد داشت.

با این حساب، داستان سریال Money Heist صرفا درباره انواع و اقسام راه‌های دزدی از بانک‌های بزرگ نیست، بلکه در کل پیام این اتفاقات مقاومت در برابر نظام سرمایه‌داری است. موردی که در اعتراضات مختلف کشورها حتی با پوشیدن ماسک‌ها و لباس‌های قرمز رنگ معروف این سریال دیده شده است. با این وجود از تاثیرات بزرگ این سریال جدای از بیرون کشاندن مردم برای اعتراض به وضع موجود در کشوری مانند عراق، ظاهرا درباره مسئله دیگری هم بوده است؛ آموزش دزدی! برای مثال پس از پخش فصل اول سریال، در شهر لاس وگاس آمریکا دزدی بزرگی از یک کازینو انجام شده که می‌توانست تحسین پروفسور را دنبال داشته باشد! همچنین چند مورد دزدی از بانک هم در آمریکا و برخی کشورهای دیگر گزارش شده بود که همگی هنگام پخش سریال Money Heist انجام شده بودند.

با این حساب، در پاسخ به سوالی که اول این مطلب طرح شده، داستان سریال Money Heist هرگز درباره داستانی از روی واقعیت نیست و همه چیز آن ساختگی است. اما ایده‌پردازی آن کاملا درباره جنبش هنری دادائیسم و همچنین اقدامات ضد سرمایه‌داری است که در طول تاریخ توسط مردمان حقیقی اتفاق افتاده و به نحوی جرقه ساخت این سریال را هم زده است.

با این وجود، نظر شما درباره این سریال معروف و داستان فوق‌العاده جذاب آن چیست؟ آیا نزدیک بودن رویدادهای آن به واقعیت باعث شده تا شما هم فکر کنید که داستان Money Heist بر اساس زندگی حقیقی افرادی در کشور اسپانیا نوشته شده است؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا