#مهسا_امینی

نگاهی به تمام برنامه های مایکروسافت برای ایکس باکس پیش از ایکس باکس شو کیس

تمرکز ویژه مایکروسافت بر فضای ابری و بازی های فرست پارتی

روز گذشته روزی بزرگ برای صنعت بازی‌های ویدیویی و بیش از آن برای مایکروسافت بود که پیش از برگزاری مراسم ایکس باکس شو کیس ما را غافلگیر کرد. برنامه های مایکروسافت برای ایکس باکس، می‌تواند آینده آن‌ها را تضمین کند!

شرکت مایکروسافت (Microsoft) روز گذشته انبوهی از محتوای جدید را پیش از مراسم خود که طی روز یک شنبه برگزار خواهد شد معرفی کرد. گرچه این اطلاعات می‌توانند بخشی کوچک از برنامه‌های مایکروسافت برای آینده باشند، ولی نگاه به آن‌ها خالی از لطف نبوده و می‌تواند سبب استفاده بهتر، بیشتر و البته آسان‌تر از خدمات برند ایکس باکس در کنسول‌های ایکس باکس، رایانه‌های شخصی و همچنین فضای ابری شوند.

پیش از هر چیز، مایکروسافت اعلام کرد که تا پیش از پایان سال جاری میلادی، این اجازه را به کاربران سرویس ایکس باکس گیم پس آلتیمیت داده تا هر بازی موجود در سرویس گیم پس یا خارج از سرویس گیم پس را با استفاده از فضای ابری اجرا کنند. در ادامه آن‌ها اعلام کردند که از روز ۳۰ ژوئن سال جاری، برابر با ۹ تیر ماه، کاربران ایکس باکس گیم پس آلتیمیت می‌توانند بازی‌های موجود در سرویس گیم پس که از قابلیت کلاود برخوردار هستند را در تلویزیون‌های هوشمند سال ۲۰۲۲ سامسونگ و بدون نیاز به حضور فیزیکی کنسول‌های ایکس باکس اجرا کنند. مایکروسافت قصد دارد تا پیش از پایان ۲۰۲۲ ویژگی‌های بیشتری را در اختیار کاربران تلویزیون‌های هوشمند قرار دهد.

شرکت مایکروسافت همچنین از پروژه جدید خود با نام مورکرافت (Moorcoft) رونمایی کرد که دموی بازی‌های جدید را در اختیار کاربران سرویس گیم پس قرار می‌دهد. انتظار می‌رود این پروژه طی سال ۲۰۲۳ عملی شود.

مرورگر مایکروسافت اج نیز به زودی به روزرسانی‌هایی را مخصوص بازی‌های ویدیویی دریافت کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به یکپارچگی سیستم ایکس باکس کلاود گیمینگ با این مرورگر اشاره داشت. علاوه بر آن، ما شاهد صفحه اختصاصی گیمینگ برای این مرورگر خواهیم بود که به لطف آن، بازی‌های اجرا شده با استفاده از فضای ابری در این مرورگر وضوح بالاتری داشته و روان‌تر از پیش اجرا می‌شوند. در کنار این صفحه اختصاصی گیمینگ، ما شاهد افزوده شدن Efficiency Mode خواهیم بود که به لطف آن کارکرد مرورگر در زمان اجرای بازی‌ها در ویندوزهای ۱۰ و ۱۱ کاهش خواهد یافت تا کاربران لذت بیشتری از بازی خود ببرند.

شرکت مایکروسافت از به روزرسانی‌های جدید ویندوز ۱۱ نیز رونمایی کرد که شامل بهبود نرخ فریم، فعال سازی خودکار HDR و همچنین قابلیت Variable Refresh Rate (VRR) یا نرخ فریم متغیر می‌شوند. در ادامه آن‌ها به نرم افزار جدید کالیبراسیون HDR اشاره داشتند که سبب دقت رنگ بیشتر و همچنین پایداری بیشتر صفحات HDR می‌شود. در کنار این به روزرسانی‌ها، آن‌ها از ویجت گیم پس و کنترلر بار تازه رونمایی کردند که به شما اجازه داده بدون استفاده از موس و کیبورد و تنها با استفاده از کنترلر متصل به رایانه شخصی به بازی‌های اجرا شده تحت فضای ابری و به طور کلی بازی در حال اجرای خود باز گردید.

بخش محبوب Xbox Design Lab نیز به روزرسانی‌هایی را دریافت کرد که شامل پالت رنگ جدید مشکل از رنگ‌های صورتی روشن، نارنجی روشن، سبز روشن، بنفش روشن و رنگ‌های ارتشی بسیار دوست داشتنی با نام‌های ارتشی معدنی، ارتشی قطبی، ارتشی جنگلی، ارتشی شنی و ارتشی آتشین می‌شوند.

مایکروسافت در ادامه نگاهی به عملکرد کلی برند ایکس باکس داشت، با این حال هیچ رقمی مبنی بر فروش‌های کنسول‌های نسل نهمی ایکس باکس سری ایکس/سری اس در اختیار ما قرار نداد. آن‌ها البته نگاهی عمیق به فروش سرویس ایکس باکس گیم پس در رایانه‌های شخصی داشتند و اعلام شد که تعداد کاربران این سرویس در رایانه‌های شخصی نسبت به سال گذشته ۳۰۰ درصد رشد داشته است.

در رابطه با بخش گیمینگ در فضای ابری، آن‌ها اعلام کردند که افزودن فورتنایت بدون نیاز به نصب و ورود به حساب کاربری، سبب جذب میلیون‌ها کاربر در ایکس باکس، اندروید، آی او اس و رایانه‌های شخصی شده و ایکس باکس ۲۰ درصد از این کاربران را پوشش می‌دهد. شرکت مایکروسافت قصد دارد طی سال جاری میلادی میزان سرورهای فضای ابری خود را ۱۲۵ درصد افزایش داده تا بتواند میزان عرضه و تقاضا در بخش گیمینگ بر پایه فضای ابری را به حد تعادل برساند.

در پایان، مایکروسافت از برنامه‌های خود برای بازی‌های فرست پارتی رونمایی کرد. آن‌ها اشاره داشتند که طی سال مالی اخیر پنج بازی برای کنسول، رایانه‌های شخصی و کلاود منتشر کرده‌اند و قصد دارند طی سال مالی آتی از عدد پنج نیز عبور کنند. بدون شک با خود می‌گویید آن‌ها قصد دارند چه بازی‌هایی ارائه دهند!

پیش از آن باید اشاره داشت که سال مالی آتی از ۱ جولای ۲۰۲۲، برابر با ۱۰ تیر ماه ۱۴۰۱ آغاز شده و تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۲۳، برابر با ۹ تیر ماه ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت. مایکروسافت قصد دارد در این بازه عناوینی مهم را ارائه دهد. از جمله این عناوین می‌توان به بازی Redfall اشاره داشت که توسط استودیو آرکین (Arkane) در دست توسعه است. علاوه بر آن ما به احتمال بسیار بالا شاهد انتشار نسخه جدید سری بازی Forza Motorsport باشیم. این احتمال نیز وجود داشته که نسخه ۱.۰ بازی Grounded بالاخره توسط استودیو آبسیدین (Obsidian) عرضه شود. بازی بسیار مورد انتظار Starfield نیز در دست توسعه بوده و باید منتظر انتشار آن در نیمه اول سال ۲۰۲۳ باشیم. در پایان نباید از دو بازی بسیار مهم Hellblade 2 و Avowed چشم پوشی کرد.

شرکت مایکروسافت مانند همیشه برنامه‌هایی بسیار منطقی و به شدت منظم در اختیار داشته که می‌توانند آن‌ها را بیش از پیش در دل کاربران جا انداخته و بیش از پیش تهدیدی برای رقیب دیرینه آن‌ها یعنی سونی و کنسول‌های پلی استیشن باشد. این نکته را نیز باید ذکر کرد که تمام محتوای رونمایی شده خارج از مراسم Xbox Showcase بوده و حال انتظار ما از این مراسم به شدت بالا رفته است. نظر شما درباره برنامه های مایکروسافت برای ایکس باکس چیست؟ فکر می‌کنید چه چیزهایی در مراسم ایکس باکس شو کیس معرفی خواهند شد؟ منتظر نظرات شما هستیم.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا